Okładka książki Odzyskaj kontrolę nad jelitami. Jak skutecznie poradzić sobie z zespołem jelita drażliwego. Karolina Radwan
Karolina Radwan Wydawnictwo: Muza poradniki
poradniki
Muza
2023-04-12
2023-04-12

Ksiazka pozwala na wlasna reke rozpoznac objawy zespolu jelita drazliwego oraz przygotowac sie do rozmowy z gastroenterologiem. Daje praktyczne porady i poszerza wiedze w tym trudnym temacie

Nie wiem w sumie czemu, ale myślałam, że sięgam po literaturę popularno-naukowa, okazało się, że po poradnik, no nic, co tam dostałam?

Kiedy dostałam propozycję recenzji, na początku chciałam odmówić, ale po chwili zmieniłam zdanie. Uświadomiłam sobie, że chwytliwe pytania promocyjne mnie dotyczą, więc co tam, sprawdzę o co chodzi.

Nie czuję predyspozycji do oceny jej pod kątem merytorycznym, ale pojawiły się dla mnie dwie wątpliwe porady - jedna będąca ćwiczeniowym mitem, druga dotycząca szkodliwości drzemek, wobec czego mój odbiór całości popada w niepewność, z drugiej strony treść jest powierzchowna, więc stanowi bazę nakreślającą problem i porady dla laików, niż faktycznie zagłębia się w temat pod kątem medycznym. Niestety, ma krótką bibliografię.

Książka jest wzbogacona o przeżycia pacjentów, co obrazuje objawy zespołu jelita drażliwego i pozwala nam się obyć z tym czego będzie dotyczył rozdział.

Przy okazji tłumaczenia o co chodzi z IBS i porad żywieniowych, każdy zmagający się z jelitowym problemem może znaleźć w niej naprowadzenie na działanie mogące mu pomóc, ale pojawiły się też powtórzenia.

Spora część jest poświęcona leczeniu, lekom i preparatom. Autorka przedstawia co faktycznie może pomóc, ale poddaje też w wątpliwość to co ma tylko dobry marketing, rzeczowo objaśnia powody i przede wszystkim prosi o rozwagę i konsultację lekarską.

Bardzo lubię tabelki, w których wszystko jest przejrzyście nakreślone, więc początkowo się z nich ucieszyłam, ale koniec końców trochę mnie zawiodły swoją oszczędnością.

Podsumujmy: są tu przykłady, objaśnienia, porady, analizy farmakologiczne i dietetyczne, ale wszystko na zasadzie zobrazowania problemu i zachęcania do działania. Fajna do zapoznania z problemem, ale nic ponadto.

Ode mnie 5/10 ⭐

Współpraca barterowa z wydawnictwem Muza.

Nie czuję predyspozycji do oceny jej...

"W jelitach kryje się ta sama tkanka nerwowa, która znajduje się w narządach zmysłów(oczach czy uszach) i dzięki której odbieramy bodźce i wrażenia ze świata zewnętrznego oraz przeżywamy emocje." ❤️

Jakie są objawy zespołu jelita drażliwego (IBS)?
Jak wygląda leczenie?
A może ten problem dotyczy też Ciebie?
IBS to choroba przewlekła i wciąż nieuleczalna. U wielu osób udaje się jednak uzyskać bardzo istotną poprawę w zakresie objawów i jakości życia.
IBS nie zagraża życiu, jednak towarzyszące mu objawy zdecydowanie pogarszają jego komfort. To częste bóle podbrzusza, nadbrzusza, wzdęcia, gazy, biegunki i zaparcia.
Co ciekawe, związek między objawami IBS i funkcjonowaniem układu nerwowego jest obiektem obserwacji od wielu lat. Odkryto, że stres istotnie nasila dolegliwości. A kumulowane od lat i nieprzepracowane emocje (złość, lęk, poczucie wstydu, smutek lub inne) szukając drogi "ujścia" potrafią maskować się pod postacią dolegliwości ze strony różnych narządów naszego ciała.
Co jest ważne przed postawieniem diagnozy IBS? Należy sprawdzić czy chorobie towarzyszy też SIBO lub przerost grzybów drożdżopodobnych (z rodziny Candida).
Po otrzymaniu diagnozy możemy wybrać leczenie spośród różnych jego form. Na dobrym początek warto zastosować te niefarmakologiczne, jak zmiana diety i nawyków żywieniowych, wykluczenie z diety produktów wzmagających IBS oraz systematyczna aktywność fizyczna. Jeśli chodzi o formy farmakologiczne to mamy do wyboru środki łagodzące i wspierające bez recepty oraz te, które uzyskamy tylko na receptę.
Możliwości leczenia jest wiele. Warto jednak przede wszystkim skupić się na zaopiekowaniu się swoimi emocjami.

Ta książka to skarbnica wiedzy o IBS. Znajdziecie w niej wskazówki i informacje na temat stosowanych obecnie metod terapii.

Jakie są objawy zespołu jelita drażliwego (IBS)?
Jak wygląda leczenie?
A może ten problem dotyczy też Ciebie?
IBS to choroba przewlekła i wciąż nieuleczalna. U wielu osób udaje...

Dr n. med. Karolina Radwan postanowiła opowiedzieć o IBS (ang. Irritable Bowel Syndrome),czyli o zespole jelita drażliwego. W poradniku autorka skupiła się nie tylko na samej chorobie, ale też na sposobie jego diagnostyki, na tym, jak się prawidłowo odżywiać i czego unikać oraz jakie objawy powinny być dla nas niepokojące. Jest też rozdział poświęcony leczeniu IBS oraz na tym, jak ono może wyglądać za kilka lat.

Marzy mi się, żeby większość lekarzy była tak na czasie z chorobami jelit, jak Dr n.med. Karolina Radwan, świat byłby piękniejszy!

Książka to kompendium wiedzy o zespole jelita drażliwego, ale też o tym, jak jelita są istotne w naszym życiu i jak powinniśmy o nie dbać. Cieszę się, że autorka pokazała, jak bardzo jelita mają wpływ na nasze wahania nastroju, na drażliwość oraz niedobory. Co wielu lekarzy pomija.

Bardzo podobają mi się też komentarze osób, które mierzą się z różnymi przypadłościami oraz wytłumaczenie przez autorkę co może być ich przyczyną. Książkę czytało się dobrze, nie było w niej udziwnień i medycznego żargonu. Oczywiście pojawiały się słowa, które mogły być niezrozumiałe, ale momentalnie zostały one wytłumaczone przez autorkę.

„IBS - jak zresztą wszystkie zaburzenia czynnościowe - nie wywołuje widocznych zmian w strukturze przewodu pokarmowego ani zmian biochemicznych (np. w wynikach badań z krwi). Jednak objawy, jakie powoduje są namacalne i jak najbardziej realne!”
„Odzyskaj kontrolę nad jelitami” - to książka stworzona dla mnie.
Dzięki niej wiele się dowiedziałam, a wiele zawartych w niej treści jest zgodne z prawdą? Skąd to wiem? Bo potwierdziło się w niej to, co wiem od lekarzy.
To książka dla każdego. Autorka pomaga zarówno zrozumieć czytelnikowi, który nigdy nie słyszał o IBS, czym ono jest, a także daje dodatkową wiedzę tym, którzy na ten temat zasięgnęli nieco więcej informacji.
Przytaczane są w niej przykłady pacjentów (w każdym wieku!) i ich dolegliwości z jakimi się zmagają. Poruszane są w niej treści od samego początku (nasz układ pokarmowy pod biologicznym kątem),poprzez wyjaśnienie czym jest IBS, jakie są jego objawy, skąd się bierze, i co najważniejsze - czy jest uleczalny. A jeśli tak, to w jaki sposób. Na te wszystkie zagwozdki znajdziecie odpowiedz w książce pani doktor - Karoliny Radwan.
Polecam, bardzo przydatna lektura.

„Odzyskaj kontrolę nad jelitami” - to książka stworzona dla mnie.
Dzięki niej wiele się dowiedziałam, a wiele zawartych w niej...

Bardzo chciałam tą książke przeczytać i dzięki wydawnictwu mi się to udało. Mega się cieszę, ponieważ uważam że nawet jak się nie ma zespołu jelita drażliwego warto po nią sięgnąć i zaczerpnąć garści wiedzy.

Gdy tylko zauważyłam, że jest nabór recenzentów do tej pozycji, wiedziałam, że muszę wziąć udział. Jako osoba chorująca na IBS mam problem i dyskomfort w wielu sytuacjach. Dzięki tej lekturze mam wszystko pod ręką.

Bardzo praktyczne opracowanie o pladze naszych czasów – zespole jelita drażliwego (IBS, ang. Irritable Bowel Syndrome). Pozwala poznać, zrozumieć i przezwyciężyć jedno z najczęstszych zaburzeń jelitowych.
Książka autorstwa lekarki praktyka, specjalistki chorób układu pokarmowego, napisana przystępnym i zrozumiałym dla każdego językiem.

Już na samym początku poradnika autorka przedstawia różnice pomiędzy prawidłowym i zdrowym układem pokarmowym a tym, w którym jest coś nie tak. Zespół jelita drażliwego jest bardzo często diagnozowany w Polsce. Jednak ilość nie jest dokładnie znana, ponieważ wiele osób wstydzi się iść z takimi tematami do lekarza. Dwukrotnie częściej chorują kobiety, co nie oznacza, że mężczyzn to nie dotyczy. Najczęściej zaburzenia nasilają się między 20. a 40. rokiem życia.

W książce poza wieloma medycznymi aspektami znajdziemy również odpowiedź na wiele nurtujących pytań: Kiedy pojawia się ból w IBS, w którym miejscu boli itp.

Autorka po kolei wyjaśnia jakie wykonać badania (do czego służą),jak leczyć, co może nam pomóc, ulżyć. Dla mnie ważne jest również to, że stał poruszony temat diety FODMAP a także probiotyki.

Całość napisana w bardzo lekki, przyjemny, chwilami zabawny sposób oraz zrozumiały dla każdego. Książka idealna dla wszystkich mających problem z jelitami. Osobiście korzystam z niej bardzo często, do czego zachęcam również Was.

Polecam

Zlosnica_czyta

Dbanie o zdrowie nie jest już synonimem tylko i wyłącznie odpowiedniego trybu życia oraz rozwiązywaniem problemów pojawiających się z wiekiem. Tak jak już oczywistym jest dla większości, że o umysł należy zadbać, tak z jelitami czyli naszym drugim mózgiem sprawa już nie jest wcale oczywista. Kojarzą się nam jako organ znajdujący się na samym końcu listy i raczej przypominamy sobie kiedy mamy z nimi problem, a na co dzień rzadko poświęcamy im uwagę. Jednak dla kilkunastu procent naszej populacji są problemem codzienności. Zespół jelita drażliwego dla wielu nie jest nieznanym pojęciem, niestety kolejne osoby szybciej niż mogłyby się spodziewać mogą zostać zmuszone przez własny organizm by poznać kulisy tego schorzenia.

Przewlekła, nieuleczalna, dająca się we znaki, zbyt często ograniczająca, na dodatek zbyt często lekceważona i niestety nierozpoznawana. Jak więc funkcjonować z takimi dolegliwościami? Najlepiej gdyby diagnoza pojawiał się jak najszybciej, nie własna, lecz lekarska. To ona jest kluczem, podejrzenia nie zastąpią pewności. Doktor Karolina Radwan swoją książka daje możliwość zapoznania się z tematyką, udziela w niej również przydatnych wskazówek, przypomina również, że wciąż pojawiają się nowe informacje i wyniki badań, dzięki którym zespół jelita drażliwego staje się coraz bardziej znany. Jednak pozostaje jeszcze dużo do wyjaśnienia, zwłaszcza, że diagnostyka wcale nie jest tak prosta. Nie wszystkie objawy związane są z tą jednostką chorobową, tak samo jak i chorzy mogą mieć różne od typowych objawy. „Odzyskaj kontrolę nad jelitami” szeroko omawia zagadnienia z jakimi spotykają się chorzy, kolejne rozdziały umożliwiają zapoznanie się od przyczyn, ale także dostajemy wiedzę co jest prawidłowe, a co nie w funkcjonowaniu tego organu. Autorka również przekazuje metody leczenia, te farmakologiczne oraz związane z innymi terapiami.

Każda choroba jest inna, każdy chory może odczuwać jej choroby inaczej, tak samo jest i w przypadku tej. Wiele nieprawdziwych wiadomości krąży, rzetelna wiedza jak zawsze wydaje się na wyciągnięcie ręki, lecz jeśli chcemy mieć pewność to powinniśmy korzystać z źródeł fachowych. To ostatnie czasem jest dla laików mało zrozumiałe, doktor Karolina Radwan postarała się przybliżyć tematykę jak najbardziej przystępnie, skupiając się na najważniejszych zagadnieniach. Jednocześnie odpowiada na często pojawiające się pytania oraz te z kontaktów z pacjentami. „Odzyskaj kontrolę nad jelitami” jest dobrym kompendium wiedzy, pozwalającym na poznanie choroby, tego, co z sobą niesie, lecz też jak jej zapobiegać. Nie lekceważone są obawy osób, doświadczających skutków schorzenia, omówienie tego, co jest podstawą do udzielenia konstruktywnych rad. Autorka zwraca uwagę na główne kwestie, jakie nie zawsze traktujemy całościowo, chociaż są one połączone łańcuchem przyczynowo-skutkowym.

Raczej nie sięgam po poradniki, jedynym wyjątkiem są te, które dotyczą zdrowia. Ostatnio przeczytałam “Odzyskaj kontrolę nad jelitami”, której autorką jest dr n. med. Karolina Radwan.
Autorka opowiada o IBS czyli zespole jelita drażliwego. Dr Karolina Radwan w bardzo przystępny sposób opowiada nam wszystko co powinniśmy wiedzieć o jelitach, przyczynach IBS, opiece nad osobami z tą przypadłością, nadwrażliwości trzewnej, diecie i najważniejszym czyli do jakiego lekarza się udać, żeby zostać prawidłowo zdiagnozowanym. Mamy też rozdział o leczeniu jelita drażliwego. Rozdziały są przeplatane krótkimi historiami osób z IBS.
Podsumowując, z książki “Odzyskaj kontrolę nad jelitami” dowiemy się wszystkiego co powinniśmy wiedzieć o jelitach i IBS. Wszystko jest bardzo jasno opisane prostym (nie medycznym) językiem.

Dlaczego zdecydowałam się na tę książkę? Ponieważ ta choroba dotyczy bliskich mi osób, a czytane dotychczas pozycję mnie nie usatysfakcjonowały. Czy tym razem było inaczej? Tak! Po pierwsze książka jest bardzo jasno napisana,idealna dla każdej osoby, nawet takiej, która z medycyną nie ma nic wspólnego. Po drugie szata graficzna i skład. Wiedza jest bardzo fajnie zebrana i podzielona, a ich forma wspomaga przyswajanie i zaznaczanie ważnych dla nas informacji. Po trzecie jest to książka polska,więc są w niej opisane produkty i leki dostępne na naszym rynku. Po czwarte i może od tego trzeba było zacząć,jest napisana przez lekarkę z długoletnim doświadczeniem zawodowym specjalizująca się w gastrologii. Jest to dla mnie bardzo ważne,bo wiem,że takiej osobie mogę zaufać. Czy więc polecam? Jak najbardziej! Uważam,że każdy znajdzie w niej coś dla siebie. Zarówno osoba,która dopiero szuka diagnozy dla swoich objawów,osoba wiedząca,że cierpi na zespół jelita drażliwego,a także członkowie rodziny,który taką osobę, choćby od czasu do czasu, karmią ;)

• Poradniki
  • Do przeczytania