Nauka chodzenia

Estymator
2024-03-05
2023-11-01
literatura koreańska Nauka chodzenia Dolki Min

Krótka, osobliwa rzecz o przeciekawym punkcie wyjścia i świeżej perspektywie, ale niewiele wychodząca poza to. Jakby pomysłu starczyło tylko na dwa rozdziały, a potem trzeba było coś na szybko wymyślić.

Początkowo koncepcja tej książki bardzo mi się spodobała. Było absurdalnie, ślisko, brudno i dość hardcorowo. Ale potem się okazało, że absolutnie cała książka jest taka sama i po połowie to co na początku wydawało się takie świeże, zaczęło po prostu nudzić i denerwować. W ostatniej scenie już tylko przewracałam oczami.

Niesmacznie przeseksualizowana

Niesmacznie przeseksualizowana

Q: Jaka jest najdziwniejsza książka jaką przeczytaliście w 2023 roku?
Dla mnie zdecydowanie pierwsze miejsce otrzymuje 'Nauka Chodzenia'

To debiut, południowokoreańskiego pisarza, który przy użyciu słowa pisanego próbuje zwrócić uwagę i nieco otworzyć Koreańczyków na takie ważne kwestie jak wszelaka odmienność, nienormatywność, queerowość. W Korei te tematy są trudne, pomijane. Koreańczycy kiepsko znoszą wszelkie odstępstwa od odgórnie przyjętej normy, czy to w kwestii płciowości, seksualności, narodowości czy chociażby odstępstw typu brak chęci zakładania rodziny itd. przykładów można przytaczać wiele xD

Bohaterem tej krótkiej powieści jest przybysz z kosmosu, który aby przetrwač na Ziemi, musi się dostosować i trochę wtopić w tłum. Nie jest to łatwe jak nie ma sie w sumie płci, za to ma się mnogą ilość odnóży, żółtą skórę, jakieś rogi i nie wiadomo co jeszcze. Należy nauczyć się przybierać ludzką postać (ale taką, która zachęca),nauczyć się chodzić. To też nie jest łatwe, grawitacja wiele utrudnia. Obserwujemy więc naszego przybysza, jego zmagania ze światem, brakiem akceptacji, głodem i grawitacją. Dosłownie towarzyszymy mu w jego wyprawach po pożywienie.

To bardzo ciekawa, specyficzna opowieść o tolerancji, akceptacji i odrzuceniu. Mechanizmy społeczne opisane w punkt. Szpilki wbite prosto w najczulsze miejsca.
Z drugiej strony forma podania historii jest tak dziwaczna i momentami tak pulpowa, że nie każdemu to wejdzie. Są tu bardzo barwne opisy stosunków płciowych, porcjowania tuszy oraz wszelakich fantazji na temat sposobu serwowania posiłków. BARDZO BARWNE.

Czy autorowi udało się przybliżyć temat? Chyba tak.
Czy ta książka jest dla wszystkich? I tak i nie. Z pewnością jest to pozycja TYLKO DLA DOROSŁYCH. Bezwględne 18+

Uważam, że to jest książka warta uwagi i poznania~ mimo wszystko
Ale tak jak mówiłam: trigger warningów jest tu BARDZO DUŻO.

Dla mnie bardzo mocne ⭐3.75/5⭐

Q: Jaka jest najdziwniejsza książka jaką przeczytaliście w 2023 roku?
Dla mnie zdecydowanie pierwsze miejsce otrzymuje 'Nauka Chodzenia'

To raczej nowelka niż powieść, opisująca perypetie pewnego kosmity, który ląduje na Ziemi i musi dostosować się do panujących reguł i zwyczajów. W wyniku procesu adaptacji odkrywa, że ludzkie mięso jest najsmaczniejsze i najbardziej pożywne a łatwy sposób na jego zdobycie to seks randki. Postać Mumu jest nawet zabawna, perypetie związane z przeobrażaniem się do ludzkiej postaci śmieszne i groteskowe zarazem jednakże historia nie zostanie ze mną zbyt długo. Nie znalazłam zbyt wielu refleksji nad kondycją ludzką i powierzchownych relacjach tak typowych dla naszych czasów, które w pewnym sensie były wiodącym tematem. Króciutka historyjka, nic poza tym.

Książka bardzo mi się podobała. Jest inna od tych, które dotychczas czytałam. Przyznam, że trochę dziwna

2002

Świetna, jestem pod wrażeniem i zapamiętam ją na długo, można odbierać ją na różne sposoby , interpretować po swojemu. Jest to historia niesztampowa , odjechana, dziwna czyli coś co idealnie wpasowuje się w moje gusta. Czekam z niecierpliwością na koleje książki osoby autorskiej:)

Jakże inna od wszystkich polecanych. Dla mnie wspaniała

Jakże inna od wszystkich polecanych. Dla mnie wspaniała

Bardzo osobliwa fantastyka :) Nie moja bajka ale potraktowałam jako eksperyment czytelniczy
... Zdecydowanie nie zachęca do randkowania przez internet. Na plus że bardzo krótkie!

Przedziwne to było doświadczenie — nie mogę powiedzieć, że dobre ani złe. Jest mi dziwacznie po zakończeniu tej książki. Tak jakby coś we mnie chciało o tym wszystkim jak najszybciej zapomnieć a to inne mniejsze było zaintrygowane i guess??

• Literatura koreańska

Dodaj cytat z książki Nauka chodzenia