Neapol. Łakomym okiem. Przewodnik po mieście i jego kuchni

Okładka książki Neapol. Łakomym okiem. Przewodnik po mieście i jego kuchni Bartek Kieżun
Okładka książki Neapol. Łakomym okiem. Przewodnik po mieście i jego kuchni
Bartek Kieżun Wydawnictwo: Buchmann kulinaria, przepisy kulinarne
kulinaria, przepisy kulinarne
Buchmann
2024-04-24
2024-04-24
9788383196473
kuchnia Neapol przepisy

Bartek Kieżun, znany też jako Krakowski Makaroniarz uwielbia podróżować i gotować. Jest antropologiem kultury (z wykształcenia) i kucharzem (z zamiłowania),a połączenie to daje bardzo przyjemne dla ciała i ducha efekty.
Znacie zapewne jego książki z serii ”...do zjedzenia", w których zachęca do smakowania kuchni śródziemnomorskiej czyli Hiszpanii, Portugalii, Italii, Jerozolimy, Aten i Stambułu (na Lubimy czytać wyskoczyła mi - jeszcze bez okładki i opisu - Chorwacja, a więc szykuje się kolejna nowość!).
Ale miało być o właśnie wydanej książce "Neapol łakomym okiem. Przewodnik po mieście i jego kuchni". Nie przesadzę raczej pisząc, że to zbiór wyznań miłosnych autora pod adresem miasta (i jego kuchni, rzecz jasna).
Kieżun opisuje miejsca, postaci i dzieła sztuki, które zapisały się w historii Neapolu. Stara się uchwycić bijący współcześnie puls miasta. Schodzi nawet do podziemi, choć za katakumbami nie przepada. No i bierze udział w fecie z okazji zdobycia mistrzostwa Italii przez SCC Napoli (no może nie do końca dobrowolnie).
"Włoskie historie przypominają kłębek wełny, którym przez kilka godzin bawił się kociak. Nitki sterczą na wszystkie strony, a każda z nich wydaje się świetnym początkiem..." - pisze. "W Neapolu nie można się nudzić. Legendy napędzają tu plotki albo odwrotnie, a każdy pałac i kościół kryje w sobie historię spływająca krwią, krzykami albo przynajmniej klątwami" - dodaje w innym miejscu.
Po takich rekomendacjach rzuca się człowiek do czytania, a przepisy i zdjęcia potraw (towarzyszy im oczywiście także mnóstwo fotografii miasta) sprawiają, że ślina zaczyna napływać do ust.
Oj, chciałoby się pozwiedzać Neapol z Makaroniarzem jako przewodnikiem. Może by wydawca konkurs z taką nagrodą ogłosił? 😉
A na koniec o uczuciach ambiwalentnych. Bo z jednej strony chciałbym (jako czytelnik),aby to był początek kolejnej serii podróżniczo-kulinarnej Kieżuna. W nieco mniejszym, poręczniejszym formacie, podróżniczo wygodniejszym. Z drugiej jednak - tak po ludzku - życzę mu, żeby miał jak najwięcej czasu na realizowanie podróżniczo-kulinarnej pasji.
Smacznego łakomczuchy!
Zapraszam na profil Sczytalim na Instagramie!

"Neapol. Łakomym okiem" autorstwa @krakowski_makaroniarz to prawdziwy klejnot dla miłośników podróży i kulinariów. Autor zaprasza czytelnika na fascynujące spacery po urokliwych zakątkach Neapolu, jednego z najbardziej malowniczych miast we Włoszech.
Książka już swoim wyglądem przyciąga i cieszy oko. Gruba oprawa, kolorowe wydanie, dużo zdjęć i grafik. Do tego opowieść autora. O ludziach, niezwykłych zwyczajach, dziełach sztuki i wielu innych ciekawych rzeczach.
Książka wzbogacona jest w informacje takie jak adresy restauracji, pizzerii, kawiarni i sklepów, które autor poleca a są nieocenionym przewodnikiem dla tych, którzy planują odwiedzić Neapol.
I chyba najważniejszy składnik książki czyli niebanalne przepisy kulinarne, dzięki którym można w autorski sposób odtworzyć aromatyczne smaki tej włoskiej metropolii w swojej własnej kuchni. To prawdziwa uczta nie tylko dla zmysłów, ale także dla wyobraźni.

"Neapol. Łakomym okiem" to doskonała propozycja dla każdego, kto pragnie poznać Neapol nie tylko z przewodnika, ale i z perspektywy lokalnych mieszkańców oraz ich ulubionych miejsc. Ta pięknie wydana książka z pewnością wzbogaci wyobraźnię i kulinarne doświadczenia każdego miłośnika włoskiej kultury.

• Fajne
  • 04. Pap?
  • Do kupienia
  • Zakupić-wypożyczyć
  • Xxx - Italia - xxx
  • Kuchnia

Dodaj cytat z książki Neapol. Łakomym okiem. Przewodnik po mieście i jego kuchni