Łzy na piasku

Wydawnictwo: Świat Książki
Tränen im Sand
literatura faktu
mad28

Piękna, ale też pełna szczerze opisanego okrucieństwa autobigraficzna opowieść młodej Somalijki zmuszonej do opuszczenia ojczyzny. Nura Abdi dopiero w Europie zrozumiała, że nie wszystkie kobiety noszą na sobie okrutne piętne rytualnego obrzezania. Po latach wstydliwego milczenia zdecydowała się przemówić. Jej książka to opowieść pełna tęsknoty za utraconą ojczyzną, z której została brutalnie...

Nura Abdi dopiero w Europie zrozumiała, że nie wszystkie kobiety noszą na sobie okrutne piętne rytualnego obrzezania. Po latach wstydliwego milczenia zdecydowała się przemówić. Jej książka to opowieść pełna tęsknoty za utraconą ojczyzną, z której została brutalnie wyrwana. To rozpaczliwe ostrzeżenia przed bezmyślnym zabiegiem, które poddawane są miliony somalijskich dziewczynek.

Anezka | 2016-10-05
Przeczytana: 05 października 2016

Książka o emigracji z Afryki do Europy, zanim to stało się modne.

książek: 1939
B_ananas | 2016-06-10
Przeczytana: 10 czerwca 2016

Książka ciekawa, jednak nie rzuciła mnie na kolana. Optymistyczne jest to, że pokazuje, iż są w Afryce również ludzie, którzy nie tylko trudnią się kradzieżami i przemocą, ale też tacy, którzy potrafią sami ciężko pracować, zakładać biznesy i dążyć do swoich pieniędzy, a nie zasiłków i jałmużny. Przygnębiający temat obrzezania jest niemal pobocznym wątkiem. A tak standardowo - życie w Afryce, wojna, emigracja do Niemiec i tęsknota z Czarnym Kontynentem.

MaddieCool | 2016-04-18

Bardzo dobra książka, jedna z lepszych w tym gatunku. Czytając ją czułam gorący oddech Afryki na karku, podziwiałam jej piękno, ale też zrozumiałam nieco afrykańską mentalność. Napisana ładnym, prostym językiem, jest obrazem małego fragmentu życia, jakie toczy się na tym kontynencie. Polecam!

Mariola Król | 2016-01-10
Przeczytana: 10 stycznia 2016

Przed jedenastu laty wojna domowa wygnała Nurę z ojczystej Somalii do Nairobi.Po długich perypetiach postanawia wyjechać do Ameryki.Niestety zostaje zatrzymana na lotnisku we Frankfurcie,gdzie celnicy odkrywają ,ze leci na paszporcie kuzynki ze Stanów. Dopiero tu, w obozie dla azylantów, zrozumiała, że kobiety europejskie są inne niż ona, że również nie wszystkie muzułmanki są obrzezane. Świat runął jej na głowę.

Claribelle | 2015-09-27

Szokująca a zarazem piękna historia!
Ostatnio zaczytuję się w autobiografiach afrykańskich kobiet i jestem w szoku, jak okrutnemu rytuałowi poddawana jest każda z nich! My- Polki, mamy ogromne szczęście, że nie musimy być obrzezane! Nie jestem w stanie wyobrazić sobie tego bólu!

Weronika | 2015-08-15
Przeczytana: 15 sierpnia 2015

Książka przedstawia historię dziewczyny z Afryki, która emigruje do Europy. Opowiada nam o świecie, w którym żyła, o swojej kulturze, o życiu w afrykańskim mieście. Pokazuje też, że rzeczy, które są oczywiste dla nas w Europie mogą zaskakiwać innych mieszkańców świata. Oprócz tego porusza bardzo ważny problem, jaki panuje w kulturze afrykańskiej - obrzezanie dziewcząt, który jest okropnym zabiegiem.
Uważam, że jest to ciekawa książka, mnie osobiście zainteresowała.
Z chęcią wrócę do lektur o Afryce.

Monika | 2015-03-07
Przeczytana: 04 marca 2015

Wiele jest na rynku książek o podobnej tematyce, mniej lub bardziej udanych. "Łzy na piasku" wyróżniają się spośród nich mądrością Autorki i niepopadaniem w skrajności, czego osobiście nie znoszę. Autorka pokazuje nam plusy i minusy zarówno Afryki, jak i Europy. Każdy kontynent, każdy kraj ma przecież swoje słoneczne i ciemne strony.
"Łzy na piasku" urzekły mnie swoją prostotą, bezpośredniością i pięknem, ale również osobą Autorki, jej twardym charakterem i pracowitością.
POLECAM!

makeAchange | 2015-02-09
Przeczytana: 22 grudnia 2011

Myślę, ze po przeczytaniu Kwiatu pustyni mimowolnie szukałam czegoś podobnego. Za każdym razem nieco się zawodziłam. Nic nie było w stanie bardziej mnie poruszyć niż opowieść Warris Dirie. Tak było i tym razem. Cały czas porównywałam dwa niesamowite dramaty, zastanawiając się która z kobiet miała gorzej. Nie powinnam była tego robić, bo kim ja jestem, żeby oceniać. Mieszkam w luksusie w XXI wieku, gdzie historie o obrzezywaniu kobiet są dla mnie jedynie legendą. Historia Nury jest nieco inna, w odróżnieniu od Warris nie jest ona nomadką. Mieszkała większość swojego życia w Mogadiszu, stolicy Somalii. Jej życie wydaję się trochę bardziej nowoczesne. Pralka, telewizor i tego typu sprzęty nie są jej obce. Co najbardziej mnie zaskoczyło w tej powieści to, że rodzice bohaterki rozwiedli się. W tym środowisku wydawało mi się to raczej niemożliwe.
Oczywiście głównym elementem książki jest sam fakt obrzezania, którego wspomnienie powoduje u mnie mdłości. Nura mimo wszystko doznała dużo...

kilgan | 2015-01-26
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 07 lutego 2015

Bardzo interesująca historia. Warta przeczytania.

Magda | 2014-11-20
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Wymiana

Hit! Podobała mi się bardzo, na miarę Białej Masajki czy też innych tego typu książek na prawdę polecam do przeczytania, poruszająca !