Antarktyda. Topniejący kontynent

2024-02-28
2024-02-28
Adam Pluszka

Topniejący kontynent.

Południowy kontynent naszego globu kryje w sobie fascynujące historie i tajemnice, które - niestety - powoli nikną na naszych oczach. Jeśli zmiany klimatyczne nie zostaną powstrzymane, to kto wie, jak długo jeszcze Antarktyda pozostanie tym, czym jest w tej chwili... O tym, jak wiele wspomniany kontynent kryje w sobie piękna dowiemy się z niezwykłej pozycji imprintu ToTamto zatytułowanej "Antarktyda. Topniejący kontynent".

Antarktyda – rozległa, zimna, tajemnicza i pełna sekretów... Wyrusz wraz z autorką w podróż po Antarktydzie. Poznaj fascynującą dziką przyrodę. Spędź czas z najfajniejszymi stworzeniami na ziemi nad i pod lodem: pingwiny cesarskie, orki i słonie morskie. Przygotuj się na zimno i odkryj jedne z najsurowszych krajobrazów na Ziemi, podążając śladami odważnych odkrywców.

Sprawdź także, jak naukowcy radzą sobie tu dzisiaj i czym zajmują się przez cały dzień – od badania zmian klimatycznych po badania rdzeni lodowych mających prawie milion lat. Dowiedz się, jak zmienia się to wyjątkowe miejsce i co to oznacza dla naszej planety. Ten zamarznięty kontynent pełen jest niesamowitych historii. Odkryj tajemnice zmrożone w pradawnych lodach Antarktydy!

Książka to przepięknie wydane kompendium wiedzy o Antarktydzie, dzięki któremu poznamy nie tylko jego przyrodę, topografię, ale także jego historię oraz dzieje związanych z nim odkryć geograficznych. Mało która pozycja nosi w sobie tak wiele pozytywów i zalet dedykowanych młodym czytelnikom.

Lektura jest bardzo miła dla oka, pełna ciekawostek, momentami zabawna i niesamowicie pouczająca. Pozycje takie jak ta mają szansę - i nie jest to żadna kokieteria - przekonać dzieciaki do świata nauki. Serio. Atrakcyjne i przemawiające do wyobraźni przedstawienie jakiegoś zagadnienia zawsze przyciąga czytelnika. Ta pozycja spełnia te kryteria - zdecydowanie ma ona w sobie to "coś".

Polecam!

Czarna Owca, ToTamto - dziękuję.

#antarktydatopniejącykontynent #totamto #czarnaowca #dladzieci #ksiazkidladzieci #forkids #booksforkids #cosnapolce #bookstagram #bookreview #bookstagramkids #bookstagrampolska #recommendedbooks

Topniejący kontynent.

Czy chcielibyście wybrać się Antarktydę? Czy zimno Wam niestraszne?

Książka "Antarktyda. Topniejący kontynent" zabiera czytelnika w podróż po tym mało przyjaznym kontynencie. Jest to bardzo ciekawa wycieczka, która pokazuje, jak ten kontynent zmieniał się i jak teraz stopniowo znika. Kto odkrył Antarktydę, a kto pierwszy dotarł do bieguna? Jakie stworzenia są w stanie przeżyć w tych trudnych warunkach? Do kogo właściwie należy ten kontynent? Co robią na nim naukowcy? Co kryje w sobie lód liczący niemal milion lat?
Lektura nie jest objętościowo duża, za to zawiera ogromną dawkę wiedzy. Antarktyda jest fascynująca i niebezpieczna. Wielu pierwszych śmiałków nie przeżyło wypraw z powodu panujących tam temperatur. Autorka, Karen Romano Young wyjaśnia również, jak wiele zależy od istnienia tego kontynentu. Obecne zmiany klimatu powodują topnienie lodowców w bardzo szybkim tempie. Wzrost temperatury zmienia również warunki życia zwierząt zamieszkujących Antarktydę, a także powolne ich wymieranie.

"Antarktyda. Topniejący kontynent" jest skierowana do dzieci, oznaczona wiekiem 9+, jednak powinni ją przeczytać również dorośli. Jest to lektura, która daje do myślenia. Jak bardzo destrukcyjny wpływ na środowisko ma działalność człowieka i w jak szybkim tempie zmiany następują.

Książka jest pięknie wydana, w twardej oprawie. Ilustracje Angeli Hsieh kradną serce, są po prostu przepiękne. Trudno oderwać od nich wzrok. Zarówno ilustratorka, jak i autorka odwiedziły Antarktydę, więc ich opowieść o pobycie na tym zimnym kontynencie jest bardzo autentyczna. Czuć ich zachwyt i podziw dla natury.

Uwielbiam takie piękne i mądre książki dla dzieci.

Czy chcielibyście wybrać się Antarktydę? Czy zimno Wam niestraszne?

Antarktyda jest jednym z najsłabiej poznanych, najbardziej niedostępnym i kryjącym najwięcej tajemnic kontynentów. Miejsce, w którym nie powinno być żadnego życia i wydaje się wilgotne (zalegające góry zbitego śniegu) okazuje się być najsuchszym (najmniejsza ilość opadów, bardzo suche powietrze). Ze względu na nieprzyjazne otoczenie bardzo długo kontynent położony najdalej na południe Ziemi był nieznany. Dopiero udoskonalanie statków oraz sprzętu pozwoliło na odkrycie go na początku XIX wieku, a później fascynację tym miejscem i wyścig na znajdujący się tam geograficzny biegun południowy. Do świata tajemnic, ciekawostek oraz odkryć związanych z tym kontynentem zostaniemy wprowadzeni w książce Karen Romaro Young „Antarktyda. Topniejący kontynent”.
Publikacja pełna jest ważnych i ciekawych treści. Mamy tu sporą ilość tekstu, z którego dowiemy się, gdzie dokładnie znajduje się Antarktyda, jak wygląda, w jaki sposób nazywa się różne zjawiska na niej i dookoła niej, jaką powierzchnię ma ten piąty, co do wielkości kontynent, gdzie dokładnie znajdziemy najsuchsze miejsce na świecie, jak podzielona jest na strefy, co wyznacza jej podział geograficzny, jak przebiegały zmiany na nim, dlaczego zamarzła, jak polarna czapla lodowa wpływa na środowisko na całym świecie, z jakimi wyzwaniami musimy się zmierzyć, kiedy chcemy do niego dotrzeć. Nie zabraknie też tematu badań i odkryć naukowych. Pojawią się tu informacje o zmianach klimatycznych na przestrzeni milionów lat. Do tego dojdzie ciekawostka o wulkanach, meteorytach, życiu dookoła. W to wplecione są też ciekawostki jak bardzo nauka i świat naukowy się zmieniał, jak bardzo przemeblowano politykę (powstanie Układu Antarktycznego i jego rozrastanie się),jak wiele osób tam przebywa i z jakimi wyzwaniami muszą się zmierzyć, w jaki sposób radzą sobie ze złymi warunkami. Poznamy historie sukcesów i porażek pierwszych odkrywców. Nie zabraknie też tematu gatunków archeonów, bakterii, grzybów, protistów, roślin , zwierząt, których jest tu oraz w okolicy całkiem sporo. Dowiemy się też jak wygląda ochrona przyrody na tym kontynencie i w jego okolicach. Do tego mamy tu całą masą naukowców i ich odkryć, przez które nieco inaczej zaczęliśmy patrzeć na zmiany na naszej planecie oraz lepiej rozumieć historię. Publikacja podsuwa dużą dawkę wiedzy, ale też pobudza wyobraźnię, zachęca do zastanowienia się, co jeszcze może kryć się pod warstwami lodu oraz jak wyglądał świat w czasach, kiedy na tym lądzie żyły dinozaury.
Mojej córce szczególnie podobały się rozkładówki ze zwierzętami, których jest tu bardzo dużo. Mamy tu piękne rysunki i podstawowe informacje. Wśród nich królują pingwiny, foki i wieloryby, którym poświęcono więcej miejsca.
Wielkim plusem jest tu szata graficzna. Zarówno dobre mapki, dołączone ilustracje wizerunków badaczy oraz wkomponowanie w tło obszaru ich zainteresowań. Do tego tekst jest wydrukowany zróżnicowaną czcionką. Ciekawostki wyróżnione, dzięki czemu łatwiej zwrócić na nie uwagę. Całość wydrukowana na bardzo dobrym papierze i oprawiona w solidną, kartonową oprawę. Zdecydowanie fantastyczna książka dla młodych miłośników przyrody.

Bardzo treściwa i bogato ilustrowana pozycja dla dzieci 9+.

Warto przedstawić samą autorkę - narratorkę tej książki, która zabiera czytelników w podróż do miejsca, wyjątkowo dobrze jej znanego. Young, poza tym, że pisze i ilustruje (30 tytułów dla dzieci),jest także nurkiem głębinowy, zajmującym się m.in. mapowaniem gór podwodnych. Brała udział w licznych wyprawach naukowych, pracowała np. na Pacyfiku i Oceanie Arktycznym. Zanurkowała w małej łodzi podwodnej na dno Oceanu Spokojnego i przebiła się w lodołamaczu przez lód Arktyki. Imponujące prawda? Mówi, że jeszcze jej nie było w kosmosie :⁠-⁠)

Przyznam, że z taką rekomendacją, chętnie sama tę książkę przeczytałam. I mimo, że jest dla dzieci, mnóstwo się z niej dowiedziałam.

W związku z tym, że temat nauki jest jej wyjątkowo bliski, większość miejsca poświęca stacjom badawczym i naukowcom. Jak sobie radzą w tej części świata, czym się zajmują, co odkryli i jakie niesie to skutki.

Autorka przybliża zmiany, które zaszły na Antarktydzie na przestrzeni lat i co to oznacza dla naszej planety. Posiłkuje się najnowszymi danymi, choć przyznaje, że trudno nadążyć za tamtejszymi odkryciami naukowymi

Oczywiście sporo o samej faunie i florze, jest też o ludziach zamieszkujących te mroźne tereny.

Całkiem solidna lekcja zarówno historii, jak i ekologii. Nie tylko dla dzieci.

Bardzo treściwa i bogato ilustrowana pozycja dla dzieci 9+.

• Dookoła świata
  • Wyd. Czarna Owca
  • Samodzielne
  • Do biblioteki
  • Współpraca
  • .2024
  • Literatura dla dzieci i młodzieży

Dodaj cytat z książki Antarktyda. Topniejący kontynent