Zapomniani

Wydawnictwo: G+J
Lifeless
morderstwo, bezdomni
Ag2S

Tom Thorne znalazł się na dnie. Pogrążony w depresji po śmierci ojca inspektor zostaje przeniesiony do pracy biurowej, jego kariera załamuje się. Kiedy w Londynie zaczynają ginąć bezdomni, Thorne zgłasza się na ochotnika, by wejść jako tajniak w ich środowisko. Szybko, może nawet za szybko, staje się jednym z nich. Na ulicach miasta doświadcza strachu, głodu, zimna i biedy. Poznaje parę...

Kiedy w Londynie zaczynają ginąć bezdomni, Thorne zgłasza się na ochotnika, by wejść jako tajniak w ich środowisko. Szybko, może nawet za szybko, staje się jednym z nich. Na ulicach miasta doświadcza strachu, głodu, zimna i biedy. Poznaje parę młodych narkomanów i pomimo gry, jaką z nimi prowadzi, i ich pragmatycznej brutalności, przyjaźń tej trójki wydaje się szczera.

Wkrótce okazuje się, że morderstwa nie są przypadkowe. Czy Thorne pozna tożasamość zabójcy, zanim zginą kolejni ludzie? Czy zdoła przy tym uporać się z trawiącym go bólem?

Mark Billingham należy do czołówki autorów powieści kryminalnych. Od kilku lat zdobywa najważniejsze brytyjskie nagrody literackie. Za postać inspektora Toma Thorne'a, uznango za najciekawszego detektywa został uhonorowany nagrodą Sherloka. Wszystkie thrillery Billinghama trafiają na najwyższe miejsca bestsellerów "Sunday Timesa", m.in. "Kokon", "Mięczak", "Ofiary", "Podpalona" i "Zapomniani". Powieści zostaną zekranizowane.

"Mark Billingham jest jednym z najlepszych pisarzy w Wielkiej Brytanii".
"The Times"

"Złożony, kontrowersyjny, poruszający i momentami zabawny thriller".
"Observer"

źródło opisu: [G+J Gruner+Jahr Polska, 2010]

BagatElka | 2014-05-09
Przeczytana: 09 maja 2014

Tych co drukują książki czcionką wielkości ziaren maku powinno się rozstrzelać.
Kupiłam kilka tomów z cyklu a już pierwszy mnie zniechęcił i wkurzył.
Wkurzony jest też główny glina ale jakiś niemrawy oprócz tego jest i raczej go nie polubię.
Dam szansę autorowi i przeczytam jeszcze jedną albo dwie ale wszystko wskazuje na to,iż odsprzedam po 5zł sztuka albo wywiozę do biblioteki.

renfri_1143 | 2014-03-06

Seria kryminałów o Tomie Thornie wzbudza we mnie ambiwalentne uczucia.
Z jednej strony - ma niezłe momenty, owszem (weźmy finał tej powieści, który wypadł bardzo przyzwoicie), a policyjne bagienko jest przedstawione w sposób dość przekonujący.
Z drugiej - główny bohater niesamowicie sztampowy, a schemat sam przeciw wszystkim jest tutaj bardzo męczący. I moim zdaniem autor zbyt ochoczo korzysta z pewnych stereotypów i tropów.
Tę historię czytało mi się źle (od "Podpalonej" zaczęła się zdecydowana obniżka formy) i nie ma w niej nic, co sprawiałoby, żebym chciała do niej kiedykolwiek wrócić.
Tylko dla fanów kryminałów spod znaku bardzo smutny i bardzo wściekły gliniarz.

Anka | 2015-06-08
Na półkach: Na półce, Przeczytane
Przeczytana: 05 czerwca 2015

Książka dziwna w swoim rodzaju. Niby nic specjalnego, niby nudnawa, a za cholerę nie dało się jej odłożyć. Coś w niej jest, coś co klei kartki do palców i wzrok do liter aż po sam koniec.

Kiti | 2014-06-21

Mark Billingham to autor już kilkunastu kryminałów, których głównym bohaterem jest detektyw Tom Thorne. Na podstawie powieści powstał serial filmowy.

Na ulicach zaczęli ginął bezdomni. Tom Thorne, który był załamany po śmierci ojca i zajmował się wypełnianiem dokumentów postanowił wtopić się w tłum i w środowisko ludzi ulicy. Miał nadzieję, że dzięki temu szybciej uda mu się znaleźć zabójcę, zanim zginą kolejni ludzie. Poza tym być może miał nadzieję, że w ten sposób przyćmi tragedię, która go dotknęła.

Tę powieść o bezdomnych chciałam przeczytać już od dawna, gdyż w jednej z późniejszych książek autora sporo do niej nawiązywano. Bardzo ucieszyłam się, gdy akurat tę część znalazłam na bibliotecznej półce i jeszcze tego samego dnia zabrałam się do czytania. Wciągnęła mnie na tyle, że chciałam czytać więcej i szybciej, nie zwracając uwagi na to, że kolejnego dnia mam egzamin. Akcja jest niezwykle porywająca, a fabuła wciągająca. Z tą pozycją z pewnością nie można się nudzić.

Temat...

Anna | 2016-09-07
Przeczytana: 06 września 2016

Książki Marka Billinghama według mnie zawierają w sobie taki element, który rozbudza ciekawość. Niby akcja nie rozwija się szybko, śledztwo się wlecze, dowiadujemy się nowych rzeczy powoli, a i tak to niczego nie zmienia, a mimo to nie mogę się od tej książki oderwać, bo... jestem ciekawa, co będzie dalej. Jest to już kolejna książka z serii o inspektorze Tomie Thornie i muszę przyznać, że ten właśnie typ kryminału, bez fajerwerków, za to z pewną dozą psychologii, kręci mnie najbardziej.
Tym razem śledztwo toczy się wokół bestialskich zabójstw osób bezdomnych. Piszę bestialskich, gdyż dla mnie tylko to słowo odpowiada pobiciu na śmierć. Środowisko osób bezdomnych jest specyficzne, stanowi swego rodzaju społeczeństwo w społeczeństwie. Jest gdzieś wokół nas, a jednocześnie stanowi osobną całość. Nic więc dziwnego, że śledztwo toczy opieszale, a nowych danych mogących naprowadzić na trop sprawcy nie przybywa. Przybywają za to kolejne ofiary. Tym samym zdesperowani policjanci...

inusuall | 2016-09-08

Wciągająca i trzymająca do samego końca w napięciu fabuła sprawia, że trudno się oderwać od lektury, a jeśli już trzeba zrobić sobie przerwę w czytaniu to jak najszybciej chce się powrócić do akcji. Autor przenosi czytelnika do Londynu, który nie jest znany z przewodników. Sceneria śmierdzącej, brudnej i nieprzyjemnej strony angielskiej stolicy dodaje książce mrocznego klimatu. Śledztwo prowadzone jest z perspektywy różnych bohaterów, by na koniec wszystkie zbiegły się w jednym miejscu z całkiem nieprzewidywalnym zakończeniem. Jeśli ktoś oczekuje powieści kryminalnej, w której bohater prowadzący śledztwo całkowicie poświęca się swojej pracy i do samego końca nie wiadomo jak zakończy się śledztwo powinien bez wahania sięgnąć po "Zapomnianych".

Anna Tarnawa | 2014-10-06
Przeczytana: 01 września 2014

Nie jest to ksiazka, lekka. Nie czyta sie jej szybko. Czasem musialam sie zmuszac aby przbrnac przez kilka stron. Temat dobry, lecz napisany w dosc nudny sposob. Osobiscie nie podbala mi sie i nie moge jej polecic.

martenka199111 | 2015-09-05

,,Życie niektórych ludzi jest warte tyle, co nic.'' Mimo ciekawego pomysłu - zabójstwa bezdomnych - książka jest słaba. Język, którym posługuje się autor jest mdły, nudny, mało obrazowy, a dialogi sztuczne.

nataliafox | 2016-04-13

Uwielbiam kryminały, mnóstwo przeczytanych mam na koncie. Ta książka to jakieś straszne wypociny pisarza. Niestety ledwo przebrnelam do końca i teraz żałuję straconego czasu bo tyle ciekawych książek czeka na półce w kolejce.

Marzena | 2015-02-09
Przeczytana: sierpień 2014