Choose Cthulhu 8: Święto

Black Monk
2022-12-01
2022-12-01
9788364198960
horror gra paragrafowa święto choose cthulhu cthulhu lovecraft gamebook mity cthulhu h.p. lovecraft

Kto by nie chciał dowiedzieć się czegoś więcej o przeszłości? O przeszłości pełnej tajemnic, pełnej niedopowiedzeń i przeszłości, która z taką gracją wykreowała dzień dzisiejszy, by wysunąć swoje macki jeszcze po samą przyszłość? Niekiedy odpowiedzi mogą znaleźć się wśród krewnych, przodków i czasów odległych, nawet już zapomnianych. Jesteście gotowi wyruszyć w podróż niezapomnianą i zmieniająca właśnie Waszą przyszłość?

Za każdym razem opowiadam, jak bardzo jestem zafascynowana fenomenem gier paragrafowych. W tej chwili nie robią na mnie już piorunującego wrażenia, ponieważ kilka z nich jest już za mną. Jednak mimo to nadal doskonale się bawię i doceniam aspekty samej idei tych książek. W końcu wszystko się zaczęło od tego, że nie mamy wpływu na bohaterów, że w którymś momencie autor musiał całkowicie samodzielnie zdecydować, co się wydarzy i jak bardzo będę od tego zależne losy bohaterów. Teraz to nasz wybór i nasza własna droga. My jako czytelnicy odpowiadamy za to, co może nas spotkać po drodze. Dlatego gry paragrafowe nadal wydają się tym najlepszym połączeniem gry, decyzji i przede wszystkim książki. Przekonuje to Was?

Tym razem zapoznałam się z ósmym tomem "Choose Cthulhu", czyli "Świętem". I muszę przyznać bez najmniejszego zawahania, że to naprawdę jedna z najlepszych części. Przede wszystkim sam styl autorki przypadł mi do gustu. Sprawił, że momentalnie odnalazłam się w tej historii i szybko zdałam sobie sprawę, że jestem jej częścią, a moje wybory nie są wyborami czytelnika, tylko już bohatera. Tutaj ponownie było czuć pewnego rodzaju dominację nad różnymi rodzajami literatury. Co prawda zawsze będę fanką tradycyjnej, ale nawet ja nie mogę zaprzeczyć, że jest w tym coś niezwykłego. Liczne opisy krajobrazów oraz analiza wewnętrzna emocji bohatera dawały pole popisu dla wyobraźni, tworząc zarazem niekonwencjonalny obraz opowieści. Dominował mrok, dominował strach i atmosfera niepewności.

Trafiłam na wyjątkowo długo linię fabularną, więc tym razem nie pojawiło się w moim przypadku nadmierne zdenerwowaniem ciągłym... umieraniem. Tak – takie są moje doświadczenia z niektórych z poprzednich części. Miałam poczucie, że jest coraz bardziej do przodu, a historia wchłania. Walczę o swoje życie, walczę z ciekawością, a ciekawość okazuje się pierwszym krokiem do piekła (może dlatego tak często umieram w tych wszystkich gra paragrafowych). Przyznam, że należę do tych czytelników, którzy uważają, że po to jest literatura, by iść przed siebie i mogę z czcią kultywować swoje poglądy.

"Święto" okazało się barwne i przede wszystkim nieprzewidywalne w swoich poczynaniach. Oddziaływało wielokrotnie na zmysły. Jednakże było też odczuwalne szaleństwo, choć określiłabym to jako bardziej racjonalne szaleństwo. Krok za krokiem – każdy element przemyślany, każdy element ulokowany w odpowiednim miejscu, każdy element oscylujący koło geniuszu i szaleństwa. Czego oczekiwać więcej?

Wydania "Choose Cthulhu" są klimatyczne i również dopracowane. Wspomniane zalety wraz z tym wydaniem ponownie potwierdzają, że jak najbardziej warto zaangażować się w tę serię i razem z nią podążać niezwykłym światem Lovecrafta. Tym bardziej że jestem przekonana, że fani tego autora jeszcze bardziej odnajdą się w tym opowieściach.

Świeżo po ukończeniu studiów zostajesz poproszony przez rodziców, aby odwiedzić stare rodzinne miasto i wziąć udział w tajemniczym Święcie Zimy. Podejrzewasz, że jest to nietypowe rytualne spotkanie, dlatego jesteś zaciekawiony i poddenerwowany jednocześnie. Od Ciebie zależy, jak potoczy się przebieg tego wyjazdu. Co wybierzesz: ucieczkę do domu, przejście rytuału do końca czy może popadniesz w obłęd i trafisz do szpitala psychiatrycznego? Możesz stać się bliskim świadkiem pierwotnego wydarzenia i mieć wpływ na jego przebieg. Pytanie brzmi: czy się odważysz?

Podczas rytuału mieszkańcy nakazują synom Twojego rodu i synom ich synów, aby nigdy nie zapomnieli sekretów pierwotnego świata.

„Święto” to ósma część z cyklu „Choose Cthulhu” bazującej na twórczości H.P. Lovecrafta i druga, którą miałam przyjemność przeczytać. Cała seria jest niesamowicie wydana: stary papier, przerażające ilustracje, na każdej stronie wijące się macki i „odrapana” okładka od razu wprowadzają w atmosferę książki. Historia jest bardzo dobrze napisana. Z każdą kolejną stroną jest budowane napięcie i klimat grozy. Możemy eksplorować tajemnicze miejsca, uciąć pogawędkę z osobliwymi postaciami, spotkać odrażające potwory i być nie tylko świadkiem pierwotnego rytuały, ale najważniejszą tam osobą!

Uwielbiam H.P. Lovecrafta i jego mity o Cthulhu więc z chęcią sięgnęłam po ten tytuł. Jego dzieła powoli przechodzą do historii i są zapominane więc miło, że pojawią się w odświeżonej formie. Pomysł stworzenia gry paragrafowej, gdzie historia za każdym razem może mieć inny przebieg i zakończenie, bardzo mi się podoba, ale równocześnie ten gatunek wprowadza mnie w stan lekkiej irytacji i zniecierpliwienia. Bardzo chciałabym znać wszystkie ścieżki w jednym momencie i nie podoba mi się przeglądanie całej książki od nowa, przelatywanie wzrokiem po stronach, które już czytałam, aby odkryć inną fabułę. Dla osób bardziej cierpliwych na pewno będzie to świetna zabawa i powolne odkrywanie, ja jednak poznałam wszystkie możliwe zakończenia za jednym zamachem.

Książkę otrzymałam z klubu recenzenta www.nakanapie.pl

Nie samymi książkami człowiek żyje... Tak jakby

Współpraca reklamowa @blackmonkgames

To z czym dziś przychodzę dla mnie jest totalnie nowe choć jest to już ósmy tom serii Choose Cthulhu tym razem na tapet wjeżdża Święto, które jest odpowiednikiem powieści @h_p_lovecraft

Czym jest Święto? Grą Paragrafową dzięki, której sami kreujemy losy bohatera wypierając gdzie i w jakich okolicznościach spotkamy się dalej w fabule.

A więc o bohaterze - jest nim młody mężczyzna, który pozostawiwszy w domu ciężarną żonę wyruszył na rodzinną uroczystość , która odbywała się w miejscowości, w której nigdy wcześniej nie było mu dane być.

Już w chwili gdy się w niej pojawia podskórnie czuje, że coś jest nie tak gdyż miasto spowija mrok i jakaś niesamowita atmosfera. Dodatkowo w mieście znajduje się replika Necronomiconu w dodatku nie wiadomo skąd się tam wzięła i komu służy. Trzeba to sprawdzić.

Wcielając się w postać głównego bohatera przyjdzie nam zaryzykować odkrycie mrocznych tajemnic i własnego życia... Lekko nie będzie.

Ta książka jest przepięknie wydana. Zapach druku idealnie komponuje się z przeżywaną przygodą. Najważniejsze jednak jest to, że nawet jeśli podobnie jak ja, wcześniej nie mieliście pojęcia o istnieniu tej serii możecie zacząć od tego tomu.

Książkę otrzymałam z klubu recenzenta @nakanapie.pl

Z całego serca polecam nie tylko jako książkę, ale także jako miłą odmianę od tradycyjnych planszówek.

#graparagrafowa
#choosecthulhu
#hplovecraft
#janedpine #swieto #planszówki #nakanapie #klubrecenzenta #fantasy #polishwoman #polishgirl #winterdesign #winterishere #funnymood #nicetime #evening #wieczor #czytaniejestsexy #books_of_shadow #czytajlegalnie

Nie samymi książkami człowiek żyje... Tak jakby

Współpraca reklamowa @blackmonkgames

Co robisz, kiedy dawno niewidziana rodzina zaprasza Cię do udziału w dziwnym rytua... to znaczy święcie? Oczywiście pakujesz się i ruszasz w drogę. Przynajmniej ja tak zrobiłam. Co? Gdzie? Jak? Już wyjaśniam! Moja wyprawa odbyła się na stronach gry paragrafowej „Święto”. Chcecie wiedzieć, jak udała się wizyta? Zapraszam do dalszej lektury.

Ale najpierw słów kilka o samej mechanice. „Święto” to gra paragrafowa, która przenosi nas w mroczny świat twórczości Lovecrafta. Zasady są banalnie proste. Wystarczy jedynie zacząć czytać, a w miejscu, gdy tekst każe czytelnikowi podjąć wybór, zdecydować się na jedną z dostępnych opcji. Numer wskazany przy wybranej odpowiedzi jest instrukcją, którą stronę czytać dalej. I to tyle. „Święto” w przeciwieństwie do wcześniejszych tytułów, nie oferuje żadnych większych modyfikacji (poza jedną małą).

Opowieść zaczyna się tak, jak zasygnalizowałam na wstępie, od nietypowego zaproszenia. Nasz bohater, niewiele myśląc, rusza w drogę. Na miejscu jednak orientuje się, że coś nie gra. Miejscowość, w której mieszka wujostwo, jest podejrzane i przyprawia o gęsią skórkę. Zawrócić? Iść dalej? A może ukryć się gdzieś w okolicy i przeczekać? Tak! Teraz to czytelnik podejmuje decyzje i od jego wyborów zależy dalszy rozwój wypadków.

Co wyróżnia „Święto” na tle pozostałych tomów serii? Chociaż wszystkie książki z tego cyklu są mroczne, to tutaj niepokojąca atmosfera otoczenia jest wyczuwalna już od pierwszych stron. Dość często nasz bohater ma możliwość zawrócenia, co zważywszy na okoliczności, wcale nie jest taką głupią opcją. Ale do odważnych świat należy, więc ruszyłam dalej!

Na miejscu dowiedziałam się o kolejnym plugawym elemencie świata przedstawionego. Nie wchodząc w szczegóły, jest to coś, co do tej pory nie było omawiane w książkach z tej serii. Z tego względu opowieść ta spodoba się fanom Lovecrafta lub cyklu, którego element stanowi „Święto”.

Z dużym zaciekawieniem sprawdziłam prawie wszystkie dostępne opcje oraz możliwości. Sama przygoda była wartka i wciągająca, a bieg wydarzeń nieprzewidywalny. Działo się też wiele mrocznych rzeczy, od których czasem cierpła mi skóra.

Na uznanie, jak zawsze, zasługuje jakość wydania. Grafiki świetnie oddają klimat przygody oraz dobrze ilustrują to, czego sama bym sobie nie wyobraziła (nie mam jednak tak mrocznych pomysłów). Bardzo podoba mi się też to, że cała seria została wydana w jednym stylu, dzięki czemu książki ładnie prezentują się na półce.

Miłośników cyklu prawdopodobnie nie muszę zachęcać. „Święto” utrzymuje poziom poprzednich tomów: fabuła jest ciekawa, a mechanika nieprzekombinowana. Jeśli lubicie gry paragrafowe albo twórczość Lovecrafta, koniecznie sprawdźcie swoich sił w tej serii. W końcu... rodzina czeka.

Za możliwość recenzowania dziękuję portalowi www.nakanapie.pl.

Ale najpierw słów kilka o samej...

Nie ma to jak wieczorem zagrać w dobrą grę paragrafową, a taką jest "Święto" Jane D. Piny, oparte na podstawie książki P. H. Lovecrafta o tym samym tytule. Książka pochodzi z Klubu Recenzenta Naklanapie.pl i otrzymałam ją w celach reklamowych od Black Monk. Jednak moja ocena i tak byłaby taka sama, bo jak zawsze wydawnictwo stanęło na wysokości zadania. Gra jest wydana tak samo cudownie jak poprzednie 7 części, tak to jest już 8 tom cyklu Choose Cthulhu. Sztywna oprawa stylizowana na stary dziennik, a do tego wspaniała grafika. Wewnątrz cudne ryciny, potęgujące odczucie grozy i bestiariusz na końcu. Całość bardzo czytelna, ponieważ każdy paragraf znajduje się na osobnej stronie (lubię to👍). A jeśli chodzi o fabułę, to również nie mogę się do niczego doczepić. Mroczna, tajemnicza i pozwala poczuć smak grozy.

Akcja rozgrywa się w ciemną, mroźną grudniową noc. Wcielamy się w absolwenta humanistyki Uniwersytetu Miskatonic, który rusza do Kingsport, by wziąć tam udział w rodzinnym Świecie Zimy. Nigdy nie byłeś w tej miejscowości, która wydaje się, jakby czas stał tu w miejscu. Do tego panuje tu mroczna i złowroga aura. Na Tobie, natomiast, spoczywa zadanie złożenia ofiary, co dzieje się co 100 lat. Jesteś ciekawy, ale i jednocześnie niespokojny. Nie znasz rodziny, która jest rozproszona po całym kontynencie i spotyka się tylko na starożytnej rodzinnej ceremonii.

"Święto" utrzymuje poziom swych poprzedniczek. Ma niepowtarzalny mroczny klimat i przepełniona jest grozą. Gra się dość szybko, ale i przyjemnie, jeśli ktoś lubi dreszczyk emocji😉 Opisy są bardzo realistyczne i poruszają wyobraźnię. Dosłownie np. odczuwa się chłód okolicznego cmentarza oraz złowrogą atmosferę w domu krewnych. Niektóre zakończenia mogą zaskoczyć, a nawet zszokować. W tej części mamy możliwość zebrać lub otrzymać różne przedmioty, od których później zależy jaką ścieżkę możemy wybrać. Jest to idealna książka dla fana Lovecrafta oraz horroru. Ciężki, duszny klimat pochłonie bez reszty, a i przeżyje się ciekawą przygodę.

Przed Państwem ósma już część serii Choose Cthulhu, pod tytułem ,,Święto'', w której możemy brać czynny udział. Tym razem autorem jest Jane D. Pine, a z języka hiszpańskiego na polski przełożyła Agnieszka Przychodniak. Wydawnictwo Black Monk, chwalące się grami paragrafowymi jak zwykle zrobiło świetną robotę, wydając kolejny tom oparty na historiach Cthulhu H.P. Lovecrafta.

Tym razem wcielamy się w rolę dwudziestotrzyletniego mężczyzny, który ukończył studia, wziął ślub, a następnie wybrał się na rodzinne święto do miasteczka, w którym nigdy nie gościł. Niestety żona nie mogła mu towarzyszyć ze względu na zaawansowaną ciążę.
Wyrusza w ciemną grudniową noc, a po dotarciu do miasteczka, ma wrażenie, że jest ono jakieś zagubione w ciemności i pogrążone w dziwnej otchłani. Kluczowym pytaniem jest, dlaczego w miasteczku jest kopia Necronomiconu i kto jej używa?

,,Zakrwawionymi, połamanymi paznokciami, brudymi od grzebania w cuchnącej, mokrej ziemi, dałeś radę zasypać dziurę, przez którą właśnie uciekłeś. ''

Książka, tak samo jak jej poprzedniczki wydane w pięknej twardej oprawie, mroczna okładka zachęca nas aby zajrzeć w głąb książki, a tam przepadamy gdy poznamy wszystkie ilustracje i opisy. Całość komponuje się w mrocznych klimatach i współgra ze sobą.

,,Pomimo prędkości, z jaką krążą Twoje myśli, nie możesz powstrzymać horroru, który widzisz i który spowodujesz, jeśli podjemiesz się bycia najwyższym kapłanem tej rasy, nawet jeśli to twoi krewni. ''

Aby czytać serię Choose Cthulhu, nie trzeba czytać poprzednich książek, ja jednak lubie robić wszystko chronologicznie, do czego zachęcam. Każdy tom jest warty uwagi, jest wciągający na swój własny, inny mroczny sposób. Na końcu każdej gry jest bestiariusz, z którym warto zapoznawać się w czasie gry, aby mieć opis potworów występujących w danej grze. Bardzo polecam wszystkim miłośnikom horrorów i gier paragrafowych!

,,Znów zaczynasz krzyczeć - częściowo z nadzieją, że ktoś cię usłyszy, ale również by uniknąć wdychania przez nos obrzydliwego, morowego powietrza. ''

"Święto" to już ósma część paragrafowej serii Choose Cthulhu, w której klasyczne utwory Lovecrafta jeszcze bardziej wciągają - i to dosłownie, bo to zadaniem czytelnika jest wybrać ścieżkę bohatera - albo oddalić od obłędu, albo wprost przeciwnie - rzucić w okultystyczne ramiona wyznawców Przedwiecznych. Tym razem na wezwanie dalekich krewnych przybywamy do Kingsport, gdzie ma się odbyć starożytna, rodzinna ceremonia - to od nas zależy, czy weźmiemy w niej udział...

Jest to od samego początku szczególnie mroczna historia i pełna zagadkowości. W pełen wir zdarzeń jesteśmy wrzuceni już na pierwszych stronach, a początkowe kroki możemy kierować miedzy innymi przez cmentarz - któż by nie chciał takiego wieczornego spaceru wśród zmarłych w niepokojącym miasteczku? 😄 Klimat grozy i niepewności towarzyszy kolejnym stronom, a kulminacyjne zdarzenia to czysty Lovecraft w swoim szaleńczym (czyli najlepszym!) wydaniu. Decyzje do podjęcia były mocno skrajne i wiele z nich prowadziło do przyprawiających o ciarki zdarzeń - tutaj nawet kotom nie można ufać!

Podobał mi się też swoisty minimalizm tej historii - nie było to szczególnie rozbudowane opowiadanie, a dzięki temu każdy element fabuły można było jeszcze lepiej niż zwykle poznać w kolejno podejmowanych decyzjach i w pełni dać się ponieść opowieści.

Klimat, ciekawe ścieżki wyboru i rewelacyjne wydanie, opatrzone świetnie wykonanymi ilustracjami - za to uwielbiam ten cykl, a "Święto" zdecydowanie utrzymało poziom poprzedników - gorąco polecam! 🔥

"Święto" to najnowszy tytuł z serii Choose Cthulhu, czyli serii gier paragrafowych na podstawie opowiadań znanego i lubianego przez wielu pisarza H.P. Lovecrafta. Gry paragrafowe to ciekawa pozycja dla czytelników, który chcą coś więcej od książki. To ty decydujesz, w którą stronę rozwinę się historia. Dostajesz szansę pokierowania historią i dosłownie jesteś odpowiedzialny za los bohatera. Kolejnymi paragrafami możesz przybliżać go do rozwikłania zagadki albo… nieraz brutalnej śmierci. Cudowne w tego typu pozycjach jest to, że czeka na was więcej niż jedno zakończenie. Nie każde będzie Ci się podobać jednak fajnie grać, tak, by poznać ich jak najwięcej. Co warto nadmienić uważam, że ta seria od wydawnictwa Black Monk jest jedną z najładniej wyglądających gier książkowych. Grzbiety idealnie do siebie pasują. Wydana w twardej oprawie z wieloma klimatycznymi ilustracjami w środku. Na końcu, jak w każdym poprzednim tomie znajdziemy bestiariusz z bohaterami, których znajdziemy na kartach. Jest to już ósma odsłona opowiadań, jednak każdy tom jest zupełnie inny, przez co nie czuje się, że wpada się w jakiś schemat serii. Jednak przez podobny wygląd tworzą idealną całość twórczości.
Jeszcze mała rzecz techniczna. Ja, zanim coś napisze o grze przechodzę ją co najmniej ( podkreślam co najmniej zwykle i tak jest to więcej razy) 3 razy, by poznać więcej zakończeń, żeby mieć bardziej szerokie spojrzenie na całą część.

Szczerza powiem, że "Święto" jest moim drugim ulubionym tomem. Wydaje mi się, że przez to, że jego tematyka jest tak naprawdę trochę inna. Pozostałe części skupiają się bardziej na różnych potworach i tym podobnych bestiach, jednak tutaj mamy docenienia z tytułowym „świętem” hmmm, jednak myślę, że jak zagracie to nasuną wam się inne słowa. I żeby nie było, że nie ma żadnych stworzeń nie z tego świata-są oczywiście. Ale tak dobrze siadł mi klimat tej części i chętnie jeszcze nieraz posprawdzam nowe ścieżki albo postaram się dojść do kolejnych skończeń. Także, jeśli nie znacie jeszcze tej formy książki, a lubicie poznawać nowe to myślę, że jak najbardziej ten tom będzie idealny. Oczywiście ja polecam również pozostałe części jest to seria, z którą nie będziecie się nudzić i co najlepsze tak naprawdę z każdą rozgrywką można powiedzieć robi się z tego inna historia.

Książka została otrzymana z Klubu Recenzenta serwisu nakanapie.pl

„Święto” Jane D. Pine

Jest to już ósmy tom serii Choose Cthulhu, w której zmierzamy się z historiami znanymi nam z opowiadań H.P. Lovecrafta. To było moje piąte spotkanie z grą paragrafową. Wcześniej czytałem z tej serii część trzecią „Widmo nad Innsmouth”, część piątą „Zgroza w Dunwich”, część szóstą „Sny w domu Wiedźmy” i część siódmą “Kolor z Innego Wszechświata”. Muszę przyznać, że polubiłem tę serię, przy każdej grze miło spędziłem czas. Uwielbiam H.P. Lovecrafta, ale opowiadania, na podstawie którego powstała ta część niestety jeszcze nie przeczytałem. Było to moje pierwsze zetknięcie się z tą historią. Jeżeli lubicie mroczniejszą wersję zimowych i świątecznych historii, to może być coś dla was, ponieważ akcja toczy się w świąteczną grudniową noc.

W tej części wcielamy się dwudziestotrzyletniego absolwenta studiów humanistycznych na Uniwersytecie Miskatonic, którego rodzice poprosili o pojechanie do miasteczka Kingsport, z którego pochodzi rodzina. Naszym zadaniem będzie wzięcie udziału w starożytnej rodzinnej ceremonii, czyli Święcie Zimy. Teraz święto to nazywa się Bożym Narodzeniem, jednak celebrowano je już na długo przed istnieniem Betlejem. Twój ród odprawia “święto” niezmiennie od wieków, raz na 100 lat składając ofiarę.

Historia zawarta w tej grze paragrafowej mi się spodobała. Wejście w świat i historię stworzone przez Lovecrafta to naprawdę niesamowite przeżycie. Tak jak wcześniej wspomniałem, nie znałem kompletnie tej historii, więc poznawałem ją dopiero podczas czytania. Całość jest bardzo klimatyczna i dobrze poprowadzona. Szczególnie sceny na cmentarzu sprawiły, że serce zabiło mi szybciej i ogarnęło mnie uczucie niepokoju. W tej części nie zbieraliśmy żadnych dodatkowych punktów, jak było to w niektórych z poprzednich grach z tej serii. Natomiast czasami mieliśmy możliwość wybrania przedmiotów, lub też przedmiot jakiś otrzymywaliśmy. Od posiadanych przedmiotów zależały nasze dalsze losy i ścieżki, które mogliśmy obrać. W tej części pojawia się także słynny Necronomicon, czyli fikcyjna księga, kryjąca w sobie wiele tajemnic, przewijająca się w historiach Lovecrafta. Jedną z nich można poznać czytając tę grę paragrafową.

Cieszę się, że ta seria powstała. Jest to gratka dla fanów Lovecrafta, możemy poznać znane nam historie przedstawione w trochę inny sposób. Seria może również zachęcić osoby, które do tej pory nie miały styczności z Lovecraftem, a naprawdę warto poznać twórczość autora. Wydawnictwo Black Monk wykonuje świetną pracę przy wydawaniu tej serii, dbając o każdy najmniejszy szczegół wizualny. W środku znajdziecie klimatyczne ilustracje, a także bestiariusz, dzięki któremu poznacie najważniejszych bohaterów z opowiadań Lovecrafta.

Polecam tę część wszystkim osobom, które z grami paragrafowymi miały już styczność i tym bardziej osobom, dla których byłoby to pierwsze spotkanie z taką formą rozrywki. Jest to świetna zabawa na wiele razy, ponieważ zawiera sporo możliwych dróg do rozwiązania tajemnic. Seria jak dla mnie jest świetna i naprawdę cieszę się, że opowiadania Lovecrafta dostały drugie życie, mam nadzieję, że osoby które jeszcze nie poznały twórczości autora zostaną zachęceni, aby po nią sięgnąć.

Książkę otrzymałem z Klubu Recenzenta serwisu nakanapie.pl.

„Święto” Jane D. Pine

"Święto" Jane D. Pine to najnowszy, ósmy już, tom serii Choose Cthulhu, w którym mamy możliwość uczestniczyć w wydarzeniach zainicjowanych przez H.P. Lovecrafta. Znajomość poprzednich tomów nie jest konieczna do zrozumienia fabuły.

Z grami paragrafowymi miałam styczność dzięki wspaniale wydanemu "Widmu nad Arkham" oraz "Opowieściom Baśniomistrza. Tajemnice Dziwnolasu" i muszę przyznać, że jak dotąd wszystkie książki wydawnictwa Black Monk, które trafiły w moje ręce wyróżniała niesamowita estetyka i klimatyczne ilustracje.

Publikacja posiada twardą oprawę utrzymaną w stonowanej, mrocznej kolorystyce. Wklejki oraz kolejne strony zdobi związany z fabułą motyw ramion zaopatrzonych w liczne przyssawki. Przy niektórych paragrafach widnieją czarno-białe ilustracje przedstawiające wybrane sceny, ale są też takie fragmenty, które zawierają same symboliczne obrazki lub nie zawierają ich wcale.

Wskazówką dla tych, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z serią Choose Cthulhu może być to, by czytając kolejne rozdziały korzystali z Bestiariusza zamieszczonego na końcu, ponieważ pomaga on lepiej poznać bohaterów, z którymi mamy do czynienia podczas lektury. Sama często o tym zapominam, ale uważam, że warto do niego zajrzeć jeszcze przed czytaniem lub w trakcie.

W tej części mamy okazję wcielić się w rolę dwudziestotrzylatka, który niedawno skończył studia humanistyczne na Uniwersytecie Miskatonic, a do tego poślubił studentkę matematyki, która z powodu zaawansowanej ciąży nie może mu jednak towarzyszyć w podróży. Akcja ma miejsce w ciemną i mroźną grudniową noc (bardzo na czasie).

Sposób "poruszania się" po fabule jest zrozumiały. Najlepsze w książkach serii Choose Cthulhu jest to, że tak naprawdę nie wiemy, czy nasza przygoda nie zakończy się wraz z kolejnym paragrafem, czy może będziemy mieli jednak okazję przejść do następnych... Tym razem miałam na tyle szczęścia, by dokończyć grę za pierwszym razem.

"Święto", podobnie jak pozostałe części serii, spodoba się szczególnie tym, którzy lubią brać sprawy w swoje ręce i decydować o następujących po sobie wydarzeniach.

Książkę otrzymałam z Klubu Recenzenta serwisu nakanapie.pl.

• Przeczytane 2022
  • Mam i nie oddam