Haiku

Wydawnictwo M
1992-01-01
1992-01-01
Daleki Wschód Rozmyślania Przyroda

Haiku zebrane przez Miłosza z bardzo różnych autorów i okresów, opatrzone jego krótkim wstępem. Podobał mi się i wstęp, i haiku. Ponadto autor fajnie podzielił je na te starsze i nowoczesne, choć w przypadku tych ostatnich zabrakło mi trochę japońskich autorów. Ogółem bardzo przyjemna książeczka do przeczytania w godzinkę i zapoznania się jako tako z gatunkiem.

Fajna książka żeby się poflexować przed innymi ludźmi i z wyższością mówić: "pfff, nie rozumiesz sztuki". A tak serio to na początku te wiersze były dziwne, ale jak załapiesz o co w tym chodzi to robi się fajnie UwU

Haiku wydaje się być formą idealną. Kwintesencją poezji. Skrót, detal, konkret, obraz, paradoks, dowcip. Błysk piękna. Jedyna wada tego tomiku - Czesław Miłosz nie znał japońskiego. Tłumaczył haiku z angielskiego. Na szczęście był wybitnym poetą, więc japońscy mistrzowie pewnie nie składaliby reklamacji.

„Krótka drzemka -

Budzę się,
Wiosna minęła.”
albo
"Motyl sobie...

To było moje pierwsze spotkanie z tą formą bardzo miło ją wspominam, pamiętam,że moja polonistka zainteresowała si nią kiedy zgarnęła ją z mojej ławki ;)

Świat rozpaczy i bólu.
Kwiaty kwitną
Nawet wtedy.

-Issa-

Świat rozpaczy i bólu.
Kwiaty kwitną
Nawet wtedy.

-Issa-

Niezbyt często czytuję poezję a już pozycje z Dalekiego Wschodu to prawdziwa rzadkość w mojej biblioteczce. Siłą rzeczy nie znam się, nie wiem jak powinno wyglądać idealne haiku i nie ma to dla mnie aż takiego znaczenia. Podczas czytania ujęła mnie prostota wierszy i ich trochę przelotny urok. Widać było fascynację Miłosza tym rodzajem twórczości i cieszę się, że trafiłam na tę pozycję. Moim zdaniem poeta trafi swym tłumaczeniem do polskiego czytelnika i jednocześnie w sedno. Może to coś dla tych, którzy zaczynają dopiero czytać utwory z Japonii. Chyba warto spróbować.

Tłumaczenia bardzo dobre. W moim doznaniu dużo lepsze niż tłumaczenia pani Żuławskiej-Umedy. Nie ma tutaj wstawionego na siłę artyzmu, przeintelektualizowania. Piękno japońskiego haiku leży w jego prostocie. Nie zgadzam się z krytyką tej pozycji. Od tej książki zaczęła się moja przygoda z haiku i cenię ją sobie nawet teraz, kiedy mam dostęp do haiku w j. japońskim. Fakt, że książka jest tłumaczeniem z j. angielskiego, wcale jej nie dyskredytuje.

Za masakrę, jakiej nasz noblista z Bożej łaski dokonał na subtelnych i łagodnych haiku oraz na ich ironicznych, wulgarnych haikai. Przekład z angielskiego przekładu nie wiem, co miał udowadniać - że poeta zna język obcy? Nie ma w nich ani artyzmu, ani wyczucia, ani zachowanej myśli, ani krzty zrozumienia. Pan Miłosz powinien był tłumaczyć napisy w wychodkach, w sam raz efekt by był podobny, a niesmak mniejszy.

Mój okres fascynacji japońskim "haiku" zdominował moje młode lata, kiedy to kupiłem wydane w 1983 roku tom "Haiku" wydany przez Ossolineum

Wydaje się być ciekawą pozycją, chociaż z Haiku to nie chce mieć nic wspólnego.

Wydaje się być ciekawą pozycją, chociaż z Haiku to nie chce mieć nic wspólnego.

• Poezja
  • Japonia