Hipoteza Medei. Czy życie na Ziemi zmierza do samounicestwienia?

Tłumaczenie: Monika Betley
Seria: Na ścieżkach nauki
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka, Prószyński i S-ka
The Medea Hypothesis
geologia, popularnonaukowa
Pistacia

W książce „Hipoteza Medei” Peter Ward prezentuje całkiem nową, stymulującą do przemyśleń wizję relacji łączących organizmy żywe z biosferą Ziemi. Posługując się najnowszymi odkryciami z dziedziny geologii, sugeruje, że największym wrogiem życia jest samo życie. Twierdzenie to pozostaje w sprzeczności z hipotezą Gai, zaproponowaną przez Jamesa Lovelocka, zgodnie z którą to właśnie dzięki życiu panują na Ziemi warunki sprzyjające organizmom żywym. W odpowiedzi na hipotezę Gai, "kochającej matki", która pielęgnuje życie, Ward przywołuje postać Medei, mitycznej matki-dzieciobójczyni. Czy życie samo z siebie mogłoby zagrozić własnej egzystencji? Zgodnie z hipotezą Medei tak właśnie jest. Ward twierdzi, że wszystkie, poza jednym, masowe wymierania, które dotknęły Ziemię, były spowodowane przez same organizmy. Przyglądając się historii naszej planety, w nowy sposób ukazuje Ziemię stojącą w obliczu alarmującego spadku różnorodności i biomasy – spadku wywołanego „życiobójczymi” skłonnościami organizmów żywych. Hipoteza Medei nie odnosi się zresztą wyłącznie do naszej planety – przerażająca prognoza obejmuje całe potencjalne życie we Wszechświecie. Ward dowodzi wprawdzie, iż możemy uniknąć zagłady, lecz zarazem ostrzega, że czas nagli.

[opis wydawcy]

źródło opisu: http://www.proszynski.pl/

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/

lolipop13 | 2014-07-08
Przeczytana: 08 lipca 2014

Książka w przystępny sposób wyjaśnia jedną z hipotez związanych z życiem na Ziemi. Autor próbuje przekonać, że aktualny stan wiedzy nie potwierdza tzw. hipotezy Gai, ale może być punktem wyjścia do rozważań nad przeciwstawną hipotezą, nazwaną przez autora hipotezą Medei, zakładającą, że życie na Ziemi zmierza do samozagłady. Ciekawa propozycja dla osób zainteresowanych tą tematyką. W kilku miejscach przeszkadzało mi jednak tłumaczenie; pozostawiono spolszczoną wersję terminów anglojęzycznych, brzmiących sztucznie, choć w tych kontekstach można użyć polskie odpowiedniki.

Nefran216 | 2016-08-22
Przeczytana: 24 sierpnia 2016