Kulturowe aspekty języka mody

Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej
moda, lingwistyka
estr

Jest to pierwsza na gruncie polskim tak obszerna i tak bogato zilustrowana oryginalnym materiałem językowym próba wieloaspektowej charakterystyki języka mody. Książka przybliża słabo jak dotąd zbadany z perspektywy lingwistycznej, a z różnych powodów niezwykle istotny obszar kulturowy i dyskursywny, współkształtujący postawy i zachowania Polaków, współtworzący obszar współczesnej kultury masowej, popularnej, ,,zglobalizowanej". Monografia w istotnym zakresie dopełnia polskie badania nad użyciem języka w różnych przestrzeniach komunikacyjnych i konstruowaną od wielu lat językową ,,mapę" odmian i stylów polszczyzny III Tysiąclecia.

Rachel | 2015-09-29
Przeczytana: 26 września 2015

Pierwszy i drugi rozdział bardzo ciekawe, dwa kolejne nieco nużące. Ostatni rozdział również ciekawy. Trochę za dużo przykładów z czasopism i magazynów. Czasami zupełnie oczywiste aspekty, które można by pominąć. Myślę, że wtedy książka byłaby dynamiczniejsza. Lektura porządkuje wiedzę dzięki spójnemu ujęciu tematu w każdym z rozdziałów. W jednym miejscu można sprawnie odszukać cenne informacje. Możemy szybko dotrzeć do ikon mody, stylów ubioru, interesującego nas koloru. Super byłoby, gdyby każda kwestia była rozwinięta o dodatkowe informacje, np. o ikonach mody, ale zdaję sobie sprawę, że książka porusza, jak mówi sam tytuł, kulturowe aspekty języka mody. A więc więcej tu informacji o języku jakim oddziałuje się na czytelników pism o modzie. O tym jakie różne epitety i porównania stosuje się, aby zachęcić kobiety do kupna, np. odważnego kolorystycznie płaszcza. Książka wywarła na mnie pozytywne wrażenie. Warto poczytać.

brulionbebeb | 2016-02-09
Przeczytana: 09 lutego 2016

Lektura tej pracy udowodniła mi, jak hermetyczne i męczące są efekty badań językoznawczych dla czytelników niezwiązanych z akademicką lingwistyką. Natłok przykładów, choć konieczny dla prac naukowych tego typu, nie jest zbyt przyjemny w zwyczajnym odbiorze. Niestety, praca aż roi się od literówek i błędnie zapisanych nazwisk i wyrazów obcojęzycznych.
Zastanawiam się, w jakim kontekście (poza dalszymi badaniami naukowymi) pozycja ta mogłaby być przydatna. Może skorzysta z niej jakiś redaktor pisma modowego w chwili braku weny i ostatecznej desperacji. Chociaż nie - dzisiejszy sposób pisania o modzie chyba nieco odbiega od tego przedstawionego w pracy Rejakowej.

Shizuma | 2013-10-28
Livi | 2012-10-23