The Crocodile Bird

Ruth Rendell Wydawnictwo: Hutchinson literatura piękna
Hutchinson
1993-09-02
1993-09-02

Rok 1993. Liza ma prawie 17 lat.
Nigdy nie chodziła do szkoły, nigdy nie bawiła się z rówieśnikami, nie ma nikogo - oprócz matki Eve.
Obie mieszkają w stróżówce posiadłości Shrove House. Eve odizolowała siebie i córkę od świata, nie mają rodziny, przyjaciół, a nawet telefonu, samochodu, telewizora, łazienki. Tylko one i od czasu do czasu listonosz czy mleczarz przywożący im najpotrzebniejsze rzeczy. I kilka osób, które na przestrzeni kilkunastu lat na krótko zakłóciły ich spokój i samotnię.
Pewnego wieczoru świat Lizy się wali: matka każe jej uciekać. Eve popełniła morderstwo. Liza ucieka, ale nie podąża według wskazówek matki - ma własny pomysł co zrobić z przestrzenią i wolnością, która się przed nią nieoczekiwanie otworzyła...
Psychologiczno-obyczajowa powieść Ruth Rendell z wątkiem kryminalnym, przypominająca te ukazujące się pod pseudonimem Barbara Vine.
To opowieść o skomplikowanej relacji matki i córki, demonach ich dręczących (ale bez depresyjnego nastroju!),to wciągająca historia, także dla czytelników lubiących kryminały i wątki miłosne. .
Tytułowy ptak (po polsku pijawnik) to ten żyjący w symbiozie z krokodylem, wchodzący w paszczę gada bez obawy, że ten go skrzywdzi. Kto jest krokodylem, a kto ptakiem w tej powieści?
Historię matki i córki poznajemy głównie z opowieści Lizy nawiązującej do "Baśni 1000 i 1 nocy" Szecherezady, tyle że tutaj tych nocy jest 101.
Polecam!

Rok 1993. Liza ma prawie 17 lat.

Dodaj cytat z książki The Crocodile Bird