Najnowsze artykuły
Artykuły
„Wiedźmin 4” przekroczy granice gatunku? Nad grą pracuje już większość studiaKonrad Wrzesiński5Artykuły
Czytamy w weekendLubimyCzytać388Artykuły
Książki adwentowe dla dzieci i dorosłych – te tytuły zapewnią ci 24 dni przedświątecznego czytaniaAnna Sierant4Artykuły
Jest temat, o którym się nie mówi… Porozmawiajmy o piractwieKonrad Wrzesiński24
Popularne wyszukiwania
Polecamy
Joanna Skibska

9
9,4/10
Ten autor nie ma jeszcze opisu. Jeżeli chcesz wysłać nam informacje o autorze - napisz na: admin@lubimyczytac.pl
9,4/10średnia ocena książek autora
2 przeczytało książki autora
24 chce przeczytać książki autora
0fanów autora
Zostań fanem autoraKsiążki i czasopisma
- Wszystkie
- Książki
- Czasopisma

2020
Kompetencje diagnostyczne i terapeutyczne w percepcji nauczycieli szkół ogólnodostępnych, integracyjnych i specjalnych
Joanna Skibska, Anna Borzęcka
10,0 z 1 ocen
3 czytelników 0 opinii
2020

2020
Terapia interdyscyplinarna. Wybrane zagadnienia
Joanna Skibska
9,0 z 1 ocen
3 czytelników 0 opinii
2020

2020
Nauczyciel i uczeń w kontekście społecznych przemian i oczekiwań
Joanna Skibska
0,0 z ocen
0 czytelników 0 opinii
2020

2017
Diagnoza interdyscyplinarna. Wybrane problemy
Joanna Skibska
10,0 z 1 ocen
4 czytelników 0 opinii
2017

2017
Diagnoza interdyscyplinarna. Wybrane problemy
Joanna Skibska
10,0 z 1 ocen
7 czytelników 0 opinii
2017

2013

2013
Najnowsze opinie o książkach autora
Mnemotechniki Joanna Skibska 
8,5

Joanna Skibska to doktor nauk humanistycznych w zakresie pedagogiki, zatrudniona na stanowisku adiunkta w Katedrze Pedagogiki na Wydziale Humanistyczno-Społecznym Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej. Od ponad 20 lat nauczyciel i logopeda w szkole podstawowej z oddziałami integracyjnymi. Pedagog edukacji wczesnoszkolnej, neurologopeda, pedagog specjalny, specjalista terapii pedagogicznej. Jej główne zainteresowania naukowe koncentrują się wokół kształcenia dziecka ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi w przestrzeni szkoły ogólnodostępnej, pracy z dzieckiem z trudnościami w czytaniu i pisaniu oraz wykorzystaniem różnych metod, w tym mnemotechnik w pracy terapeutycznej z dzieckiem z trudnościami w uczeniu się.
Umiejętność czytania i pisania dzieci zaczyna się w I klasie szkoły podstawowej. Wpływa na to kilka czynników. Istnieją trzy aspekty czytania: techniczny, semantyczny i krytyczno-twórczy. Rozwój czytania u dzieci dzieli się na okres przedpiśmienny i okres piśmienności. Każdy z nich ma określone cechy, o których należy pamiętać. Istnieją także różne rodzaje pamięci : krótkotrwała, długotrwała. Procesy pamięci dzielą się na zapamiętywanie, przechowywanie, przypominanie. Jak można zauważyć, jest to bardzo złożony mechanizm. Istnieje wiele koncepcji nauki czytania, każda z nich jest inna.
Książka to doskonały poradnik dla rodziców dzieci, rozpoczynających naukę pisania i czytania. Jest bardzo przejrzyjście napisany. Zawiera dużo tabelek, wykresów, schematów, dzięki czemu możemy to sobie łatwiej przyswoić.
Język jest prosty, zrozumiały dla przeciętnego czytelnika. Tą pozycję polecam każdemu, kto chce zgłębić temat !
Moja ocena : 8/10
Mnemoliterki Joanna Skibska 
9,0

PRZYDATNE ĆWICZENIA DO NAUKI CZYTANIA I PISANIA!
Cieszące się coraz większym powodzeniem skuteczne sposoby ułatwiające zapamiętywanie, przechowywanie i przypominanie informacji, znane są pod pojęciem mnemotechniki. Metoda ta polega na porządkowaniu i grupowaniu elementów według określonych zasad, co zwiększa zakres i trwałość pamięci. Wieloletnia praktyka pokazuje, że warto sięgnąć po ten sprawdzony sposób, bowiem osiągane wyniki są w pełni zadowalające. Nakładem Oficyny Wydawniczej Impuls ukazała się doskonała pomoc dydaktyczna, ułatwiająca uczniom nabywanie umiejętności czytania i pisania.
Zaproponowane „Ćwiczenia do wprowadzania i utrwalania liter podobnych pod względem kształtu a-o, m-n-u-w, l-ł-t, b-d-g-p z wykorzystaniem mnemotechnik” zostały sprawdzone eksperymentalnie. Całość składa się z kart pracy, przyporządkowanych kształtopodobnym literom polskiego alfabetu. Na kartach zaznaczono: ramkę z drukowanymi i pisanymi wzorami małych i dużych liter, ramkę z kształtopodobnymi zakładkami (kolor ramek przy samogłoskach jest czerwony, natomiast przy spółgłoskach – niebieski),liniaturę powiększoną oraz zeszytową, wielkie i małe litery w każdej z liniatur, litery w połączeniach z innymi literami w każdej z liniatur oraz litery w wyrazach. Liniatury oznaczono dwoma kolorami, a początki linii zielonymi, pionowymi kreskami. Na dole strony umiejscowiono szlaczki do kolorowania.
Wszystkie ćwiczenia dokładnie opisano: jasne i konkretne polecenia ułatwiają zrozumienie zadań. Wyszczególniono modele głoskowe i sylabowe. Wśród propozycji znalazły się ćwiczenia: wyszukiwanie i dobieranie wyrazów w pary, dopasowywanie wyrazów do obrazków, uzupełnianie brakującej litery oraz luk w wyrazach, odczytywanie prostych tekstów i krótkich rymowanek z poznaną literą (zaproponowane teksty są proste, ciekawe, łatwe do zapamiętania),dobieranie parami wyrazów drukowanych i pisanych, wycinanie obrazków i wklejanie ich w odpowiednie miejsca, a także grupowanie wyrazów według podanych zasad. Wszystkie ćwiczenia zapisano po jednej stronie kartki, na odwrocie jest miejsce na pracę własną dziecka (wizualizowanie liter, rysowanie ich obrazkowych odpowiedników, pisanie wierszyków).
„Ćwiczenia…” zostały opracowane z myślą o dzieciach rozpoczynających naukę czytania i pisania, w szczególności jednak mają pomóc uczniom z grupy ryzyka dysleksji oraz z zaburzeniami percepcji wzrokowej. Stanowiąc doskonałą pomoc dydaktyczną, spotkają się z zainteresowaniem nauczycieli przedszkoli, edukacji wczesnoszkolnej, specjalistów rewalidacji oraz rodziców. Ponieważ doświadczenie pokazuje, że mnemotechniki czyli „sztuczki pamięciowe” dają pozytywne efekty, propozycja Impulsu zdecydowanie warta jest polecenia.
Oficyna Wydawnicza Impuls http://impulsoficyna.com.pl/recenzje/mnemoliterki,1397.html