rozwiń zwiń

Co każdy nastolatek wiedzieć powinien

KenGoKang KenGoKang
20.09.2023
Okładka książki 123 superważne fakty o miłości i seksie Mathilda Masters

Nie da się ukryć, że obecnie wiedzę czerpiemy głównie z internetu. Kiedy nie jesteśmy czegoś pewni, często wzywamy na pomoc wujka Google. Niestety oprócz wartościowych informacji w zakamarkach cyberprzestrzeni trafiamy nierzadko na treści niebezpieczne i szkodliwe. Szczególnie groźne owo buszowanie po wirtualnym świecie może okazać się dla nastolatków poszukujących tam zarówno nowych znajomości, jak i wiadomości na temat seksu.

Czy „123 superważne fakty o miłości i seksie” mogą okazać się dobrą, bezpieczną alternatywą dla nastoletniej młodzieży? Cały czas waham się z powyższą odpowiedzią, zastanawiając się w duchu, jaki sposób przekazu treści będzie oddziaływać na pokolenie mające dostęp do Facebooka, Instagrama, Twittera czy Tindera. I bardzo chciałabym odpowiedzieć na postawione przeze mnie pytanie twierdząco, ponieważ książka w bardzo rzetelny i przystępny sposób przedstawia różne wiadomości na temat dorastania i życia płciowego.

Podzielona na osiem rozdziałów publikacja, podobnie jak inne książki Mathildy Masters, wyróżnia się przejrzystym i jasnym układem treści. Rozpoczynamy edukacyjną podróż od przyjrzenia się układowi rozrodczemu kobiety i mężczyzny (oczywiście nie obędzie się bez ciekawostek, takich jak informacja o tym, że człowiek pierwotny miał haczyki na penisie). Bardzo dużo ważnych wiadomości znajdziemy w rozdziale drugim, poświęconym dojrzewaniu, w którym autorka bardzo jasno i przejrzyście opisuje zmiany, jakie zachodzą w dojrzewającym organizmie.

Kolejne rozdziały opowiadają o miłości, seksie, rozmnażaniu ze szczególnym naciskiem na stosowane obecnie metody antykoncepcji. Znajdziemy tu informacje, co dzieje się w mózgu zakochanego człowieka, instrukcje, jak całować kogoś z języczkiem czy używać prezerwatywy. Jednym słowem, obok czysto teoretycznych ciekawostek, takich jak rodzaje prezerwatyw używane przez starożytnych, w książce odnajdziemy też sporo praktycznych wskazówek.

Bardzo cieszę się, że w publikacji po raz kolejny opisano też zagrożenia, jakie czekają na młodych ludzi w internecie oraz przedstawiono zachowania, które stanowią naruszenie granic jednostki, molestowanie. Być może temat nie jest nowy, ale nigdy za wiele mówienia o tym, jak młody człowiek mógłby stawić powyższym problemom czoła, gdzie powinien zwracać się o pomoc.

Oczywiście w książce „123 superważne fakty o miłości i seksie” nie mogło zabraknąć wiadomości na temat osób LGBTQIA+, ideałów piękna, body shamingu czy różnych modelów rodziny. Znajomość różnorodnych faktów, przedstawionych w prosty i rzetelny sposób, pozostaje szczególnie ważna w okresie nastoletnim, ponieważ jest się wtedy szczególnie narażonym na różne rodzaje stresu i wykluczenia.

Jak zauważa autorka, nagość i seks są wszędzie. Dobrze więc, że na rynku pojawiają się wartościowe publikacje, które pozwalają nam różne zjawiska uporządkować i oswoić. Jestem pewna, że dzięki „123 superważnym faktom o miłości i seksie” czas dorastania może okazać się mniej bolesny, zaś rodzice zyskają wskazówki, jak rozmawiać ze swoimi nastoletnimi pociechami.

Ewa Szymczak