Tajemnica epoki lodowcowej. Dlaczego wymarły mamuty

Okładka książki Tajemnica epoki lodowcowej. Dlaczego wymarły mamuty
Peter D. Ward Wydawnictwo: Prószyński i S-ka Seria: Na ścieżkach nauki nauki przyrodnicze (fizyka, chemia, biologia, itd.)
232 str. 3 godz. 52 min.
Kategoria:
nauki przyrodnicze (fizyka, chemia, biologia, itd.)
Seria:
Na ścieżkach nauki
Tytuł oryginału:
The Call of Distant Mammoths
Wydawnictwo:
Prószyński i S-ka
Data wydania:
2002-11-04
Data 1. wyd. pol.:
2002-11-04
Liczba stron:
232
Czas czytania
3 godz. 52 min.
Język:
polski
ISBN:
8372551189
Tłumacz:
Jakub Szacki
Tagi:
epoka lodowcowa mamuty popularnonaukowa
Średnia ocen

                6,6 6,6 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,6 / 10
37 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
1298
956

Na półkach:

Jako literatura popularnonaukowa (cokolwiek to określenie znaczy) - mocno przeciętne i w dużej mierze chaotyczne. Jako obraz tego, jakim współczesna cywilizacja jest pyłkiem na wietrze w dziejach życia na Ziemi - mocno niepokojące. Niech zaświadczy o tym ten fragment ze str. 199:
"...w okresie między 200 tysiącami a 10 tysiącami lat temu średnia temperatura na Ziemi zmieniała się aż o 8 stopni Celsjusza w ciągu kilku dziesiątków lat. Obecnie przeciętna temperatura na Ziemi wynosi 15 stopni. Wyobraźmy sobie, że nagle - w ciągu jednego stulecia, albo w jeszcze krótszym czasie - temperatura wzrasta do 23 stopni bądź spada do 7 stopni (...) takie drastyczne zmiany mogły następować w ciągu zaledwie 5 lat. Nigdy nie żyliśmy w podobnym świecie. Takie nagłe zakłócenia temperatury miałyby ogromny wpływ na rozmieszczenie prądów powietrznych, wielkich "wirów", które są jednym z czynników decydujących o rozkładzie temperatury na Ziemi. Zmiany takie, nawet gdyby przybrały najmniejsze z możliwych rozmiary, spowodowałyby katastrofalne burze o niewyobrażalnym zasięgu i sile. A zmiany takie 10 tysięcy lat temu były na porządku dziennym. Wyobraźmy sobie świat z burzami, przy których huragan Andrew jest niczym, a burze takie nękają kontynenty nie raz na sto lat, ale kilka razy rocznie, rok po roku. Wyobraźmy sobie świat, w którym nagle pojawiają się opady śniegu w strefach tropikalnych i występują tam co roku. Taki był nasz świat aż do 10 tysięcy lat temu, kiedy to, według wyników nowych badań na Grenlandii, stał się cud: klimat się ustabilizował. (...) 10 tysięcy lat temu wielkie zmiany temperatury na świecie, które były powszechne w ciągu wcześniejszych 2,5 miliona lat, nagle przestały zachodzić. Rozpoczął się trwający już 10 tysięcy lat okres stabilnej pogody. Bardzo niedługo po jego nastaniu my, jako gatunek, zaczęliśmy budować osiedla, a potem miasta. Nauczyliśmy się wytapiać metale. A, co najważniejsze, nauczyliśmy się jak uprawiać rolę i udomawiać zwierzęta. Liczebność populacji człowieka zaczęła szybko rosnąć. (...) Musi istnieć związek między ustaniem ogromnych wahań temperatury 10 tysięcy lat temu, a rozwojem rolnictwa i cywilizacji ludzkiej (...)."

Jako literatura popularnonaukowa (cokolwiek to określenie znaczy) - mocno przeciętne i w dużej mierze chaotyczne. Jako obraz tego, jakim współczesna cywilizacja jest pyłkiem na wietrze w dziejach życia na Ziemi - mocno niepokojące. Niech zaświadczy o tym ten fragment ze str. 199:
"...w okresie między 200 tysiącami a 10 tysiącami lat temu średnia temperatura na Ziemi...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    122
  • Przeczytane
    49
  • Posiadam
    11
  • Na ścieżkach nauki
    7
  • Popularnonaukowe
    5
  • Biologia
    3
  • Nauka
    3
  • Paleontologia
    2
  • Ulubione
    2
  • Chcę w prezencie
    2

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Tajemnica epoki lodowcowej. Dlaczego wymarły mamuty


Podobne książki

Przeczytaj także