Umarli mówią ciszej

Paweł Ślusarczyk Wydawnictwo: Dlaczemu kryminał, sensacja, thriller
Dlaczemu
2024-05-22
2024-05-22

Okładka książki Przy(e)wracanie. Antologia poezji Łukasz Czarnecki, Ka Klakla, Paweł Ślusarczyk, Aga Tyman, Agnieszka Żuchowska-Arendt
Przy(e)wracani... Łukasz Czarnecki, K...
Okładka książki SLApidarium. Antologia utworów absolwentów Studiów Literacko-Artystycznych UJ na 25-lecie Krystyna Czarnecka, Jadwiga Graboś, Mateusz Skucha, Paweł Ślusarczyk
SLApidarium. A... Krystyna Czarnecka,...
Okładka książki Następni. Antologia słuchaczy studiów literacko-artystycznych UJ Jerzy Franczak, Jarosław Księżyk, Paweł Ślusarczyk
Następni. Anto... Jerzy Franczak, Jar...

Świetnie i z humorem napisane. Czekam na dalsze przygody. Halo, Konkol tu.

Świetnie i z humorem napisane. Czekam na dalsze przygody. Halo, Konkol tu.

Śmierć starej Bronchalowej nie była zaskoczenie. Serce nie wytrzymało, w tym wieku to normalne. Jednak komisarz Janusz Konkol wiedział swoje. Sprawne oko wypatrzyło kilka nieścisłości. Ktoś zamordował kobiecinę i starał się zatrzeć ślady.
Każdy próbuje coś ukryć. Sąsiedzi zgarniają winę na innych. Wnuczka oskarża matkę, matka sąsiadkę. Każdy ma coś za uszami. Kto dopuścił się tej zbrodni i jaki motyw za tym stał?
Uwielbiam takie książki, szczerze nie spodziewałem się takiego dobrego kryminału. Początkowo sądziłem, że to bardziej komedia kryminalna. I coś w tym jest. Ale o tym za chwilę.
Autor świetnie przerysował bohaterów, a główny Janusz to już majstersztyk. Co chwilę się uśmiechałem z jego tekstów czy gapowatości. Janusz to prawdziwy policjant, który nie pozwoli na krzywdę swoich kolegów po fachu. Ma intuicję, tak potrzebną w tej pracy. Kupił mnie. Postacie drugoplanowe też dają radę. Choć autor posługuje się czasami stereotypami, bardzo dobrze mu to wychodzi i całość fajnie ze sobą współgra.
Sama sprawa kryminalna zaskakuje. Praktycznie do samego końca nie miałem pojęcia kto za wszystkim stoi. A rozwiązanie zagadki spowodowało efekt wow i wielkie oczy.
Dodajmy do tego dwie osie czasowe, które w pewnym momencie nam się łączą. Lubię książki, w których jest zastosowany taki efekt.
W jednej z nich mamy do czynienia z trudną młodzieżą z poprawczaka i ich losem w ośrodku. Szczerze, momentami trudno się czytało, jednak emocje robiły swoje. Stąd też zmiana mojego podejścia, że to jednak nie taka komedia.
Podobał mi się też styl pisania. Lekki, z dużą dawką humoru, głównie tego czarnego, i sarkazmu co bardzo lubię. A dialogi i powiedzonka, coś cudnego.
Dobrze odwzorowany klimat Bieszczad. Mamy miejscową społeczność i małomiasteczkowy klimat, mamy szmuglowanie przez granicę i nawet rotary. Czuć ducha gór.
Ja bawiłem się świetnie, a zakończenie pozwala pozwala myśleć o kolejnych sprawach Konkola. Dla mnie 9/10, a jak wiecie, nie często wystawiam tak wysokie noty. Polecam każdemu kto lubi mroczne książki kryminalne z dużą dawką czarnego humoru.

• W planach ebook
  • Obserwowane
  • W planach
  • Ebook do kupienia
  • Kryminał/Thriller/Sensacja

Dodaj cytat z książki Umarli mówią ciszej