Lubimyczytać.pl to:

literatura faktu
typ
papier
mad28
6.91 (217 ocen i 19 opinii)

Opis książki

Piękna, ale też pełna szczerze opisanego okrucieństwa autobigraficzna opowieść młodej Somalijki zmuszonej do opuszczenia ojczyzny. Nura Abdi dopiero w Europie zrozumiała, że nie wszystkie kobiety noszą na sobie okrutne piętne rytualnego obrzezania. Po latach wstydliwego milczenia zdecydowała się przemówić. Jej książka to opowieść pełna tęsknoty za utraconą ojczyzną, z której została brutalnie wyr...

Nura Abdi dopiero w Europie zrozumiała, że nie wszystkie kobiety noszą na sobie okrutne piętne rytualnego obrzezania. Po latach wstydliwego milczenia zdecydowała się przemówić. Jej książka to opowieść pełna tęsknoty za utraconą ojczyzną, z której została brutalnie wyrwana. To rozpaczliwe ostrzeżenia przed bezmyślnym zabiegiem, które poddawane są miliony somalijskich dziewczynek.

Inne wydania

Polecamy

Gdzie kupić?
Sklep
Format
Cena
Opinie i aktywności czytelników
teri | 2012-06-28
Na półkach: Przeczytane, 2012, Ho prestato
Przeczytana: 28 czerwca 2012

Ladnie napisana ksiazka o nielatwym zyciu somalijki Nury.O tym,ze zostala poddana okrutnemu zwyczajowi obrzezania.Ale,Nura potrafi rowniez pieknie mowic o swoim kraju,o tradycjach i swojej rodzinie.Robi to w sposob bardzo pogodny i czuje sie jej wielka tesknote,za tym co bylo.Jest to duzy plus.Polecam.Africa,goia è sofferenza...

PannaP | 2011-08-28

Na biografię Nury Abdi natknęłam się przypadkowo w bibliotece. I od razu chciałabym powiedzieć że dziękuję ślepemu losowi, iż skierował na nią moje oczy.

Nura Abdi młoda dziewczyna, somalika z wielodzietnaj rodziny nie miała łatwo. Pomimo trudów codziennych obowiązków lubiła swoje życie. Swoje najmłodsze lata spędziła w Mogadiszu, jednak szalejąca w około wojna zawitała i w ich strony. Wraz z rodziną musiała uciakć z rodziną do Kenii, i tam podejmuje naukę. Brakuje jej rodzinnego Mogadiszu, i babci, która była za stara i schorowana na przeprowadzkę i została w rodzinnym mieście. Przez całe dzieciństwo Nura oczekuje tego wielkiego dnia kiedy z małej dziewczynki stanie się kobietką. Nie spodziewa się jak straszną rzecz chcą zrobić jej rodzice. W wieku czterech lat Nura zostaje obrzezana. W ich kraju było to normalne, a nawet konieczne, aby wyjść za maż i przede wszystkim być "czystą" W późniejszych latach, kiedy Nura musi opuścić swoją rodzinę i udać się własną drogą do Niemiec, zaczyn...

Blisa | 2013-09-19

Poruszająca, pouczająca i jak najbardziej zasługująca na poświęcony czas książka. Pozwala nam zbliżyć się do takich kobiet jak Nura. Dodaje sił w naszym codziennym życiu, choć odmiennym od tego jaki miała bohaterka.

Scarlett | 2011-05-06
Przeczytana: 06 maja 2011

Przeczytałam już kilka książek o podobnej tematyce, o ciężkich życiu afrykańskich kobiet poddawanych okrutnemu zabiegowi, o ich walce o godne życie i za każdym razem jestem tak samo wstrząśnięta. Jednak w tej książce najbardziej urzekła mnie radość życia Nury Abdi, to,że pomimo tak strasznej rzeczy, która ją spotkała, dziewczyna potrafiła kochać ponad wszystko swoją rodzinę, kraj i kulturę.

Herbaciarka | 2013-01-17
Przeczytana: 2004 rok

"Łzy na piasku" pojawiły się mniej więcej w okresie gdy triumfy święciła Waris Dirie ze swoim "Kwiatem pustyni". Ponieważ interesują mnie książki autobiograficzne zakupiłam w Świecie Książki pozycję Nury Abdi, bo po opisie zapowiadała się bardzo interesująco.
Mogę szczerze powiedzieć -> nie zawiodłam się :)

Książka Nury Abdi jest piękna, ale równocześnie i przerażająca w swojej relacji o obrzezaniu, okrutnej wojnie domowej oraz dalszym losie autorki gdy była oszukiwana i wykorzystywana. Jakby na przekór złemu losowi ona jednak nie straciła pogody ducha i nie poddała się - zaczęła walczyć o to aby okrutnych praktyk obrzezania dziewczynek zaprzestano.

Książka jest warta przeczytania, bo pomimo ciężkich przeżyć autorka nie straciła życiowego optymizmu, a cała książka aż tchnie nadzieją na lepsze jutro.

Gorąco polecam!!!

jud123 | 2011-11-16

Bardzo interesująca opowieść o młodej Somalijce, życiu codziennym w pełnym konfliktów Rogu Afryki oraz niełatwym życiu czarnej emigrantki w Europie.

sweety21 | 2014-01-30
Przeczytana: 01 sierpnia 2010

Bardzo ciekawa i pełna tęsknoty opowieść o życiu młodej somalijskiej dziewczyny która przypadkiem trafiła do Europy, a konkretnie do Niemiec i próbuje się zmierzyć z samotnym życiem w obcym kraju, tęsknota za rodziną i piętnem obrzezania. Nie jest to łatwe ale akazuje się możliwe dzięki dobrym ludziom i nieprzebranych pokładach miłości w dzikim afrykańskim sercu.

avonka75 | 2013-08-05

W pewnym momencie zaczęłam czytać porażające autobiografie, jak "Biała Masajka", "Kwiat pustyni" czy "Łzy na piasku". I nie żałuje, bo wszystkie są nasycone prawdziwymi uczuciami, przeżyciami i wspomnieniami.

megi40 | 2014-02-25
Przeczytana: 2010 rok

Ta książka jest pełna cierpienia,determinacji na lepsze życie,jakie wcześniej przeżyła,ta mała dziewczynka,a potem kobieta.Mimo że jest smutna i poważna ta książka,to polecam.

Załóż konto za darmo!
Utwórz konto