Sztuka zwycięstwa dla młodzieży

Okładka książki Sztuka zwycięstwa dla młodzieży Phil Knight
Okładka książki Sztuka zwycięstwa dla młodzieży
Phil Knight Wydawnictwo: Rebis biografia, autobiografia, pamiętnik
Rebis
2023-11-07
2023-11-07
Maciej Szymański

„(…) uświadomiłem sobie, że cały świat jest zbudowany z szalonych pomysłów, że jego dzieje to nic innego jak niekończący się pochód szalonych pomysłów.”

Marzenia się nie spełniają. Marzenia się spełnia. Obecnie marka Nike określana jest mianem trzynastej najbardziej wartościowej na świecie, a jej majątek szacuje się na ponad 109 miliardów (!) dolarów. Tym większe zdziwienie może budzić fakt, że tak naprawdę jej powstanie… jest dziełem zupełnego przypadku!

„Człowiek, który przenosi góry, zaczyna od kamyków.”

Od zawsze w sporcie czułeś się jak przysłowiowa ryba w wodzie. Szczególnie ukochałeś sobie bieganie, w trakcie którego przychodziły Ci do głowy najlepsze pomysły. Wolność ducha przy zmęczeniu ciała w przyjemny sposób, objawiała się u Ciebie przede wszystkim podczas codziennych przebieżek. Właśnie kończyłeś studia i poszukiwałeś pomysłu na swoją przyszłość, co w latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku nie było tak proste i różnorodne jak obecnie. Zdecydowałeś się na bardzo ryzykowny krok – decyzję, którą wielu mogło wówczas określić jedynie mianem szalonej. Postanowiłeś się wybrać w podróż dookoła świata, w trakcie której odwiedzisz również barwną i egzotyczną Japonię. Tam zaś udałeś się do siedziby firmy, zajmującej się produkcją butów sportowych. Zawadiackość, spryt i uparcie w dążeniu do własnego celu, pozwoliły Ci na umówienie się z szefostwem marki Onitsuka. Przedstawiając mu całkowicie zmyślone teorie, których wcześniej użyłeś w biznesowym projekcie związanym z tą branżą, zrealizowanym wcześniej na studia… nawiązałeś z właścicielem firmy swoją pierwszą poważną umowę. Jej celem było wprowadzenie butów marki Onitsuka na rynek amerykański. Choć wszyscy, wliczając w to Twoich rodziców, byli nastawieni do pomysłu całkowicie sceptycznie, wkrótce zacząłeś osiągać pierwsze sukcesy. Poczta pantoflowa sprawiła, że klienci na buty sportowe świetnej jakości i w bardzo korzystnej cenie, uderzali do Ciebie drzwiami i oknami. Twoja firma Blue Ribbon, której pomysł założenia narodził Ci się w głowie właściwie dopiero podczas spotkania z zarządem Onitsuki, zapoczątkowała falę, która szybko stała się nie do powstrzymania.

„Niczego nie oczekuj, niczego nie poszukuj, niczego nie chwytaj.”

Bycie „obwoźnym handlarzem butów”, jak z przekąsem nazywał Twoje zdjęcie ojciec, szybko zmieniło się w pełnoetatową pracę, która rozrosła się do takich rozmiarów, że zostałeś zmuszony zatrudnić pierwszych współpracowników. Sprzedawanie klasycznych butów japońskiej marki dla biegaczy szybko jednak okazało się dla Ciebie niewystarczające. Ambitny; wciąż chciałeś wszystko ulepszać. I tak powstały pierwsze projekty zmodyfikowanego obuwia, w których stworzeniu pomógł Ci największy poznany w życiu pasjonat biegania – Twój akademicki trener Bowerman. Innowacyjności. Nowości. Pojawiły się całe linie, które projektowałeś już w ramach własnej działalności. Blue Ribbon Sports w końcu zasłynęło z serii Nike, której nazwa wzięła się oczywiście od greckiej bogini zwycięstwa. Wybór ten, do którego początkowo wcale nie byłeś do końca przekonany, szybko udowodnił swoją trafność. Czyż można osiągnąć większe zwycięstwo nad wszystkimi i wszystkim, niż zasłynięcie na całym świecie, wskutek spełnienia swojego marzenia, które rozrosło się do niewyobrażalnych rozmiarów? Czy jest cokolwiek bardziej zwycięskiego od stworzenia produktów, które znają, kochają i cenią niemalże wszyscy? Pięknie jest snuć swoje wizje wielkości, zmiany, bogactwa i sławy. Pięknie jest marzyć. Najpiękniej jest jednak konsekwentnie wszystkie te marzenia realizować.

„(…) a Ty… pędź naprzód. Nie zatrzymuj się. Nawet nie myśl o odpoczynku, dopóki nie dotrzesz do celu, i nie zastanawiaj się zbyt często nad tym, gdzie ów cel się znajduje. Cokolwiek się zdarzy, nie zatrzymuj się.”

Phil Knight. Obecnie filantrop, którego majątek szacuje się na ponad 60 miliardów dolarów (sic!). Przedsiębiorczy mężczyzna, zapalony fan biegania. Człowiek z głową pełną pomysłów o niebywałej wytrwałości w ich realizacji. Zwyczajny człowiek, który kompletnym przypadkiem pewnego dnia zaczął szukać drogi dla siebie i odnalazł coś, co przyniosło mu ogólnoświatową sławę. Postać, której sukces zdecydowanie można podziwiać – szczególnie, jeżeli jest się na etapie walki o własne cele. Napisana przez niego „Sztuka zwycięstwa dla młodzieży” stosunkowo długo przeleżała na mojej półce, czekając na swoją kolej. Prawdopodobnie stało się tak z powodu obaw, że będzie to niezbyt ciekawa autobiografia twórcy butów. Jako osoba, która nawet i przymusową przebieżkę do autobusu miejskiego traktuje jak zło konieczne (pomimo tego, że codziennie ćwiczę!),spodziewałam się nudy. Książka jednak już od pierwszych stron uświadomiła mi, że bardzo niesprawiedliwie do niej podchodziłam – okazując się tak naprawdę ciekawą powieścią. Choć może raczej opowieścią, w której emocjonującą i niezwykle ciekawą narrację prowadzi sam Philip Knight, przedstawiając nam (jak również swoim wnukom, którym dedykował książkę) dzieje swojego życia. Rozterki w młodym wieku, pierwsze zakochanie, podróże dookoła świata i w końcu stworzenie własnej firmy, która na początku wcale nie odnosiła tak wielkich sukcesów, jak to mogłoby się nam dzisiaj wydawać. Choć nie było kolorowo, mężczyzna konsekwentnie dążył do spełnienia swojego marzenia, nie poddając się nawet w najczarniejszych chwilach. Postawię śmiałą tezę – to nie biografia, a powieść – po prostu jej bohaterem jest ktoś, kogo znamy i kto opowiada o prawdziwych wydarzeniach, a nie fikcji. Odważny zawadiaka Knight, który nie znał słowa „niemożliwe”, bardzo szybko wzbudził moją sympatię. Jego upór i impertynencja w dążeniu do spełnienia swoich marzeń są bez wątpienia godne podziwu. Myślę, że ta ciekawa historia człowieka, który ze zwyczajnego stał się legendą, będzie doskonałym wyborem dla każdej osoby, która chce coś osiągnąć. Nieważne zupełnie, czy jest to wielkie marzenie, czy jedynie mała mrzonka. Przedstawiony na kartach książki przykład Knighta jest dowodem, że można. I, co najważniejsze, pokazuje jak bardzo warto. Bo zawsze warto. 8/10

„Ludzie odruchowo zakładają, że konkurencja to zawsze zdrowe zjawisko, które wydobywa z nas to, co najlepsze, lecz jest to prawdą tylko w odniesieniu do tych, którzy potrafią o konkurencji zapomnieć. Na bieżni nauczyłem się, że sztuka współzawodnictwa jest sztuką zapominania. (…) Trzeba zapomnieć o własnych ograniczeniach. Zapomnieć o zwątpieniu, o bólu, o przeszłości.”
instagram.com/thrillerly

Zawsze do tego typu książek podchodziłam jak do jeża. Abym zdecydowała po taką formę literatury sięgnąć,  musiały zadziać się dwie rzeczy. Pierwsza to osoba, której miałaby dotyczyć, musi być dla mnie kimś ciekawym i nietuzinkowym, a druga to historia, którą ma ta osoba do powiedzenia musi mieć to coś.

No a jak mogłoby być inaczej w przypadku osoby Phila Knight'a? Nie wiecie kto to? A marka NIKE jest Wam znana? To właśnie Phil stoi za założeniem, tego w obecnych czasach wielkiego koncernu obuwia i odzieży sportowej.

Sama uwielbiam tę markę i pamiętam, że od zawsze tak było. Moja pierwsza para firmowych porządnych butów sportowych to właśnie buty Nike! Zatem czytając tę pozycję, zachłannie poznawałam każdy kolejny krok założyciela tej marki.

A nie zawsze było tak różowo. Ta książka pokazuje jak czasami ciężka i wyboista bywała droga na sam szczyt.
Sposób przedstawienia wydarzeń tylko powodował, że chciałam więcej, a każda kolejna informacja powodowała, że osoba założyciela rosła w moich oczach.

Ta historia przedstawia to jak w czasach rozruchu tej firmy, jej założyciel niejednokrotnie musiał wykazać się determinacją, odwagą i umiejętnością kombinowania. A to wszystko zostało ujęte w taki sposób, że dopiero na samym końcu dociera do nas, że tak naprawdę mamy do czynienia ze swego rodzaju biografią samej marki Nike.

Myślę, że ta książka to idealna pozycja dla młodych osób wkraczających w dorosłe życie z pragnieniami osiągnięcia sukcesu, ale i dla dorosłych którzy tego sukcesu pragną. Ta książka pokaże Wam, jak wygląda prawdziwa walka o sukces i na jakie kwestie można w drodze na szczyt trafić.

Polecam każdemu, a przede wszystkim fanom tej marki sportowej. Ta pozycja zwiększy Waszą świadomość odnośnie niej, a dodatkowo w przyjemny i lekki sposób przedstawi to jak to się stało, że w ogóle miała możliwość stać się Waszą ulubioną marką ❤️

No a jak mogłoby być inaczej w przypadku osoby Phila Knight'a? Nie...

Znacie markę Nike? Lubicie odzież, ubrania czy gadżety opatrzone symbolem znanej "łyżwy"?

Mam dziś dla was polecajkę książki od wydawnictwa @dom_wydawniczy_rebis o twórcy tej znanej, lubianej i na całym świecie rozchwytywanej marki.

"Kiedy Phil Knight nie dostał się do licealnej drużyny baseballowej, matka zasugerowała mu, by zajął się lekkoatletyką. Phil dołączył do zespołu biegaczy i odkrył, że potrafi szybko biegać i że sprawia mu to przyjemność.

Dziesięć lat później Phil pożyczył od ojca 50 dolarów, by założyć firmę. Jego cel był prosty: importować z Japonii wysokiej jakości buty do biegania. Wraz z ekipą podobnych do niego zapaleńców zaczynał od sprzedawania butów wprost z bagażnika samochodu, by wreszcie stworzyć jedną z największych na świecie sportowych marek.

Założyciel Nike nigdy nie bał się ryzyka i mimo rozmaitych przeciwności zawsze podążał za własną radą: „Idź naprzód. Cokolwiek się zdarzy, nie zatrzymuj się”. ‒Przeznaczona dla młodych czytelników bestsellerowa "Sztuka zwycięstwa", przepełniona mądrością, humorem i zapałem, to opowieść o determinacji, która naprawdę inspiruje."

Genialna lektura. Zdecydowanie warta uwagi. Pełna mądrości, inspirująca. Skłania do przemyśleń i refleksji. Niezwykle życiowa. Pięknie obrazuje przekaz, że niemożliwe nie istnieje. Jeśli chcesz to znajdziesz sposób, jeśli nie chcesz - zawsze znajdziesz powód. Determinacja to jeden z kroków do osiągnięcia sukcesu. Idealnym przykładem człowieka, który spełnił swoje marzenia, choć nic nie wskazywało na sukces jest on - twórca marki Nike.

Zdecydowanie polecam. Może dzięki tej lekturze przełamiecie swój strach, odsuniecie obawy na bok i sami podążycie za marzeniami?

Współpraca reklamowa.

Historie innych ludzi mogą być dla nas wielką inspiracją, drogowskazem albo czasami przysłowiowym kopniakiem w cztery litery celem podjęcia jakichkolwiek kroków. Tak też jest z historią Phila Knighta – założyciela marki Nike. Młody Phil w szkole próbował dostać się do drużyny baseballowej, jednak kiedy się to mu nie udało za radą swojej mamy zajął się lekkoatletyką. Tak rozkochał się w bieganiu. Okazało się, że jest w tym całkiem niezły i bardzo szybki. Kilka lat później z tej pasji narodziła się wizja własnej firmy, która będzie zajmowała się sprzedażą wysokiej jakości butów do biegania. Na rozpoczęcie pożyczył od ojca 50 dolarów i wraz z pomocą kilku innych pasjonatów postanowił stawić czoła wyzwaniom. Na początku sprzedawał sprowadzane buty z Japonii wprost z bagażnika swojego własnego auta. A doszedł w swoich działaniach do giganta, którego znamy już wszyscy.

Książkę czytał mój starszy syn. Bardzo spodobała mu się historia założyciela Nike, do tego stopnia iż opowiadał mi o najważniejszych etapach jego życia. Zdecydowanie jest to inspirująca pozycja dla młodego człowieka, który szuka swojej ścieżki. Pełna humoru, mądrości i przede wszystkim wiary w swoje możliwości książka powinna być przeczytana przez każdego młodego człowieka.

Wspomnienia twórcy Nike

„Musisz zapomnieć o swoich ograniczeniach.”

Mamy tutaj historię życia twórcy Nike. Człowieka który osiągnąć sukces, a jak tego dokonał? Tego dowiemy się z tej książki

Nie urodził się szczęściarzem który zawsze wszystko wygrywał. Nie dostał się do drużyny baseballowej, ale za to dołączył do drużyny lekkoatletycznej.

Aby założyć firmę pożyczył od ojca 50 dolarów. Początkowo chciał importować z Japonii wysokiej jakości buty do biegania. Był to mały biznes, rzeczy sprzedane z bagażnika samochodu, aż stało się światową marka. Jak do tego doszło?

To fascynująca historia sukcesu, bardzo motywująca pokazująca że nie można się poddawać. Autor nie bał się ryzyka i miał swoje motto: „Idz naprzód. Cokolwiek się zdarzy, nie zatrzymuj się.”

Książka opisana jest bardzo interesująco, nie braknie w niej humoru, ani przede wszystkim tak potrzebnej motywacji i inspiracji. Czyta się z przyjemnością , a lektura ta rozpala zapał do działania.

Wspomnienia twórcy Nike

„Musisz zapomnieć o swoich ograniczeniach.”

Aby założyć firmę pożyczył od...

Kiedy Phil Knight nie dostał się do licealnej drużyny baseballowej myślał, że to już koniec. Jego matka zaproponowała mu jednak, by zaczął trenować lekkoatletykę. Dołączył więc do zespołu biegaczy. Okazało się, że jest wyśmienity, a to co robi, sprawia mu ogromną przyjemność. Po 10 latach pożyczył 50 dolarów od ojca, by założyć firmę, która miała importować z Japonii wysokiej jakości buty do biegania. Nie trzeba było czekać długo na to, by stworzył prawdziwe imperium – Nike.

„Sztuka zwycięstwa dla młodzieży” to naprawdę świetna książka. Myślę, że warto podarować ją w prezencie dorastającej młodzieży. Ona pokazuje, że są ludzie, którzy zaczynali praktycznie od zera, a udało im się spełnić największe marzenia. Że udało im się być kimś, choć droga do sukcesu nie była usłana różami. Myślę, że w dzisiejszych czasach to totalny must read, kiedy niektórzy młodzi ludzie chcieliby mieć wszystko podane na tacy i mieć wszystko bez najmniejszego wysiłku.

Napisana lekkim językiem, lekka i przystępna w odbiorze, a jednocześnie tak mądra. Dająca kopa do działania i nadzieję w jednym. Niezwykle motywująca choć poradnikiem nie jest. Szczerze przyznam, że nie spodziewałam się, że odbiorę ją tak pozytywnie. To książka nie tylko dla miłośników firmy Nike. Bo to przede wszystkim opowieść o pasji, determinacji i dążeniu do celu. O tym, co powinno cechować młodych ludzi. Gorąco polecam.

Izabela Nestioruk-Narojek
IG @nesti.czyta

• Popularnonaukowe
  • Elitki
  • Samodzielne
  • POTRZEBUJE DO ZYCIA XD🤌💕

Dodaj cytat z książki Sztuka zwycięstwa dla młodzieży