Mózg rodzica. Jak neuronauka na nowo pisze historię rodzicielstwa

Okładka książki Mózg rodzica. Jak neuronauka na nowo pisze historię rodzicielstwa Chelsea Conaboy
Chelsea Conaboy Wydawnictwo: Marginesy poradniki dla rodziców
poradniki dla rodziców
Mother Brain: How Neuroscience Is Rewriting the Story of Parenthood
Marginesy
2023-09-13
2023-09-13
Agnieszka Wyszogrodzka-Gaik
rodzicielstwo rodzice rodzice adopcyjni

Autorka w ciekawy i dostępny sposób przedstawia czytelnikom badania naukowe. Od wniosków neurobiologów, antropologów po endokrynologów. Objaśnia, że opieka rodzicielska nie jest wcale taka instynktowna jakby się wydawało. Bardzo ciekawa lektura dla rodziców, dla przyszłych rodziców, albo dla tych, którzy jeszcze się na ten krok nie zdecydowali.

Ciąg dalszy recenzji na:

Ciąg dalszy recenzji...

Akurat, neuronauka! tyle, co kot napłakał, głównie o społecznym postrzeganiu rodzicielstwa - ciekawe dla zainteresowanych tematem, ale oczekiwałam neuronauki i jestem rozczarowana.

Na półkach: , , , , , , , ,

Autorka Chelsea Conaboy jest z zawodu dziennikarką z 20-letnim stażem. Specjalizuje się w tematyce zdrowia.
W swej książce, pt. "Mózg rodzica. Jak neuronauka na nowo pisze historię rodzicielstwa" naukowo skomplikowane tematy przedstawia w sposób prosty i zrozumiały.
Liczne rozmowy, wywiady, a także spostrzeżenia i doświadczenia poparte są badaniami wykorzystującymi neuroobrazowanie mózgu, a także tymi w sferze funkcjonalnego rezonansu magnetycznego.
Zmiany neurobiologiczne zachodzą u wszystkich osób związanych z opieką nad dziećmi. Są indywidualne i różnorakie.
Naukowcy odrzucają koncepcję instynktu.
"Sugerują, że początek macierzyństwa jest intensywny z założenia i wymaga fundamentalnej, ciągłej zmiany. Proces ten może ulec zakłóceniu wskutek traumy, stresu lub innych przeciwności, ale niewykluczone, że- w przeciwieństwie do nieelastycznego instynktu-może zostać naprawiony lub przekierowany'.
A współcześnie uznają, że "ludzkie zachowania rodzicielskie są zbyt zróżnicowane, by mógł je dyktować sztywny instynkt macierzyński".
Rodzice i ich mózgi zmieniają się wraz z dorastaniem dzieci.
Książka bardzo dobrze opracowana, z mnóstwem informacji, których możemy nie wiedzieć.
Autorka w swojej wartościowej lekturze, sposób innowacyjny pokazuje, że na macierzyństwo i wychowanie dziecka możemy spojrzeć w inny sposób.
Za egzemplarz recenzencki pięknie dziękuję Wydawnictwu Marginesy📕📖💝

• Otrzymałam w prezencie, posiadam w domowej biblioteczce
  • RODZICIELSTWO
  • Przeczytane w 2023
  • Popularnonaukowe
  • Egzemplarz recenzencki
  • Wydawnictwo Marginesy
  • Psychologia

Dodaj cytat z książki Mózg rodzica. Jak neuronauka na nowo pisze historię rodzicielstwa