Łzy na piasku

83-7391-129-4
literatura faktu
mad28

Inne wydania

Piękna, ale też pełna szczerze opisanego okrucieństwa autobigraficzna opowieść młodej Somalijki zmuszonej do opuszczenia ojczyzny. Nura Abdi dopiero w Europie zrozumiała, że nie wszystkie kobiety noszą na sobie okrutne piętne rytualnego obrzezania. Po latach wstydliwego milczenia zdecydowała się przemówić. Jej książka to opowieść pełna tęsknoty za utraconą ojczyzną, z której została brutalnie...

Nura Abdi dopiero w Europie zrozumiała, że nie wszystkie kobiety noszą na sobie okrutne piętne rytualnego obrzezania. Po latach wstydliwego milczenia zdecydowała się przemówić. Jej książka to opowieść pełna tęsknoty za utraconą ojczyzną, z której została brutalnie wyrwana. To rozpaczliwe ostrzeżenia przed bezmyślnym zabiegiem, które poddawane są miliony somalijskich dziewczynek.

• Projekt: Prawda

7,64 (14 ocen i opinii)
Miłość i kłamstwa
Cecelia Ahern

7,2 (10 ocen i opinii)
Halo człowiek. Rozmowy o tym, co ważne
Konrad Kruczkowski

Amelia i Kuba. Stuoki Potwór
Rafał Kosik

7,71 (7 ocen i opinii)
Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Monika | 2015-03-07
Przeczytana: 04 marca 2015

Wiele jest na rynku książek o podobnej tematyce, mniej lub bardziej udanych. "Łzy na piasku" wyróżniają się spośród nich mądrością Autorki i niepopadaniem w skrajności, czego osobiście nie znoszę. Autorka pokazuje nam plusy i minusy zarówno Afryki, jak i Europy. Każdy kontynent, każdy kraj ma przecież swoje słoneczne i ciemne strony.
"Łzy na piasku" urzekły mnie swoją prostotą, bezpośredniością i pięknem, ale również osobą Autorki, jej twardym charakterem i pracowitością.
POLECAM!

teri | 2012-06-28
Na półkach: Ho prestato, 2012, Przeczytane
Przeczytana: 28 czerwca 2012

Ladnie napisana ksiazka o nielatwym zyciu somalijki Nury.O tym,ze zostala poddana okrutnemu zwyczajowi obrzezania.Ale,Nura potrafi rowniez pieknie mowic o swoim kraju,o tradycjach i swojej rodzinie.Robi to w sposob bardzo pogodny i czuje sie jej wielka tesknote,za tym co bylo.Jest to duzy plus.Polecam.Africa,goia è sofferenza...

PannaP | 2011-08-28

Na biografię Nury Abdi natknęłam się przypadkowo w bibliotece. I od razu chciałabym powiedzieć że dziękuję ślepemu losowi, iż skierował na nią moje oczy.

Nura Abdi młoda dziewczyna, somalika z wielodzietnaj rodziny nie miała łatwo. Pomimo trudów codziennych obowiązków lubiła swoje życie. Swoje najmłodsze lata spędziła w Mogadiszu, jednak szalejąca w około wojna zawitała i w ich strony. Wraz z rodziną musiała uciakć z rodziną do Kenii, i tam podejmuje naukę. Brakuje jej rodzinnego Mogadiszu, i babci, która była za stara i schorowana na przeprowadzkę i została w rodzinnym mieście. Przez całe dzieciństwo Nura oczekuje tego wielkiego dnia kiedy z małej dziewczynki stanie się kobietką. Nie spodziewa się jak straszną rzecz chcą zrobić jej rodzice. W wieku czterech lat Nura zostaje obrzezana. W ich kraju było to normalne, a nawet konieczne, aby wyjść za maż i przede wszystkim być "czystą" W późniejszych latach, kiedy Nura musi opuścić swoją rodzinę i udać się własną drogą do Niemiec,...

Blisa | 2013-09-19

Poruszająca, pouczająca i jak najbardziej zasługująca na poświęcony czas książka. Pozwala nam zbliżyć się do takich kobiet jak Nura. Dodaje sił w naszym codziennym życiu, choć odmiennym od tego jaki miała bohaterka.

Herbaciarka | 2013-01-17
Przeczytana: 2004 rok

"Łzy na piasku" pojawiły się mniej więcej w okresie gdy triumfy święciła Waris Dirie ze swoim "Kwiatem pustyni". Ponieważ interesują mnie książki autobiograficzne zakupiłam w Świecie Książki pozycję Nury Abdi, bo po opisie zapowiadała się bardzo interesująco.
Mogę szczerze powiedzieć -> nie zawiodłam się :)

Książka Nury Abdi jest piękna, ale równocześnie i przerażająca w swojej relacji o obrzezaniu, okrutnej wojnie domowej oraz dalszym losie autorki gdy była oszukiwana i wykorzystywana. Jakby na przekór złemu losowi ona jednak nie straciła pogody ducha i nie poddała się - zaczęła walczyć o to aby okrutnych praktyk obrzezania dziewczynek zaprzestano.

Książka jest warta przeczytania, bo pomimo ciężkich przeżyć autorka nie straciła życiowego optymizmu, a cała książka aż tchnie nadzieją na lepsze jutro.

Gorąco polecam!!!

Scarlett | 2011-05-06
Przeczytana: 06 maja 2011

Przeczytałam już kilka książek o podobnej tematyce, o ciężkich życiu afrykańskich kobiet poddawanych okrutnemu zabiegowi, o ich walce o godne życie i za każdym razem jestem tak samo wstrząśnięta. Jednak w tej książce najbardziej urzekła mnie radość życia Nury Abdi, to,że pomimo tak strasznej rzeczy, która ją spotkała, dziewczyna potrafiła kochać ponad wszystko swoją rodzinę, kraj i kulturę.

Dona | 2012-07-18
Przeczytana: styczeń 2012

Zaczęłam czytać , ale pomimo szczerych chęci z powodu zbyt małych literek odłożyłam . Chociaż temat bardzo mnie interesował poczekam na inne wydanie .

avonka75 | 2013-08-05

W pewnym momencie zaczęłam czytać porażające autobiografie, jak "Biała Masajka", "Kwiat pustyni" czy "Łzy na piasku". I nie żałuje, bo wszystkie są nasycone prawdziwymi uczuciami, przeżyciami i wspomnieniami.

jud123 | 2011-11-16

Bardzo interesująca opowieść o młodej Somalijce, życiu codziennym w pełnym konfliktów Rogu Afryki oraz niełatwym życiu czarnej emigrantki w Europie.

Weronika | 2015-08-15
Przeczytana: 15 sierpnia 2015

Książka przedstawia historię dziewczyny z Afryki, która emigruje do Europy. Opowiada nam o świecie, w którym żyła, o swojej kulturze, o życiu w afrykańskim mieście. Pokazuje też, że rzeczy, które są oczywiste dla nas w Europie mogą zaskakiwać innych mieszkańców świata. Oprócz tego porusza bardzo ważny problem, jaki panuje w kulturze afrykańskiej - obrzezanie dziewcząt, który jest okropnym zabiegiem.
Uważam, że jest to ciekawa książka, mnie osobiście zainteresowała.
Z chęcią wrócę do lektur o Afryce.