6 ["szósty"]

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Nasze debiuty". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: NaszeDebiuty.pl
978-83-62317-04-2
romans, kryminał, Sześć
Montgomerry

Inne wydania

"W szóstym dniu Bóg stworzył człowieka - mężczyznę i kobietę. W szóstym dniu… odbiorę Ci życie, bo ja jestem twoim Bogiem…" To motto seryjnego zabójcy, który poluje na zielonookie blondynki. Sprawę prowadzi Śląska Grupa Śledcza pod dowództwem inspektora Marcina Langera. Pomaga mu profilerka - Alicja Szymczak. Okazuje się, że tych dwoje łączy nie tylko praca ale i przeszłość, chociaż jeszcze nie zdają sobie z tego sprawy. Inspektora Langera z zbójcą łączy jeszcze więcej...

Opinie czytelników (1985)
Kiwi_Agnik | 2015-04-21
Przeczytana: 21 kwietnia 2015

Ciekawy pomysł - mierne wykonanie.
Słaba i banalna książka do tego nieznośnie przewidywalna i nie budząca we mnie żadnych emocji.

Trywialne romansidło, bo kryminał jest tu tylko tłem.

Pani pisarka bardzo mocno zainspirowała się twórczością E.L. James i jej niechlubnie chlubnym "50 twarzy Grey'a".

Ubogie słownictwo, a masa błędów gramatycznych i interpunkcyjnych aż "razi" w oczy.
Nie rozumiem zachwytów nad tą pozycją.

SeVIIen | 2017-06-17
Przeczytana: 17 czerwca 2017

„Byłem, jestem i będę twoim bogiem, który da ci wieczny spokój…
Ale… to będzie wymagało ofiar.
I ja ci je dam.
Bo mam do tego moje boskie prawo.”

Na Śląsku grasuje seryjny morderca, którego ofiara padają zielonookie blondynki. Policja nadaje mu przydomek Szósty, ponieważ zawsze zabija porwane kobiety po sześciu dniach. Akcją mającą na celu złapanie go dowodzi inspektor Marcin Langer ze Śląskiej Grupy Śledczej. Do pomocy zostaje przydzielona mu Alicja Szymczak, której zadaniem jest stworzenie portretu psychologicznego mordercy. W chwili, kiedy się spotykają, oboje mają wrażenie, że już skądś się znają… Tylko skąd?

Podczas wizyty w bibliotece zaczęłam szukać na półce książek nieznanych mi jeszcze autorów. Nazwisko Lingas-Łoniewska nie mówiło mi za dużo. Wzięłam książkę, przeczytałam opis… Tak – całkiem do rzeczy. I nie żałuję, że zdecydowałam się akurat na tę pozycję. W bibliotece można znaleźć prawdziwe skarby…

Już po kilkunastu pierwszych stronach poczułam, że oto znalazłam...

basik | 2017-03-18

Dla jednych czytelników jest to kryminał z wątkiem miłosnym, dla innych romans z wątkiem sensacyjnym.
Dla mnie to bardzo dobra i wciągająca powieść , którą przeczytałam z wielkim zainteresowaniem.
Jest tu wszystko to , o czym lubię czytać.
Seryjny morderca-psychopata, który uważa się za Boga, ciekawie prowadzone śledztwo, bardzo sympatyczni, chociaż skrzywdzeni przez los bohaterowie.
I wreszcie wielka i namiętna miłość, która połączyła bohaterów podczas
wspólnego śledztwa.
Powieść bardzo wciąga i wzbudza emocje, bo poznajemy również losy porwanych kobiet, ich strach i niepewność co z nimi będzie.
Szybkie tempo akcji trzyma w napięciu aż do ostatniej strony. Moje typowanie mordercy nie sprawdziło się.
Zakończenie jak dla mnie bardzo zaskakujące, ale zapowiada dalszy ciąg, który autorka już pisze.
Już szukam poprzedniej książki autorki "W zapomnieniu", która opowiada historię brata bohatera Michała,który często pojawia się na kartach powieści.

książek: 1943

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

"Mogę. Wszystko mogę. Kiedyś ktoś zniszczył cały mój świat. Stworzyłem go na nowo. Swój. Własny. Jestem bogiem. Mogę wszystko. Daję i odbieram. I zbawiam."

Tym razem mamy coś dla romantyczek, ale także dla wielbicielek czegoś mrocznego i niebezpiecznego... Jest miłość, ale i zbrodnia - seryjny zabójca, zwany Szóstym, poluje wyłącznie na zielonookie blondynki. Oczywiście główna bohaterka również nią jest...

Powieść Lingas - Łoniewskiej po raz kolejny udowadnia, że obiektywna (na ile się da...) ocena książki nijak się ma do emocji, jakie ona w nas wzbudza, często wbrew tej ocenie i wbrew rozsądkowi. "Szósty", mimo że zawiera w sobie nowy element, czyli seryjnego mordercę i śledztwo, ma również schematy obecne w pozostałych powieściach autorki. Mamy tu wielką miłość, wiarę w przeznaczenie, czułość i słodkie słówka, a także zazdrosną i odrzuconą kobietę... Te wszystkie zabiegi, mające rozczulić wrażliwe serce każdej romantyczki, pisarka stosuje z upodobaniem i niestety zbyt często je...

Anna | 2016-08-23
Przeczytana: 23 sierpnia 2016

"Ludzie planując swoje życie, nie biorą pod uwagę spotkania z psychopatycznym mordercą."

Śląska Grupa Śledcza to jednostka Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach, zajmująca się najtrudniejszymi sprawami kryminalnymi. Na jej czele stoi przystojny inspektor Marcin Langer, trzydziestoośmioletni doświadczony policjant. Jego zespół pracuje obecnie nad serią zaginięć i zabójstw młodych kobiet, które łączy jedno - są zielonookimi blondynkami. Konieczne staje się sporządzenie profilu psychologicznego mordercy; do grupy dołącza profiler - Alicja Szymczak. Między Langerem a młodą panią psycholog aż iskrzy od emocji i pożądania, ale to jest drugi wątek powieści i ten zostawiam na boku, co nie oznacza, że jest mniej ciekawy niż wątek kryminalny.

Książka ciekawa, wciągająca, z interesującą fabułą seryjnego mordercy, pokazująca trudną policyjną robotę, która nie zawsze szybko przynosi oczekiwane efekty, zwłaszcza gdy poszukiwany zbrodniarz wyprzedza nas o jeden krok, gdy ma możliwość...

Ewa-Książkówka | 2012-03-13
Przeczytana: 11 marca 2012

Codziennie rano szereg tych samych czynności. Mycie twarzy letnią wodą, czesanie złocistych blond włosów, robienie lekkiego makijażu wokół soczystozielonych oczu. Codzienny rytuał, który, podkreślając urodę, w tak nienachalny sposób zwracał na nią uwagę. Choć zabiegi te miały jedynie subtelnie ukazać otoczeniu jej naturalne piękno, to ich efekt nie uszedł JEGO uwadze. Ujrzawszy ją po raz pierwszy, wiedział, że musi należeć do niego, że wbrew woli kobiety posiądzie jej ciało i duszę. Wiedział także kiedy i jak zakończy jej cierpienie.

Sześć dni po tajemniczym zaginięciu świat usłyszy, że to on, niczym pan i władca, brutalnym gwałtem odebrał jej godność; to on, patrząc w głąb zielonych oczu blond-piękności, pozbawił ją życia spełniając okrutną obietnicę:

W szóstym dniu Bóg stworzył człowieka – mężczyznę i kobietę. W szóstym dniu… odbiorę ci życie, bo ja jestem twoim bogiem[1].

Czy można zatrzymać szaleństwo człowieka, który uważa się za Boga? Choć sprawa wydaje się beznadziejna,...

Przebudzona | 2015-05-20
Przeczytana: 19 maja 2015

Może zacznę od tego, że zaczynając czytać powieść Pani Lingas-Łoniewskiej od razu rzucił mi się w oczy dość prosty styl pisania i z początku trochę mnie irytował, ale z każdą kolejną stroną było coraz lepiej, bo się wczułam w klimat powieści i już mnie to nie raziło i czerpałam przyjemność z lekturki :).

Zdecydowanie jest to ROMANS z tłem kryminalnym - bardzo dużo się tu mówi o kwestii przeznaczenia, czasami podkreślanie tego non stop bywało drażniące, bo szczerze - raz czy dwa starczy, dotarło do mnie, że główni bohaterowie - inspektora Marcina Langer z Alicją Szymczak połączyło coś wyjątkowego, nadprzyrodzonego i nie z tej ziemi :).

Mimo że trochę pokręciłam nosem, to jestem bardzo zadowolona, bo czytało się bardzo szybko i wciągnęła mnie jak tylko wbiłam sobie do główki, że bardziej zalatuje tu klimatem romansu, a niżeli kryminału, który był dodatkiem. Na początku nie widziałam nic za bardzo wyjątkowego w owym "Szóstym", ale później pisarka się rozkręciła i zaczęło być...

boziaczek | 2014-08-24
Na półkach: Przeczytane, E-booki

Dość długo zwlekałam z poznaniem tej książki Agnieszki Lingas-Łoniewskiej i szczerze mówiąc bardzo pozytywnie mnie zaskoczyła:) Szósty to bardzo dobry kryminał + świetny romans jak to u p. Agnieszki w zwyczaju. Odnalazłam tutaj to czego szukałam w ostatnich powieściach tej autorki tj. seria Łatwopalni, Nocny Łowca czy Brudny Świat, które mnie bardzo rozczarowały.
W Szóstym pojawiają się wszystkie elementy dobrej książki. Jest wciągająca, akcja dzieje się w szybkim tempie, bohaterowie nie są sztampowi. Sama intryga i wątek kryminalny też są bardzo ciekawe, choć nieco przewidywalne. Książka właściwie czyta się sama.
Polecam. I czekam na następne dobre powieści p. Agnieszki.

Madi | 2014-08-15
Przeczytana: 15 sierpnia 2014

Po raz pierwszy miałam przyjemność czytać kryminał połączony w równym stopniu z romansem,z małą domieszką obyczajówki i magii,a to wszystko w dodatku napisane przez naszą rodaczkę.
Tak!-Miałam przyjemność!-bo czytało mi się bardzo szybko, przyjemnie i z dużym zainteresowaniem .
Książka jest na prawdę dobra,trzyma w niesamowitym napięciu ,a zakończenie sprawy "szóstego" było dla mnie całkowitym zaskoczeniem ,bo szczerze przyznam ,że obstawiałam kogoś innego.
Duże brawa dla Pani Agnieszki za stworzenie tak dobrej lektury.
Po przeczytaniu takich książek nabieram ochoty na czytanie więcej książek naszych rodaków,których dopiero pomału odkrywam.

joaśka | 2015-01-24
Przeczytana: 24 stycznia 2015

"A wtedy (...) spojrzał na nią tak roziskrzonym wzrokiem, że miała wrażenie, że (..)nie da rady wyjść sama z samochodu"... Takich zwrotów jest więcej i właściwie cała książka aż się od nich trzęsie. Oczywiście o gustach się nie dyskutuje, ale jeśli chodzi o mnie, to szczególnym ich fanem nie jestem. Delikatnie mówiąc. Dlatego też miałam dojmujące wrażenie, że czytam romansidło zamiast dobrego kryminału. Zresztą dobry kryminał to też nie był. Taka przeciętna opowieść do skonsumowania w jeden dzień.

zobacz kolejne z 1975