Standard pieniądza dekretowego

FREEDOM PUBLISHING
2022-12-06
2022-12-06
Rafał Trąbski
Bitcoin pieniądz ekonomia gospodarka Saifedean Ammous Freedom Publishing historia gospodarcza inwestowanie złoto kryptowaluty austriacka szkoła ekonomii szkoła austriacka teoria pieniądza

Dawno nie zawiodłam się tak na żadnej książce.
Liczyłam, że uzyskam odpowiedź na pytanie, jaką wartość wewnętrzną ma Bitcoin. Nie uzyskałam odpowiedzi. Jak dla mnie wartość Bitcoina zależy od popytu i podaży ludzi, którzy chcą ją nabyć w celach czysto spekulacyjnych.
Za pieniądzem dekretowanym stoi praca obywateli danego państwa; za złotem fakt, że jest surowcem rzadkim, z którego można wyrabiać biżuterię i od stuleci jest uznawane za środek płatniczy. Natomiast Bitcoin jest twardą walutą według autora wartą nawet więcej niż nieruchomości, złoto, akcje, obligacje ale przez całą książkę nie znalazłam odpowiedzi na pytanie, dlaczego jest tyle warta?
Autor twierdzi, że Bitcoin jest idealną walutą do oszczędzania. Tymczasem, jak sam przyznaje w 2021 roku cena Bitcona wynosiła 64 tyś USD, w momencie kiedy Chiny zakazały swoim obywatelom posiadać kryptowalut spadła do 32 tyś USD, kiedy autor pisał książkę była warta 40 tyś USD, a aktualnie 26 tyś USD. Przy takiej zmienności nie widzę możliwości traktowania Bitcoina, jako waluty w której mogę oszczędzać, bo „stale rośnie”. Autora te wahania ceny jednak nie zrażają i prze całą książkę twierdzi, że wartość Bitcoina będzie tylko rosła.
Kolejne stwierdzenie autora o powszechności Bitcoina. Tymczasem, jak wpiszemy w Google, ile osób posiada Bitcoina wyskakuje nam, że 25 mln. Biorąc pod uwagę, że na świecie mamy 8 mld ludzi daje to 0,31% ludzkości. Co nie przeszkadza autorowi twierdzić, że wielkie korporacji i przedsiębiorstwa rezygnują z przechowywania gotówki na rzecz Bitcoina. Listy tych korporacji, albo choćby podanych 2-3 spółek brak.
Tego też mi brakowało w książce listy źródeł albo choćby wyjaśnień skąd się wzięły wyliczenia, jak np. te kiedy autor twierdzi, że gdyby nie odejście od standardu złota to ceny nieruchomości w Stanach wynosiłyby 41 dolarów, a pensje pracowników rosłyby o 2% rocznie. I skąd autor wziął te wartości? Czy uwzględnił wzrost wartości ziemi, jako dobra ograniczonego? Czy uwzględnił wzrost kosztów różnych produktów skoro pensje pracowników stale rosną? I jeżeli dom ma kosztować 41 dolarów, to ile wynosi przeciętna pensja? Spotykałam się natomiast z twierdzeniami, że autor wie, bo zrobił reaserch, albo że grupa anonimowych hakerów udostępniła maile anonimowych badaczy.
Przeczytałam książkę, nie wątpię, że autor ma wiedze ekonomiczno-gospodarczą, ale odniosłam wrażenie jakbym rozmawiała z fanatykiem.

Dawno nie zawiodłam się tak na żadnej książce.

• Do kupienia
  • !Priorytet
  • Finanse/Giełda
  • Chcę przeczytać - do kupienia
  • Lista
  • Biznes / finanse

Dodaj cytat z książki Standard pieniądza dekretowego