Jak rozmawiać o książkach, których się nie czytało?

Okładka książki Jak rozmawiać o książkach, których się nie czytało?
Pierre Bayard Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy Seria: Biblioteka Myśli Współczesnej językoznawstwo, nauka o literaturze
160 str. 2 godz. 40 min.
Kategoria:
językoznawstwo, nauka o literaturze
Seria:
Biblioteka Myśli Współczesnej
Tytuł oryginału:
Comment parler de livres qu’on n’a pas lu?
Wydawnictwo:
Państwowy Instytut Wydawniczy
Data wydania:
2008-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2008-01-01
Liczba stron:
160
Czas czytania
2 godz. 40 min.
Język:
polski
ISBN:
9788306031546
Tłumacz:
Magdalena Kowalska
Tagi:
czytanie Bayard
Średnia ocen

                6,6 6,6 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,6 / 10
280 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
1100
222

Na półkach:

Na wstępie recenzji musimy coś ustalić - książka nie daje prostego przepisu jak rozmawiać o książkach nieprzeczytanych. Pokazuje tylko, że się da i w pewnych okolicznościach może nam się udać niknąć zdemaskowania.


Jak rozmawiać o książkach, których się nie czytało? jest podzielone na trzy części. Pierwsza mówi o rodzajach nie-czytania (nie nieczytania) i udowadnia, że w gruncie rzeczy wszyscy nie-czytanie uprawiamy. Tak, my łykający książki jak pelikan rybę też. Może nawet zwłaszcza my, bo skoro czytamy książki hurtowo i znamy pewne schematy, to nasza uwaga przy czytaniu niektórych z nich maleje, o niektórych szybciej zapominamy, bo inna nas zainteresuje - to przykładowe sposoby nie-czytania według Bayarda.

Kolejna część opisuje sytuacje, w których możemy być zmuszeni do rozmawiania o książkach nam nie znanych - z profesorem (i dlatego, książkę polecam studentom), z autorem... I tu Bayard zręcznie udowadnia, że takie rozmowy nie mają sensu i właściwie cokolwiek powiemy, możemy wprowadzić adwersarza w zakłopotanie.

Trzecia część mówi o tym, w jaki sposób się zachować - jednak nie są to szczególnie przydatne rady. Treść całej książki sprowadza się w gruncie rzeczy do tego, by o książkach nie bać się mówić, bo wystarczy, że znamy konteksty kulturowe i coś o nich wiemy. Nasz rozmówca wtedy prawdopodobnie nie zauważy nawet, że ich nie znamy.

Ta recenzja prawdopodobnie zawiera najdłuższy opis książki ze wszystkich dotychczasowych, ale jest on niezbędny. Zauważyłam, ze wiele osób sięga po tę pozycję, że dostanie gotowe wskazówki, jak "nie czytać" a nie "nie-czytać". Rożnica jest prosta - w pierwszym przypadku nie czytamy nic, w drugim czytamy, ale wybrane pozycje, te które chcemy. Ta książka nie daje takiej wiedzy i w żadnym wypadku do czegoś takiego nie zachęca. Pojawia się tam przykład krytyka literackiego, który pisze recenzje bez znajomości książki, ale jest on skrajny i Bayard do tego nie namawia. Chce tylko, by czytelnik przestał się wstydzić mówić o książkach, których nie zna, bo prawdopodobnie nigdy nie przeczyta wszystkich, które przeczytać powinien. Myślę, że robi to skutecznie.

Książkę polecam, myślę, że jest ciekawą pozycją nie tylko dla studentów czy literaturoznawców - nawet zwykły czytelnik znajdzie w niej coś dla siebie, choćby pocieszenie, że nie wszyscy wszystko czytają.

----
Opinia ukazała się również na coffee-kafes.blogspot.com

Na wstępie recenzji musimy coś ustalić - książka nie daje prostego przepisu jak rozmawiać o książkach nieprzeczytanych. Pokazuje tylko, że się da i w pewnych okolicznościach może nam się udać niknąć zdemaskowania.


Jak rozmawiać o książkach, których się nie czytało? jest podzielone na trzy części. Pierwsza mówi o rodzajach nie-czytania (nie nieczytania) i udowadnia, że w...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    935
  • Przeczytane
    375
  • Posiadam
    66
  • Chcę w prezencie
    21
  • Ulubione
    20
  • Teraz czytam
    17
  • Książki o książkach
    7
  • 2018
    6
  • Biblioteka
    5
  • Biblioteka Myśli Współczesnej
    5

Cytaty

Więcej
Pierre Bayard Jak rozmawiać o książkach, których się nie czytało? Zobacz więcej
Pierre Bayard Jak rozmawiać o książkach, których się nie czytało? Zobacz więcej
Pierre Bayard Jak rozmawiać o książkach, których się nie czytało? Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także