Okładka książki Łzy na piasku

literatura faktu
typ
papier
mad28
6,91 (241 ocen i 20 opinii)

Opis książki

Piękna, ale też pełna szczerze opisanego okrucieństwa autobigraficzna opowieść młodej Somalijki zmuszonej do opuszczenia ojczyzny. Nura Abdi dopiero w Europie zrozumiała, że nie wszystkie kobiety noszą na sobie okrutne piętne rytualnego obrzezania. Po latach wstydliwego milczenia zdecydowała się przemówić. Jej książka to opowieść pełna tęsknoty za utraconą ojczyzną, z której została brutalnie...

Nura Abdi dopiero w Europie zrozumiała, że nie wszystkie kobiety noszą na sobie okrutne piętne rytualnego obrzezania. Po latach wstydliwego milczenia zdecydowała się przemówić. Jej książka to opowieść pełna tęsknoty za utraconą ojczyzną, z której została brutalnie wyrwana. To rozpaczliwe ostrzeżenia przed bezmyślnym zabiegiem, które poddawane są miliony somalijskich dziewczynek.

Gdzie kupić?
Sklep
Format
Cena

Inne wydania

Polecamy

Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Opinie czytelników
teri | 2012-06-28
Na półkach: Ho prestato, 2012, Przeczytane
Przeczytana: 28 czerwca 2012

Ladnie napisana ksiazka o nielatwym zyciu somalijki Nury.O tym,ze zostala poddana okrutnemu zwyczajowi obrzezania.Ale,Nura potrafi rowniez pieknie mowic o swoim kraju,o tradycjach i swojej rodzinie.Robi to w sposob bardzo pogodny i czuje sie jej wielka tesknote,za tym co bylo.Jest to duzy plus.Polecam.Africa,goia è sofferenza...

PannaP | 2011-08-28

Na biografię Nury Abdi natknęłam się przypadkowo w bibliotece. I od razu chciałabym powiedzieć że dziękuję ślepemu losowi, iż skierował na nią moje oczy.

Nura Abdi młoda dziewczyna, somalika z wielodzietnaj rodziny nie miała łatwo. Pomimo trudów codziennych obowiązków lubiła swoje życie. Swoje najmłodsze lata spędziła w Mogadiszu, jednak szalejąca w około wojna zawitała i w ich strony. Wraz z rodziną musiała uciakć z rodziną do Kenii, i tam podejmuje naukę. Brakuje jej rodzinnego Mogadiszu, i babci, która była za stara i schorowana na przeprowadzkę i została w rodzinnym mieście. Przez całe dzieciństwo Nura oczekuje tego wielkiego dnia kiedy z małej dziewczynki stanie się kobietką. Nie spodziewa się jak straszną rzecz chcą zrobić jej rodzice. W wieku czterech lat Nura zostaje obrzezana. W ich kraju było to normalne, a nawet konieczne, aby wyjść za maż i przede wszystkim być "czystą" W późniejszych latach, kiedy Nura musi opuścić swoją rodzinę i udać się własną drogą do Niemiec,...

Blisa | 2013-09-19

Poruszająca, pouczająca i jak najbardziej zasługująca na poświęcony czas książka. Pozwala nam zbliżyć się do takich kobiet jak Nura. Dodaje sił w naszym codziennym życiu, choć odmiennym od tego jaki miała bohaterka.

Scarlett | 2011-05-06
Przeczytana: 06 maja 2011

Przeczytałam już kilka książek o podobnej tematyce, o ciężkich życiu afrykańskich kobiet poddawanych okrutnemu zabiegowi, o ich walce o godne życie i za każdym razem jestem tak samo wstrząśnięta. Jednak w tej książce najbardziej urzekła mnie radość życia Nury Abdi, to,że pomimo tak strasznej rzeczy, która ją spotkała, dziewczyna potrafiła kochać ponad wszystko swoją rodzinę, kraj i kulturę.

Herbaciarka | 2013-01-17
Przeczytana: 2004 rok

"Łzy na piasku" pojawiły się mniej więcej w okresie gdy triumfy święciła Waris Dirie ze swoim "Kwiatem pustyni". Ponieważ interesują mnie książki autobiograficzne zakupiłam w Świecie Książki pozycję Nury Abdi, bo po opisie zapowiadała się bardzo interesująco.
Mogę szczerze powiedzieć -> nie zawiodłam się :)

Książka Nury Abdi jest piękna, ale równocześnie i przerażająca w swojej relacji o obrzezaniu, okrutnej wojnie domowej oraz dalszym losie autorki gdy była oszukiwana i wykorzystywana. Jakby na przekór złemu losowi ona jednak nie straciła pogody ducha i nie poddała się - zaczęła walczyć o to aby okrutnych praktyk obrzezania dziewczynek zaprzestano.

Książka jest warta przeczytania, bo pomimo ciężkich przeżyć autorka nie straciła życiowego optymizmu, a cała książka aż tchnie nadzieją na lepsze jutro.

Gorąco polecam!!!

avonka75 | 2013-08-05

W pewnym momencie zaczęłam czytać porażające autobiografie, jak "Biała Masajka", "Kwiat pustyni" czy "Łzy na piasku". I nie żałuje, bo wszystkie są nasycone prawdziwymi uczuciami, przeżyciami i wspomnieniami.

jud123 | 2011-11-16

Bardzo interesująca opowieść o młodej Somalijce, życiu codziennym w pełnym konfliktów Rogu Afryki oraz niełatwym życiu czarnej emigrantki w Europie.

Dona | 2012-07-18
Przeczytana: styczeń 2012

Zaczęłam czytać , ale pomimo szczerych chęci z powodu zbyt małych literek odłożyłam . Chociaż temat bardzo mnie interesował poczekam na inne wydanie .

sweety21 | 2014-01-30
Przeczytana: 01 sierpnia 2010

Bardzo ciekawa i pełna tęsknoty opowieść o życiu młodej somalijskiej dziewczyny która przypadkiem trafiła do Europy, a konkretnie do Niemiec i próbuje się zmierzyć z samotnym życiem w obcym kraju, tęsknota za rodziną i piętnem obrzezania. Nie jest to łatwe ale akazuje się możliwe dzięki dobrym ludziom i nieprzebranych pokładach miłości w dzikim afrykańskim sercu.

Załóż konto za darmo!
Utwórz konto

Pobierz aplikację mobilną

Kalendarium literackie
  • Lewis Carroll
    183. rocznica
    urodzin
    - Ale ja nie chciałabym mieć do czynienia z wariatami - rzekła Alicja.
    - O, na to nie ma już rady - odparł Kot. - Wszyscy mamy tutaj bzika. Ja mam bzika, ty masz bzika.
    - Skąd może pan wiedzieć, że ja mam bzika? - zapytała Alicja.
    - Musisz mieć. Inaczej nie przyszłabyś tutaj.
  • Clarissa Pinkola Estés
    70. rocznica
    urodzin
    Aby obcować z dziką stroną swej natury, kobieta musi na jakiś czas zostawić świat i pogrążyć się w stanie odosobnienia (aloneness) w najstarszym sensie tego słowa.(...)Właśnie taki jest cel samotności - stać sie jednią.
  • Frank Miller
    58. rocznica
    urodzin
    W tym, co robię, nie ma ode mnie lepszego. Ale to, w czym jestem najlepszy, nie jest zbyt przyjemne.
  • Leopold Sacher-Masoch
    179. rocznica
    urodzin
    Mężczyzna kieruje się w życiu zasadami, kobieta tylko uczuciem, jakie ją w danej chwili ogarnia. Nie zapomnij o tym i nie czuj się nigdy bezpiecznie u boku kobiety, którą kochasz.
  • Eliette Abecassis
    46. rocznica
    urodzin
    My, kochankowie godzin, które idą w zapomnienie, kochankowie dni, które mijają, zatrzymajmy czas, pozostańmy tu na chwilę, a ta niech trwa cały dzień dla nas, zwróconych twarzami ku sobie w tym pociągu wiozącym nas w nieznane.
  • Wojciech Albiński
    80. rocznica
    urodzin
    Rozmowy z gwiazdami zawsze kończą się zwycięstwem gwiazd.
  • Steve Leialoha
    63. rocznica
  • Helena Sęk
    77. rocznica
  • Jerome David Salinger
    5. rocznica
    śmierci
    Lepiej nikomu nic nie opowiadajcie. Bo jak opowiecie – zaczniecie tęsknić
  • John Updike
    6. rocznica
    śmierci
    Z reguły jest tak, że każde małżeństwo składa się z arystokraty i wieśniaka. Z nauczyciela i ucznia.
  • Jan Baszkiewicz
    4. rocznica
    śmierci
    Owszem, można rzec, że rewolucja francuska rozrzutnie marnowała świetne polityczne talenty; ale przecież to ona, i dopiero ona pozwoliła im się w ogóle ujawnić! To dzięki niej z obdłużonych adwokatów, z lekarzy bez klienteli, z publicystów bez czytelników, z inteligenckiej bohemy - wyrastali mężowie... pokaż więcej
  • Kazimierz Smoleń
    3. rocznica
  • Izaak Babel
    75. rocznica
    śmierci
    Gedali oplata mnie jedwabnymi rzemykami przydymionych swoich spojrzeń".
  • Stepan Chapman
    1. rocznica
    śmierci
    Na czym to ja...? A tak, kręgielnia. Połknęłam tatę. Moje nerwy wyszły mi przez skórę.

Znajdź nas na Facebooku