Żona Adama

Okładka książki Żona Adama
Monika Rakusa Wydawnictwo: W.A.B. Seria: Seria z miotłą literatura piękna
256 str. 4 godz. 16 min.
Kategoria:
literatura piękna
Seria:
Seria z miotłą
Wydawnictwo:
W.A.B.
Data wydania:
2010-05-12
Data 1. wyd. pol.:
2010-05-12
Liczba stron:
256
Czas czytania
4 godz. 16 min.
Język:
polski
ISBN:
9788374147514
Tagi:
kobieta
Średnia ocen

                6,3 6,3 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Mówi Warszawa Wojciech Albiński, Olga Berezyna, Sylwia Chutnik, Jacek Dehnel, Marek Kochan, Aleksander Kościów, Milena Laur-Zmarzłowska, Antoni Libera, Kaja Malanowska, Izabela Morska, Marek Nowakowski, Piotr Paziński, Tomasz Piątek, Monika Powalisz, Monika Rakusa, Sylwia Siedlecka, Bohdan Sławiński, Jerzy Sosnowski, Juliusz Strachota, Krzysztof Varga, Piotr Wojciechowski
Ocena 6,1
Mówi Warszawa Wojciech Albiński,&...
Okładka książki Bluszcz, nr 23 / sierpień 2010 Aldona Binda, Zuzanna Głowacka, Katarzyna Grochola, Anna Janko, Etgar Keret, Monika Rakusa, Redakcja magazynu Bluszcz, Dawid Rosenbaum, Izabela Szolc, Bartosz Żurawiecki
Ocena 7,2
Bluszcz, nr 23... Aldona Binda, Zuzan...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,3 / 10
128 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
610
370

Na półkach: , ,

Siedemnasty kwietnia to dzień, który odcisnął na życiu Adama ostateczne piętno. Adam zginął. Tragicznie. Pod kołami tramwaju o symbolicznym numerze „0”. Adam pozostawił w żałobie rodzinę, przyjaciół i dwie żony. Jego śmierć staje się dla nich przyczynkiem do podróży w przeszłość oraz pogłębionej autoanalizy.
W pierwszej części książki poznajemy zatem Ritę – pierwszą wybrankę naszego bohatera. Czterdziestoletnia psycholożka dostała imię po słynnej Ricie Hayworth, by pamiętała, że mężczyźni mają jej ulegać, a nie ona im. Rita jest więc wyzywająca, demoniczna, wiecznie zbuntowana. To kobieta wyzwolona, mająca własne poglądy, nieugięta, ale czy nie jest to tylko maska? W relacji z Adamem jej feministyczne poglądy dotyczące partnerstwa w małżeństwie zostają usunięte w rzeczywistości na dalszy plan. Rita ulega patriarchalnym schematom, choć w przeciwieństwie do Anny- drugiej żony Adama, ma tego świadomość: „ Najpierw – myślała Rita- pozbawia się kobiety zdolności do samoobrony i samostanowienia. Przyuczając je tym samym do roli „idealnej” żony. Potem wypuszcza się je w nieidealny świat. Na którym spotkają, nieidealnych i nieświadomych siebie mężów. Z połączenia „idealnych” żon z nieidealnymi mężami muszą powstać nieidealne małżeństwa.” Winny jest zatem system, wpędzający kobiety w błędne koło, z którego nie sposób się wyrwać. Rita się buntuje, ale przegrywa.
Anna z kolei przyjmuje biegunowo odmienną postawę – nie walczy, jest jak uległe dziecko, które słucha dorosłych, bo oni wiedzą, co jest dla niej najlepsze. „Ania to plan rozpisany na każdą minutę życia. Zgodnie z planem gimnastykuje się. Codziennie, pół godziny. Chodzi na basen i już prawie nie boi się wody. Zgodnie z planem odwiedza Małgosię. Aż dwa razy w tygodniu. Pomaga w lekcjach Magdzie. I pilnie się uczy. Startuje w wyborach do samorządu szkolnego. Zbiera ciekawe kamienie, jak tata. Jak tata czyta przewodniki i interesuje się geografią.” Jest grzecznym dzieckiem, wzorową uczennicą, dobrze wychowaną dziewczynką z drobnomieszczańskiej rodziny. Ale to tylko maska. W rzeczywistości Anna posiada „czapkę niebytkę”, dzięki której może zabawiać się w „alternatywny dialog” - w myślach mówi ludziom to, co naprawdę o nich sądzi, a nie to ,co należy powiedzieć.
Śmierć Adama, paradoksalnie, sprawia, że obie bohaterki zrzucają maski, dojrzewają. Rakusa prezentuje dwie postawy, które przyjmują kobiety w zetknięciu z patriarchalnymi wzorcami. Diagnoza jednak nie jest optymistyczna – bunt lub uległość do niczego nie prowadzą. Być może jest jeszcze trzecie wyjście, ale w powieści go nie znajdziemy. Czyżby zatem kolejna feministyczna książka o kobietach wciśniętych w role narzucone im przez zmaskulinizowane społeczeństwo?
Nie do końca. Owszem, pojawiają się w niej takie wątki, ale na szczęście nie przesłaniają one innych walorów powieści. Rakusa umiejętnie wplata w opowieść problematykę związaną z relacjami rodzinnymi. Zarówno Rita, jak i Anna wychowywały się w toksycznych rodzinach. Rita wychowana przez matkę-wariatkę, psychoterapeutka, która uczy życia swoje pacjentki, sama nie potrafi poradzić sobie z własnymi emocjami. Nienawidzi ojca, który je porzucił. Anna z kolei nienawidzi matki, ponieważ ją obwinia o odejście ojca, w którego była zapatrzona. Brak „głowy rodziny” odbija się w oczywisty sposób na obu bohaterkach, dlatego bowiem wychodzą za Adama, mężczyznę, który jest egocentrykiem i nie widzi nic poza czubkiem własnego nosa.
Rakusa napisała powieść psychologiczną, zagłębiła się we wnętrze dwóch biegunowo od siebie różnych kobiet, dając przy tym obraz wiarygodny i niezwykle zróżnicowany. Jednak w pewnym momencie te dwa krańce się zbiegają do jednego punktu i nawzajem uzupełniają. Mężczyzna stanowi tu jedynie pretekst do niebanalnego ukazania, tego, co siedzi w kobiecej duszy.

Siedemnasty kwietnia to dzień, który odcisnął na życiu Adama ostateczne piętno. Adam zginął. Tragicznie. Pod kołami tramwaju o symbolicznym numerze „0”. Adam pozostawił w żałobie rodzinę, przyjaciół i dwie żony. Jego śmierć staje się dla nich przyczynkiem do podróży w przeszłość oraz pogłębionej autoanalizy.
W pierwszej części książki poznajemy zatem Ritę – pierwszą...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    182
  • Przeczytane
    181
  • Posiadam
    48
  • Ulubione
    7
  • 2011
    5
  • Seria z miotłą
    4
  • Literatura polska
    2
  • 2015
    2
  • Teraz czytam
    2
  • 2014
    2

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Żona Adama


Podobne książki

Przeczytaj także