Przywiązanie

Okładka książki Przywiązanie
John Bowlby Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN Seria: Biblioteka Klasyków Psychologii nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Biblioteka Klasyków Psychologii
Attachment
Wydawnictwo Naukowe PWN
2007-01-01
2007-01-01
Magdalena Polaszewska-Nicke
teoria przywiązania psychologia rozwojowa

Okładka książki Przywiązanie. Didier Anzieu, John Bowlby, Rémy Chauvin, François Duyskaerts, Harry H. F. Harlow, Cyrille Koupernik, Serge Lebovici, Konrad Lorenz, Philippe Malrieu, René-A Spitz, Daniel Widloecher, René Zazzo
Ocena 7,0
Przywiązanie. Didier Anzieu, John...

Okładka książki Psychologia rozwoju człowieka t.III Barbara Harwas-Napierała, Janusz Trempała
Ocena 6,4
Psychologia ro... Barbara Harwas-Napi...
Okładka książki Podpatrywanie umysłu Hans Eysenck, Michael Eysenck
Ocena 7,2
Podpatrywanie ... Hans Eysenck, Micha...

Doskonała książka dotycząca psychologii rozwojowej. Czyta się ją dobrze, można się sporo dowiedzieć zarówno procesu rozwojowego jaki zachodzi u zwierząt jak i u człowieka. Uważam, że każdy kto interesuje się zagadnieniem przywiązania powinien przeczytać tą pozycję.

Coś przełomowego jest w tej książce. Chociaż zwykłemu czytelnikowi radzę raczej tylko przebiegnąć wzrokiem początkowe rozdziały, gdzie autor wykłada podstawy teoretyczne swojej teorii, przygotowuje czytelnika na stwierdzenia, które w latach 50 pewnie były szokujące. Nigdy nie czułam tego, jak zachowania ludzkiego niemowlęcia mają wspólnego z naszymi małpimi kuzynami, jak darcie się małego dziecka na wyjście matki jest dobrą (!) cechą. Wcześniej wydawało mi się że to jakaś histeria, samolubstwo i próby szantażowania... A gdy małpka przywołuje matkę piskiem, gdy ta się oddali to jakoś wydaje nam się to oczywiste i proste. Nie wiem, nikt mi nie wyłożył nigdy tak dobrych argumentów dlaczego tak ważne są pierwsze lata życia dziecka, ludzkiego dziecka i jego zwierzęcych kuzynów (bo zanim Bowlby mówi o ludziach, odnosi się też do zwierzaków). Później badania które opisuje są coraz bardziej zaawansowane, odnoszące się tylko to ludzkich dzieci. Każdemu rodzicowi absolutnie polecam - przede wszystkim rozdziały 13-16.

Dodaj cytat z książki Przywiązanie