Jerzy Kosiński - biografia

Wydawnictwo: Da Capo
Jerzy Kosinski - biography
83-7157-148-8
monotema

James Park Sloan podejmując się spisania biografii pisarza wykonał tytaniczną pracę, wielokrotnie odwiedzając Polskę, przeprowadzając gruntowne i wielokierunkowe badania, pracowicie oddzielając prawdę od półprawd i pomówień, a jednocześnie nie oszczędzając czytelnikowi drastycznych szczegółów. Zebrał opinie zarówno przyjaciół, jak i wrogów pisarza, kolegów po piórze i kobiet jego życia. Dzięki temu powstała biografia kompletna. ( merlin.pl )

Róża_Bzowa | 2010-11-16
Przeczytana: 15 listopada 2010

Wielowymiarowa i niezwykle wnikliwa analiza życia i twórczości Kosińskiego. Świetnie napisana, w pieknym i obrazowym stylu, ukazuje życie pisarza w różnych kontekstach i barwach, z różnych perspektyw, nie opowiadając się jednocześnie zdecydowanie po żadnej stronie - co jest jej największą zaletą.
Kosiński w niej przedstawiony okazuje się być zagubionym człowiekiem, w którym skłębiony węzeł traum i urazów dzieciństwa i młodości, wrażliwość oraz kurczowe poszukiwanie schronienia (w szerokim sensie) nie pozostawiają miejsca na nic innego. Jednocześnie mały Jerzy, postawiony wobec sprzecznych oczekiwań wyrzeczenia się siebie zanim jeszcze stał się świadomie sobą, by nie pozostawać w tym schizofrenicznym rozszczepieniu wytworzył sobie umiejętność atrofii emocjonalnej, która była dobrze zawoalowaną rozpaczą.

Poszarpane na epizody powieści sugerują nam udrękę życia pozbawionego ciągłości i podrzucają trop w odczytaniu widzenia przez autora świata jako splotu przypadków. Występujące w...

Dariusz Raszyński | 2016-10-04
Renoowa | 2016-02-05