rozwińzwiń

Science fiction. Historia w komiksie

Okładka książki Science fiction. Historia w komiksie Xavier Dollo, Djibril Morissette-Phan
Okładka książki Science fiction. Historia w komiksie
Xavier DolloDjibril Morissette-Phan Wydawnictwo: Egmont Polska Seria: Historia science fiction komiksy
240 str. 4 godz. 0 min.
Kategoria:
komiksy
Seria:
Historia science fiction
Tytuł oryginału:
The History of Science Fiction: A Graphic Novel Adventure
Wydawnictwo:
Egmont Polska
Data wydania:
2024-02-14
Data 1. wyd. pol.:
2024-02-14
Liczba stron:
240
Czas czytania
4 godz. 0 min.
Język:
polski
ISBN:
9788328161924
Tłumacz:
Wojciech Birek
Średnia ocen

7,3 7,3 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Okładka książki Saint-Elme. Tom 3 Serge Lehman, Frederik Peeters
Ocena 7,8
Saint-Elme. Tom 3 Serge Lehman, Frede...
Okładka książki Junkyard Joe Gary Frank, Geoff Johns
Ocena 7,9
Junkyard Joe Gary Frank, Geoff J...
Okładka książki Król Deadpool Chris Bachalo, Gerardo Sandoval, Kelly Thompson
Ocena 6,8
Król Deadpool Chris Bachalo, Gera...
Okładka książki Jenny Finn Farel Dalrymple, Mike Mignola, Troy Nixey, Dave Stewart
Ocena 6,8
Jenny Finn Farel Dalrymple, Mi...
Okładka książki Wojny Lucasa Laurent Hopman, Renaud Roche
Ocena 8,2
Wojny Lucasa Laurent Hopman, Ren...
Okładka książki Requiem. Rycerz wampir: Odrodzenie. Danse Macabre Olivier Ledroit, Pat Mills
Ocena 6,7
Requiem. Rycer... Olivier Ledroit, Pa...
Okładka książki Dungeons & Dragons. Zło u Wrót Baldura. Tom 4 Ramón F. Bachs, Steven Cummings, Dean Kotz, Francesco Mortarino, Harvey Tolibao, Jim Zub
Ocena 7,3
Dungeons & Dra... Ramón F. Bachs, Ste...

Oceny

Średnia ocen
7,3 / 10
13 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
1309
138

Na półkach: , ,

Suche wymienianie nazwisk i bardzo skrótowe przedstawienie najciekawszych pomysłów najważniejszych autorów. Czyta się to jak encyklopedia, gdzie dodano na siłę dialogi pomiędzy wydmuszkami pisarzy. No i te dialogi są straszne - sucha ekspozycja i opowiadanie somie nawzajem tego co "postaci" same wiedzą. Jako kompedium wiedzy po części daje radę i jakoś chronologicznie układa rozwój sci-fi od pulpy do teraz, ale lepiej by było jakby to był po prostu ilustrowany album/encyklopedia z ewentualnymi wstawkami komiksowymi w momencie przytaczania fragmentów fabuł.

Suche wymienianie nazwisk i bardzo skrótowe przedstawienie najciekawszych pomysłów najważniejszych autorów. Czyta się to jak encyklopedia, gdzie dodano na siłę dialogi pomiędzy wydmuszkami pisarzy. No i te dialogi są straszne - sucha ekspozycja i opowiadanie somie nawzajem tego co "postaci" same wiedzą. Jako kompedium wiedzy po części daje radę i jakoś chronologicznie...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1852
374

Na półkach:

Komiksowy czy jak kto woli - ilustracyjny przewodnik po świecie science fiction. Dwieście kilkadziesiąt stron świetnej pasjonackiej roboty, w której zawiera się zarówno cała historia gatunku jak i omówienie wybranych tematów czy postaci twórców, pozwalające spojrzeć szerzej na poszczególne zagadnienia czy aspekty SF. Plus ciekawie opracowane listy ważnych dla SF tytułów i autorów w ramach poszczególnych kategorii (m.in. filmy, seriale, komiksy). Komiksowe nowelki stanowią tutaj często sposób prezentacji tematu, choć kiedy indziej ściany tekstu zyskują wyraźną przewagę nad rysunkami, stąd moja - na wstępie - niechęć do przesądzenia o formule, jaką się tu posłużono. Jedno jest pewne - liczni wielbiciele SF będą mieć wielką frajdę z obcowania z tym tytułem!

Komiksowy czy jak kto woli - ilustracyjny przewodnik po świecie science fiction. Dwieście kilkadziesiąt stron świetnej pasjonackiej roboty, w której zawiera się zarówno cała historia gatunku jak i omówienie wybranych tematów czy postaci twórców, pozwalające spojrzeć szerzej na poszczególne zagadnienia czy aspekty SF. Plus ciekawie opracowane listy ważnych dla SF tytułów i...

więcej Pokaż mimo to

avatar
7938
6793

Na półkach: ,

O DWÓCH TAKICH CO POZNAWALI SF

Komiks to medium, które może wiele. Nie wszystko, ale w sumie potrafi to, co książki, co gry, co filmy. Inaczej, ale jednak to samo. Więc robi te same rzeczy, ale niektóre jakby mniej. Ot takie choćby kompendia wiedzy czy biografie, są, sporo ich, ale na tle całej reszty to w zasadzie niewielki ułamek ogółu, więc jak się ukazują to zazwyczaj są to rzeczy już w konkret idące, podejmujące istotniejsze tematy. Tym razem padło na próbę opowiedzenia historii SF jako gatunku, ale w formie opowieści graficznej. I to z całkiem udanym skutkiem, może nie do końca spełnionym, dość pobieżnym i w ogóle, no ale temat kolos, a stron tylko 240, więc skróty być musiały. Ale jako przedsięwzięcie przedstawiające w prostej formie gatunek i to, co w nim najważniejsze, wypada to wszystko całkiem dobrze.

Jak najlepiej opowiadać o historii SF? A no w formie opowieści SF właśnie. I tak jest tutaj – przyszłość, dwa roboty chcące poznać to, skąd wziął się cały gatunek i zarazem oni sami i… To już sami wszystko przeczytacie, ale sednem jest, że nasi bohaterowie ruszają w podróż po całej historii fantastyki naukowej, od jej korzeni, aż po… no właśnie, czasy dla nas współczesne, czy dalej?

https://ksiazkarniablog.blogspot.com/2024/02/historia-science-fiction-xavier-dollo.html

O DWÓCH TAKICH CO POZNAWALI SF

Komiks to medium, które może wiele. Nie wszystko, ale w sumie potrafi to, co książki, co gry, co filmy. Inaczej, ale jednak to samo. Więc robi te same rzeczy, ale niektóre jakby mniej. Ot takie choćby kompendia wiedzy czy biografie, są, sporo ich, ale na tle całej reszty to w zasadzie niewielki ułamek ogółu, więc jak się ukazują to zazwyczaj...

więcej Pokaż mimo to

avatar
0
0

Na półkach:

To nie komiks a raczej rodzaj graficznej encyklopedii poświęconej s-f. Przystępna dla każdego w każdym wieku.

To nie komiks a raczej rodzaj graficznej encyklopedii poświęconej s-f. Przystępna dla każdego w każdym wieku.

Pokaż mimo to

avatar
424
137

Na półkach:

Napisano już kilka bardzo dobrych recenzji, dlatego powiem tylko, że zdecydowanie warto zaopatrzyć się w ten komiks. Mnóstwo informacji, z których otrzymujemy swojego rodzaju przewodnik po gatunku science fiction. Gdy jako czytelnik dojdziesz do momentu, w którym lista autorów w bliskiej orbicie Twoich zainteresowań SF zaczyna się kurczyć (patrz: ja),to bierzesz wtedy "historię SF" i lecisz od początku, wyszukując nazwiska, googlujac twórczość i otwierasz sobie drzwi na głosy współcześnie odrobinę zapomniane (lub te, które nie doczekały się polskich przekładów). To taka "Droga do Science Fiction" w ciekawszej, skondensowane formie, ale to absolutnie nie znaczy, że jest tu mniej informacji niż w tej słynnej serii antologii. Jest tu ich cała masa. No i książka nie kończy się na Nowej Fali, ale również śmiało zahacza o współczesność.

Dodam tylko 5 rzeczy:
1) Szczerze mówiąc wolałbym dostać tłumaczenie wersji amerykańskiej tej pozycji, z której wykreślono niepotrzebne wtręty na temat np. kto przetłumaczył jakieś dzieło na język francuski. Ciekawe, czy timelapsy książek/komiksów/seriali/filmów francuskich również zostały zastąpione dziełami światowymi w wersji amerykańskiej. Tak czy inaczej jeśli nie znasz francuskiego to strony gęsto wypełnione francuskimi tytułami i autorami nie pozostaną Ci w pamięci.
2) Podobało mi się jak kilka tematów/postaci było przedstawianych nie tylko z tej pozytywnej, ale i negatywnej perspektywy, dzięki czemu lukrowanie było zrównoważone, a sama treść bardziej obiektywna. Np. wzmianki o negatywnej recenzji lub "niepoprawnym" życiu osobistym pewnych pisarzy albo obiegowa opinia o wydawcy. Również podobało mi się oddanie sporego miejsca roli kobiet w sf.
3) Wyłapałem parę błędów merytorycznych, może nie stuprocentowych i istotnych, ale jednak dla mnie wątpliwych. Również kilka razy moja dosyć świeża pamięć o pewnych książkach nie do końca pokrywała się z jej skrótowym przedstawieniem. No i jako największy fan Iana McDonalda w Polsce wiem, że Szkotem to on nie jest, a Irlandczykiem.
4) Miły gest ze strony wydawnictwa, że zdecydowało się przygotować 8-stronicowy tekst o historii polskiej science fiction.
5) W kontrze do innej opinii: rozwleczony wątek autorów Złotego Wieku był zdecydowanie moja ulubioną sekcją książki i cieszę się, że był on tak gruntownie opracowany.

Każdy laik w sf powinien się w nią zaopatrzyć, bo odkryje oceany swojej niewiedzy i pozwoli mu je zasypać. Natomiast dla doświadczonych czytelników to nadal wspaniałe kompendium, gdyż każdy dowie się tu czegoś nowego lub zaserwuje sobie ekstremalnie głęboką powtórkę materiału. Sam sposób przekazywania tej wiedzy jest bardzo przystępny i atrakcyjny, gdyż po krainach SF oprowadza nas Wells, Simak, Moorcock, Judith Merril czy ojcowie Złotego Wieku (m.in. Asimov, Heinlein i inni). Książka jest warta każdej złotówki i jeśli macie jakiegoś fana SF w rodzinie to nie możecie mu sprawić lepszego prezentu.

Napisano już kilka bardzo dobrych recenzji, dlatego powiem tylko, że zdecydowanie warto zaopatrzyć się w ten komiks. Mnóstwo informacji, z których otrzymujemy swojego rodzaju przewodnik po gatunku science fiction. Gdy jako czytelnik dojdziesz do momentu, w którym lista autorów w bliskiej orbicie Twoich zainteresowań SF zaczyna się kurczyć (patrz: ja),to bierzesz wtedy...

więcej Pokaż mimo to

avatar
66
32

Na półkach: ,

Francuski komiks "Historia Science Fiction" niedawno wydany u nas dzięki Egmontowi to naprawdę konkretna piguła wiedzy o rozwoju tego gatunku. Choć przede wszystkim z perspektywy amerykańskiej, angielskiej i co oczywiste patrząc po twórcach - francuskiej.

Nie ma się jednak co dziwić, końcówka XIX wieku jak i początek XX to przede wszystkim angielscy twórcy z H.G. Wellsem na czele. Z kolei od lat 20 zaczyna się już kształtować powoli to, co stanie się później amerykańskim Złotym Wiekiem Sci-Fi.

Historia Science Fiction ładnie to wszystko pokazuje, a do tego zastosowano tu narrację rozmów z ikonami i osobistościami tego motywu, przez co chociażby wspomniany Wells rozmawia tu z angielskimi autorami, którzy tworzyli już po jego śmierci i opisują mu - nestorowi - co na rynku się zmieniło. Może trochę momentami przekombinowane, ale miłe i spinające narrację.

Na duży plus, że dzięki temu komiksowi naprawdę można poznać chronologię Sci-Fi i najważniejsze dzieła praktycznie od Mary Shelley i jej Frankensteina z 1818 do autorów piszących w XXI wieku. Oczywiście im bliżej naszych czasów tym więcej kompromisów w tym o czym wspomnieć a o czym nie, ale przedział 1818 - 1960 jest naprawdę wzorcowo ogarnięty i każdy po lekturze jakieś ciekawostki i nazwiska zapamięta.

Dwie rzeczy jednak mi się nie spodobały i zwłaszcza do drugiej mam żal:
- Bardzo dużo stron poświęcony rynkowi magazynów sci-fi w USA za czasów Johna W. Campbella. W dodatku ma to wszystko formę rozmowy 5 autorów i bardzo często padają tu terminy, tytuły i autorzy w takiej ilości, że polskiemu czytelnikowi będzie ciężko wyłapać z tego zrozumiałe informacje.

Pulpowe komiksy miały krytyczny wkład w rozwój Sci-Fi w Ameryce a w następstwie też na resztę świata, ale tej tematyki było tu po prostu za dużo, w tak momentami przesadzonej tekstem formie.

- Tylko ostatnie strony poświęcone na inne kraje, z czego Polska dostała cały zawrotny jeden kadr a propos twórczości Stanisława Lema. Wybór zrozumiały, ale patrząc na to, że ponad jedną stronę miały Niemcy i całą jedną literatura radziecka, to chociaż o Jerzym Żuławskim mogli jeszcze wspomnieć.

Tyle dobrego, że honor ratuje tekst Tomasza Kołodziejczaka dostępny na samym końcu. Tam nie dość, że temat Lema zostaje rozwinięty i pojawiają się Żuławski i Stefan Grabiński, to w ogóle dostajemy kompleksową historię polskiej sci-fi aż do autorów nowego pokolenia. Ten tekst na końcu jest pod wieloma względami ciekawszy, niż rozmowy Campbella z jego kolegami o rynku wydawniczym już z właściwego komiksu.

Jeżeli więc chcielibyście dowiedzieć się, jak to z tym sci-fi było, albo do tej pory głównie w fantastyce magii i miecza siedzieliście i chcecie dla odmiany zgłębić z tą technologiczno-psychologiczną, to komiskowa Historia Science Fiction jest naprawdę warta zainteresowania. Ja z zakupu jestem zadowolony i chociaż chciałbym dowiedzieć się znacznie więcej, to wtedy komiks musiałby mieć gruuuubo ponad te 200 stron z kawałkiem jakie posiada 😅

Francuski komiks "Historia Science Fiction" niedawno wydany u nas dzięki Egmontowi to naprawdę konkretna piguła wiedzy o rozwoju tego gatunku. Choć przede wszystkim z perspektywy amerykańskiej, angielskiej i co oczywiste patrząc po twórcach - francuskiej.

Nie ma się jednak co dziwić, końcówka XIX wieku jak i początek XX to przede wszystkim angielscy twórcy z H.G. Wellsem...

więcej Pokaż mimo to

avatar
225
214

Na półkach:

Myślę, że zgodzicie się ze stwierdzeniem, że każdy z nas ma swój ulubiony gatunek. Dla jednych będzie to romans, dla drugich kryminał, a dla jeszcze innych choćby powieści historyczne. W moim przypadku jest to science-fiction. Do nie dawna uważałem się za jego wielkiego fana, dopóki w moje ręce nie wpadł komiks, który uświadomił mi jak wiele jeszcze o nim nie wiem, jak wiele mam jeszcze do odkrycia. Nazywa się po prostu Historia science fiction.

Historia science fiction to nie jest zwyczajny komiks. To podróż, w którą zabierają nas Xavier Dollo i Djibril Morissette-Phan. Podróż do gatunku jakim jest fantastyka naukowa. Kiedy pojawiły się pierwsze historie, które do niego zaliczamy? Jak przez lata się on rozwijał? Na jakich autorów warto zwrócić uwagę, chcąc zatracić się w nim bez reszty? To tylko wierzchołek góry lodowej jaką odkrywają przed nami autorzy tego oryginalnego tytułu.

Panowie wpadli na bardzo ciekawy pomysł. Historia science fiction opowiedziana zostaje przez jej głównych bohaterów, czyli pisarzy, którzy na zawsze się w niej zapisali. Mamy przyszłość, a dwa roboty pragną dowiedzieć się czegoś na temat swojej genezy, genezy tytułowej fantastyki naukowej. Będący w zasadzie mózgiem zamkniętym w metalowej puszce profesor Simon, używając nowoczesnej technologii otwiera przed nimi sekrety gatunku.

I tak oto z ust samych autorów, niektórych bardzo popularnych, innych być może nieco mniej znanych, słyszymy opowieść o pomysłach i ciężkiej pracy wielu pisarzy i pisarek na przestrzeni dobrych 150 lat! Twórcom komiksu, który ukazał się nakładem wydawnictwa Egmont udaje się nie lada sztuka. Z jednej strony udaje im się niewątpliwie zaciekawić, a nawet zaskoczyć fanów sci-fi wieloma zawartymi tutaj informacjami, odsłaniając kolejne odcienie tego gatunku, niekoniecznie te mainstreamowe. Z drugiej strony, robią to w tak przystępnej, kolorowej i przejrzystej formie, że czytelnicy, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z fantastyką naukową poczują się oczarowani!

Dollo i Morissette-Phan uzmysławiają nam z jakich marzeń i idei narodziło się sci-fi. Zresztą, wyjaśniają nam nawet skąd wzięło się to konkretne określenie tego gatunku, który do pewnego momentu był nazywany inaczej! Autorzy starają się pokazać czytelnikowi od czego to wszystko się zaczęło, co leży u podstaw fantastyki naukowej, która przez lata rozrosła się do niebotycznych rozmiarów i opanowała nie tylko świat literatury, ale także filmu, telewizji, czy gier. W największej mierze skupiają się jednak właśnie na słowie pisanym.

Na kartach komiksu widzimy znanych ze sci-fi bohaterów, kadry z filmów, książek, czy komiksów, które zostają wplecione w narrację o historii gatunku. Niemal każda strona jest jak swego rodzaju małe odkrycie dla czytelnika. Z niemal każdej można wyciągnąć jakiś tytuł, któremu warto poświęcić uwagę. Na jednych pozycjach autorzy skupiają się bardziej, na innych mniej i zdają sobie sprawę, że nie usatysfakcjonują absolutnie każdej osoby, która sięgnie po Historię science fiction.

Twórcy nie tylko przybliżają nam utwory i ich autorów. Wskazują również pewne problemy z jakimi spotkał się na drodze do swojego rozwoju. Uzmysławiają nam dlaczego wśród klasyków sci-fi nie znajdujemy wielu autorek, dlaczego seks i seksualność przez wiele lat były w tym gatunku tematem taboo. Opowiadają również o tym jaki wpływ na twórczość miały bieżące wydarzenia, np. wybuch I i II wojny światowej, czy wojny w Wietnamie, rewolucja przemysłowa i technologiczna.

Jako fan gatunku po lekturze komiksu zrozumiałem jak wiele jeszcze o nim nie wiem. Zdałem sobie sprawę ile tytułów mam do odkrycia, ile historii do poznania. Poczułem jakbym zyskał porządną dawkę pozytywnej energii, takiego kopa do działania. Komiks trafił w moje ręce w idealnym momencie, gdy czułem już pewien zastój, szukałem motywacji i oryginalnych pomysłów. To wszystko tutaj znalazłem i myślę, że jeśli sięgniecie po ten tytuł, wasza ciekawość zostanie zaspokojona.

Myślę, że zgodzicie się ze stwierdzeniem, że każdy z nas ma swój ulubiony gatunek. Dla jednych będzie to romans, dla drugich kryminał, a dla jeszcze innych choćby powieści historyczne. W moim przypadku jest to science-fiction. Do nie dawna uważałem się za jego wielkiego fana, dopóki w moje ręce nie wpadł komiks, który uświadomił mi jak wiele jeszcze o nim nie wiem, jak...

więcej Pokaż mimo to

avatar
315
22

Na półkach:

Jestem mega, ale to naprawdę mega pozytywnie zaskoczony tą pozycją. Wyśmienite studium na temat sci-fi, początków gatunku, aż po czasy współczesne. Kopalnia wiedzy zebrana w przystępnej formie ze świetnymi rysunkami. Mnóstwo wiedzy, a każdy dymek wnosi coś nowego. Obowiązkowa pozycja dla fanów gatunku. Jestem zaskoczony podejściem do tematu. Nie ma tutaj sztampowości, ale wnikliwa analiza na temat pierwszych myślicieli wykraczających po za rzeczywiste formy. Mnóstwo nazwisk, których nie znałem. Choć może trochę przesadzam z tą wnikliwą analizą. Wnikliwy research, skrupulatnie, w skrócie wrzucony w dymki, pędzący z tematu na temat, skaczący z artysty na artystę. W komiksie autorzy skupili się na pokazaniu czytelnikowi drogi, jaką przemierzyli artyści, od wczesnych lat p.n.e. aż po XIX wiek i czasy współczesne. Mnóstwo nazwisk, ciekawych plansz, które opisują różne motywy i historie. Komiks z fabułą o sci-fi. Po prostu! Bardzo oryginalne potraktowanie gatunku. Czegoś takiego brakowało na rynku. Po za mnóstwem książek, komiksów, powieści graficznych w klimatach post apo, sci-fi nie było nic o samej historii gatunku w takiej formie. Także pozycja idealnie wpasuje się w rynek. . Z miłą chęcią bym chwycił za bardziej rozszerzoną wersję, ale mimo wszystko i tak w tych kilkuset stronach dość dobrze został uchwycony rozwój i fenomen gatunku. :)

Jestem mega, ale to naprawdę mega pozytywnie zaskoczony tą pozycją. Wyśmienite studium na temat sci-fi, początków gatunku, aż po czasy współczesne. Kopalnia wiedzy zebrana w przystępnej formie ze świetnymi rysunkami. Mnóstwo wiedzy, a każdy dymek wnosi coś nowego. Obowiązkowa pozycja dla fanów gatunku. Jestem zaskoczony podejściem do tematu. Nie ma tutaj sztampowości, ale...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    35
  • Przeczytane
    16
  • Posiadam
    6
  • Komiksy
    2
  • Komiksy 2024
    1
  • 0 ZDC
    1
  • Komiks
    1
  • Komiksy/inne/
    1
  • 🍱 Komiksy
    1
  • Komiks
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Science fiction. Historia w komiksie


Podobne książki

Okładka książki Siostry Niezapominajki: 4. Kozica i kometa Alessandro Barbucci, Giovanni Di Gregorio
Ocena 8,0
Siostry Niezap... Alessandro Barbucci...
Okładka książki Thorgal Saga: Wendigo. Tom 02 Fred Duval, Corentin Rouge
Ocena 7,0
Thorgal Saga: ... Fred Duval, Corenti...
Okładka książki Pan Borsuk i pani Lisica. Talizman Brigitte Luciani, Eve Tharlet
Ocena 10,0
Pan Borsuk i p... Brigitte Luciani, E...

Przeczytaj także