Wolsung: Magia Wieku Pary

Kuźnia Gier
2009-10-09
2009-10-09
RPG podręcznik fantasy steampunk

Jeżeli jesteś geekiem i uwielbiasz erpegi, ta książka jest dla Ciebie. Jeżeli fakt, że Wolsung w swych założeniach, to jeden wielki popkulturowy miszmasz, Ci nie przeszkadza, ta książka jest dla Ciebie. Jeżeli lubisz steampunk i to taki podkręcony do n-tej potęgi dodatkowo wymieszany z magią, to ta książka jest dla Ciebie :). Wolsung, to znakomita gra, która pozwala prowadzić przygody praktycznie w każdej konwencji od salonowych intryg, przez pełne zagadek śledztwa po epickie przygody a'la Indiana Jones, Nathan Drake czy Lara Croft, a nawet lovecraftowski horror, czy zombie slasher.
Wolsung, to wspaniale opisany i bogaty świat - alternatywna wizja naszej planety końca XIX i początków XX wieku. Przepełniony magią i technomagicznymi gadżetami. Świat, gdzie niezwykłe damy i niezwykli dżentelmeni swymi epickimi czynami spisują swoją własną legendę.
Opis świata i poszczególnych jego elementów same w sobie są już kopalnią pomysłów na przygody, a dodatkowo co i rusz autorzy zamieszczają własne, sprawiając, że tzw. fluff jest najmocniejszą stroną podręcznika.
Mechanika jest specyficzna, ma swoich zwolenników, jak i wielu przeciwników. Oprócz kości dziesięciościennych wykorzystuje karty do gry i żetony, co wielu wydaje się dość skomplikowane i w świetle dzisiaj popularnych mechanik może nie jest najbardziej intuicyjne, ale IMHO dobrze współgra z założeniami samej gry.
Podręcznik jest bardzo dobrze napisany i przyjemnie się go czyta, nawet rozdziały skupiające się głownie na mechanice pełne są pomysłów na wykorzystanie jej w przygodach, co jest dużym plusem.
Dla mnie osobiście, jedna z lepszych gier RPG stworzonych przez polaków i mam nadzieję, że Arturowi Ganszyńcowi uda się w przyszłości wrócić z jej kolejną edycją.

Wolsung jest rewelacyjnym systemem osadzonym w na maksa plastycznym świecie.
Czysta akcja rodem z Indiany Jonesa czy innych filmów action-adventure. Prosta mechanika, fajni przeciwnicy, niezwykłe gadżety, masa fluffu - nic tylko grać!

Wolsung jest rewelacyjnym systemem osadzonym w na maksa plastycznym świecie.

jak Ty/twój MG ogranie ten system, który ma OGROM możliwości wyjścia z sytuacji. to będziesz się bawił lepiej niż na jakimkolwiek systemie. takiej zabawy, tyle śmiech i sytuacji wyjętych z Pratchetta nigdy nie przeżyłem w żadnej grze rpg! i tylko rzec: niech żyje Jerome Wireman, troll pisarz autor między innymi 'Bitwy na moście' i 'Bitwy w więzieniu' a także 'Bitwy w lokomotywie' były niewolnik, gladiator 'Jaszczurka', troll który sprzedał duszę satyrowi za dwa parowe słonie, autor najbardziej brawurowej akcji zlikwidowanie mafijnego bossa. chwała jego towarzyszą, chwała Mistrzowi Gry!
nic tylko grać!

ps wyburzanie ścianek w piwnicy golemem zawsze na propsie!

Siat jest jedna wielką "inspiracja" ze wszystkich rodzajów massmediów, przez co tylko geek odnajdzie się w nim od początku do końca. Mechanika zaś to tragedia, niestety. Dobrze że wyszła konwersja na Savage Worlds, teraz całkiem fajnie się w to gra, wiem z doświadczenia. ;]

Niby podręcznik do gry RPG, ale czyta się jak powieść i to dobrą powieść. Świetnie wykreowany i spójny świat. Ciekawa historia. Nie fabuła a historia. Spisana od prahistorii do czasów współczesnych. Warto zajrzeć żeby nie tylko nauczyć się grać ale żeby poczuć niesamowity klimat steampunka połączonego z magią.

• RPG
  • RZE
  • Fantastyka wszelkiej maści i rodzaju
  • Podręczniki RPG

Dodaj cytat z książki Wolsung: Magia Wieku Pary