Matsuri

Tatarak
2023-03-27
2023-03-27
48 min.

Okładka książki Bartoszewski. Komiks dokumentalny Karolina Chyżewska, Zofia Dzierżawska, Ka Mochi, Monika Powalisz, Maria Słabek
Bartoszewski. ... Karolina Chyżewska,...

Ta książka ma wiele zalet i jedną poważną wadę.
Ale najpierw zalety. Przede wszystkim cudne i piękne ilustracje. Może sama kreska wydawać się dziwna i trochę niepokojąca, ale kolory i sposób ich nakładania; klimat i szczegółowość są pierwszorzędne. Cało stronicowe obrazy przedstawiające poszczególne święta są po prostu wspaniałe.
Drugie co się rzuca w oczy to treść. Książeczka opisuje dwanaście japońskich Matsuri - czyli Świąt i Festynów - poszeregowanych miesiącami. Razem z główną bohaterką uczestniczymy w obchodach Nowego Roku i Święta Zmarłych, ale i mniej poważnych uroczystościach, jak pojedynki pająków czy święto przeklinania. Całość przedstawiona jest bardzo przystępnie i zawiera masę ciekawostek. Więcej, dzięki doborowi przedstawianych Matsuri nawet ktoś kto interesuje się Japonią od wielu lat, znajdzie coś o czym nie wiedział.
Tak więc książeczka nadaje się zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. A to też jest niezwykle ważne.
Bardzo podobała mi się typologia i sposób wydania - powiększony format daje szansę na dokładne obejrzenie ilustracji, a duża czcionka ułatwia czytanie.
Więc gdzie ta wada? Ano, w cenie. Ja rozumiem, kredowy papier, kolorowe wszystkie strony, duży format, inflacja, ale całość ma zaledwie 48 stron, a cena okładkowa to blisko 70 zł! No, litości dla mojego portfela...
Ale jeżeli dostaniecie gdzieś taniej, to szczerze polecam zakup. Zabawa przy czytaniu naprawdę zacna.

Ta książka ma wiele zalet i jedną poważną wadę.
Drugie co się rzuca w oczy to treść....

• Azja
  • Papa pieniądze