W krainie jutra

1966-01-01
1966-01-01
59 min.
futurystyka

Nasza Księgarnia wydawała naprawdę mądre książki. Nic dziwnego, wszak było to wydawnictwo nauczycielskie i pedagogiczne. "W krainie jutra" jest jedną z tych mądrych książek mającą bawić i uczyć, pobudzać wyobraźnię i skłaniać do refleksji. Ktoś powie "Jak książka wydana w 1966 a traktująca o przyszłości w której żyjemy, ma być rewelacyjna? Staroć i tyle!" O nie, nie, nie. Ta książka naprawdę uczy: "Człowiek nie może wynaleźć czegoś, czego nigdy nie było i co składałoby się z jakichś nowych, nie znanych dotychczas części, nie wzorowanych na czymś, z czym już się zetknął". Brzmi jak truizm? Może. Ale bardzo wielu ludzi nie zdaje sobie z tego sprawy, że wszelkie wynalazki to synteza (lub antyteza) wcześniejszych.

Zbigniew Przyworski na początek proponuje świetną zabawę, aby dziecko narysowało coś co nigdy nie istniało i jest do niczego nie podobne. To uzmysławia jak działa rozum ludzki, jak rozwija się technologia i nauka. Postmodernizm nie jest taki straszny.

Reszta fabuły jest ciekawym dowodem potwierdzającym słuszność słów autora z pierwszej strony. Widzimy szereg wynalazków czy pomysłów, wykorzystujących technikę z lat 60'. Bo czyż nie z politowaniem patrzymy na ebonitowy telefon analogowy, podłączony do wielkiej kamery i monitory wmontowane w ścianę? Gdzie temu do dzisiejszego smartfona? A komputery? Jest nawet coś na kształt rakiet Space X tylko ze śmigłem.

Całość okraszona jest zdjęciami albo rysunkami Mateusza Gawrysia, w charakterystycznym stylu polskiej szkoły rysunku dla dzieci z lat 60'.

Piękna pozycja, więc Rodzicu, jeśli chcesz zainteresować swoje dziecko technologią, wzbudzić refleksje a jednocześnie bawić - poszukaj tej książeczki.

• 📣 Ach! Moja kolekcja
  • 😜 Wewnętrzne dziecko
  • 🚀 Fantastyka naukowa

Dodaj cytat z książki W krainie jutra