Konflikty w rodzinie

Okładka książki Konflikty w rodzinie Katarzyna Dworaczyk
Okładka książki Konflikty w rodzinie
Katarzyna Dworaczyk Wydawnictwo: Wydawnictwo Natuli Seria: seria rodzicielska poradniki dla rodziców
poradniki dla rodziców
seria rodzicielska
Wydawnictwo Natuli
2021-01-01
2021-01-01
Konflikty Rodzicielstwo Rodzicielstwo bliskości Macierzyństwo Dzieci Dziecko

Okładka książki Babski zin #4 Wolność Recenzje Bułek, Margot Ćma, Agnieszka Czoska, Weronika Dobrowolska, Jagna Dworaczyk, Katarzyna Dworaczyk, Martyna Gadalińska, Anna Karolina Kaczmarczyk, Krysia Korczak, Łukasz Krzeszowiec, Anna Krztoń, Łukasz Łęcki, Mila Nowak, Ada Omylak, Anna Rękoś, Karolina Romańska, Paulina Rudel, Weronika Trzeciak, Agata Włodarczyk, Tina Wojdak, Zuza T
Babski zin #4 ... Recenzje Bułek, Mar...
Okładka książki Babski zin #3 Totalnie (nie) szklany klosz Recenzje Bułek, Edyta Bystroń, Margot Ćma, Agnieszka Czoska, Weronika Dobrowolska, Katarzyna Dworaczyk, Martyna Gadalińska, Sandra Hajdas, Sylwia Kaźmierczak, Daria Kostniak, Anna Krztoń, Bogumiła Nowak, Karolina Romańska, Paulina Rudel, Vivianna Maria Stanislavska, Michalina Targosz, v_knji
Babski zin #3 ... Recenzje Bułek, Edy...

W każdej rodzinie i relacji zdarzają się konflikty. Bardzo często rozwiązuje się, je za pomocą głośnych kłótni i krzyków, co powoduje, że nie słuchamy siebie nawzajem. Mam nadzieję, że ta książka i moja recenzja okażę się pomocna.
Chcecie mieć lepszy kontakt werbalny z dziećmi? Myślę, że jest szansa na wprowadzenie małych zmian, ale dających duże i długotrwałe efekty z bliskimi i dziećmi, ale nie chcę wam nic wmawiać...
„Jeśli będziemy mówić do dzieci językiem pozytywnym i na: „Nie zamykaj drzwi” odpowiemy: „Chcesz, żebym zostawiła otwarte?”, one też zaczną mówić do nas w ten sam sposób. Pewnego dnia powiedzą: „Chcę banana i kostkę czekolady do owsianki”, zamiast: „Ja nie chcę z tym!”. Powiedzą: „Chcę dziś zostać w domu, bo mam ten nowy zestaw…”, zamiast: „Nigdzie z wami nie jadę!”. Gdy dorosną, powiedzą: „Mamo, przyjedź do nas w niedzielę”, zamiast: „Nie przyjeżdżaj jutro”. A nam będzie o wiele łatwiej to usłyszeć i odpowiedzieć z serdecznością”
Od wczesnych lat dziewczynki, nastolatki, później kobiety są uważane za te grzeczne i miłe, wyrażają się ładnie. Natomiast powiem wam szczerze, że nie powinno tak być, bo dorośli i inni przekraczają granice, w tym cielesne w stosunku do nich, co jest nie na miejscu. Oczywiście nie mam również na myśli też chłopców i mężczyzn, bo tak samo, jak dziewczyny stają się ofiarami. Dziewczyny pamiętacie, nie musicie być milutkie i pokorne, wykłócajcie się, szczerze mówcie swoje zdanie i stawiajcie granice. Trzymam za was kciuki...
„Gdy dziewczynki dorosną, nadal mają być miłe i grzeczne, nie »wykłócać się«, a ich wszelkie przejawy stanowczości, braku zgody na nakazy albo wygłaszanie własnego zdania są nazywane „złoszczeniem się” czy „histerią”. Kiedy dziewczyna – albo już kobieta – dalej upiera się przy swoim zdaniu, jest zbywana argumentem, który ma być niepodważalny, czyli: „Ma te dni””.
Konflikty w rodzinie myślę, że jest przydatnym poradnikiem, bo może dać wam wskazówki kiedy żyjecie ze sobą, jak pies z kotem. Mam nadzieję, że sięgnięcie po nią.

#Konfliktywrodzinie#rodzina#dzieci#kłotnia#nastolatki#dzueci#dorastanie#jak:zauważyć konflikt jeszcze przed wejściem w niego,towarzyszyć dziecku, partnerowi, drugiemu człowiekowi w sytuacji konfliktowej,zarządzać dynamiką konfliktu,rozdzielać zwaśnione strony,budować szacunek do drugiej strony konfliktu.

Jako, że jest to poradnik dla rodziców, to nie mogę za bardzo przyczepić się do formy. Większość treści była mi dobrze znana, momentami wręcz trywialna- ale jako psycholog dysponuje obszerną wiedzą dotyczącą dotyczącą tematu. Treści przedstawione zostały w przestępny sposób, co jest ogromnym plusem tej pozycji. Dla rodziców z pewnością będzie to wartościowe źródło wiedzy, którą będą mogli praktycznie wykorzystać. Bardzo lubię pozycje w takiej lekkiej formie.

"Konflikt w rodzinie" Katarzyny Dworczyk to poradnik z serii rodzicielskiej Wydawnictwa Natuli. To kompendium wiedzy o tym, w jaki sposób można poradzić sobie z trudnymi dla nas sytuacjami konfliktowymi. To potrzebna książka szczególnie tym, którzy chcą rozwiązywać konflikty w sposób odnoszący się z szacunkiem do drugiego człowieka, a jednocześnie spoglądający na swoje potrzeby i innych.

W tej publikacji podoba mi się to, że przekazuje zarówno wiedzę teoretyczną, o istocie konfliktu, cyklu sytuacji stresowej, ale też pokazuje praktyczne wskazówki, jak rozmawiać, co jako rodzice powinniśmy robić, a czego nie w sytuacji konfliktowej.

Choć poradnik ten skierowany jest dla rodziców to myślę, że na jego przeczytaniu skorzysta każdy. Bo jest to wiedza przydatna i praktyczna w komunikacji z innymi, oparta m.in. na Porozumieniu bez Przemocy (PBP),mikrokregów naprawczych (metody rozwiązywania konfliktów, która łączy sprawiedliwość naprawczą z PBP),rodzicielstwa bliskości i myśli Jaspera Juula.

Autorka pokazuje w bardzo obrazowy sposób, czym jest SNO, czyli metoda pomagająca w poradzeniu sobie w przepracowaniu złości.

S- słyszę i powtarzam,
N- nazywam potrzeby
O- otwieram przestrzeń na rozwiązania.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, czym jest ta metoda i w jaki sposób pomoże Ci przepracować konflikty w rodzinie, towarzyszyć drugiej osobie w sporze, ale też lepiej komunikować się z innymi to koniecznie przeczytaj ten poradnik.

W każdej, nawet najlepiej zgranej i dogadującej się rodzinie pojawią się mniejsze lub większe konflikty. Czy to między rodzeństwem o zabawki, czy rodzicami o decyzje, w różnych sprawach życia codziennego. Książka będzie dla Was czytelnym drogowskazem. Dowiecie się z niej czym tak naprawdę jest konflikt, jakie są sposoby na poradzenie sobie z nim. Otrzymacie konkretne narzędzia do zastosowania w praktyce razem z dziećmi. Świetnie sprawdzi się jako wsparcie dla rodziców mierzących się codziennie z konfliktami pomiędzy rodzeństwem. Nie ukrywajmy, że ich częstotliwość niekiedy potrafi przytłoczyć. Dzięki wiedzy, którą wyniesiecie będziecie mogli rozwiązywać je efektywniej.

Dzieci i ryby głosu nie mają - znacie to zdanie? Ile razy słyszeliście je w dzieciństwie?

Już sam wstęp tej książki, w którym autorka opowiada o ogromnej chęci odejścia od metod komunikacji jakie były powszechne przed laty sprawił, że trafiłam na odpowiednią lekturę!

Autorka wielokrotnie wspomina o NVC Marshalla Rosenberga oraz o autentycznym rodzicielstwie szerzonym przez Jesspera Juula i przedstawia swoją metodę towarzyszenia dzieciom w sytuacjach konfliktowych, czyli SNO.

Podkreśla ona, że powtarzanie, czy parafrazowanie tego co powiedziało dziecko jest istotne, aby poczuło się wysłuchane, zrozumiane i ważne, co przedstawia na wielu przykładowych dialogach i opisach sytuacji, w których tak łatwo znaleźć nasza codzienną prozę życia. Gdy dziecko jest zrozumiane i gdy samo rozumie, uczy się szukać rozwiązań i rzadziej dochodzi do błędnych interpretacji, które m.in. obniżają poczucie własnej wartości.

Najczęściej nie tłumaczono nam dlaczego, po co, w jakim celu mamy coś zrobić, a często rzucano komendy i oczekiwano posłuszeństwa.
Nie pytano nas o zdanie, nie pozwalano się wytłumaczyć, nie pytano co czujemy, bo i po co?
A czy chcemy, aby nasze dzieci dusiły w sobie te same emocje co my, by potem po latach narzekać na to jak zostali wychowani, podobnie jak my teraz?

Pozwólmy dzieciom się wyrazić, powiedzieć co czują, co je złości, smuci i denerwuje, kiedy odczuwają niesprawiedliwość i co chciałyby zrobić! Dajmy im bezpieczną przestrzeń, w której nie będą bały się mówić o emocjach, gdzie zaznają zrozumienia i empatii, aby ostatecznie nauczyły się komunikacji i mediacji.

Autorka uświadamia, że schematy z naszego dzieciństwa, które odtwarzamy nawet nieświadomie, jak kalki i to nie tylko w relacji z dziećmi ale i z partnerami, to błędna droga, a konflikty najlepiej rozwiązywać, zamiast w nich trwać.

Konflikty - znasz to słowo?

To zbiór praktycznych narzędzi do rozwiązywania sporów, efektywnej komunikacji w rodzinie, związku czy szkole.

Książka "Konflikty w rodzinie" to jeden z tomów serii rodzicielskiej. Autorka wprowadza nas w temat konfliktów, które nie rzadko występują w rodzinach. Skupia się nie tylko na dzieciach, ale również na relacjach między rodzicami, dziadkami, a nawet w pracy.

Pragnę nadmienić, że cała seria rodzicielska jest niewątpliwie czymś, co każdy rodzic powinien "liznąć".

Katarzyna Dworaczyk odbiorcom proponuję metodę SNO, która ma być podstawą mediacji i zgody. Na podstawie 3 kroków pokazuje nam w jaki sposób osiągnąć sukces w rozmowie z drugim człowiekiem.

Całość książki została oparta na przykładach w rodzinie. Dialogi prowadzone są głównie na linii dziecko - rodzic. Na ich podstawie odbiorca ma przyswoić metodę rozmów i mediacji.

Myślę, że jest to wartościowa pigułka dla rodziców o tym, jak szybko rozgromić np. awanturę w sklepie o batonika.

Konflikty - znasz to słowo?

„Seria rodzicielska. Książki pierwszego wyboru” od @natuli to bardzo wartościowe pozycje, skupiające się na wielu aspektach życia rodzinnego. Tym razem Katarzyna Dworaczyk w książce „Konflikty w rodzinie” przygląda się strefie, która sprawia, że z jakichś powodów nie możemy się porozumieć na różnych płaszczyznach.

Zaproponowana przez autorkę metoda rozwiązywania konfliktów SNO opiera się na trzech głównych założeniach:
S - słyszę i powtarzam
N - nazywam potrzeby
O - otwieram przestrzeń na rozwiązania.
W książce bardzo dokładnie opisane zostały poszczególne etapy z podaniem sytuacji, kiedy SNO ma zastosowanie, a w jakich ich nie stosujemh, ponieważ nie podlegają mediacji. Autorka opiera się także na założeniach Porozumienia bez Przemocy (NVC).

Bardzo podoba mi się ujęcie tematu z dwóch perspektyw: bycia u siebie i u kogoś, sygnalizowania swoich potrzeb z poszanowaniem emocji drugiej strony, czyli dzieci, męża, partnera. Znajdziemy tu także kluczowe informacje, jak nasz przekaz słowny może być interpretowany przez dzieci, które w odmienny, jeszcze niedojrzały sposób, patrzą na sytuację konfliktową, w której się znalazły.

Cieszę się, że trafiła w moje ręce taka wartościowa książka. Do poradników podchodzę sceptycznie, ale ten mnie przekonuje swoją autentycznością oraz konkretnymi przykładami. Mam nadzieję, że dzięki niemu łatwiej mi będzie wypracować płaszczyznę porozumienia w sytuacji rodzinnych konfliktów.

Liczba stron: 128

@natuli
@booki_dzieci

Zaproponowana przez autorkę metoda rozwiązywania...

Kolejna wartościowa książka z serii pierwszego wyboru dla rodziców. Wyróżnia ją przede wszystkim ogromna ilość przykładowych dialogów i sytuacji, które rodzice mogą znać z życia codziennego. Autorka podkreśla, że aby nasze dzieci były samodzielne, potrafiły podejmować decyzje oraz miały odpowiednią pewność siebie należy im w konfliktach towarzyszyć, a nie rozwiązywać je za nie.(Tym bardziej, że my do wszystkiego podchodzimy z własnymi doświadczeniami i przekonaniami). W związku z tym proponuję model SNO (słyszę i powtarzam, nazywam potrzeby i otwieram przestrzeń na rozwiązania). Korzystanie z niego może być na początku nudne i żmudne, ale przynosi wiele pozytywnych zmian w relacji. Warto, aby całe społeczeństwo zamiast tracić energię na frustracje, skupiło się na tym modelu rozwiązywania sporów. Podoba mi się, że w książce jest również podrozdział dotyczący nastolatków oraz dorosłych partnerów. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o SNO, cyklu reakcji stresowej i jak pomoc swojemu dziecku, aby czuło się wolne, ważne i sprawcze - sięgnij po "Konflikty w rodzinie".

Konflikty są nieodłączną częścią naszego życia. Spotykamy je w pracy, domu, obserwujemy na spacerach oraz między dziećmi w piaskownicy. Nie da się od nich całkowicie uwolnić, dlatego warto wiedzieć jak je rozwiązywać.

Jeśli szukamy pomocy, jak rozmawiać w takich sytuacjach, warto sięgnąć po poradnik rodzicielski wydawnictwa Natuli „Konflikty w rodzinie”, autorstwa Katarzyny Dworaczyk. W książce poznajemy konstruktywne sposoby rozwiązywania konfliktów. Chciałabym tutaj podkreślić słowo „konstruktywne”.

Autorka skupia się w dużej mierze na rozwiązywaniu konfliktów między dziećmi i rodzicami. Poparta jest mnóstwem przykładów, wzorów postępowania i sztuką dobierania słów tak, by druga strona czuła się wysłuchana, a jej uczucia zrozumiane.

Książkę wypełniają dialogi brzmiące niczym wyjęte z codziennych rozmów z maluchami (też nastolatkami!),ale też partnerami lub szefem. Na ich bazie pokazuje swoją metodę, która zmienia dotychczasowe spojrzenie na kłótnie. Tak naprawdę, mamy to „gotowce”, które możemy wypróbować w naszym życiu. Autorka z humorem daje nam małą ściągę, pokazując, jak zauważyć konflikt jeszcze przed wejściem w niego, towarzyszyć dziecku, partnerowi, drugiemu człowiekowi w sytuacji konfliktowej (tutaj trzeba włączyć pokłady empatii i zrozumienia),zarządzać dynamiką konfliktu, rozdzielać zwaśnione strony, budować szacunek do drugiej strony, co często może wiązać się z przyznaniem się do błędu, przeprosinami lub uznaniem emocji towarzysza konfliktu.

@mamcia_tomusio_lilusiowa
"Konflikty w rodzinie" autorstwa @katarzyna_dworaczyk wydana przez @natuli_dziecisawazne

"Konflikty w rodzinie" to książka z serii rodzicielskiej tzw. książka pierwszego wyboru. To książka dzięki, której nauczymy się rozwiązywać konflikty, zwracać większą uwagę na potrzeby dzieci i zrozumienie dlaczego między nimi dochodzi do konfliktów. Czy kłótnia o lalkę jest faktycznie tylko kłótnią o zabawkę, a może ma jakieś głębsze dno?

Wiele przykładów z życia, mnóstwo dialogów i scenek, które sprawią, że wręcz poczujemy się głównymi bohaterami książki.

Lubicie książki tego typu? Bo ja szczerze mówiąc nie lubię książek w stylu poradników. Książki od @natuli_dziecisawazne sprawiły, że nie męczę się przy czytaniu takich książek, są pisane prostym, zrozumiałym językiem i sprawiają, że mogę być lepszym rodzicem.

@mamcia_tomusio_lilusiowa

• Rodzicielstwo
  • RODZICIELSTWO

Dodaj cytat z książki Konflikty w rodzinie