Przywiązanie

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Biblioteka Klasyków Psychologii". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN
Attachment
978-83-01-15119-5
mantra

Książka omawia oryginalną, klasyczną już teorię przywiązania, wyjaśniającą jak relacje dziecka z osobami znaczącymi w najwcześniejszym okresie życia wpływają na jego dalsze funkcjonowanie psychiczne i społeczne. Autor, odwołując się do psychoanalizy, etologii oraz teorii systemów i nauk o zachowaniu, wyjaśnia genezę, mechanizmy tego zjawiska, jego założenia i konsekwencje. Przywiązanie, rozumiane jako pierwotna potrzeba nawiązania więzi emocjonalnej, umożliwia, zdaniem Bowlby'ego, wytworzenie trwałej więzi emocjonalnej, a tym samym staje się podstawą pierwszych relacji społecznych.

Autor opisuje jak dziecko przechodzi w trakcie rozwoju przez kolejne fazy przywiązania do matki (lub osoby opiekującej się nim) oraz wskaźniki świadczące o jego rozwoju, np. przywieranie do ciała matki, stałe wodzenie wzrokiem za matką, reakcja ogólnego ożywienia na widok matki. Pokazuje także jak w trakcie formowania się przywiązania, dziecko tworzy wewnętrzne standardy dotyczące matki (model) jako obiektu zapewniającego bezpieczeństwo, ciepło i intymność, znajdując w tym "satysfakcję i przyjemność".

Rezultatem tych najwcześniejszych kontaktów jest styl przywiązania (bezpieczny, lękowo-unikający, ambiwalentny), ważący istotnie na jakości funkcjonowania społecznego w późniejszych fazach życia. Praca ta – jako źródło rzetelnej wiedzy – jest niezbędna dla każdego psychologa, pedagoga oraz rodzica.

mantra | 2010-11-23
Przeczytana: 23 listopada 2010

Coś przełomowego jest w tej książce. Chociaż zwykłemu czytelnikowi radzę raczej tylko przebiegnąć wzrokiem początkowe rozdziały, gdzie autor wykłada podstawy teoretyczne swojej teorii, przygotowuje czytelnika na stwierdzenia, które w latach 50 pewnie były szokujące. Nigdy nie czułam tego, jak zachowania ludzkiego niemowlęcia mają wspólnego z naszymi małpimi kuzynami, jak darcie się małego dziecka na wyjście matki jest dobrą (!) cechą. Wcześniej wydawało mi się że to jakaś histeria, samolubstwo i próby szantażowania... A gdy małpka przywołuje matkę piskiem, gdy ta się oddali to jakoś wydaje nam się to oczywiste i proste. Nie wiem, nikt mi nie wyłożył nigdy tak dobrych argumentów dlaczego tak ważne są pierwsze lata życia dziecka, ludzkiego dziecka i jego zwierzęcych kuzynów (bo zanim Bowlby mówi o ludziach, odnosi się też do zwierzaków). Później badania które opisuje są coraz bardziej zaawansowane, odnoszące się tylko to ludzkich dzieci. Każdemu rodzicowi absolutnie polecam - przede...

KatiiaW | 2015-11-17

Doskonała książka dotycząca psychologii rozwojowej. Czyta się ją dobrze, można się sporo dowiedzieć zarówno procesu rozwojowego jaki zachodzi u zwierząt jak i u człowieka. Uważam, że każdy kto interesuje się zagadnieniem przywiązania powinien przeczytać tą pozycję.

Justyna | 2016-03-31
Ismena | 2013-06-16
Kamulka84 | 2013-05-21
Przeczytana: 2008 rok
    Przywiązanie.
    John Bowlby, Konrad Lorenz, Rémy Chauvin, Didier Anzieu, René Zazzo, François Du...