Ewolucja

2023-11-22
2023-11-22
Grażyna Winiarska
ewolucja

Okładka książki Kiedy wieloryby miały nogi. I inne niesamowite ścieżki ewolucji Hannah Bailey, Dougal Dixon
Kiedy wieloryb... Hannah Bailey, Doug...
Okładka książki Ewolucja. Zagadka życia na ziemi Floor Rieder, Jan Paul Schutten
Ewolucja. Zaga... Floor Rieder, Jan P...

fantastyczna, kolorowa, świetna dla mnie, dla dzieciaków, zwięźle i na temat, taka pigułka wiedzy na pierwszy raz, ale też jako podsumowanie do tego co się w tematyce ogarnia

Udajcie się w fascynującą podróż od początków życia do teraźniejszości, wycieczkę po historii Ziemi.

Czym jest ewolucja? Jak przebiega? Jak powstało życie? Ta książka odpowiada na wszystkie pytania dotyczące tego zjawiska. Nawet na takie, o których zadaniu byśmy nie pomyśleli. Autorki, dwie badaczki, sprawiły, że możemy w domu poszerzać swoje horyzonty, czytając ich dzieło.
Książka zawiera mnóstwo informacji, mnóstwo wiedzy. Mimo że ewolucja to bardzo trudne do zrozumienia zjawisko, wszystko jest wyjaśnione, tak aby pojął je nawet laik - bardzo często pojęcia zobrazowanie są na konkretnych przykładach. Na dole stron znajdziemy oś czasu geologicznych epok z zaznaczoniem, gdzie aktualnie jesteśmy. Stała jest również ramka z pionierami ewolucjonizmu - dawnymi i współczesnymi naukowcami.
Na końcu znajduje się mapa świata z wiekszością opisywanych w książce gatunków, drzewo genealogiczne życia oraz słowniczek pojęć.

Książka dedykowana jest dla dzieci od około 9 roku życia. Świetne sprawdzi się jako uzupełnienie szkolnej wiedzy lub pomoc w edukacji domowej.
Ilustracje są barwne, żywe i szczegółowe. Już sama okładka przyciąga wzrok.Bardzo ładne wydanie, każdy szczegół jest dopracowany. Nada się także na prezent

'Ludzie nie panują nad naturą, tylko są jej częścią. To zależność, którą należy cenić i pielęgnować.' - dr Sarah Darwin.

Niektorzy naukowcy szacują, że do tej pory poznaliśmy zaledwie 10% istniejących obecnie gatunków. Jest więc co odkrywać!

Wydawnictwo Kropka ma w swoim katalogu wspaniałe książki dla dzieci. Ostatnio ukazała się bardzo interesująca książka, która nosi tytuł „Ewolucja”. Ciekawostką jest fakt, że jej współautorką jest Sarah Darwin, praprawnuczka samego Karola Darwina, czyli twórcy teorii ewolucji zmieniającej sposób postrzegania świata. Książkę napisała razem z Evą-Marią Sadowski, która także interesuje się takimi tematami. Trzeba przyznać, że lektura tej książki z pewnością rozwija wiedzę i umiejętności dzieci, tym bardziej ze autorki zajmują się zawodowo botaniką. Ciekawy jest już sam początek książki, który przedstawia najważniejsze pojęcia oraz koncepcje Karola Darwina i Alfreda Russela Wallace’a. To swoista podróż przez lata życia na naszej planecie, którą można jeszcze lepiej poznać dzięki lekturze tej książki. 👏 Więcej na blogu: https://ksiazkizabawy.blogspot.com/2024/01/ewolucja.html

Czy wiecie, że naukowcy dotąd opisali około dwóch milionów gatunków występujących na Ziemi?
Ile jeszcze gatunków wciąż czeka na odkrycie trudno jednoznacznie oszacować.
Różnorodność biologiczna naszej planety jest wprost zdumiewająca, a zachodzące w niej zmiany stały się celem badawczym wielu uczonych. Teorie głoszone przez Darwina i Wallace'a zostały wielokrotnie potwierdzone, a hasło "ewolucja" na dobre zapisało się na liście wielkich odkryć.

Pojęcie to w fenomenalnej publikacji zgłębiają współczesne badaczki: Sarah Darwin (praprawnuczka Karola Darwina) oraz Ewa-Maria Sadowski.
Sięgnijcie po wspaniałą, pełną niesamowitych faktów publikację pt. "Ewolucja" i wraz z jej autorkami weźcie udział w wyprawie do początków życia na Ziemi.
To tutaj znajdziecie odpowiedź na pytanie, jak powstały pierwsze organizmy żywe, czym jest dobór naturalny, jak na przestrzeni milionów lat kształtowało się życie w morzach oraz na lądach i jak w drodze ewolucji zmienił się człowiek.

Literaturę popularnonaukową dla dzieci darzę szczególną sympatią. Ta książka skradła moje serce formą przekazanej wiedzy i cudowną szatą graficzną Olgi Baumert.
Jestem przekonana, że zachwyci równie mocno także Was.
Czytajcie, bo warto!

Ile jeszcze gatunków wciąż czeka na odkrycie trudno jednoznacznie oszacować.

Czas płynie, świat nieustannie się zmienia. Ziemia przebyła bardzo, bardzo długą drogę od ogromnej kuli gorącej, płynnej magmy, aż po współczesny wygląd.

Ta niesamowita, bardzo wartościowa książka, została stworzona przez dwie naukowczynie - botaniczkę dr Sarah Darwin i paleobotaniczkę dr Evę-Marię Sadowski. Dodatkowym smaczkiem i taką małą ciekawostką, jest nieprzypadkowa zbieżność nazwisk jednej z autorek z najsłynniejszym naukowcem, zajmującym się teorią ewolucji. Jest ona bowiem praprawnuczką Karola Darwina i tak, jak on przed laty, tak dzisiaj ona, zabiera nas w fascynującą podróż przez historię Ziemi.

Książkę otwiera ciekawe, bardzo przystępne wprowadzenie w podstawowe pojęcia oraz koncepcje Karola Darwina i Alfreda Russela Wallace’a, aby przejść następnie do zasadniczej części, czyli historii życia na Ziemi. Znajdziecie tu sam początek, czyli chwilę powstania Ziemi w Układzie Słonecznym i pojawienia się pierwszych form życia, by następnie przejść przez powstanie lądów i różnych organizmów żywych, aż dotrzeć do współczesności i szkodliwego wpływu człowieka na kondycję naszej planety i życia na niej.

Każda strona tej pięknie zilustrowanej pozycji podzielona jest na kilka, wyraźnie zaznaczonych sekcji, a u dołu każdej rozkładówki znajdziemy infografikę, która opisuje geologiczne epoki, z zaakcentowaniem omawianego okresu. Świetnym zabiegiem jest też, powtarzająca się na każdej rozkładówce kolumna, zatytułowana „Pionierzy ewolucjonizmu”, dzięki której młodzi czytelnicy mogą poznać sylwetki l dawnych i współczesnych naukowców, których praca była kluczowa dla rozwoju nauki.

Na końcu książki znajdziecie z kolei niesamowite „Drzewo życia” z LUCA, czyli ostatnim uniwersalnym wspólnym przodkiem wszystkich żywych organizmów na Ziemi, a także „Mapę świata” z praktycznie wszystkimi gatunkami, które zostały wymienione w tej pozycji.

Jeśli macie w domu starszaka w wieku ok. 9-10+, koniecznie zainteresujcie się tą pozycją. Jest piękna!

Chyba żadne wydawnictwo nie ma w swojej ofercie tylu świetnych książek popularnonaukowych dla dzieci co @wydawnictwo_kropka

Do grona książek o dinozaurach, zwierzętach, pociągach, kosmosie i eielu, wielu innych fascynujących tematach, dołącza książka- "Ewolucja" napisana przez dwie współczesne badaczki, Sarah Darwin oraz Eva - Maria Sadowski.

Nazwisko tej pierwszej nie przypadkowo kojarzy się z ojcem teorii ewolucji. Sarah jest jego prawnuczką!

"Ewolucja" to książka napisana w sposób niezwykle przyjazny. Opowiada o tym, czym jest życie i jak powstawała Ziemia i jak rozwijało się na niej życie.

Każda, bogato zilustrowana strona to mnóstwo informacji oraz źródło licznych ciekawostek. Prawdziwa niespodzianka czeka Was na końcu książki. Znajdziecie tam Drzewo życia z ostatnim uniwersalnym, wspólnym przodkiem wszystkich żywych organizmów na Ziemi. Ponadto Mapę świata , na której zaznaczono wszystkie opisane w książce gatunki.

Jest to niezwykle wciągająca lektura. Zachwyci zarówno strasze dzieci jak i dorosłych.

Nazwisko tej pierwszej...

Jesteśmy – to nie wzbudza wątpliwości. Zdominowaliśmy całą planetę. Lecz czy zastanawiacie się czasami jak to się stało, że ze zbioru kosmicznej materii powstało życie i wyewoluowało do takiego stopnia, z jakim obcujemy obecnie i jakie sami prezentujemy jako ludzie? Odpowiedź na to i na wiele innych interesujących pytań odnajdziecie w kolejnej zachwycającej publikacji popularnonaukowej od @wydawnictwo_kropka
„Ewolucja” to fascynująca podróż przez miliony lat życia na Ziemi, w którą czytelnika zabierają dwie współczesne badaczki Sarah Darwin i Eva-Maria Sadowski. Przygodę rozpoczynają od przedstawienia ojców ewolucji – Karola Darwina i Alfreda Wallece’a i tego, jak doszło do powstania tej teorii. A potem poprzez miliardy lat, era po erze opisują, jak zmieniała się Ziemia i żyjące na niej organizmy, co oddziaływało na zachodzące zmiany. Całość podzielona jest na tematyczne rozdziały pełne ciekawostek i ważnych informacji, uzupełnione przez cudowne, czerpiące z natury ilustracje Olgi Baumert.
Zwieńczeniem całości jest drzewo życia, mapa świata ze wskazanymi najistotniejszymi znaleziskami oraz słowniczek pojęć. Bogato ilustrowana okładka jest piękną zapowiedzią bogactwa i różnorodności organizmów żywych, które przez miliardy lat zamieszkiwały naszą planetę. Z tej książki w każdym słowie, w każdej ilustracji i w każdym jej elemencie bije pasja i zachwyt nad tym, co minione, obecne i przyszłe, nawet jeśli ta przyszłość nie rysuje się zbyt optymistycznie…
@wydawnictwo_kropka zachwyca swoimi popularnonaukowymi książkami, i nie inaczej jest w tym wypadku. Prezentuje się pięknie, ale zachwyca przede wszystkim wnętrzem i ilością informacji, która jest w stanie zaspokoić potrzeby młodego fascynata ziemskiego życia.

• Ekologia
  • Dziecięca, młodzieżowa