Okładka książki Dziecko odporne psychicznie. Jak wychować odważne i otwarte dzieci w świecie pełnym lęku? Philip C. Kendall, Muniya S. Khanna
Philip C. KendallMuniya S. Khanna Wydawnictwo: Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne (GWP) nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne (GWP)
2023-11-10
2023-11-10
psychologia

Odporność psychiczna - mega ważny dar.

Nie odkryję Ameryki pisząc, że w dzisiejszym świecie każdy z nas musi sobie na co dzień jakoś radzić. I to ze wszystkim, w tym z sytuacjami wywołującymi lęk, stres, niepewność i szereg innych, zaburzających nasze zdrowe funkcjonowanie, emocji. Jeśli jesteście rodzicami, to zadajcie sobie pytanie, czy zdajecie sobie sprawę z tego, że to dotyczy także Waszych Dzieci? I w jaki sposób możecie im pomóc w zbudowaniu psychicznej odporności, która (tylko do pewnego stopnia, ale jednak) je przed tym wszystkim ochroni? Jeśli nie za bardzo wiecie jak to zrobić, to dobrym wyjściem będzie sięgnięcie po poradnik "Dziecko odporne psychicznie. Jak wychować odważne i otwarte dzieci w świecie pełnym lęku?" - książkę przeznaczoną głównie dla rodziców, ale dla dzieci jak najbardziej też.

Jako rodzic na pewno pragniesz, by twoje dziecko czuło się otoczone opieką, wspierane i bezpieczne. Jednak w stresującym i niepewnym świecie jest to niezmiernie trudne, zwłaszcza gdy rodzice sami zmagają się z lękiem. Nie jesteś w stanie ochronić dziecka przed wszelkimi problemami, ale możesz mu pomóc zbudować odporność psychiczną, dzięki której poradzi sobie bez względu na to, jakie kłody życie rzuci mu pod nogi. Niniejsza książka wesprze cię w tym. Autorzy proponują podejście oparte na zasadach terapii poznawczo-behawioralnej, które pomaga dzieciom radzić sobie z lękiem, w elastyczny sposób podchodzić do trudności i rozwinąć skrzydła.

By ująć sprawę w jej sednie warto użyć pewnego porównania. Stres, lęk, strach i inne negatywne emocje są jak uderzające w nas pociski, przed którymi należy postawić skuteczną zaporę. Ścianę, firewall, cokolwiek. Czymś takim - oraz sposobom na jej zbudowanie - jest odporność psychiczna, której poświęcona jest niniejsza książka.

Z tego poradnika dowiesz się, jak pomóc dziecku:
- rozpoznać niepomocne myśli i zachowania, które podtrzymują przytłaczające emocje;
- mierzyć się z nowymi, także nieprzyjemnymi sytuacjami i wyzwaniami zamiast ich unikać;
- traktować wszelkie niepowodzenia jako okazje do rozwoju.

Z tą książką przekażesz swojemu dziecku dar odporności psychicznej - zdolność reagowania na przeciwności losu w przystosowawczy sposób, ze spokojem i pewnością siebie. Przedstawione w niej umiejętności nie tylko ułatwią mu radzenie sobie w trudnych chwilach, ale także pozwolą przejść przez życie z poczuciem mocy i sprawczości. Pozwolą mu żyć z pasją.

Książka zawiera także porady i strategie, które pomogą i tobie radzić sobie z lękiem. Jako rodzic odgrywasz ważną rolę w życiu swojego dziecka - jesteś dla niego wzorem do naśladowania i twoje reakcje kształtują jego zachowania. Dlatego tak ważne jest dla ciebie przyswojenie umiejętności opisanych w tym poradniku. Znajdziesz w nim konkretny plan działania, który pozwoli ci wesprzeć dziecko w budowaniu pewności siebie i poczucia kompetencji w obliczu życiowych wyzwań.

Książka opiera się na programie „Zaradny Kot". Problem lęku dotyczy wszystkich dzieci. Lęk może dopaść dziecko w szkole, w par- ku linowym czy w czasie towarzyskiego spotkania. I niestety może sprawić, że ono zacznie unikać wyzwań, a z jego życia zniknie wiele magicznych chwil. Że przestanie doświadczać sukcesów. Ta książka to mądry poradnik o tym, jak wspierać swoje dziecko w radzeniu sobie z lękiem, w pokonywaniu go i w zdobywaniu odporności pozwalającej przezwyciężać codzienne trudności. Bo sposoby radzenia sobie z lękiem zawarte w programie "Zaradny Kot" można stosować też na co dzień.

Zawarte w książce porady z całą pewnością mają pełen potencjał ku temu, by stać się skutecznym narzędziem w codziennym budowaniu psychicznej odporności. Jej znaczenia absolutnie nie wolno nie doceniać - nawet jeśli zdaje się Wam, że wiecie wszystko o problemach Waszego Dziecka, to może jednak istnieć coś, co podkopuje je mentalnie od środka. Postawienie całkiem nowej - lub nieco wyższej niż ta istniejąca - ściany przeciw wszystkiemu, co destabilizuje, z całą pewnością nie zaszkodzi. Przeciwnie - to bardzo pomoże.

Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne - dziękuję.

#dzieckoodpornepsychicznie #mskhanna #pckendall #gwpdladzieci #gwp #gdańskiewydawnictwopsychologiczne #cosnapolce #bookstagram #bookreview #czytamksiazki #recommendedbooks #psychologia #ksiazkipsychologiczne #instabooks #instabookspoland

Odporność psychiczna - mega ważny dar.

Radzenie sobie z lękiem z pewnością nie jest łatwym zadaniem. Zrozumiałe jest, że rodzice nie chcą, aby ich dziecko doświadczało dyskomfortu lub niepokoju. Aby jednak zbudować odporność, musimy oswoić się z dyskomfortem.

W dzisiejszym dynamicznym świecie, wypełnionym stresami i niepewnościami, troska o rozwój psychiczny i emocjonalny naszych dzieci staje się priorytetem. W poszukiwaniu skutecznych narzędzi wsparcia, natrafiamy na książkę „Dziecko odporne psychicznie” – niezwykle inspirujący poradnik, który oferuje rodzicom konkretny plan działania w budowaniu odporności psychicznej u swoich pociech.

Autorki Muniya S. Khanna , Philip C. Kendall opierają się na zasadach terapii poznawczo-behawioralnej, prezentując czytelnikowi nie tylko teoretyczne podstawy, ale przede wszystkim praktyczne podejście do kształtowania psychicznej odporności dzieci. Ważne jest jednak, aby zrozumieć, że celem nie jest całkowite pozbycie się lęku, ale radzenie sobie z nim. Kluczowym elementem tego jest normalizacja błędów.

Ważne jest, aby modelować i szkolić dziecko w obliczu niektórych z tych niewygodnych wyzwań. Można to zrobić na kilka sposobów, opowiadając o tym, jak przechodzisz przez trudną sytuację, dzieląc się tym, co początkowo czujesz, wytrwale stawiając czoła wyzwaniu i wreszcie dzieląc się poczuciem spełnienia. To pokazuje im przykład tego, jak można konstruktywnie radzić sobie z niepokojącymi zmartwieniami i sytuacjami.

Jednym z kluczowych elementów poradnika jest propozycja elastycznego podejścia do trudności życiowych. Autorki skupiają uwagę czytelnika na umiejętnościach, które pozwalają dziecku mierzyć się z nowymi sytuacjami i traktować niepowodzenia jako szanse do rozwoju. To wartościowe spojrzenie, które wzbogaca rodzicielską wizję wychowania.

Książka nie ogranicza się jedynie do pomocy dzieciom; stanowi także cenny przewodnik dla rodziców. Znajdziemy tu praktyczne porady i strategie, które pomagają radzić sobie z lękiem, czyniąc nas bardziej świadomymi i empatycznymi opiekunami. Autorki podkreślają istotną rolę rodziców jako wzorców dla swoich dzieci, co czyni tę książkę nie tylko pomocą dla najmłodszych, ale także wsparciem dla całej rodziny.

„Dziecko odporne psychicznie” to nie tylko poradnik, lecz również inspirujący przewodnik, który zachęca do aktywnego uczestnictwa w rozwoju psychicznym swojego dziecka. Wartościowe narzędzia i praktyczne podejście sprawiają, że ta lektura staje się nieodzownym elementem biblioteki każdego rodzica pragnącego w pełni wesprzeć swoje dziecko w budowaniu pewności siebie i radzenia sobie z życiowymi wyzwaniami.

Zakwaterowanie lęku prowadzi do utrzymywania się lęku. Kluczowym elementem radzenia sobie z lękiem jest budowanie tolerancji poprzez normalizację niepewności. Odbywa się to poprzez zwiększenie wiary dziecka we własne możliwości znalezienia czegoś, pomaganie mu nauczyć się, co robić, gdy coś nie wyjdzie, i zachęcanie go, aby wiedziało, że poradzi sobie, jeśli coś nie pójdzie dobrze. Wymaga to cierpliwości i wytrwałości, a sytuacje z życia codziennego są świetną okazją do nauki i budowania pewności siebie.

• Psychologia
  • Kupiona, czeka
  • Psychologia i rozwój osobisty (książki które posiadam)
  • Samodzielne
  • Współpraca