Znamię na potylicy. Opowieść o rotmistrzu Pileckim

Roman Konik Wydawnictwo: Zysk i S-ka powieść historyczna
9788377852040
Zysk i S-ka
II wojna światowa auschwitz obóz ruch oporu okupacja niemiecka komunizm wojna domowa
powieść historyczna
9788377852040

Nie jest to pełna opinia, ponieważ książki nie przeczytałem. Postać Rotmistrza może i świetlana, ale książka mierna. W trakcie lektury miałem wrażenie że czytam Mniszkówną, a może nawet i prześmiewczą Samozwaniec. Grafomania aż krzyczy.

Książka ukazuje całe życie wielkiego bohatera Witolda Pileckiego, niestety przemilczanego na lekcjach historii.
Historia ta jest bardzo wciągająca, a cały okres czytania wypełniony:
- troską o naszego głównego bohatera
- zdziwieniem - jak można być takim "nadczłowiekiem" - z jednej strony pakującym się we wszystkie niebezpieczne sprawy, a z drugiej zawsze udaje mu się...

Opowieść o prawdziwym bohaterze. Miejmy nadzieję, że kiedyś jakiś bogaty filmowiec zza oceanu zainteresuje się Witoldem Pileckim i rozpowszechni jego biografię na cały świat. Skoro hitem może być film o Francuzach uciekających przez kanał La Manche to tym bardziej historia Rotmistrza, który w przeciwieństwie do tamtych niczego się nie bał. Książka łatwa w odbiorze, być może...

Książka wg mnie świetna. Napisana prostym językiem, wciąga jak najlepsza powieść. Można przeczytać tysiąc opracowań historycznych czy artykułów w gazetach na temat Pileckiego ale mi nic tak wiele nie dało w zrozumieniu i wyobrażeniu sobie tej postaci niż ta książka dzięki której zagłębionia w bezpiecznym fotelu towarzyszyłam Witoldowi w jego trudnej codziennej misji. Dla...

Wszystko, co zamierzam napisać zabrzmi patetycznie i patriotycznie, bo cóż można innego powiedzieć o bohaterze? Książka, którą polecam przeczytać każdemu. Odkrywa przed nami mało znaną z historii postać rotmistrza Witolda Pileckiego. Jego oddanie i poświęcenie dla kraju jest obecnie poza zasięgiem wszelkich osób, które uchodzą (lub chcą uchodzić) za patriotów.
Po lekturze...

Książka napisana lekkim językiem, prezentuje historię i życie Pileckiego w bardzo poukładany i dogłębny sposób, czyta sie jednym tchem.

Trudno mi w dwóch zdaniach oddać powagę i hołd tej książce i postaci Rotmistrza Pileckiego. Trudna pozycja, ze względu na ogromne natężenie traumy, zbrodni i wszystkiego co nieludzkie, treść przekracza moje granice wyobrażenia. Nie mam odpowiedzi na pytanie; do czego zdolny jest człowiek po tej książce. Trwoga...Nie wiem, czy słowo "polecam" jest właściwe, jednak zmusić do...

Walka w kampanii wrześniowej, praca w konspiracji w okupowanej przez Niemców Warszawie, śmiertelnie niebezpieczna misja w Auschwitz, walka z okupantem sowieckim.
To książka o bezsprzecznym bohaterze i żołnierzu wyklętym, którą się czyta jednym tchem.

"Znamię na potylicy" to powieść o rotmistrzu Pileckim. Poznajemy jego burzliwe losy od lata poprzedzającego drugą wojnę światową po śmierć z rąk komunistycznych oprawców.
Najwięcej miejsca autor poświęcił przeżyciom bohatera w obozie koncentracyjnym w Auschwitz, gdzie Pilecki trafił jako ochotnik zbierający informacje i budujący konspiracyjną siatkę. Był w lagrze ponad 30...

W sam raz dla osób, które nie interesują się historią, ale chcą poznać postać Witolda Pileckiego. Nie zamęcza nas datami, nazwiskami i suchymi faktami, za to doskonale wplata je w fabułę i dialogi.

Dyskusje

• Historia