Żebrak i mściciel

Żebrak i mściciel
Wydawnictwo Poligraf
2023-01-01
2023-01-01

"Żebrak i mściciel" to powieść psychologiczna, której akcja rozgrywa się na przestrzeni 25 lat. Od lat trzydziestych dwudziestego wieku po okres stalinizmu w Polsce. Głównym bohaterem książki jest Bartosz Bator, biedny bezrolny chłop. Poddany ciężkim próbom i cierpieniu włóczy się po wsiach w poszukiwaniu lepszego życia. Gdy pewnego dnia zostaje pobity, przygarnia go małżeństwo, które daje Bartoszowi i jego rodzinie schronienie w zamian za pracę na gospodarstwie.
Pozycja świetnie ukazuje obraz Polski w okresie międzywojennym, aż po lata 50. Zmiany ustrojowe, słabości polskiego społeczeństwa, które w obliczu różnych sytuacji staje heroicznie do walki, z nie do końca racjonalnym myśleniem. Ale historia naszego kraju pokazała nie raz, że jako kraj i naród pragniemy wolności. Często nasi przodkowie stawiali to ponad wszystko inne.
Drugim ważnym elementem książki jest aspekt psychologiczny. Bartosz z biednego chłopa żyjącego marzeniami, przekształca się w bestię bez uczuć i empatii. I zamiast być wdzięczny swoim wybawicielom, stara się ich wykorzystać, ciągle udając kogoś innego w zależności od sytuacji. Prywatnej czy politycznej. Jego chęć posiadania władzy czyni go bezwzględnym.
Powieść liczy około 900 stron i nie jest łatwą lekturą. Zmusza nas do refleksji nad postępowaniem ludzi oraz pokazuje ile przez lata wycierpiał nasz kraj i naród. Myślę, że oprócz Bartosza główną bohaterką książki jest Polska. Biedna, okupowana i targana przez szpony stalinizmu. Autor włożył naprawdę dużo pracy, by ukazać te smutne czasy, jednoczenie skupiając się na tak złożonej myślowo istocie jak człowiek. Analizowany jest też problem miejsca naszego państwa w świecie i historii.

Niemal przez cały miesiąc czytałam "Żebrak i mściciel". Gdy przeczytałam opis tej książki, pomyślałam sobie: WOW! To jest to co lubię. Rozbudowany wątek psychologiczny. A do tego akcja powieści rozgrywa się na przestrzeni 25 lat. Zaczyna się od okupacji niemieckiej, a kończy na okresie stalinizmu w Polsce. Ciekawie jest obserwować jak bohaterowie zmieniają się na przestrzeni lat, jak radzą sobie w nowych, ciężkich warunkach. A do tego liczyłam na jakiś dreszczyk emocji.

Niestety, mocno się rozczarowałam czytając tę książkę. Głównego bohatera poznajemy w momencie, gdy stracił pracę i wybrał się na poszukiwanie nowej posady. Z natury był leniwy, nie gotowy do ciężkiej pracy. Marzył, że zostanie kimś. Tułaczka zrobiła z niego włóczęgę. Pewnego wieczoru jego życie się się nagle zmieniło. Został pobity i porzucony na pastwę losu. Na szczęście znalazł go przyzwoity człowiek, który się nim zajął, opatrzył go i nakarmił. A co wiecej: dal jemu i jego rodzinie dach nad głową i pracę. Naszemu bohaterowi tego było mało. Pragnął być panem. Nastała wojna, a po niej stalinizm. Nasza postać starała się wykorzystać każda nadążająca się okazję, aby osiągnąć swój cel. Był bezwzględny i bezduszny. Zapomniał jednak o jednym: los bywa przewrotny i nie daje nic za darmo.

Brzmi nawet dobrze, co nie? Ale ja się nudziłam czytając tę książkę. Dodatkowo, zwłaszcza na początku, było sporo powtórzeń i czasem miałam wrażenie, że czytam 2 razy to samo. Niestety nie było nic, co by mnie porwało w tej historii. Tematyka ciekawa, zamysł też, ale "gorzej z wykonaniem". Sądzę, że nie wykorzystano całego potencjału. Cieszę się, że przynajmniej pod koniec poznaliśmy zdanie dorosłych już dzieci głównego bohatera - na ich głos liczyłam.

Uwagę przykuwa okładka. Jest świetna! Działo samego autora! 🤩

Niemniej zachęcam do sięgnięcia po ten tytuł. Może Was zaciekawi. Jestem ciekawa Waszych wrażeń po tej lekturze 😊

„Żebrak i mściciel” to powieść psychologiczna, której akcja rozgrywa się w czasie dwudziestu pięciu lat: od lat trzydziestych ubiegłego wieku przez okupację hitlerowską po okres stalinizmu w Polsce. W książce poznajemy Bartosza Batora, który poddany ciężkim warunkom życia, cierpieniom, poniewierce włóczącego się od wsi do wsi w poszukiwaniu pomocy. Po dotarciu do Nowego Świata zostaje napadnięty i pobity. Zostaje przygarnięty przez małżeństwo, które daje Bartoszowi i jego rodzinie dach nad głową wzamian za pracę na gospodarstwie.

Książka ukazuje obraz Polski w okresie międzywojennym aż po lata 50 ubiegłego wieku. Fabuła w świetny sposób oddaje realia tych czasów oraz zmiany ustrojowe w Polsce. Autor wytyka słabości polskiego społeczeństwa, które powinno kreować prorozwojowe wzorce a zamiast tego heroicznie poglębia romantyezne, bohaterskie, irracjonalne myślenie. Oprócz aspektów historycznych jakie mamy w książce istotny jest tutaj aspekt psychologiczny ukazany na historii Bartosza. Biedak, który tuła się w poszukiwaniu jedzenia i zajęcia nie jest chętny do ciężkiej pracy jednak żyje ciągłymi marzeniami. Gdy na swej drodze spotyka ludzi którzy dają mu szansę na lepsze życie zamiast być wdzięcznym stara się ich dogłębnie wykorzystać i za wszelką cenę zniszczyć. Nieustannie udaje kogoś kim nie jest dostosowując swoje poglądy, plany i zachowania do sytuacji, w ktorej się znajduje tylko po to by zaspokoić swoje ego i osiągnąć zamierzony cel. Zachłyśnięty pazernością oraz chęcią posiadania władzy staje się bezwzględny lecz nie zdaje sobie sprawy że los bywa okrutny i potrafi się upomnieć o swoje zabierając wszystko.

Książka pomimo swej objętości jest warta przeczytania i indywidualnego ocenienia postawy Bartosza. Zmusza nas także do refleksji nad własnymi decyzjami i postępowaniem.

,,Żebrak i mściciel” to wielowątkowa i wielowymiarowa powieść psychologiczna o człowieku, który przeszedł ogromną przemianę: wewnętrzną, społeczną, wartości czy morali. Fabuła książki została przemyślana, dopracowana, a także spójnie i ciekawie przedstawiona. Akcja książki jest rozłożona w czasie - dzieje się w okresie 25 lat, przez co czytelnik towarzyszy bohaterom w różnych okresach historii Polski: od czasów poprzedzających II wojnę światową, poprzez okres okupacji, aż po czasy stalinizmu. Rozbudowana fabuła jest intrygująca, przez co nie nudna. Wręcz odwrotnie, w książce dzieje się naprawdę wiele. Z ogromnym zainteresowaniem śledziłam losy bohaterów, w tym kolejne doświadczenia głównego bohatera, który przez lata bardzo się zmienił. Poza tym, w powieści spotkać można wiele różnorodnych postaci, przy czym każda z nich zajmuje ważne miejsce w historii. Wykreowani bohaterowie są autentyczni, mają wady i zalety. Niektórych się lubi, innych wręcz przeciwnie.

,,Żebrak i mściciel” to uniwersalna i wartościowa książka, niosąca za sobą wiele pytań, zmuszając czytelnika do refleksji. Mimo że powieść jest naprawdę obszerna (liczy niemal 900 stron),to nie trzeba podchodzić do niej z dystansem. Napisana jest przyjemnym językiem, a także zawiera wiele istotnych sentencji, które pozostają w czytelniku, trafnie opisując rzeczywistość, ukazując że nie ma winy bez kary. Książkę czyta się naprawdę dobrze, przez co trudno jest ją odłożyć. Osobiście jestem mile zaskoczona powieścią. Dobrze spędziłam z nią czas.
Jeśli szukacie ciekawej i nieszablonowej powieści, w której fikcja literacka łączy się z wątkami historycznymi, serdecznie polecam sięgnąć po książkę. Nie brakuje w niej emocji, intryg, nieoczywistych zdarzeń i momentów zaskoczenia. ,,Żebrak i mściciel” to powieść, o której można napisać wiele, a i tak nie napisze się wszystkiego. Dlatego warto przeczytać.

"Większość tutaj to tacy Bartoszowie".

Po przeczytaniu tej książki nadal zastanawiam się nad tym, kto jest jej głównym bohaterem. Czy to człowiek reprezentujący życiową postawę, jaka odnajdzie się w każdym ustroju, czy może jednak nasz kraj z jego historyczną spuścizną? Można w tym temacie dyskutować, ale jedno jest pewne, Polskę tworzą ludzie i strach pomyśleć, ilu takich Bartoszów jest wśród nas. Z taką refleksją, jedną z wielu, zostawia czytelnika lektura "Żebraka i mściciela".

Wojciech Tut Chechliński, rocznik 1953 to absolwent socjologii na Uniwersytecie Warszawskim oraz studiów doktoranckich w Instytucie Filozofii i Socjologii PAN. Jest cenionym artystą malarzem, wystawiającym swoje prace w Polsce i za granicą, który od kilkudziesięciu lat buduje własną wizję świata odwołującego się do wyobraźni widza. Autor dwóch utworów dramatycznych, które zostały w 2020 r. wydane pod wspólnym tytułem "Interakcje".

Lata 30. XX wieku. Bartosz Bator wiedzie nędzne życie, żebrząc po wisach o jedzenie. Mężczyzna marzy o polepszeniu bytu swojej rodziny, która także przymiera głodem. Pewnego dnia trafia do wioski Nowy Świat, w której pomocy udziela mu Antoni i jego żona Anna. To spotkanie okazuje się dla Batora darem niebios, gdyż właściciel gospodarstwa oferuje mu pomoc, dzięki której Bartosz może sprowadzić swoją żoną i szóstkę dzieci, i w końcu godnie żyć. Mijają lata, a bohater wyzbywając się uczucia wdzięczności, pragnie dla siebie coraz więcej, nawet kosztem swoich dobroczyńców.

"Żebrak i mściciel" to jedna z moich najdłuższych literackich podróży i chyba dosłownie najcięższa, gdyż ta książka to opasłe, trzykilowe tomisko liczące sobie prawie dziewięćset stron. Na lekturę tej powieści należy więc sobie z góry zarezerwować odpowiednią ilość czasu, ale z pewnością nie jest to żadnym problemem, gdyż wielowymiarowość ukazanej historii, angażuje czytelnika na kilku poziomach poznawczych. Opowieść o Bartoszu Batorze, który z tytułowego Żebraka staje się Panem na włościach to niezwykle wnikliwy, wielowarstwowy obraz ludzkiej natury, która pod wpływem wielu czynników, przedkłada moralność na rzecz zaspokojenia własnych interesów. Trafionym zabiegiem fabularnym jest osadzenie losów protagonisty w latach wojennych i w okresie stalinizmu, które sprzyjały umacnianiu się takich postaw. Ta korelacja dobitnie uwypukla zależność pomiędzy uwarunkowaniami zewnętrznymi a postępującą demoralizacją jednostki, jaką autorowi udało się dość głęboko zarysować.

Wojciech Tut Chechliński stworzył bohatera, który budzi bardzo skrajne emocje, dzięki czemu jego psychologiczny rys zostaje z czytelnikiem jeszcze długo po skończonej lekturze. Postać Bartosza to bowiem symbol pewnej postawy, jaka tworzy się, gdy człowiek pełen kompleksów i pretensji do świata, zyskuje nagle możliwości, o jakich wcześniej mógł tylko pomarzyć. Postać, w której odnaleźć można zarówno wrodzoną inteligencję, jak i prymitywizm oraz prostactwo. Człowiek, którego czyny zasługują na potępienie, ale pewne przemyślenia, skłaniają jednakowoż do refleksji w temacie niesprawiedliwości dziejowej i nierównego dostępu do dóbr. Decyzje mężczyzny nie są zero-jedynkowe, bo cierpienie, jakie doświadczył buduje jego kręgosłup moralny, którego fundamentem jest dostatek i szacunek innych oparty na strachu. Nie sposób przejść obojętnie obok tak misternie wykreowanej postaci pod względem psychologicznym, jak i socjologicznym.

Bartosz, Antoni, Anna i Franciszek żyją w trudnych czasach w historii naszego kraju i dzięki ukazaniu ich losów, autor na łamach swojej książki, roztrząsa także specyfikę polskości. Warto tutaj podkreślić, że fabuła powieści dosłownie naszpikowana jest wartościowymi dialogami, które pokazują wielowymiarowy i niejednoznaczny obraz naszej ojczyzny. Mowa tu, chociażby o tak ważnych tematach, jak patriotyzm i romantyzowanie śmierci za ojczyznę, ocena działania partyzantów po zakończeniu wojny, czy też wartość pracy od podstaw. Owe rozmowy polegające na ścieraniu się ze sobą różnych stanowisk, wywołują sporo przemyśleń, również w kontekście naszej współczesności i aktualnych problemów, z jakimi jako społeczeństwo mamy do czynienia.

"Żebrak i mściciel" to książka, o której warstwach fabularnych można by napisać obszerną pracę naukową. Takową pracę musiał także wykonać autor, kreśląc do niej tak szczegółowe tło historyczne i społeczne, jakie buduje klimat tamtych czasów. Wojciech Tut Chechliński proponuje czytelnikowi lekturę wymagającą, będącą świetnym pretekstem do dyskusji w szerszym gronie. Warto więc poznać tę opowieść o człowieku i jego skomplikowanej naturze, o Polsce, która również naznaczona została skomplikowaną historią i o wizji Nowego Świata.

Historia żebraka, który stał się mścicielem pozostawia po sobie wiele pytań, a jedno zdanie wypowiedziane przez bohatera staje się jej kwintesencją: "Wolę mieć siłę, władzę i pieniądze w zależnym od obcych kraju, niż być żebrakiem w wolnym i niezależnym (…)".

"Większość tutaj to tacy Bartoszowie".

Postawa Bartosza wypełnia mnie złą energią. Ale to składnia do refleksji nad zachowaniami, jakie niestety mija się w codziennym życiu. To smutne, że niektóre wydarzenia w życiu potrafią tak wpłynąć na charakter. Wartościowa pozycja. Polecam, choć obszerna książka może przytłoczyć.

Akcja powieści “Żebrak i mściciel” rozgrywa się na przestrzeni lat, począwszy od lat trzydziestych ubiegłego wieku, przez okupację hitlerowską aż po czasy stalinizmu. Głównym bohaterem jest Bartosz Bator. Poznajemy go jako nędzarza, żebraka, nieustannie głodnego, brudnego i zziębniętego. Mężczyzna włóczy się po wsiach w poszukiwaniu pomocy. I tak pewnego dnia trafia do Nowego Świata, gdzie zostaje napadnięty. Przygarnia go małżeństwo - Antoni i Anna. Wkrótce Bator sprowadza swoją żonę, Maryśkę i szóstkę dzieci. W zamian za pracę w gospodarstwie, gospodarz oferuje im dach nad głową.

W Bartoszu następuje gwałtowna przemiana. Szybko zapomina, kim był jeszcze tak niedawno, mam wrażenie, że zadziałał tutaj jakiś mechanizm wyparcia. Z każdym dniem staje się coraz bardziej pewny siebie. Kiedy znika Antoni, Bartosz zaczyna snuć plany przejęcia wszystkiego, co do niego należy.

My, jako czytelnicy, obserwujemy zmianę, jaka na przestrzeni lat zachodzi w Bartoszu. Jest to człowiek otwarty na zmiany, dla którego wartości są zmienne. Przystosowuje się do panujących warunków, dla niego liczą się ci, którzy dadzą mu pieniądze i władzę. Zawsze postępuje zgodnie ze swoim bieżącym interesem. Chciał żeby inni go podziwiali, zazdrościli mu i bali się go. Uważał, że jego nędza była przypadkowa, a on sam stworzony jest do życia w luksusie. Nigdy nie identyfikował się z biedakami, a tego okresu w swoim życiu nie chciał pamiętać.

Bartosz to postać, która nie wzbudza sympatii. Nie miał w sobie żadnej pokory, po trupach dążył do celu, nie zważając po drodze na tych, którzy wyciągnęli do niego pomocną dłoń. Nigdy nie okazywał żadnej wdzięczności, żył w przekonaniu, że to, co osiągnął, zawdzięcza wyłącznie sobie.

Moją ciekawość wzbudziła postać Franciszka Niezgody, który był najbogatszym mieszkańcem Nowego Świata. To niezwykle tajemniczy człowiek z ciężką i smutną przeszłością. Opinie o nim wśród mieszkańców były zróżnicowane. Jedni twierdzili, że jest niebezpieczny, wyniosły i egoistyczny, z kolei drudzy uważali go za mężczyznę dobrego, wrażliwego i niezwykle pomocnego. Jaki był naprawdę i dlaczego?

“Żebrak i mściciel” to niezwykle wnikliwa psychologiczna powieść o człowieku, który w bezwzględny sposób przystosowuje się do czasów, w jakich przyszło mu żyć. Ukazuje przemianę człowieka z nizin społecznych, który za wszelką cenę chce stać się kimś ważnym. Historia ta skłania do refleksji, przede wszystkim nad moralnością i etyką.

Żebrak i mściciel” to opowieść, która wrzuca czytelnika w wir historii, prowadząc go przez dwadzieścia pięć lat burzliwych wydarzeń – od lat trzydziestych XX wieku, poprzez okupację hitlerowską, aż po okres stalinizmu w Polsce.

Główny bohater, pierwotnie człowiek poddany ciężkim warunkom życia, staje się bezwzględnym jednostkowcem, gotowym poświęcić innych dla osiągnięcia własnych celów. Obraca się przeciwko tym, którzy mu pomogli, i usiłuje zniszczyć swoich dobroczyńców. Brak skrupułów przynosi mu ogromne korzyści, a jednocześnie stawia wobec pytania: do jakiego okrucieństwa może doprowadzić pragnienie zemsty i zagłuszenie strachu? Gdzie są granice etyki i moralności?

Książka jest wręcz przepotężna – ma prawie 900 stron. Ale też jest ciekawa nie tylko z mojej, psychologicznej perspektywy (choć nie ukrywam mnie właśnie to najbardziej porwało). Myślę, że poszukiwacze ciekawych wątków historycznych czy polityczno-społecznych, będą zdecydowanie ukontentowani. Dałam również teściowi do przeczytania (fan wątków historyczno politycznych)- był zachwycony!

A no i debiut literacki autora! Szanuję, wspieram i kibicuję!

Ciekawa pozycja, rozgrywająca się na przestrzeni wielu lat historia „normalnego” człowieka, którego za wszelką cenę próbuje wydobyć się z nizin społecznych. Akcja książki rozpoczyna się w latach 30stych ubiegłego wieku i trwa ponad dwadzieścia lat. Bartosz Bator jest żebrakiem, który dosłownie nie ma nic, żyje w nędzy i wędruje od domu do domu, od wsi do wsi usiłując zdobyć choć trochę jedzenia. Pewnego dnia zostaje dotkliwie pobity. Tak znajduje go Antoni, który opiekuje się odtąd nim i jego rodziną dając im pracę w godziwych warunki oraz oferuje zamieszkanie. Bartosz może liczyć na pomoc jego i jego żony Anny. Bartosz jednak nie zna pojęcia wdzięczności, być może po prostu nigdy się tego nie nauczył. Za wszelką cenę próbuje osiągnąć wysoki status społeczny zwracając się nawet przeciwko własnym dobroczyńcom. Nastaje wojna i okupacja, a następnie zagarnięcie kraju przez Sowietów i wprowadzenie nowej władzy- Bartosz staje się coraz bardziej bezwzględny w walce o dobrobyt i własną korzyść.

Książka jest wciągająca i ciekawa i mimo wielu stron czyta się ją z zainteresowaniem. Niejednokrotnie pytałam siebie jak to możliwe, żeby tak prostu człowiek przytaczał tak dobre i logiczne argumenty. Mimo jego wątpliwej moralnej postawy jest zdecydowanie inteligentny i zaradny. Zdecydowanie dłużyły się w książce rozmowy ideowe- wielostronne wykładania jak działa system, czy tłumaczenie motywów działania zgodnie z wyznawaną ideologią. Niemniej jednak uważam tę książkę za wartościową pozycję.

Książka bardzo ciekawa i wartościowa. Mimo obszernej treści polecam po nią sięgać.

• Poszukiwane
  • LEGIMI
  • PLANY CZYTELNICZE 2024

Dodaj cytat z książki Żebrak i mściciel