Całkowity koszt wszystkiego

Wydawnictwo: Biblioteka Rity Baum
978-83-924251-2-0
queer, zbiór opowiadań, nowele
Mateusz

Dzieje się w opowiadaniach Agnieszki Kłos niemało i niemały obszar świata obejmują. Pozornie jest to wycinek miasta z niewielkimi odnogami. Ale narracja podąża ekstensywnie w głąb opisywanych przestrzeni, postaci. Autorka rozpoznaje ich motywacje, stany, problemy. Naśladuje ich indywidualny język. Chwyta w lot cechy szczególne.

tivrusky | 2015-06-30
Na półkach: Ebook, 2015, Przeczytane
Przeczytana: 30 czerwca 2015

Już od pierwszych stron Całkowitego Kosztu Wszystkiego, podchodziłem do książki ze sporym dystansem - nowatorska forma, miejscami szokująca treść, liczne motywy homoseksualne, do tego feministyczna działalność autorki (o której troszkę poczytałem) - zrodziły we mnie, zatwardziałym Ciemnogrodzianinie i homofobie, liczne obawy. Natychmiast przypomniałem sobie zaszłe sparzenia: Ości Karpowicza, czy Nocne Zwierzęta pani Pustkowiak, zaczynały się podobnie - bogate struktury, silące się na nowatorskie brzmienie, okazały się być pustymi wydmuszkami - poza barokowymi konstrukcjami i szokowaniem nie mającymi NIC do zaoferowania. W obawach tych utwierdziła mnie średnia ocen i jedna z opinii na naszym portalu.

Szybko jednak (już po pierwszych kilku stronach) byłem zmuszony do zmiany nastawienia. Zbiór krótkich (od dwóch-trzech zdań, po kilka stron) próz, napisanych zręcznie i lekko, brzmiących jakąś melodią, już od pierwszych tekstów udowadnia, że autorka ma coś do powiedzenia, a ewentualne...

Marek Rygiel | 2015-06-29
Na półkach: 2015, Przeczytane
Przeczytana: 29 czerwca 2015

Hm... To ja widać nie jestem wymagającym czytelnikiem. Moim zdaniem to jeden wielki bełkot. Jak się chce uprawiać strumień świadomości, to dobrze byłoby jeszcze mieć coś do powiedzenia.

Karolina Arkuszewska | 2015-12-18
Przeczytana: 18 grudnia 2015

Podoba mi się to, co sądzę, że autorka chce przekazać tą książką. Nie podoba mi się forma.

malakka4 | 2012-02-04
Przeczytana: styczeń 2012

ciekawe i nietuzinkowe podejście do tematu płci.i nie tylko.polecam wymagającym czytelnikom.

bdom | 2016-03-04
Choffi | 2015-12-15