Opowieści o tym, co daje moc

Okładka książki Opowieści o tym, co daje moc Marek Michalak
Okładka książki Opowieści o tym, co daje moc
Marek Michalak Wydawnictwo: IBIS Cykl: Opowieści... Marka Michalaka (tom 2) literatura dziecięca
literatura dziecięca
Opowieści... Marka Michalaka (tom 2)
IBIS
2023-01-20
2023-01-20

Okładka książki Szym Pansik. Całusy? Ohyda! Max Lang, Suzanne Lang
Szym Pansik. C... Max Lang, Suzanne L...
Okładka książki Wnętrza zwierząt Sprawdź, co kryje się w ich ciałach Margaux Carpentier, Barbara Taylor
Wnętrza zwierz... Margaux Carpentier,...
Okładka książki Brzuch Alicji, czyli kupa prawdy o trawieniu Maria Mazurek, Mikołaj Spodaryk, Marcin Wierzchowski
Brzuch Alicji,... Maria Mazurek, Miko...

Kolejna odsłona "Opowieści o tym co (...)".
Tym razem o tym, co daje moc.
Pozycja ta przydaje się w momencie, gdy rodzicowi braknie pomysłów na wytłumaczenie takich haseł jak "solidarność", "demokracja", "prawda". Taka trochę encyklopedia opowiedziana na sposób przychylny dzieciom, pociechom w wieku wczesnoszkolnym.

Podobnie jak poprzednia pozycja, bardzo solidnie wydana z ciekawymi ilustracjami.

Kolejna odsłona "Opowieści o tym co (...)".
Tym razem o tym, co daje moc.

Podobnie jak poprzednia pozycja, bardzo solidnie wydana...

W porównaniu z odsłoną pierwszą, jestem zawiedziona. Odniosłam wrażenie, że autor, niesiony falą sukcesu "Opowieści o tym, co w życiu ważne", za wszelką cenę chciał zrobić coś więcej, ale nie miał na to pomysłu. Większość z opowiastek zawartych w tej książce wydala mi się pretekstowa, napisana na siłę, nawet nie spełniająca kryteriów opowiadania. Rozczarowało mnie to. Ale część pierwszą zdecydowanie polecam.

"Opowieści o tym, co daje moc" to kontynuacja bestsellerowej książki Marka Michalaka (byłego rzecznika Praw Dziecka) pt. "Opowieści o tym, co w życiu ważne."
Tym razem treścią publikacji są pojęcia zdrowia, prawdy, piękna, wiary, pokory, wierności, lojalności, cierpliwości, pasji, solidarności, demokracji i innych wartości.

Po krainie wartości (22 rozdziały) oprowadzają Julka, Miłosz, Hania i Amelka wraz ze swoimi rodzicami oraz babcią i dziadkiem.

Ilustracje ponownie wykonała Katarzyna Sadowska, a twarda okładka książki gwarantuje jej trwałość i wytrzymałość.

Polecam rodzicom i dzieciom w wieku wczesnoszkolnym.

Po krainie wartości (22 rozdziały) oprowadzają...

Książka jest kontynuacją książki pt.: „Opowieści o tym, co w życiu ważne”. Tym razem będzie 22 opowieści, a także będą w nich poruszane zupełnie inne wartości. Wraz z dwójką bohaterów – Julce i Miłoszem, dowiemy się więcej o prawdzie, dobru, pięknie, wierze, solidarności, demokracji, sprawiedliwości, autorytecie, talencie, kreatywności, marzeniach, zaufaniu, cierpliwości, lojalności, wierności, pasji, pokorze, bezpieczeństwie, zdrowiu, życiu, starości i młodości.

Każda z nich jest bardzo ważna i dlatego należy jak najwcześniej o nich rozmawiać z dzieckiem, a książka zdecydowanie w tym pomoże.

Historie zarówno bawią, jak i uczą. Są niezbyt długie, ciekawe i wciągające. To opowieści, które zabierają dziecko do świata Julki oraz Miłosza i pozwalają wraz z nimi przeżyć wiele przygód, a jednocześnie poruszają ważne i niełatwe tematy.

Tekst jest napisany pod dziecko, czyli dla niego zrozumiały. To sprawia, że młodsze z zaciekawieniem słuchają, a starsze z przyjemnością samodzielnie czytają.

Wizualnie książka jest bardzo ładna. Znajdziemy w niej duże, ciekawe, przyciągające wzrok ilustracje.

Okładka twarda i solidna. Dzięki niej książka nie zniszczy się tak szybko.

Wytłumaczenie dziecku niektórych wartości nie jest wcale takie łatwe. Dzięki książce możemy to zrobić w ciekawy i prosty sposób. Z przyjemnością polecam.

Recenzja pojawiła się również na moim blogu - https://anka8661.blogspot.com/2023/06/opowiesciotymcodajemocwydawnictwoibis.html

Gdy w nasze ramiona trafia malutki człowieczek, wówczas stajemy przed wielkim wyzwaniem ukształtowania go, nauczenia tego, co w życiu ważne, przekazania mu wartości, które pozwolą mu odnaleźć się w społeczeństwie i być dobrym człowiekiem.

Nieraz mamy pokusę, aby w tłumaczeniu świata dzieciom używać skomplikowanych słów, odnosić się do stwierdzeń i wartości trudnych do zdefiniowania. Dla nas oczywistych, ale dla młodych adeptów życia niezrozumiałych. Wówczas idealnym rozwiązaniem staje się operowanie przykładami. I właśnie w tym kierunku poszedł Marek Michalak, który w serii „Opowieści o tym, co…” opierając się na krótkich i prostych opowiastkach z życia codziennego pewnej rodziny przybliża młodym czytelnikom kluczowe wartości.

„Opowieści o tym, co w życiu ważne” to zbiór 19 historii o: miłości, tolerancji, własnym zdaniu, szacunku, wolności, empatii, odwadze, nadziei, przyjaźni, wdzięczności, współczuciu, nauce, życzliwości, akceptacji, godności, pokoju, odpoczynku, poczuciu humoru i patriotyzmie.

„Opowieści o tym, co daje moc” to zbiór 22 historii o: prawdzie, dobru, pięknie, wierze, solidarności, demokracji, sprawiedliwości, autorytecie, talencie, kreatywności, marzeniach, zaufaniu, cierpliwości, lojalności, wierności, pasji, pokorze, bezpieczeństwie, zdrowiu, życiu, młodości i starości.

Każda z opowieści skupia się tylko na jednej wartości czyniąc ją dodatkową bohaterką przywoływanych zdarzeń. Opowiadania są bardzo krótkie, ale treściwe i czytelne dla dziecka, doskonale dopasowane do możliwości młodych odbiorców, a pozbawione zbędnych wątków skupiają uwagę na tym, co najistotniejsze.

Poza odpowiedzią na to, czym jest każda z omawianych wartości autor przywołuje również ważne postaci, które mogą stanowić wzór godny do naśladowania: Irenę Sendler, Janusza Korczaka, Henrykę Krzywonos.

Przyjemny, nieskomplikowany styl pisania, klarowność przekazu i przyjemne ilustracje Katarzyny Sadowskiej to zdecydowanie atuty tych książek. Warto je znać i po nie sięgać, to taka przyjemna lekcja etyki w dobrym wydaniu.

Książki poruszają tematykę spraw społecznych, etycznych i emocjonalnych. Bohaterami każdej z nich jest dociekliwe rodzeństwo: Julia i Miłosz. I to właśnie oni wraz ze swoimi rodzicami i dziadkami starają się znaleźć odpowiedzi na nurtujące ich tematy, takie jak: miłość, empatia, odwaga, nadzieja, godność i wiele innych.
Poprzez krótkie opowiadania i anegdoty rodzice starają się wytłumaczyć swoim podopiecznym trudne zagadnienia. Czasami wychodzi to znakomicie, innym razem nieco pokrętnie, a czasami wcale.
I tak na przykład autor pięknie przedstawia relacje miłości w rodzinie, stosunek do osób starszych, chorych czy pokrzywdzonych. Zupełnie natomiast pomija kwestie tak istotne jak rozsądne podejście do pieniędzy, gdy dzieciaki wydają bezmyślnie w jednej chwil kieszonkowe, które były przeznaczone na cały weekend u dziadków.
Książki te poruszają ważne tematy, jednak nie są przeznaczone do samodzielnego czytania przez dzieci. Zdarza się bowiem że zawierają treści niedopowiedziane i dość ogólne, które muszą być wyjaśnione przez dorosłych.
Na pewno są to publikacje, które otwierają dyskusje z dziećmi - i to jest najważniejsze. Książki zachęcają do szczerej i konkretnej rozmowy. Nie można ich natomiast traktować jako nieomylnego przewodnika po opisanych tematach, bo są jedynie subiektywnym spojrzeniem na złożoną problematykę ważnych zagadnień oczami autora i jego dzieci.
Dużym plusem wydania są ilustracje Katarzyny Sadowskiej. Kolorowe, ciepłe, trochę bajkowe.

Poprzez krótkie opowiadania i anegdoty rodzice starają...

więcej Pokaż mimo tovideo - opinia

Z radością przez kilka minionych wieczorów sięgałam po zbiór "Opowieści o tym, co daje moc" Marka Michalaka, by czytać zawarte w nim prawdy swojej córce.
Zbiór ten jest kontynuacją pięknej i bardzo wyjątkowej książki "Opowieści o tym, co w życiu ważne".
Przyjemnie było powrócić do krainy wartości, spotkać się ponownie z Julką, Miłoszem, Hanią i Amelką, rodzicami oraz dziadkami i móc przyglądać się ich codzienności.
Zachęcam i Was, by wraz ze swoimi dziećmi oraz bohaterami tejże książki wyruszyć w niezwykłą podróż, w której odkryjecie ważne prawa m.in. prawo do wiary, wolności, szacunku. Poznacie 21 mądrych i pouczających opowieści m.in o dobru, solidarności, demokracji, sprawiedliwości, kreatywności, lojalności i bezpieczeństwie. Utwierdzicie się w przekonaniu, że warto pielęgnować swoje wewnętrzne piękno, dbać o swoje talenty, realizować pasje i urzeczywistniać marzenia, a przede wszystkim zawsze warto być dobrym dla siebie i innych.
Podobnie jak w części pierwszej "Opowieści o tym..." Wszystkie historie są niedługie, a treść dopełniają unikatowe, przyjemne dla oka ilustracje Katarzyny Sadowskiej.
Ta wypełniona ciepłem, pełna ważnych treści książka niech zagości w Waszych biblioteczkach.
Czytajcie ją, bo warto!

Spotykamy się z czytelnikami w drugim tomie książki pana Marka Michalaka.
Jego życiorys chyba zna każdy młody i dorosły człowiek, a najważniejszy fakt, że był przez 10 lat Rzecznikiem Praw Dziecka. Doprowadził do najbardziej istotnych zmian w prawie o dobro dziecka.
Pierwsza część książki nosi tytuł ,, Opowieści o tym, co w życiu ważne’’, co przedstawiłam już we wcześniejszej recenzji na portalu. Jak ktoś chce może się zapoznać z recenzją.

Książka składa się podobnie jak poprzednia część z 21 opowiadań. Każde jest podsumowane krótką sentencją autora tej książki ,tłustym drukiem. A pod każdą z nich bezpośrednio niżej zostały umieszczone cytaty sławnych ludzi, związane z tematyką danego opowiadania. Dotyczy to np. Seneki, Ireny Sendlerowej, św. Pawła, Arystotelesa, Platona, Jana Pawła II, Janusza Korczaka, Henry Forda, Tadeusza Kościuszki i wiele innych postaci.
Cytatów jest w drugiej części dużo więcej niż w pierwszej.

Na treść opowiadań ma rzeczywisty wpływ rodzina pana Marka Michalaka , składająca się z mamy ,taty, córki Julki i syna Miłosza oraz psa Pioruna , w porywach babci i dziadka.
W tej części dochodzą jeszcze nowe osoby z rodziny jak młodsze kuzynki rodzeństwa Hania i Amelka z rodzicami i psem Leo.
Opowiadania są napisane pod kątem różnej tematyki, ale wszystko jest dokładnie z życia wzięte.
Tu nie występuje fikcja literacka.
Książka jest bardzo mądra i wartościowa ,podobnie jak część pierwsza.

Problematyka opowiadań dotyczy między innymi tematów – prawda, a kłamstwo; dobro jako przeciwieństwo zła oraz jako cecha człowieka; wyrażanie piękna; wiara osobistą sprawą każdego człowieka, ale tylko ta neutralna dla ludzi i świata; NSZZ Solidarność 1989 oraz solidarność na płaszczyźnie życia; demokracja; sprawiedliwość; autorytet jako uznanie i szacunek; talent; kreatywność . To tylko niektóre z nich poruszone w książce , a naprawdę jest ich dużo dużo więcej.
Opowiadania są barwne, przesycone rzeczywistością ,przykładami z życia.
Brak jakiejkolwiek monotonii.
Cały czas toczy się żywa akcja , wyrażająca się np. w podróży koleją do Świdnicy i spotkanie w pociągu z grupą uchodźców z Ukrainy; na wycieczce w Izraelu ,na skalistej pustyni Negew ;
spotkanie na plaży z jeszcze żyjącym wówczas panem Zbigniewem Wodeckim i jego gra na trąbce; lot samolotem Cessna dzieciaków z wujkiem; rozmowa z żyjącym jeszcze wówczas uczestnikiem powstania warszawskiego - łącznika plutonu szturmowego AK, panem Cezarym Leżeńskim , wujkiem Miłosza.
Z tymi i z wieloma innymi ciekawymi faktami i spotkaniami z nadzwyczajnymi osobami można zapoznać się w tej książce.
Będzie to nad wyraz pouczająca lektura zarówno dla dzieci i dorosłych.
Serdecznie zapraszam do zapoznania się z treścią i obejrzeniem cudownych ilustracji.
A może kogoś zainteresuje bardziej wnikliwie nie tylko problematyka zawarta w tej lekturze, ale wyruszy z rodziną na szlak życiowych przygód Julki i Miłosza.
Polecam i jedno i drugie.

Spotykamy się z czytelnikami w drugim tomie książki pana Marka Michalaka.

• Artur
  • Plany biblioteczne