Ikonografia zdrady i śmierci Judasza

83-7031-478-3
sztuka, chrześcijaństwo
sztuka
Snoopy

Książka przedstawia problematykę związaną z historią Judasza i jego miejsce w ikonografii. Autor ukazuje ikonografię osoby Judasza z różnych punktów widzenia. Prezentuje także postaci biblijne i ich analogie do Judasza. Daje odpowiedź na nurtujące pytania, m.in.: Czym była śmierć Judasza w sztuce? Jaką miała wymowę? Czego mogła być ilustracją, przed czym przestrogą? Książka zawiera 140...

Książka zawiera 140 kolorowych ilustracji, reprodukcji cennych dzieł z różnych muzeów świata (wraz z opisami) oraz indeks.

Judasz jest w kulturze europejskiej archetypem zdrajcy. Jako taki był przedstawiany w sztuce chrześcijańskiej od czasów starożytnych. Autor analizuje ogromną ilość dzieł, na których pojawia się zdrada i śmierć Judasza. Sięga do jego starotestamentowych typów jego postaci oraz wzmiankujących o nim apokryfów (w tym do słynnej tzw. "Ewangelii Judasza"). Bardzo ważnym i cennym fragmentem książki jest spojrzenie na postać apostoła-zdrajcy w perspektywie stosunku ludzi średniowiecza do Żydów. Z tej perspektywy można dostrzec, że Judasz w sztuce był uosobieniem pewnych negatywnych cech przypisywanych wszystkim Żydom w Europie średniowiecznej. Praca ze wszech miar godna polecenia, także ze względu na piękny materiał ilustracyjny.

Tomasz Babnis

Emma | 2014-05-10