Nie pytaj, jak było w szkole. Rozmowy, które dają dzieciom siłę

Okładka książki Nie pytaj, jak było w szkole. Rozmowy, które dają dzieciom siłę Rebecca Rolland
Okładka książki Nie pytaj, jak było w szkole. Rozmowy, które dają dzieciom siłę
Rebecca Rolland Wydawnictwo: Samo Sedno poradniki dla rodziców
poradniki dla rodziców
The Art of Talking with Children
Samo Sedno
2023-04-01
2023-04-01
9788367219648

Rozmowa. Wymiana kilku zdań. Niby nic trudnego, a czasami przygotowujemy się do niej jak na wojnę. Tym bardziej do rozmowy z dzieckiem. Przez bogatą oferta poradników czy też treści na stronach różnego rodzaju doradców rodzić może mieć wrażenie, że z dzieckiem trzeba obchodzić się jak z jajkiem, a we wspólnej rozmowie używać określonych zwrotów, aby nie „zniszczyć” rozwijającego się organizmu. Ma być kreatywnie, empatycznie, motywująco. Te oczekiwania mogą sparaliżować. Rebecca Rolland, logopeda i autorka książki „Nie pytaj, jak było w szkole”, chce przekonać opiekunów, że „(…) prowadzenie wspaniałych rozmów wymaga określonych umiejętności, które można nabyć, udoskonalić i dopasować do każdego dziecka (…)” [1]. Jak możecie się domyślić o owych umiejętnościach, o kluczu do udanej konwersacji jest poradnik jej autorstwa.

Powiem „prosto z mostu”. Ta książka wymiata. Nie ważne, czy jesteś gadułą, czy skrajnym milczkiem. Rebecca Rolland wierzy, że każdy potrafi rozmawiać i do rozmów nas zachęca. Nie chodzi jej o długie dysputy. Udowadnia, że nawet krótkie wymiany zdań mają ogromną wartość w wychowaniu dziecka. Autorka wspaniale prezentuje, na jak wiele obszarów ma wpływ rozmowa. Między innymi wzmacnia wiarę w siebie, rozwija kreatywność, kształtuje charakter, uczy empatii i wiele, wiele innych. A przede wszystkimi buduje relacje, a to właśnie ona jest najważniejszą wartością. Chyba od tego powinnam zacząć, bo z wielu przytoczonych przez autorkę przykładów wynika, iż to zdrowa relacja (nie tylko z rodzicem, ale też z innymi bliskimi osobami – też nauczycielami) sprawia, że dziecko lepiej się rozwija, jest szczęśliwsze, ciekawsze, a przez to – co ważne dla opiekunów – lepiej się uczy, jest bardziej świadome swoich mocnych stron i czuje, że „może zdobyć świat.”. Dzięki tym rozmowom nasze dzieci staja się lepszymi i mądrzejszymi ludźmi.

Część informacji zawartych w poradniku „Nie pytaj, jak było w szkole” może wydawać się intuicyjna, jednak warto je uporządkować i zweryfikować. Autorka przytacza mnóstwo przykładów, w których można wyczuć, jak zmienia się przekaz przy użyciu niektórych słów,. Wspaniały materiał do przeanalizowania i przemyślenia swoje postawy w rozmowach z dzieckiem.

Ja już wprowadziłam drobne korekty. Opowiem wam o jeden z sytuacji. Zawsze przerażały mnie rozmowy podczas usypiania. Moja córka jest gadułą, a mi zależało, żeby się wyciszyła, a nie „rozkręcała”. Okazało się, że można się wyciszyć rozmawiając. Wieczorami zazwyczaj czytamy i postanowiłam pozwalać M. wyrażać na głos wszystkie skojarzenia, jakie wiążą się z bajką. Nawet podjęłam dyskusję. Zauważyłam, że dzięki temu lepiej zrozumiał treść. Pomogło jej to tez zebrać myśli, skoncentrować się na jednej z nich i spokojnie zasnąć. O dziwo, dyskusja nie wydłużyła procesu, ale nadała mu luzu, radości, ale też otworzyła drogę do pewnych tematów, które nie zawsze udaje nam się wywołać w codziennym szaleństwie.

Może się wydawać, że temat książki „Nie pytaj, jak było w szkole” jest dość wąski. Nić bardziej mylnego. To co mówimy i jak mówimy to podwaliny wychowania. Rebecca Rolland chce pokazać, że dzieci nie potrzebują mentorów. Nie trzeba stać nad nimi niczym nadzorca, a raczej obserwować, zachęcać, inspirować i wyzwalać to co w nich najlepsze. Aby to zrobić wystarczy – tylko i aż – rozmawiać.

[1] Rebecca Rolland, „Nie pytaj, jak było w szkole”, przeł. Marta Komorowska, Justyna Rudnik, wyd. Samo sedno, Warszawa 2023, s. 27.

Bardzo dobra książka, która w zasadzie jest raczej podręcznikiem lub skrzynką z narzędziami, niż lekturą do przeczytania w trzy wieczory. Bardzo dużo przykładów i inspiracji, zdecydowanie do polecenia już rodzicom przedszkolaków, nie tylko "szkolniaków".

Wasza Pociecha właśnie wróciła z przedszkola lub szkoły, a Wy jesteście tak po prostu szalenie ciekawi jak minął dzień - powiedzcie jakie jest pierwsze pytanie, które zadajecie? Domyślam się, że większość z Was pyta "jak było w szkole/przedszkolu?" (spokojnie, ja też tak robię, ale już wiem, że czas i warto to zmienić 🙌). Najczęściej odpowiedzią jest cisza z drugiej strony, bądź krótkie "było fajnie/ok".
Ha! Nawet nasz Antek potrafił milczeć w tym temacie 😮. Poza chwilami gdy odpowiadał, że na obiad zjadł kotlecika z ziemniaczkami w przedszkolu 😁😁😁. Ale zmieniło się to gdy zaczęłam pytać o inne rzeczy - o fajnego kolegę, układane puzzle czy też piosenkę, którą śpiewali podczas zabawy ❤️.

Każdy z nas, jako człowiek, rodzic i jednocześnie część rodziny doskonale wie, że rozmowy są źródłem wszystkiego co spala i tworzy niezniszczalną więź. Dzięki nim wiemy, że jesteśmy na siebie ważni. Rozmawiamy by zawczasu rozwiązywać wszelkie problemy. Jeśli chwilami masz wrażenie, że stajesz się wręcz wścibska/i to ten poradnik jest dla Ciebie. Pokieruje Cię i omawia jak efektywnie rozmawiać, jak tworzyć więź, łagodzić spory słuchając się nawzajem bez oceniania i obrażania, a także by rozmową wzmacniać wzajemne zaufanie i rozwijać w dziecku niezbędne kompetencje związane z relacjami, otwartością, czy też zwykłą empatią, która w dzisiejszych czasach nie jest wcale tak bardzo popularna 🥺.

Nie jest to najlepszy poradnik, dotyczący komunikacji, jaki czytałam. Bardzo dużo teorii, mało przykładów. Same przykłady "łopatologiczne", wręcz infantylne w treści. Autorka niby wnikliwie opisuje różne kwestie, problemy w rozmowach z dziećmi, ale po jej wywodach niewiele zostaje. Książa przegadana, mało klarowna.

• Popularnonaukowe
  • Idealna na prezent
  • Psychologia i pedagogika
  • Chcę kupić
  • Dziecięce

Dodaj cytat z książki Nie pytaj, jak było w szkole. Rozmowy, które dają dzieciom siłę