Fajna ferajna. Po prostu być sobą.

Okładka książki Fajna ferajna. Po prostu być sobą. Kasia Keller
Okładka książki Fajna ferajna. Po prostu być sobą.
Kasia Keller Wydawnictwo: Czytelnia literatura dziecięca
literatura dziecięca
Czytelnia
2023-09-12
2023-09-12

Kolejna książka dla dzieci, którą oczywiście polecam. Typowa podstawówka i dzieci lubiane i nielubiane. Te bogatsze i te biedniejsze. Autorka pokazała podziały, które są wszędzie. Jestem pewna, że w każdej szkole znajdzie się taka Paula, która terroryzuje wszystkich, wyśmiewa, gardzi innymi, obraża i doprowadza do łez, bo jest pewna, że jest najmądrzejsza i najładniejsza ze wszystkich. Ale też znajdziemy Basię i Tajnego, wspaniały duet przyjaciół ale nie parę zakochanych. No ale kto wie, co autorka będzie miała dla nas w kolejnych częściach. Poznajcie ich przygody. Szkolną dyskotekę czy wolontariat w schronisku dla zwierząt.

Najważniejszym przesłaniem tej książki to po prostu być sobą. Takim jak Basia, mała, pulchna, albo jak Tajny, wysoki i chudy. Basia z Dawidem pokazują całej szkole, że można dobrze się bawić, robić dobre rzeczy, pomagać zwierzętom i nie trzeba być wcale popularnym. To przychodzi z czasem. Wystarczyć być sobą 👏👏👏

Polecam 💪💪💪💪

„Po prostu być sobą. Fajna ferajna. Tom 1” Kasia Keller.

Poznajemy Basię i Dawida, przyjaciół od urodzenia. Swoją znajomość naturalnie kontynuują w klasowej ławce. Stronią od wszelkich dysput czy dram, starając sie trzymać na uboczu.

Bez względu na wszystko wspierają się a nawet mają swój mały sekret dotyczący ich hobby.

Podczas organizacji szkolnego pokazu mody wszystko okazuje sie być dopięte na ostatni guzik.
Złośliwość rzeczy martwych stawia kontynuacje przedstawienia pod dużym znakiem zapytania.

Czy uda się dokończyć pokaz ?
Kto pomoże w kryzysowej sytuacji ?
Czy zawsze warto być sobą ?

Krótka ale bardzo treściwa książka o szkolnych przepychankach i znaczeniu autentycznych znajomosci.

Dostrzegamy walkę o władze i uwagę, trudne zachowania względem innych oraz wsparcie, które często przychodzi z najmniej oczekiwanej strony.

Sytuacje z życia wzięte choć dla mnie z dawnej przeszłości przypominają jak łatwo zranić innych i jak trudno być dobrym w dzisiejszym świecie.

Oczekiwania i presja sprawiają, że relacje pomiędzy rówieśnikami stają się bardzo skomplikowane.

Urzekła mnie naturalność i prostota.
Bohaterów, otoczenia i ludzkiego serca. Myśle, że i mniejszy i większy znajdzie tu coś dla siebie.

Czekam na kontynuacje a lekturę przekazuje córce.

„Po prostu być sobą. Fajna ferajna. Tom 1” Kasia Keller.

Podczas organizacji szkolnego pokazu mody...

Czasy szkolne i relacje rówieśnicze. Jak je wspominacie? Założę się, że różnie. To bardzo dynamiczny czas pod względem rozwoju osobistego i społecznego, czas budowania przyjaźni, łączenia w grupy i paczki. To także czas kłótni, nieporozumień i w skrajnych wypadkach dręczenia. Brzmi znajomo, prawda? Tak, dla mnie niestety też. Dziś chciałam Wam pokazać książkę, która świetnie porusza zawiłości kształtowania się klasowych ról.

Dawid i Basia przyjaźnią się od kołyski. Nikogo już raczej nie dziwi, że siedzą razem w ławce i są nierozłączni, choć czasem zdarzają się docinki. Z klasą żyją w zgodzie i są raczej lubiani. Wszystko jednak staje na głowie kiedy okazuje się, że ich klasa będzie organizować pokaż mody. Dawid i Basia trzymają się raczej z boku, bo nie jest to ich obszar zainteresowań, samozwańcze dowodzenie natomiast przejmuje Paula, zadufana w sobie dziewczyna, która dokucza każdemu kto śmie się jej sprzeciwić.

Kiedy Basia i Dawid przez przypadek ratują pokaz przed katastrofą, zostają klasowymi i szkolnymi bohaterami, co powoduje wściekłość i zawiść Pauli. Dopieka im na każdym kroku i mści się, że nie została gwiazdą przedsięwzięcia.

Dwójka przyjaciół natomiast nagle zyskuje swoją paczkę, łączą ich zainteresowania i to, że zwyczajnie dobrze im w swoim towarzystwie. Co najlepsze, dołączyła do niej Łucja, która dawniej należała do świty Pauli.

Czy Paula im w końcu odpuści? A może zrozumie swój błąd i postanowi go naprawić?

"Fajna ferajna" to naprawdę świetna książka, która zdecydowanie zostanie z nami na dłużej. Jej fabuła nie tylko wspiera czytelnika, pokazując, że każdy z nas jest wartościowy właśnie taki jaki jest, ale też to, że w kupie siła i trzeba prawdziwej odwagi, żeby przeciwstawić się szkolnym prześladowcom. To czyni ją bardzo ważną pozycją i obowiązkową lekturą w każdym domu. Z niecierpliwością czekam na kolejne przygody tej fajnej paczki ❤️

„Fajna ferajna. Po prostu być sobą” to kolejna książka autorstwa Kasi Keller.
Do tej pory sięgałam po publikacje dla młodszych dzieci, ale w końcu miałam okazję przeczytać coś dla nieco starszych czytelników i... jestem zachwycona!

Często powtarzam, że biorę „w ciemno” wszystko co napisała @kasia_keller_autorka i tym razem przypieczętowała moją opinię niczym najsłodszą, najdorodniejszą wisienką na książkowym torcie.
Macie przed sobą niezwykle ważną książkę, która opisuje szkolną codzienność, trudne relacje pomiędzy rówieśnikami, prawdziwą przyjaźń i pierwsze miłości.

Głównymi bohaterami tej historii jest Dawid (Ali) i Basia (Tajna) - dwójka przyjaciół, którzy znają się od początku. Dosłownie, ponieważ ich mamy również były przyjaciółkami od najmłodszych lat. Ali i Tajna nie należą do „klasowej elity”, wolą trzymać się w cieniu i na uboczu, a szczególnie, jak najdalej od klasowej zołzy i samozwańczej królowej, czyli Pauli. Prócz przyjaźni, łączy ich też pasja do muzyki. Przez splot różnych wypadków, już wkrótce ich pasja zostanie ujawniona w szkole, podczas klasowego projektu artystycznego. Do tej pory nie mieli ochoty się ujawniać.

Jaki będzie finał tej historii?
Czy nieoczekiwany występ młodych artystów będzie motorem do zmian?
Czy zmienią się ich relacje z resztą klasy?

Zabawna, ale i momentami lekko gorzka historia, która dała mi wiele do myślenia, i przywołała mnóstwo wspomnień z lat szkolnych.
Wybrałam nawet kilka cytatów, które szczególnie utkwiły mi w pamięci.

Ocenianie, szkalowanie, szufladowanie, obrażanie...
Strach przed opinią rówieśników, który prowadzi do tego, że w szkole zakłada się maskę i odgrywa jedynie rolę.

Książka jest naprawdę bardzo humorystyczna i świetnie się ją czyta, ale poza tym porusza do głębi oraz skłania do poważnych refleksji.

Bardzo, bardzo polecam!

„Fajna ferajna. Po prostu być sobą”
Kasia Keller
Ilustracje: Kasia Kołodziej

„Fajna ferajna. Po prostu być sobą” to kolejna książka autorstwa Kasi Keller.

Dzieci to wymagający czytelnicy, dlatego, jeżeli planujecie podarować dziecku prezent w postaci książki, to polecam ,,Fajną ferajnę”.

Książka urzekła mnie swoją okładką oraz przepięknymi ilustracjami.

,,Najfajniejsze w odstawieniu od reszty jest to, że absolutnie nikt nie oczekuje, że będziesz taki, jak reszta. I wtedy możesz być po prostu sobą”.

,,Fajna ferajna” to książka z dużym przesłaniem. Przypomnę raz jeszcze, że książki Kasi Keller bawią, ale i uczą. ,,Fajna ferajna” opowiada o trudnym okresie dorastania dwójki przyjaciół Basi i Dawida oraz ich rówieśników z klasy. Jesteśmy świadkami radzenia sobie z odmiennością zdań, a także tym, że prawdziwa przyjaźń przetrwa wszystko.

Książkę może przeczytać każdy, nie zważając na wiek. Dla dorosłych będzie ważną lekcją o poświęcaniu odpowiedniej ilości czasu swoim pociechą. Młodszym czytelnikom zaś pokaże, czym jest przyjaźń i bycie sobą. Dzięki książkę dzieci dowiedzą się, że każdy z nas jest inny, każdy z nas ma prawo do własnych przekonań, że należy się wzajemnie szanować i nie oceniać innych, nawet jeśli różnimy się charakterami. Autorka porusza jeszcze temat mody na ekologii, pomocy w schronisku oraz tego, że dużo fajniej śmiać się z czegoś niż z kogoś.

Książkę czyta się naprawdę bardzo szybko. Styl Autorki, tak jak w poprzednich książkach jest lekki i wciągający. Cała historia napisana jest z humorem, dzięki czemu czyta się ją szybko i przyjemnie.

Czasami bierzemy do ręki książkę, o której wiemy, że zostanie w nas na zawsze. Jeśli jest to książka Kasi Keller to wiem również, że zostanie też w mojej pamięci. Gorąco polecam 💜

Książka urzekła mnie swoją okładką oraz przepięknymi ilustracjami.

,,Fajna ferajna” to...

Tajna i Ali przyjaźnią się od bardzo dawna. Świetnie się dogadują chociaż na pozór są całkiem inni, ona jest troszkę pulchna i niska, on szczupły i wysoki. Jednak wygląd to żadna ważna sprawa, za to łączą ich wspólne zainteresowania, czyli pomoc zwierzętom z schroniska oraz... wspólne granie na gitarze i śpiewanie. Chodzą do jednej klasy, gdzie można powiedzieć króluje ...troszkę mało miła Paula, tak to typowo rozpieszczona dziewczyna z wielkim ego. Klasa organizuje pokaz mody. Ali i Tajna pracują jako pomocnicy, nie zamierzają występować, jednak podczas pokazu psuje się sprzęt muzyczny. Jak to pokaz bez muzyki? Ratują sytuacje, pożyczają szkolne gitary i dają pokazowy koncert, teraz cała szkołą wie już o ich talencie. Niedługo potem okazuje się, że więcej kolegów i koleżanek z klasy lubi muzykę, razem zakładają zespól. Książka jest wciągająca, przeżywamy wszystko razem z bohaterami, także szkolne relacje co mocno przykuwa uwagę młodego czytelnika. Polecam @z_mama_na_ty

• Książka recenzencka
  • Przeczytane 2024
  • Dla dzieci i młodzieży

Dodaj cytat z książki Fajna ferajna. Po prostu być sobą.