Haiku

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Biblioteka "Nagłosu"". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: M
poezja
Arek

Każdy wiersz haiku jest obrazkiem - szkicem, który notuje aktualny stan jakiegoś wycinka świata w sposób najpełniejszy, ponieważ oddaje jego barwę, muzykę, nawet zapach i całą otaczającą go atmosferę, działającą na uczucia poety i czytelnika. Podobnie jak w obrazach zeń [tzw. zenga], gdzie poszczególne cząsteczki wszechświata: drzewo albo kwiat czy nawet tylko liść, istnieją samotnie w białej i pustej przestrzeni, opisując ten świat w sposób najkrótszy i najbardziej wyczerpujący. Porównanie z malarstwem zeń nie jest tutaj przypadkowe, albowiem oba przejawy sztuki stworzone zostały przez tę samą myśl: chęć świadomego przeżycia momentu teraźniejszego.

Bed | 2013-05-21
Przeczytana: 05 marca 2006

Niezbyt często czytuję poezję a już pozycje z Dalekiego Wschodu to prawdziwa rzadkość w mojej biblioteczce. Siłą rzeczy nie znam się, nie wiem jak powinno wyglądać idealne haiku i nie ma to dla mnie aż takiego znaczenia. Podczas czytania ujęła mnie prostota wierszy i ich trochę przelotny urok. Widać było fascynację Miłosza tym rodzajem twórczości i cieszę się, że trafiłam na tę pozycję. Moim zdaniem poeta trafi swym tłumaczeniem do polskiego czytelnika i jednocześnie w sedno. Może to coś dla tych, którzy zaczynają dopiero czytać utwory z Japonii. Chyba warto spróbować.

Za masakrę, jakiej nasz noblista z Bożej łaski dokonał na subtelnych i łagodnych haiku oraz na ich ironicznych, wulgarnych haikai. Przekład z angielskiego przekładu nie wiem, co miał udowadniać - że poeta zna język obcy? Nie ma w nich ani artyzmu, ani wyczucia, ani zachowanej myśli, ani krzty zrozumienia. Pan Miłosz powinien był tłumaczyć napisy w wychodkach, w sam raz efekt by był podobny, a niesmak mniejszy.

Marcin | 2013-04-19
Przeczytana: 01 stycznia 2006

Tłumaczenia bardzo dobre. W moim doznaniu dużo lepsze niż tłumaczenia pani Żuławskiej-Umedy. Nie ma tutaj wstawionego na siłę artyzmu, przeintelektualizowania. Piękno japońskiego haiku leży w jego prostocie. Nie zgadzam się z krytyką tej pozycji. Od tej książki zaczęła się moja przygoda z haiku i cenię ją sobie nawet teraz, kiedy mam dostęp do haiku w j. japońskim. Fakt, że książka jest tłumaczeniem z j. angielskiego, wcale jej nie dyskredytuje.

GabrielL Kamiński | 2010-11-27
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 06 czerwca 1983

Mój okres fascynacji japońskim "haiku" zdominował moje młode lata, kiedy to kupiłem wydane w 1983 roku tom "Haiku" wydany przez Ossolineum

rokita49 Boruta | 2013-08-20
Przeczytana: 06 lutego 2003