rozwiń zwiń

O chłopcu, który ujarzmił wiatr

Okładka książki O chłopcu, który ujarzmił wiatr
William KamkwambaBryan Mealer Wydawnictwo: Drzewo Babel literatura piękna
320 str. 5 godz. 20 min.
Kategoria:
literatura piękna
Tytuł oryginału:
The Boy Who Harnessed the Wind. Creating Currents of Electricity and Hope
Wydawnictwo:
Drzewo Babel
Data wydania:
2010-05-19
Data 1. wyd. pol.:
2010-05-19
Liczba stron:
320
Czas czytania
5 godz. 20 min.
Język:
polski
ISBN:
9788389933218
Tłumacz:
Wojciech Mitura
Tagi:
Malawi Afryka pomysłowość
Średnia ocen

                7,2 7,2 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,2 / 10
104 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
2609
167

Na półkach: ,

Wg mnie ta książka powinna być lekturą obowiązkową w gimnazjum lub w ostatnich klasach podstawówki!
Czemu? Przytoczę historię sprzed kilku dni. Podczas jednego z posiłków, chcąc nawiązać jakąkolwiek konwersację z moją siostrą i jej mężem powiedziałem, że aktualnie czytam książkę o afrykańskim chłopcu, który sam, grzebiąc po śmietnikach i złomowiskach, zbudował agregat prądotwórczy. Siostra, osoba robiąca właśnie doktorat na jednym z największych polskich uniwersytetów, zapytała skąd jest chłopak. Odpowiedziałem, że z Malawi. Siostra zaniemówiła (potem wyjaśniła mi, że pierwszy raz w życiu słyszy o takim państwie). Mąż siostry, również posiadający wyższe wykształcenie, myślał, że chodzi o... Malagę. Dodam, że zarówno siostra jak i jej małżonek są osobami inteligentnymi, oczytanymi, "na poziomie". Ale o Malawi nie słyszeli. Nie dziwię się, bo niestety znam polski system edukacyjny, gdzie ciągle priorytetem jest matura z matematyki (chyba tylko po to, by w dorosłym życiu wprowadzać hasło "Umiesz liczyć - licz na siebie").
I właśnie dlatego uczniowie szkół powinni poznawać historie takie jak ta Williama Kamkwamby. Bo chłopak przy okazji opowiadania o sobie opisuje też codzienne życie Malawijczyków, ich sytuację materialną, rządy kolejnych trzech prezydentów (pierwszy z nich, Hastings Banda nie oddawał steru władzy przez ponad 30 lat, ale jak się okazało nie był gorszy niż jego następca, Bakili Muluzi). Dowiadujemy się m.in., że w 2002 roku Malawi nawiedziła ogromna klęska głodu, zmarły tysiące ludzi. Ale najbardziej cennym wnioskiem, jaki po przeczytaniu tej książki może uzyskać polski gimnazjalista jest to, że ludzie zdolni, pomysłowi, ambitni rodzą się w każdej rasie, na każdym kontynencie, w każdym kraju, a to co spowalnia rozwój poszczególnych regionów świata to przede wszystkim bieda.
Afryka w polskich mediach to najczęściej katastrofy lotnicze, wojskowe zamachy stanu, AIDS i klęski żywiołowe. Jeśli jakiś news z Czarnego Lądu nie dotyczy wymienionych rzeczy to jest to naprawdę ewenement i zdarza się raz na kilka lat. Dlatego tak ważne są takie książki jak ta. Trzeba koniecznie pokazać Polakom, że Afrykanie to zwykli, normalni ludzie. Tacy jak my. A najlepiej zacząć z tym pokazywaniem od gimnazjalistów.
Dlatego wnoszę o dołączenie książki Williama Kamkwamby i Bryana Mealera do kanonu lektur szkolnych. Np. zamiast przereklamowanego i mało zrozumiałego, moim zdaniem, Hemingwaya.
A bohater historii, chłopiec, który ujarzmił wiatr, na zawsze pozostanie w mojej pamięci, bo jest wspaniałym, godnym podziwu młodym człowiekiem.

Wg mnie ta książka powinna być lekturą obowiązkową w gimnazjum lub w ostatnich klasach podstawówki!
Czemu? Przytoczę historię sprzed kilku dni. Podczas jednego z posiłków, chcąc nawiązać jakąkolwiek konwersację z moją siostrą i jej mężem powiedziałem, że aktualnie czytam książkę o afrykańskim chłopcu, który sam, grzebiąc po śmietnikach i złomowiskach, zbudował agregat...

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    352
  • Przeczytane
    213
  • Posiadam
    41
  • Afryka
    10
  • Ulubione
    7
  • Teraz czytam
    5
  • Biografie
    4
  • 2011
    4
  • 2020
    3
  • 2019
    3

Cytaty

Więcej
William Kamkwamba O chłopcu, który ujarzmił wiatr Zobacz więcej
William Kamkwamba O chłopcu, który ujarzmił wiatr Zobacz więcej
Bryan Mealer O chłopcu, który ujarzmił wiatr Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także