Dziennik podróży z jamnikiem

Okładka książki Dziennik podróży z jamnikiem Ludvík Aškenazy, Helena Zmatlíková
Okładka książki Dziennik podróży z jamnikiem
Ludvík AškenazyHelena Zmatlíková Wydawnictwo: Dwie Siostry Seria: Mistrzowie Światowej Ilustracji literatura dziecięca
literatura dziecięca
Mistrzowie Światowej Ilustracji
Cestopis s jezevčíkem
Dwie Siostry
2023-03-08
2023-03-08
Dorota Dobrew

To książka z serii „Mistrzowie Światowej Ilustracji” ukazującej się nakładem Wydawnictwa Dwie Siostry, które prezentuje w tej serii klasykę literatury dziecięcej z ilustracjami wybitnych twórców zagranicznych. W tym cyklu ukazują się zarówno książki u nas znane, ale do tej pory niepublikowane z oryginalnymi ilustracjami, jak i pierwsze krajowe wydania światowych hitów. 👍 Tym razem mamy okazję poznać literaturę czeską. Autor Ludvík Aškenazy napisał książkę o jamniku, który znalazł porzucone łóżko, z którym się zaprzyjaźnił. Poza tym nauczył je chodzić, a potem zaczął z nim podróżować. Razem z pewną babcią, która miała chorobę stawów i nie mogła chodzić, zwiedzili różne kraje - Francję, Anglię, Włochy - i poznali ciekawych ludzi. Czytelnicy mają okazję poznać różne fascynujące zakątki i świetnie się bawić, a przygody były chwilami niesamowite. Czytamy o ucieczce przed alpejską lawiną, zakupie gondoli, odnalezieniu się w londyńskiej mgle, a nawet skoku z wieży Eiffla! 😉 Więcej na blogu: https://mamaizabawa.blogspot.com/2023/07/dziennik-podrozy-z-jamnikiem.html

Dziś zabiorę Was w fantastyczną podróż z naprawdę niecodzienną ekipą. Posłuchajcie!

Pewnego dnia jamnik Aida znalazł porzucone łóżko. Nauczył je chodzić i się z nim zaprzyjaźnił. A skoro już łóżko umiało się przemieszczać, przyjaciele postanowili to wykorzystać i udać się w świat. Ale nie sami! Aida darzył bowiem głębokim uczuciem babcię Pomajzlovą, dotkniętą chorobą stawów, która uniemożliwiała jej chodzenie.

Babcia nie wahała się ani chwili! Spakowała najpotrzebniejsze rzeczy, w tym moździerz, ptaszka Fafejtę i przygoda się rozpoczęła!

Podróżnicy zawędrowali do wielu europejskich krajów, byli w Paryżu, Londynie, Wenecji, a także poznali wielu wspaniałych ludzi i nawiązali nowe przyjaźnie. Szczególnie bliski okazał się im pewien Anglik, Wiórek, który towarzyszył im przez większą część wyprawy.

A nie była to zwykła wyprawa! Zobaczyli występy Psiego Teatru, skakali z wieży Eiffla a cały świat bacznie przyglądał się im poczynaniom relacjonowanym przez reporterów.

"Dziennik podróży z jamnikiem" to nietuzinkowa książka, pełna dobrego humoru, przygód i ... absurdalnych wydarzeń, które spowodują u Was wytrzeszcz oczu i gromkie wybuchy śmiechu. To książka, w której wszystko może się zdarzyć! Która udowadnia, że jedynym co nas ogranicza to nasza wyobraźnia.

To jednocześnie oryginalny przewodnik turystyczny, w którym znajdziemy zdjęcia, widokówki i wiele charakterystycznych ilustracji.

Cieszę się, że miałam okazję ją przeczytać, rozerwać się i otworzyć umysł. Wam też to bardzo polecam ❤️

Ponadczasowa, pięknie napisana, po mistrzowsku zilustrowana, zabawna i wzruszająca książka. DZIENNIK PODRÓŻY Z JAMNIKIEM, to pozycja idealna dla każdego, kto kocha magiczne, wesołe i mądre opowieści. Nie jest to wyłącznie książka dla dzieci, ja bym nawet pokusiła się o stwierdzenie, że jest to książka dla dorosłych, którą powinny też czytać dzieci - czytać i z tą książką dorastać.
Ludvík Aškenazy był człowiekiem wielkiego talentu. Jego swoboda w snuciu opowieści zawstydza, bo potrafił sprawić, że czytanie o chodzącym łóżku jest rzeczą naturalną, a jamnik, który namawia babcię na wyruszenie w świat własnie na tym łóżku, to bohater wiarygodny i namacalny. Czary! Już od pierwszego akapitu wiedziałam, że to jest to, co kocham w literaturze. Ufna prostota i narrator-autor, który uroczo łaskocze nas swoją bezradnością względem krnąbrnych bohaterów jego powieści... to po prostu musi być doskonałe.
Ilustracje do tej perełki stworzyła Helena Zmatlíková i nie mogły być one lepsze, są w punkt i mistrzowsko oddają charaktery bohaterów. Oryginalna kreska, skromna paleta kolorów i nieodlączny aspekt humorystyczny sprawiają, że całość czyta się i ogląda z ogromną przyjemnością. Takich twórców jak Aškenazy i Zmatlíková nie bez kozery nazywamy MISTRZAMI.
Apropo MISTRZÓW - jest to kolejna pozycja wydana przez Dwie Siostry w ich fantastycznej, kochanej, przpeięknej serii MISTRZOWIE ŚWIATOWEJ ILUSRACJI. Seria ta, jak mało która zasługuje na uwagę i zebranie. Ja jestem jej absolutną fanką. Książki są wydawane arcycudownie... po MISTRZOWSKU. Jest wielka konsekwencja w tym, jak te perełki finalnie wyglądają. Idealnie prezentują się na półce i jestem z nich bardzo dumna, choć mam zaledwie malutki procent tego, co nam serwują Dwie Siostry.
Wracając do DZIENNIKA Z PODRÓŻY Z JAMNIKIEM. Wprawdzie wspomniałam już o pięknym stylu, który sprawia, że narracja jest wspaniałą wyprawą po różnych miastach, o genialnych ilustracjach, które z miejsca poprawiają nastrój i o mistrzowskim wydaniu, ale została jeszcze jednak kwestia - wartość edukacyjna. Oczywiście jest to z przymrużeniem oka, ale jednak całkiem udanie poznajemy takie miasta jak Praga, Wenecja, Londyn itp. Odwiedzamy z naszymi bohaterami miejsca z duszą, jak np. Zamek Kość, który był powodem wielkie zawodu naszego jamnika Aidy (ten Aida, nie ta Aida),ponieważ żadnej kości tam nie znalazł. Książka pełna jest fotografii, barwnych pocztówek i innych fascynujących graficznych przyjemności.
Wydaje się, że napisałam o wszystkim, choć nie da się własnym słowami oddać tego, jak DZIENNIK PODRÓŻY Z JAMNIKIEM jest kochany i wart przeczytania. Zachęcam każdego, kto ma dzieci, by zdobył tę książkę i czytał ją razem z pociechą. Dzięki temu malec i Wy będziecie mieć nie tylko świetną zabawę, ale i będziecie obcować z mistrzowskim stylem. Ja jestem absolutnie zakochana w tej historii.

ten Aida, nie ta Aida

• DLA DZIECI
  • Dla Młodszych Dorosłych
  • ▪ Literatura dziecięca, młodzieżowa
  • Jak

Dodaj cytat z książki Dziennik podróży z jamnikiem