Przytulny dom Chi tom 1

Chi's Sweet Home (tom 1)
Waneko
2024-04-15
2024-04-15

Przez lata wydawnictwo Waneko dostarczyło nam całej serii interesujących mang, w których centrum znajdują się koty. Świeżo w pamięci pozostają takie tytuły jak Starszy pan i kot, The Walking Cat czy Na kocią łapę. Teraz do tej grupy dołącza kolejna pozycja, która doskonale ujmuje żywot tych niezwykłych zwierząt, pt. Przytulny dom Chi.

12-tomowa manga, która doczekała się na przestrzeni lat trzech serii anime w końcu zawitała do Polski. Koncentruje się ona na perypetiach zagubionej kotki, później nazwanej Chi, która zostaje przygarnięta przez kochającą rodzinę i powoli odkrywa uroki kociego życia w swoim nowym domu.

Przytulny dom Chi zdobywa serce czytelnika przede wszystkim za sprawą oryginalnego i zabawnego przedstawienia kociej perspektywy na wiele praktyk tych zwierzaków. Od drapania mebli, przez nie korzystanie z kuwety, aż po ucieczki z domu.

Warto zaznaczyć, że w odróżnieniu od większości mang, Przytulny dom Chi został zilustrowany w pełni w kolorze. Z pewnością ułatwi to lekturę komiksu najmłodszym czytelnikom, którzy z całą pewnością się nim zainteresują.

Po przeczytaniu pierwszego tomu mangi oraz jako posiadacz dwóch kotów mogę z ręką na sercu polecić ten tytuł wszystkim kociarzom. Z pewnością rozpoznacie tutaj wiele sytuacji z waszego życia, ukazanych z ciekawego i oryginalnego punktu widzenia. Musieliście zastanawiać się dlaczego wasz kot w różnych sytuacjach płacze albo lata jak szalony po domu, albo po prostu się na was złości. Kanata Konami w przezabawny sposób spróbuje wytłumaczyć wam dlaczego tak jest.

W parze z oryginalną i pełną humoru treścią idą tutaj ilustracje. Wszystkie reakcje Chi są wprost fantastyczne. Najbardziej urzekło mnie jej rozkojarzenie, które od razu skojarzyłem z moimi własnymi kotami. No i ta przemiana od początkowo wystraszonej i nieco wrogiej, aż do pełnego przystosowania się do nowego miejsca zamieszkania jest z życia wzięta.

Oczywiście, autorka uchwyciła je w odpowiednio wyolbrzymiony sposób co wywołuje u nas salwy śmiechu. Jednocześnie Przytulny dom Chi to manga, która potrafi nie tylko nas rozśmieszyć, ale również wzruszyć. Jest tutaj mnóstwo ciepła i nadziei na to, że w ludziach tak jak w rodzinie, która przygarnęła główną bohaterkę, jest dobro. Ta pogodna lektura pozostawi was w dobrych humorach na bardzo długo!

12-tomowa manga, która doczekała się...

Na półkach: , , , , , , , , , , ,

I po 20 latach od czasu wydania pierwszego tomiku, doczekaliśmy się w końcu polskiego wydania „Chi’s sweet home”! 🥳 Myślałam, że nigdy nie wyjdzie po polsku, ale wygląda na to, że wraz z rosnącą popularnością mangi i anime wszystko jest możliwe. Choćbym wolała, by Waneko wydało tą mangę w „The complete Chi’s sweet home collection” i tak to oryginalne wydanie jest przeurocze. Manga liczy 160 str i wszystkie strony są kolorowe, za co cena 34,99.
A co do treści to jestem po prostu zauroczona. Fabuła mimo, że jest epizodyczna, wciąga, ilustracje autorki są cudne, póki co, chcę więcej!

CHI CHI CHI

Oj długi czas przy okazji czytania kolejnych serii o kotach wydanych czy wznawianych po polsku, mówiłem, że fajnie, że cieszę, bo czasem świetne współczesne rzeczy to były, czasem doskonała klasyka, ale jednak można by wydać po polsku „Chi”. No bo jedna z najlepszych to rzeczy w temacie, to raz. Dwa, że temat najwyraźniej popularny, skoro pojawiło się tyle serii, a nawet wrócił „Cześć, Michael!” (ja wiem, że na ćwierćwiecze istnienia wydawcy, który nawet w swoim logo ma tego kota, ale jednak rzecz wróciła). Trzy, że to świetna historia niezależnie od tego, czy rozpatrywać ją jako zwierzęcą opowieść, czy po prostu dobrą komedię. No i w końcu jest, pierwszy tomik pojawił się na rynku i jest tak doskonale, jak zapamiętałem. A nawet lepiej, bo kiedy czytałem to w amerykańskim przekładzie, nie śmieszyło tak, jak śmieszy polska wersja językowa. A jeszcze ile w tym uroku! Ile magii! I siły!

Poznajcie Chi to mała kotka, która podczas spaceru ze swoją rodziną, oddziela się i gubi. Chce wrócić do domu, ale wiadomo, nie jest w stanie. I tak znajduje ją chłopiec, a co za tym idzie jej nowa rodzina, która postanawia pomóc kociakowi, chociaż w ich domu nie można trzymać zwierząt. Co od tej pory będzie czekało na Chi?

CHI CHI CHI

Urocza, pełna przygód historia małego kotka opowiedziana prostym językiem i bogatymi, kolorowymi ilustracjami. Autor doskonale odzwierciedlił charakter kotów w swojej twórczości. Komiks jest odpowiedni dla dzieci. Spodoba się również dorosłym czytelnikom, którzy znajdą tam wesołe wątki.
Chi jest małym kotkiem więc jak większość małych dzieci sepleni. Ja na początku tomu musiałam się do tego przyzwyczaić ('twy', zamiast 'try' itp.).

Cóż mogę napisać o tej mandze...hmm...po prostu przesłodka: pięknie namalowana akwarelami, wzruszająca a zarazem śmieszna do łez. A to jedynie historia o małym kotku, niby powtórka po słynnym ,,Cześć Michael" ale moim zdaniem o wiele lepsza. Po prostu nie mogłam się oderwać.
Opinia umieszczona również na; http://ksiazkarnia.blog.pl/2014/06/16/chis-sweet-home/

• Manga
  • Po francusku