Kopernik. Centrum Wszechświata

Okładka książki Kopernik. Centrum Wszechświata Jordi Bayarri, Dani Seijas
Okładka książki Kopernik. Centrum Wszechświata
Jordi BayarriDani Seijas Wydawnictwo: Egmont Polska Seria: Najwybitniejsi Naukowcy komiksy
48 str. 48 min.
48 min.
Agata Ostrowska
Kopernik Astronom Kosmos Wszechswiat

Okładka książki Galileusz. Posłaniec gwiazd Jordi Bayarri, Dani Seijas
Galileusz. Pos... Jordi Bayarri, Dani...
Okładka książki Ada Lovelace. Czarodziejka liczb Jordi Bayarri, Dani Seijas
Ada Lovelace. ... Jordi Bayarri, Dani...
Okładka książki Pasteur: Rewolucja drobnoustrojowa Jordi Bayarri, Dani Seijas
Pasteur: Rewol... Jordi Bayarri, Dani...

Okładka książki Miasto duchów René Goscinny, Morris
Miasto duchów René Goscinny, Morr...
Okładka książki Stranger Things. Kamczatka Dan Jackson, Michael Moreci, Hristov Todor
Stranger Thing... Dan Jackson, Michae...
Okładka książki Izuna Bruno Letizia, Carita Lupattelli, Saverio Tenuta
Izuna Bruno Letizia, Cari...
Okładka książki Emma i Wioletta - 4 - Prawdziwy powód Jérôme Hamon, Lena Sayaphoum
Emma i Wiolett... Jérôme Hamon, Lena ...
Okładka książki Imperium smoka Olivier Gay, Fabrice Tarrin
Imperium smoka Olivier Gay, Fabric...
Okładka książki Świat Akwilonu: Elfy: Kryształ Niebieskich Elfów. Tom 01 Kyko Duarte, Jean-Luc Istin
Świat Akwilonu... Kyko Duarte, Jean-L...
Okładka książki Biały Irys Fabrice Caro, Didier Conrad
Biały Irys Fabrice Caro, Didie...

1966

Kolejna część komiksowej serii o najwybitniejszych naukowcach.

Fajnie, że pokazano tu, że teoria heliocentryczna nie była w całości odkryciem Kopernika, ale że bazował on na dokonaniach starożytnych matematyków i astronomów.

Godna polecenia dla młodych czytelników, ciekawych świata - jak zresztą cała seria :)

Kolejna część komiksowej serii o najwybitniejszych naukowcach.

Bardzo chaotycznie przedstawiona historia. Gdybym nie znała losów Kopernika (meszkam kilkadziesiat km od Lidzbarka Warmińskiego, studiowałam w Olsztynie, często bywam w okolicach Torunia),to bym mało co zrozumiała z tej opowieści.

Świetny pomysł....
Komiks dla każdej grupy wiekowej pod kątem graficznym, teksty zdecydowanie dla nieco starszych, choć do usypiania trzylatka też się nadadzą.

Świetny pomysł....

Rzetelna i niepolskocentryczna historia o Koperniku, która porusza też inne wątki, niektóre mało znane. Dla mnie była impulsem do zagłębienia się w wiele innych tematów. Do czytania dla dzieci od podstawówki wzwyż, włącznie z dawno dorosłymi. Super pozycja, na pewno nabędę inne z tej serii.

UWAGA: Opinia zawiera autorską definicję "PREZENTU ZDEFINIOWANEGO" :)

Serię komiksów "Najwybitniejsi Naukowcy" poznaliśmy dzięki video-blogom dwóch znakomitych osobistości: pana dr Tomasza Rożka (kanał "Nauka. To Lubię", "Nauka. To Lubię Junior") - naukowca, dziennikarza, popularyzatora nauki i świetnego youtubera, który przy okazji redaguje tę serię, oraz pana Tomasza Kołodziejczaka - legendę polskiego fandomu fantastyki pisarza, wieloletniego dyrektora wydawnictwa Egmont Polska, a przede wszystkim wielkiego popularyzatora medium komiksu w Polsce, od wielu dekad, który to w cosobotnich vlogach "Wieści ze Świata Komiksu" (na kanale "Story House Egmont") przedstawiał w swoim stylu, okraszone informacją i humorem recenzje komiksowych rarytasów.
Chapeau Bas dla Was - Panowie!

"Kopernik. Centrum Wszechświata" to specjalnie wydany w serii - rok 2023 jest bowiem rokiem pod patronatem Mikołaja Kopernika - komiks skierowany do młodszych odbiorców (ponoć),ale myślę, że spokojnie również i dorośli, choćby czytając go swoim pociechom, wyniosą z niego bardzo wiele ciekawych i przydatnych informacji - nie tylko historycznych.
Jest świetnie narysowany i czytelny. Postacie są przedstawione sympatycznie i w zwarty sposób. Czyta się go szybciutko i z wielką przyjemnością. Przedstawia życiorys Wielkiego Mikołaja, a w tekście zawiera też wiele pojęć z zakresu fizyki, matematyki i oczywiście astronomii i młodszym szkrabom czytający będzie musiał co nieco swoimi słowami podłumaczyć (co będzie dodatkową interakcją na linii Czytający-Słuchający i gimnastyką dla mózgowia Tłumaczącego :) ),ale myślę, że starszy młodziak, "podstawówkowiec', już na luzie poradzi sobie sam.
W końcowej części tomiku znajdziemy ciekawe Posłowie, omówienie postaci historycznych występujących w historii, oraz szkice robocze hiszpańskiego rysownika Jordi'ego Bayarri.
Widać, że nad serią pieczę trzymają Rzetelne Umysły.

Kiedy tylko więc Małżonka moja, ów komiks otrzymała w tzw. "Prezencie Zdefiniowanym" od razu wiedzieliśmy, że na jednym tomiku się nie skończy.
Koale mruczą, że "zdefiniowana Hypatia" z tej serii jest już w drodze. :)

* "PREZENT ZDEFINIOWANY" - jest to specyficzny rodzaj prezentu, którego przedmiotem może być wszystko, czym można obdarować drugą Istotę, ale którego cechą charakterystyczną jest to, że Obdarowywany WIE, czym obdaruje go Obdarowujący :)). Jest to znakomity środek antystresowy, ponieważ taki rodzaj Podarunku eliminuje stres i napięcie mięśniowe (np. mięśni okołopęcherzowych, czy zwieraczy dolnych),wynikające z nerwów i zaskoczeń, a także korzystnie wpływa na układ krążenia.
Stosować regularnie.

Dziękuję za uwagę!

UWAGA: Opinia zawiera autorską definicję "PREZENTU ZDEFINIOWANEGO" :)

Komiks dość średni nie polecam.

Komiks dość średni nie polecam.

Biografii ważnych osobistości jest wiele, trudno czasami w tym gąszczu trafić na coś oryginalnego, co przyciągnie uwagę dzieci – coś co nie będzie przepełnione suchymi datami i faktami. Rozwiązaniem może okazać się komiks.

Jordi Bayarri opowiedział więc historię jednego z najwybitniejszych Polaków za pomocą rysunków i krótkich dialogów. Trzeba przyznać, że po nadaniu kolorów przez Daniego Seijasa wygląda to bardzo przyjemnie i przyciąga uwagę. Z pewnością czerpanie wiedzy w takiej formie jest przyjemniejsze niż wkuwanie regułek, dat i nazwisk… Chociaż trzeba mieć na uwadze, że jest to bardzo skrócona wersja biografii mistrza i nie ustrzeżono się w niej przed trudnym, specjalistycznym słownictwem.

Niemniej jest to przyjazna forma poznawania ciekawych osobistości. Sam komiks jest przejrzysty, ilustracje są wyraźne, a ilość tekstu nie przytłacza. Historia kończy się dość niespodziewanie, jednak autorzy zamieścili też sylwetki głównych postaci, które przewijają się przez opowieść i szpice z książeczki.

Seria, bo „Kopernik. Centrum wszechświata” to 11 część, ma niewielki, acz ciekawy, podłużny format, miękkie okładki ze skrzydełkami i zdecydowanie mimo nieznacznej objętości nie są skierowane do najmłodszych, a raczej do starszych przedszkolaków i dzieci w wieku wczesnoszkolnym.

Z okazji 550 rocznicy urodzin i 480 rocznicy śmierci wielkiego astronoma i ogłoszenia roku 2023 Rokiem Mikołaja Kopernika Wydawnictwo Egmont Polska wydało komiks z serii „Najwybitniejsi Naukowcy” przedstawiający jego życie i dokonania.

Kopernik jest najbardziej znany jako astronom, twórca heliocentrycznego modelu Układu Słonecznego, to jemu zawdzięczamy powiedzenie „wstrzymał Słońce, ruszył Ziemię”. Niewiele osób jednak wie, że był również lekarzem, prawnikiem, dyplomatą, a nawet strategiem wojskowym. Komiks, który trafił w nasze ręce w przystępny sposób przedstawia jego życie, zainteresowania i drogę, która doprowadziła go do dokonania jednego z największych odkryć astronomicznych w dziejach.

Co ciekawe to nie są suche fakty, a ciekawe historyjki prezentujące rys historyczny. W komiksie znajdziemy dodatkowo kalendarium odkryć Kopernika oraz galerię postaci istotnych w jego życiu. Są tu również wstępne szkice dzięki czemu młody czytelnik może zobaczyć od czego zaczyna się rysowanie komiksu.

Sam komiks ma niewielkie rozmiary, jest wielkości zeszytu do nut. Posiada lekko usztywnione okładki ze skrzydełkami, na których jest informacja o tym, w jaki sposób powstał pomysł na komiksy.

Zdecydowałam się na komiks ponieważ mój mały czytelnik interesuje się wielkimi odkrywcami, spełnił nasze oczekiwania. Więc jeśli macie w domu małego odkrywcę to warto sprezentować mu ten wyjątkowy komiks.

Wchodzenie w świat nauki, wiedzy o świecie wymaga poznawania różnych teorii, poznawania odkrytych praw, ale też wchodzenia w życiorysy uczonych. Tylko w ten sposób młodzi czytelnicy są w stanie zrozumieć, że z nauce stała jest tylko zmienność, a odkrywanie nowych rzeczy wymaga pracowitości, spostrzegawczości, otwartości, gotowości wysnucia nowych hipotez oraz umiejętności ich udowodnienia. Ważna jest tu skrupulatność oraz powtarzalność do momentu falsyfikacji, czyli udowodnienia, że jest inaczej. W taki naukowy świat wprowadza młodych czytelników fantastyczna seria „Najwybitniejsi Naukowcy”, w której ramach poznamy Marię Skłodowską-Curie, Darwina, Alberta Einsteina, Arystotelesa, Newtona, Hypatię, Pasteura, Galileusza, Adę Lovelance i teraz przyszedł czas na spotkanie z Kopernikiem.
Opowieść o polskim astronomie zaczyna się od pokazania jak wyglądała jego edukacja, wprowadzenia w świat żmudnej edukacji na różnych uniwersytetach. Po uzyskaniu dyplomu uczony wraca do kraju, gdzie czego go wiele spraw administracyjnych oraz misje dyplomatyczne odciągające od nauki. On jednak pilnuje, aby nie zaniedbywać pracy naukowej. Robi to konsekwentnie i systematycznie. Do tego widzimy, że nie zadowala się tłumaczeniami dzieł starożytnych, z chęcią poznaje pomysły, które odrzucono, analizuje, co w nich było błędnego, co błędnego jest we współczesnych mu teoriach i wpada na pomysł heliocentryzmu, który oczywiście musi dowieść. Podkreślone jest tu znaczenie obliczeń matematycznych. Do tego nie zabraknie informacji o problematyczności nowych odkryć dla fanatyków religijnych. Zobaczymy czasy, w których fanatyzm w katolicyzmie narasta i skłania do prześladowania innych odłamów chrześcijaństwa i właśnie to sprawia, że hamowana jest nauka, bo każde odkrycie traktowane jest jako atak na Kościół. Mikołaj Kopernik zdawał sobie z tego sprawę i zwlekał z ogłoszeniem wyników swoich badań. Do tego na wszelki wypadek dedukował je papieżowi, a sam wydawca w poczuciu zagrożenia dodał wstęp, w którym o odkryciu polskiego uczonego mówi bardziej jako pomyśle i matematycznym modelu, a nie prawdziwym obrazie świata.
Cała publikacja składa się z trzech części. Dominującą jest tu komiksowa opowieść świetnie oddająca realia ówczesnych czasów i pięknie przemycająca najważniejsze wydarzenia z życia badacza. W drugiej dowiemy się kim były poszczególne postaci pojawiające się w opowieści, a na końcu dostaniemy próbki rysunków, czyli studium pokazanych w komiksie postaci.
Jordi Bayarri pokazuje nam nie tylko życie wybitnych postaci, ale też pozwala zrozumieć przemiany społeczne, warunki, w których żyli badacze. Dostrzegamy jak ważny był ich warsztat pracy, obserwacje, tworzone notatki, nawiązywane współprace, zainteresowania zgodne z wiedzą znaną żyjącym im współcześnie ludziom, możliwość wymiany pomysłami. Uświadamia młodym czytelnikom, że nauka nie rozwija się w próżni, ale jest wynikiem pomysłowości wielu osób otwartych na idee innych. Każdy z nich też zmieniał ten zasób informacji, wprowadzał nowe światło w nieznane obszary. Bez ich wkładu nie mielibyśmy urządzeń, które codziennie ułatwiają nam życie, wyszukanych rozrywek umilających nam czas, zagadek myślowych skłaniających do abstrakcyjnego myślenia, lekarstw. Jak niesamowicie wiele zmienili uświadamiamy sobie studiując ich życiorysy. Dla starszych czytelników istnieje wiele obszernych ksiąg pozwalających przenieść się w czasie i poznać realia, w jakich żyli poszczególni naukowcy. Dla dzieci i młodzieży takich publikacji jest niewiele, ale to się powoli zmienia. Coraz częściej doceniamy znajomość kontekstu powstania teorii, tło historyczne i personifikacja praw przez przypisanie jej określonej osobie z całym bagażem charakteru i doświadczeń. Seria Najwybitniejsi Naukowcy to komiksy przeznaczone dla młodych czytelników. Dzięki niej mogą oni poznać sylwetki ludzi nauki, dowiedzieć się, w jaki sposób przyczynili się do postępu w różnych dziedzinach, dlaczego byli prekursorami oraz w jakich realiach żyli. Do tego autor wprowadza czytelników w pojęcia naukowe, łatwo objaśnia najpopularniejsze teorie, przybliża sylwetki badaczy, którzy wpłynęli na dokonania naukowców. Pojawia się tu też wiele ważnych tematów politycznych. Stajemy się świadkami wojen, starć różnych grup społecznych.
Niesamowicie bardzo cieszy mnie to, że właśnie ta seria pojawiła się na polskim rynku, ponieważ wyszła ona spod „pióra” hiszpańskiego scenarzysty i rysownika Jordiego Bayarri wprowadzającego młodych czytelników w bardzo przystępny sposób w świat ludzi nauki, uświadamiającego, że za ich sukcesem stała niezwykła fascynacja i chęć odkrycia czegoś nowego, zrozumienia świata, przełamania stereotypów, poszukiwania prawdy, badania świata i dystans do tego, co oczekiwały od naukowców wpływowe grupy. Polskie wersje na końcu lektury zawierają dodatkowy materiał o prezentowanej postaci. Doktor Tomasz Rożek propagujący naukę na kanale „Nauka To Lubię” opowiada o poznanej postaci, pozwala jeszcze dokładniej je poznać i lepiej zrozumieć akcję. W publikacji znajdziemy też kalendarium odkryć bohatera albumu oraz galerię postaci: zarówno krótkie notki o nich, jak i wstępne szkice, studia osoby, co pozwala młodym czytelnikom uświadomić sobie, od czego zaczyna się rysowanie komiksu. Każdy komiks jest wielkości zeszytu do nut (i też w taki sposób się otwierają). Lekko usztywnione okładki mają skrzydełka, na których znajdziemy informacje o tym, w jaki sposób powstał pomysł na komiksy i o współpracy z dr Tayrą Lanuzą naukowo zajmującą się historią nauki. Dzięki temu mamy pewność, że publikacje zawierają fakty zgodne z aktualnym stanem wiedzy.
Każdy z tomów pozwala na pokazanie, że żaden badacz nie jest oderwany od czasów, w których żył, warunków oraz inspirujących znajomych. Stajemy się świadkami ciągłego tworzenia nowych tajemnic do odkrycia, otwartego podejścia, nieufności i konieczności ciągłego weryfikowania wiedzy.
Proste cartoonowe ilustracje, ciepłe kolory, pojawiające się i znikające tło pozwala uwypuklić ważne rzeczy.

#NajwybitniejsiNaukowcy #kopernik #centrumwszechświata #egmont #nauka #komiks #światkomiksów #sikorkawśródksiążek #górowianka #górowiankaas #górowiankaksiążki #annasikorska #pożyczprzeczytajpoleć #komix #książka #book #książki

więcej Pokaż mimo tovideo - opinia

W ramach komiksowej serii "Najwybitniejsi Naukowcy" była już przedstawiona biografia Marii Skłodowskiej-Curie. Teraz kolejny polski akcent - Mikołaj Kopernik, którego oczywiście nie mogło tutaj zabraknąć. Problem z albumami tej serii jest taki, że są relatywnie krótkie i Jordi Bayarri, choć podchodzi do tematu każdorazowo z pasją, oddaniem i zaangażowaniem, nie jest często w stanie udźwignąć ciężaru postaci, którą przedstawia. Kopernik jest nie lada wyzwaniem - trudno na trzydziestu dwóch stronach (samego komiksu, nie licząc dodatków) przedstawić dokonania prawdziwego człowieka renesansu: nie tylko wybitnego astronoma, ale również dyplomaty, lekarza, prawnika, duchownego i wojskowego stratega (a to przecież nie wszystko). Nie do końca wiadomo, czemu Bayarri zaprzepaścił okazję, żeby opowiedzieć o obronie Olsztyna przed Krzyżakami, w której Kopernik odegrał tak istotną rolę, skoro krążył wokół tematu (jak Ziemia krąży wokół Słońca - chciałoby się dodać). Ogólnie jednak czyta się ten komiks z prawdziwą przyjemnością - być może w założeniu to pozycja dla dzieci, ale i w przypadku dorosłej osoby będzie miała edukacyjny walor. Na koniec, jak zwykle, świetną robotę robi doktor Tomasz Rożek, który dopowiada kilka szczegółów, a zarazem dokonuje pewnej syntezy biograficznej. Polecam.

• Popularnonaukowe
  • 2023 ja