Łzy na piasku

literatura faktu
typ
papier
mad28
6,91 (249 ocen i 23 opinie)

Opis książki

Piękna, ale też pełna szczerze opisanego okrucieństwa autobigraficzna opowieść młodej Somalijki zmuszonej do opuszczenia ojczyzny. Nura Abdi dopiero w Europie zrozumiała, że nie wszystkie kobiety noszą na sobie okrutne piętne rytualnego obrzezania. Po latach wstydliwego milczenia zdecydowała się przemówić. Jej książka to opowieść pełna tęsknoty za utraconą ojczyzną, z której została brutalnie...

Nura Abdi dopiero w Europie zrozumiała, że nie wszystkie kobiety noszą na sobie okrutne piętne rytualnego obrzezania. Po latach wstydliwego milczenia zdecydowała się przemówić. Jej książka to opowieść pełna tęsknoty za utraconą ojczyzną, z której została brutalnie wyrwana. To rozpaczliwe ostrzeżenia przed bezmyślnym zabiegiem, które poddawane są miliony somalijskich dziewczynek.

Gdzie kupić?
Sklep
Format
Cena

Inne wydania

Polecamy

Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Opinie czytelników
Monika | 2015-03-07
Przeczytana: 04 marca 2015

Wiele jest na rynku książek o podobnej tematyce, mniej lub bardziej udanych. "Łzy na piasku" wyróżniają się spośród nich mądrością Autorki i niepopadaniem w skrajności, czego osobiście nie znoszę. Autorka pokazuje nam plusy i minusy zarówno Afryki, jak i Europy. Każdy kontynent, każdy kraj ma przecież swoje słoneczne i ciemne strony.
"Łzy na piasku" urzekły mnie swoją prostotą, bezpośredniością i pięknem, ale również osobą Autorki, jej twardym charakterem i pracowitością.
POLECAM!

teri | 2012-06-28
Na półkach: Ho prestato, 2012, Przeczytane
Przeczytana: 28 czerwca 2012

Ladnie napisana ksiazka o nielatwym zyciu somalijki Nury.O tym,ze zostala poddana okrutnemu zwyczajowi obrzezania.Ale,Nura potrafi rowniez pieknie mowic o swoim kraju,o tradycjach i swojej rodzinie.Robi to w sposob bardzo pogodny i czuje sie jej wielka tesknote,za tym co bylo.Jest to duzy plus.Polecam.Africa,goia è sofferenza...

PannaP | 2011-08-28

Na biografię Nury Abdi natknęłam się przypadkowo w bibliotece. I od razu chciałabym powiedzieć że dziękuję ślepemu losowi, iż skierował na nią moje oczy.

Nura Abdi młoda dziewczyna, somalika z wielodzietnaj rodziny nie miała łatwo. Pomimo trudów codziennych obowiązków lubiła swoje życie. Swoje najmłodsze lata spędziła w Mogadiszu, jednak szalejąca w około wojna zawitała i w ich strony. Wraz z rodziną musiała uciakć z rodziną do Kenii, i tam podejmuje naukę. Brakuje jej rodzinnego Mogadiszu, i babci, która była za stara i schorowana na przeprowadzkę i została w rodzinnym mieście. Przez całe dzieciństwo Nura oczekuje tego wielkiego dnia kiedy z małej dziewczynki stanie się kobietką. Nie spodziewa się jak straszną rzecz chcą zrobić jej rodzice. W wieku czterech lat Nura zostaje obrzezana. W ich kraju było to normalne, a nawet konieczne, aby wyjść za maż i przede wszystkim być "czystą" W późniejszych latach, kiedy Nura musi opuścić swoją rodzinę i udać się własną drogą do Niemiec,...

Blisa | 2013-09-19

Poruszająca, pouczająca i jak najbardziej zasługująca na poświęcony czas książka. Pozwala nam zbliżyć się do takich kobiet jak Nura. Dodaje sił w naszym codziennym życiu, choć odmiennym od tego jaki miała bohaterka.

Scarlett | 2011-05-06
Przeczytana: 06 maja 2011

Przeczytałam już kilka książek o podobnej tematyce, o ciężkich życiu afrykańskich kobiet poddawanych okrutnemu zabiegowi, o ich walce o godne życie i za każdym razem jestem tak samo wstrząśnięta. Jednak w tej książce najbardziej urzekła mnie radość życia Nury Abdi, to,że pomimo tak strasznej rzeczy, która ją spotkała, dziewczyna potrafiła kochać ponad wszystko swoją rodzinę, kraj i kulturę.

Herbaciarka | 2013-01-17
Przeczytana: 2004 rok

"Łzy na piasku" pojawiły się mniej więcej w okresie gdy triumfy święciła Waris Dirie ze swoim "Kwiatem pustyni". Ponieważ interesują mnie książki autobiograficzne zakupiłam w Świecie Książki pozycję Nury Abdi, bo po opisie zapowiadała się bardzo interesująco.
Mogę szczerze powiedzieć -> nie zawiodłam się :)

Książka Nury Abdi jest piękna, ale równocześnie i przerażająca w swojej relacji o obrzezaniu, okrutnej wojnie domowej oraz dalszym losie autorki gdy była oszukiwana i wykorzystywana. Jakby na przekór złemu losowi ona jednak nie straciła pogody ducha i nie poddała się - zaczęła walczyć o to aby okrutnych praktyk obrzezania dziewczynek zaprzestano.

Książka jest warta przeczytania, bo pomimo ciężkich przeżyć autorka nie straciła życiowego optymizmu, a cała książka aż tchnie nadzieją na lepsze jutro.

Gorąco polecam!!!

avonka75 | 2013-08-05

W pewnym momencie zaczęłam czytać porażające autobiografie, jak "Biała Masajka", "Kwiat pustyni" czy "Łzy na piasku". I nie żałuje, bo wszystkie są nasycone prawdziwymi uczuciami, przeżyciami i wspomnieniami.

jud123 | 2011-11-16

Bardzo interesująca opowieść o młodej Somalijce, życiu codziennym w pełnym konfliktów Rogu Afryki oraz niełatwym życiu czarnej emigrantki w Europie.

Dona | 2012-07-18
Przeczytana: styczeń 2012

Zaczęłam czytać , ale pomimo szczerych chęci z powodu zbyt małych literek odłożyłam . Chociaż temat bardzo mnie interesował poczekam na inne wydanie .

makeAchange | 2015-02-09
Przeczytana: 22 grudnia 2011

Myślę, ze po przeczytaniu Kwiatu pustyni mimowolnie szukałam czegoś podobnego. Za każdym razem nieco się zawodziłam. Nic nie było w stanie bardziej mnie poruszyć niż opowieść Warris Dirie. Tak było i tym razem. Cały czas porównywałam dwa niesamowite dramaty, zastanawiając się która z kobiet miała gorzej. Nie powinnam była tego robić, bo kim ja jestem, żeby oceniać. Mieszkam w luksusie w XXI wieku, gdzie historie o obrzezywaniu kobiet są dla mnie jedynie legendą. Historia Nury jest nieco inna, w odróżnieniu od Warris nie jest ona nomadką. Mieszkała większość swojego życia w Mogadiszu, stolicy Somalii. Jej życie wydaję się trochę bardziej nowoczesne. Pralka, telewizor i tego typu sprzęty nie są jej obce. Co najbardziej mnie zaskoczyło w tej powieści to, że rodzice bohaterki rozwiedli się. W tym środowisku wydawało mi się to raczej niemożliwe.
Oczywiście głównym elementem książki jest sam fakt obrzezania, którego wspomnienie powoduje u mnie mdłości. Nura mimo wszystko doznała dużo...

Załóż konto za darmo!
Utwórz konto

Pobierz aplikację mobilną

Kalendarium literackie
  • Kevin J. Anderson
    53. rocznica
    urodzin
    Leia z bliźniętami czekała na jednym z najwyżej położonych lądowisk, aż Pogromca Słońc i "Tysiącletni Sokół" skrzydło w skrzydło opadną na platformę. Han przeszedł przez właz Pogromcy i zaczął schodzić po drabince, ale zanim zdążył postawić nogę na płycie, Leia podbiegła i porwała go w objęcia. - Ci... pokaż więcej
  • Khady Sylla
    52. rocznica
  • Dubravka Ugrešić
    66. rocznica
    urodzin
    Pogodzić się, ugodzić, przestać marzyć, to może najważniejsze, przestać śnić, odnowić przyjaźnie, poszerzyć krąg zainteresowań, znaleźć sobie hobby, włazić raz w tygodniu na górę Sljeme, zapisać się na nowo do czytelni amerykańskiej, uczyć się jakiegoś języka, zimą jeździć na narty, latem nad morze,... pokaż więcej
  • Lucyna Legut
    89. rocznica
    Kłopoty są dla ludzi.
  • Shūsaku Endō
    92. rocznica
    urodzin
    Jeśli Mitsu nauczyła mnie czegoś , to chyba tego, że gdy ktoś chociaż raz jeden przejdzie przez nasze życie, pozostawia w nim ślad, którego nie można zatrzeć.
  • Nigel Cawthorne
    64. rocznica
    urodzin
    Szkoda, że nie urodziłem się pedałem. Wy, kobiety, jesteście trucizną. - John Barrymore
  • Michael Jackson
    73. rocznica
  • Krzysztof Pieczyński
    58. rocznica
    urodzin
    Nie patrzymy wstecz z powodu czasu, który minął bezpowrotnie. Patrzymy wstecz, gdyż tam zdarzyło nam się kochać. Z przeszłości pamiętamy ten stan upojenia, bez którego żyjemy od lat, wyglądając końca tej drogi jak cudu, który ma nas przywrócić na łono miłości. Wszystko nam jedno, jaką miarą będziemy... pokaż więcej
  • Stanisław Lem
    9. rocznica
    śmierci
    Jak się tak leży godzinami w nocy, to myśleniem można zajść bardzo daleko i w bardzo dziwne strony, wiesz...
  • Dick Giordano
    5. rocznica