Cedryk. Dziadek skater. Tom 2

Okładka książki Cedryk. Dziadek skater. Tom 2 Raoul Cauvin, Laudec
Okładka książki Cedryk. Dziadek skater. Tom 2
Raoul CauvinLaudec Wydawnictwo: Egmont Polska Cykl: Cedryk (tom 2) komiksy
144 str. 2 godz. 24 min.
Kategoria:
komiksy
Cykl:
Cedryk (tom 2)
Wydawnictwo:
Egmont Polska
Data wydania:
2022-10-26
Data 1. wyd. pol.:
2022-10-26
Liczba stron:
144
Czas czytania
2 godz. 24 min.
Język:
polski
ISBN:
9788328155626
Średnia ocen

8,0 8,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Cedryk. Do nogi, mówiłem. Tom 4 Raoul Cauvin, Laudec
Ocena 7,5
Cedryk. Do nog... Raoul Cauvin, Laude...
Okładka książki The Navy Blues Raoul Cauvin, Willy Lambil
Ocena 7,0
The Navy Blues Raoul Cauvin, Willy...
Okładka książki Cedryk. Ciepło, cieplej… zimno! Tom 1 Raoul Cauvin, Laudec
Ocena 7,3
Cedryk. Ciepło... Raoul Cauvin, Laude...

Mogą Cię zainteresować

Okładka książki Kumpelki. Kumpelki na zabój. Tom 3 Christophe Cazenove, Philippe Fenech
Ocena 7,5
Kumpelki. Kump... Christophe Cazenove...
Okładka książki Pozytywka. Pióro łagodnego orła Benedicte Carboneill, Gijé
Ocena 8,4
Pozytywka. Pió... Benedicte Carboneil...
Okładka książki Opowieści z Mirmiłowa. Rozróby i romanse Piotr Bednarczyk, Mieczysław Fijał, Magdalena Kania, Sławomir Kiełbus, Maciej Kur, Tomasz Leśniak, Tomasz Samojlik
Ocena 6,6
Opowieści z Mi... Piotr Bednarczyk, M...
Okładka książki Sami. Czerwone kurhany. Tom 4 Bruno Gazzotti, Fabien Vehlmann
Ocena 7,4
Sami. Czerwone... Bruno Gazzotti, Fab...
Okładka książki Idefiks i Nieugięci: W tej dzielnicy żadnej łaciny. Tom 1 Jean Bastide, Matthieu Choquet, Yves Coulon, Jérôme Erbin, Philippe Fenech
Ocena 6,3
Idefiks i Nieu... Jean Bastide, Matth...
Okładka książki X-Statix: Sławni i martwi (tom 1) Michael Allred, Darwyn Cooke, Duncan Fegredo, Peter Milligan
Ocena 7,6
X-Statix: Sław... Michael Allred, Dar...
Okładka książki Toska z lasu - 3 - Siena, Florencja, Castelguelfo i Montelupo Teresa Radice, Stefano Turconi
Ocena 8,1
Toska z lasu -... Teresa Radice, Stef...

Oceny

Średnia ocen
8,0 / 10
12 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
6142
3443

Na półkach:

„Cedryk” to francusko-belgijska seria komiksów stworzonych przez Raoula Cauvina i zilustrowana przez Laudeca. Scenarzysta znany był z serii „Les Tuniques Bleues” (Niebieskie mundury) opowiadającej o wojnie secesyjnej i z niej jest on znany także w Polsce. Ma też na swoim koncie takie serie jak „Les Femmes en blanc”, „Pierre Tombal”, „Les Voraces”, Cédric” i „Taxi Girl” (z Laudecem) oraz znany także na polskim rynku Cupidon. Raoul Cauvin należy do płodnych twórców piszących błyskotliwe dialogi, potrafiącego uchwycić humor sytuacyjny. Współpraca z Laudecem przyniosła ciekawe rezultaty i sprawiła, że wykreowana przez nich postać podbiła serca młodych czytelników.
„Cedryk” to seria komiksów, która trafiła na ekrany i zyskała jeszcze większe powodzenie wśród młodych czytelników i ich rodziców. Opowieść o uczniu szkoły podstawowej i jego rodzinie, kolegach oraz doświadczeniach szkolnych jest bliska odbiorcom. Cedryk to przeciętny chłopak z całym mnóstwem wad i zalet oraz sporo dziecięcej naiwności, co prowadzi do wielu zabawnych sytuacji. Widzimy tu trudy dzieciństwa, wyzwania i obowiązki. Chłopak musi zmierzyć się z emocjami, ale też stopniowo poznaje świat przez pryzmat własnej rodziny, uczy się na nieporozumieniach z kolegami i dziadkiem lubiącym wspomnienia z przeszłości. Do tego jego słabym punktem jest uczucie do dziewczyny. Chłopak ma talent do wpadania w tarapaty, ale też znajduje sposoby na ich ominięcie. Do tego nie pała miłością do nauki. Wszystko, co ważne i trudne zamierza zrobić, kiedy będzie dorosły.
Komis odniósł fenomenalny sukces. Mamy w jego przygodach wszystko to, co możemy zobaczyć u innych mistrzów, ale z nowoczesnym spojrzeniem, większą łagodnością i wyrozumiałością dla dzieci oraz ich błędów i przebiegłości. Do tego każdy album to zbiór scenek, dzięki czemu mogą być czytane wybiórczo oraz małymi partiami, co świetnie sprawdza się u młodszych czytelników. Mamy tu też poruszane ważne tematy: pojawienie się nowej osoby w szkole, inny kolor skóry, odmienna narodowość, problemy z wymawianiem słów, dyskryminacja i miłość, która nie zna granic, ani nie poddaje się uprzedzeniom. W pierwszym tomie Cedryk szybko zakochuje się w nowej koleżance.
Można pokusić się o stwierdzenie, że jest to zabawna komiksowa komedia domowa. Z jednej strony mamy nakreślone tło sytuacyjne, a z drugiej minimalizm sprawiający, że scenki przypominają dowcipy, pełne są gagów i prostych chwytów, ale bliskich dziecięcemu światu i jego zderzeniu z innym spojrzeniem ze strony dorosłych. Nie zabraknie tu też odwiecznej rywalizacji między teściem i zięciem, ale są też dziecięce zabawy, unikanie odpowiedzialności za złe oceny oraz szantaż w wykonaniu dziadka, który czasami okazuje się naiwny i daje się wyciągnąć wnukowi jako opiekun na imprezę. Oczywiście szybko uczy się na błędach i potrafi być przebiegły. Jego zabiegi zaskakują wszystkich, a umiejętność przekonywania chłopaka do nauki jest mistrzostwem świata.
W każdym albumie znajdziemy trzy tomy, w których każdy ma nieco inny temat przewodni. Czasami jesteśmy bliżej szkoły, czasami więcej w domu i bardziej przyglądamy się zwariowanej rodzinie, która przypomina tę, którą znacie z „Ptysia i Billa”, ale Cedryk jest na etapie przekonywania rodziców do kupna psa.
Z każdym tomem widzimy też jak wzrasta znaczenie dziadka. Jego pomoc w wychowaniu wnuka okazuje się niezawodna. Mamy tu piękną, międzypokoleniową współpracę, objaśnianie dziwnego świata dorosłych dziecku. Dziadek podsyca ciekawość chłopca, zachęca nie tylko do zdobywania wiedzy, ale też jest pocieszycielem. Od siódmego zeszytu narasta między dziadkiem i wnukiem napięcie, a wszystko przez próbę przypodobania się koleżance.
Cauvin i Laudec w ciekawy sposób obnażają tu dziwne zachowania przeciętnej rodziny, w której nie ma tematów tabu, a nawet jeśli takie się pojawiają to wysyła się dzieci do ogrodu, gdzie od rodzinnego zgiełku wypoczywa dziadek, którego zwykle możemy spotkać siedzącego w fotelu i czasami zbierającego się, aby dokonać wielkiego wysiłku wspięcia się po schodach na piętro lub wbicia gwoździa w ścianę. Jest on też zwykle źródłem pomysłów na tworzenie wizerunku bardziej dorosłego lub zadbanie o to, aby mieć wolne od szkoły, a z drugiej strony pomaga w budowaniu tożsamości wnuka, utrwalaniu pamięci o zmarłej babci.
Drugi tom zatytułowany „Dziadek skater” poruszany jest problem demokracji, wyborów, kampanii wyborczej, zmiany wizerunku, nauki nowych rzeczy, ale tematem przewodnim są tu przede wszystkim relacje między bohaterami z uczuciem miłości na czele. To właśnie ona najczęściej napędza akcję i staje się pretekstem do tworzenia kolejnych gagów.
„Ciasto niespodzianka” to trzecia odsłona dzieciństwa Cedryka. Mamy tu problem pierwszej miłości, nieśmiałości, podporządkowania wakacji pod plany ukochanej, zabieganie o uwagę, przygotowywanie posiłków przez dziecko, problem pracy dzieci, uzależnienie od telewizora, wszawica w szkole, nieszczęścia w czasie szkolnych przedstawień, nauka gry na instrumentach, manipulowanie dorosłymi. Poruszono też problem tego jak zmieniały się relacje między małżonkami. Ten ostatni motyw pozwala na pokazanie dziadka, który w czasach młodości myślał tylko o sobie i spędzaniu czasu z kumplami, a kiedy zabrakło żony uświadamia sobie, że bardzo tęskni i żałuje, że tak mało uczestniczył w rodzinnym życiu. Ze względu na czas, kiedy ten komiks powstał nadal jednak mamy kobietę, która ciągle dba o wszystkich członków rodziny. Nawet naprawa telewizora jest jej obowiązkiem.
Ilustracje Laudeca świetnie oddają ekspresję scen. To wyjątkowo dobrze widać w scenach nieporozumień, kiedy nad postaciami unoszą się kłęby dymu, wrzeszczący mają nienaturalnie wielkie usta, a szczątkowość ilustracji pozwala na podkreślenie zagubienia. Do tego mamy pojawiające i znikające tło, kiedy skupiamy się na relacjach między bohaterami.
Z każdą kolejną opowieścią ilość bohaterów się zwiększa. Czasami postacie pojawiają się i znikają, czasami dwie nielubiane przez Cedryka osoby mają okazję przekonać się na własnej skórze jak to jest być traktowanym w taki sposób jaki oni serwują innym.

„Cedryk” to francusko-belgijska seria komiksów stworzonych przez Raoula Cauvina i zilustrowana przez Laudeca. Scenarzysta znany był z serii „Les Tuniques Bleues” (Niebieskie mundury) opowiadającej o wojnie secesyjnej i z niej jest on znany także w Polsce. Ma też na swoim koncie takie serie jak „Les Femmes en blanc”, „Pierre Tombal”, „Les Voraces”, Cédric” i „Taxi Girl” (z...

więcej Pokaż mimo to

avatar
481
480

Na półkach:

Już po raz drugi spotykamy się z sympatycznym chłopcem o imieniu Cedryk. Obserwujemy, jak podejmuje próby (bardziej lub mniej udane) na ukrycie swoich złych ocen. I zadajemy sobie pytanie, czy wreszcie zdobędzie serce uroczej Chen?

Cedryku, bądź mężczyzną!
Pierwsza część pokazuje nam między innymi wybory na reprezentanta w klasie chłopca, próby uniknięcia kary za niewłaściwe stopnie oraz…spotkanie jego ukochanej ze znienawidzoną kuzynką! Przechodząc przez kolejne rozdziały, czasami nie mogłam powstrzymać się od śmiechu. Kreatywność Cedryka w unikaniu kar za różne wybryki oraz to, co działo się wokół, wywoływało u mnie niekontrolowane chichotanie. Patrząc na to z perspektywy osoby dorosłej, która czasem tej beztroskości dzieciom zazdrości, muszę powiedzieć, że to naprawdę świetna pozycja.

Wspomnień czar…
Opowieść, w której mama Cedryka wspomina moment spotkania z jego tatą, wzruszyła mnie szczególnie. Ten błysk w oku, radość ze wspomnień i miłość płynąca ze słów przypomniała mi chwilę, gdy moja mama opowiadała, jak poznała swojego męża, a mojego ojca. Co do naszego bohatera – niezwykle ubawiłam się reakcją jego dziadka, który nawet wtedy nie mógł się powstrzymać od dogryzania zięciowi.

Więcej na: CzasoStrefa

Już po raz drugi spotykamy się z sympatycznym chłopcem o imieniu Cedryk. Obserwujemy, jak podejmuje próby (bardziej lub mniej udane) na ukrycie swoich złych ocen. I zadajemy sobie pytanie, czy wreszcie zdobędzie serce uroczej Chen?

Cedryku, bądź mężczyzną!
Pierwsza część pokazuje nam między innymi wybory na reprezentanta w klasie chłopca, próby uniknięcia kary za...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1764
1753

Na półkach:

Fajny komiks. Ładne ilustracje. Szybko się czyta. Polecam

Fajny komiks. Ładne ilustracje. Szybko się czyta. Polecam

Pokaż mimo to

avatar
2197
2021

Na półkach:

PopKulturowy Kociołek:

Cedryk tom 2 to zbiór trzech oryginalnych tomów serii (Dziadek skater, Przerwana lekcja, Pasożyt kanapowy). Podobnie jak w przypadku części pierwszej, na każdego, kto zdecyduje się sięgnąć po ten tytuł, czeka na niego gargantuiczna dawka szalonego humoru. Nie jest to jednak prosta rozrywka skierowana tylko do najmłodszego czytelnika. Za znaczącą większością dostępnych tu gagów, kryje się bowiem coś więcej. Scenarzysta Raoul Cauvin prezentując zwariowane przygody ośmioletniego chłopca, stara się jednocześnie w mocno prześmiewczy sposób zaprezentować złożone problemy świata (zarówno dzieci, jak i dorosłych). Twórca często w mniej oczywisty sposób dotyka wielu złożonych (czasem dramatycznych) problemów, które będą zrozumiałe tylko dla dorosłego czytelnika. Krótkie historie opowiedziane z uczuciem i humorem skrywają więc treści zarówno dla małych, jak i dużych odbiorców. We wszystkim tym zachowana jest potrzebna równowaga, dzięki czemu scenariusz komiksu czyta się z niekłamaną przyjemnością.

https://popkulturowykociolek.pl/recenzja-komiksu-cedryk-tom-2/

PopKulturowy Kociołek:

Cedryk tom 2 to zbiór trzech oryginalnych tomów serii (Dziadek skater, Przerwana lekcja, Pasożyt kanapowy). Podobnie jak w przypadku części pierwszej, na każdego, kto zdecyduje się sięgnąć po ten tytuł, czeka na niego gargantuiczna dawka szalonego humoru. Nie jest to jednak prosta rozrywka skierowana tylko do najmłodszego czytelnika. Za znaczącą...

więcej Pokaż mimo to

avatar
7938
6793

Na półkach: , ,

SZKOŁA PSOT

Komiksu europejskiego, takiego familijnego chyba nie da się nie lubić. Bo „Asteriks”, bo „Smerfy”, bo… Dobra, długo można by wymieniać. A skoro długo, to dużo tego jest, więc mogłoby się wydawać, że już temat się wyczerpał, że jest przesyt, że forma się zużyła. A jednak nie. W ostatnich latach potwierdziło to kilka pozycji, od „Lou” zaczynając, przez „Diabełki”, na „Cedryku” właśnie skończywszy. I chociaż początkowo z tych nowości to właśnie „Diabełki” kupiły mnie bardziej, teraz muszę przyznać, że „Cedryk” jest lepszy i z czystym sercem polecam go i młodym, i starszym.

Cedryk potrafi. Oj potrafi. Psocić, ale to też się liczy, prawda? Więc psoci, w szkole średnio mu idzie, ale za to potrafi wymyślić co zrobić, by rodzice go nie ukarali. A mają za co. Już to by wystarczyło, by zająć jego życie, ale przecież jeszcze kocha się w dziewczynie z klasy, a przecież są jeszcze inni ludzie w ich otoczeniu…

https://ksiazkarniablog.blogspot.com/2022/11/cedryk-2-dziadek-skater-raoul-cauvin.html

SZKOŁA PSOT

Komiksu europejskiego, takiego familijnego chyba nie da się nie lubić. Bo „Asteriks”, bo „Smerfy”, bo… Dobra, długo można by wymieniać. A skoro długo, to dużo tego jest, więc mogłoby się wydawać, że już temat się wyczerpał, że jest przesyt, że forma się zużyła. A jednak nie. W ostatnich latach potwierdziło to kilka pozycji, od „Lou” zaczynając, przez...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1852
374

Na półkach:

"Cedryk" to rewelacyjny komiks dla wielu pokoleń - mimo dziecięcej powłoki czy estetyki, który zawiera w sobie wszystko co najlepsze w tego typu frankofońskich publikacjach. Cedryk jest małym spryciarzem i urwisem, ale nie brak mu też romantycznych czy altruistycznych uniesień (choć nie przesadzajmy z tym altruizmem, bo kilkoma Euro za swoje dobre uczynki oczywiście nie pogardzi). W tym zbiorczym wydaniu trzech tomów (na który składają się jedno- bądź kilkuplanszowe historyjki) nie brakuje ani slapstickowego humoru, ani... egzystencjalnych rozterek. Ofiarami szyderstw pada zarówno świat dzieci (i ich bzdurnych wyobrażeń) jak i dorosłych (sentymentalizm, nieudacznictwo). Jeśli ktoś uważa, że "Cedryk" jest komiksem naiwnym i nieskomplikowanym, to niech wskaże inne tego typu komiksy z dziecięcym bohaterem, w których mamy tak śmiałe sceny, jak ta, w której wnuczek z dziadkiem zawiązują spisek i kierując się egoistycznymi interesami, utrudniają możliwość zaistnienia intymnych chwil małżeńskich (rodziców Cedryka). Albo takie, w których tłumaczenie tragedii rówieśnika małemu chłopcu przez rodziców wpędza w depresyjne myśli innego domownika (wspomnianego dziadka). Mamy tu i inne niełatwe tematy - Cauvin rozprawia się np. z ksenofobią w szkole. Takich bezkompromisowych komiksów w tej kategorii się już dzisiaj nie robi, dlatego warto poznać przygody "Cedryka".

"Cedryk" to rewelacyjny komiks dla wielu pokoleń - mimo dziecięcej powłoki czy estetyki, który zawiera w sobie wszystko co najlepsze w tego typu frankofońskich publikacjach. Cedryk jest małym spryciarzem i urwisem, ale nie brak mu też romantycznych czy altruistycznych uniesień (choć nie przesadzajmy z tym altruizmem, bo kilkoma Euro za swoje dobre uczynki oczywiście nie...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    12
  • Posiadam
    5
  • Chcę przeczytać
    4
  • Komiksy
    4
  • Komiks
    1
  • Komiks
    1
  • W mieszkaniu
    1
  • Kupione w 2022
    1
  • Czekają na półce
    1
  • Z&H
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Cedryk. Dziadek skater. Tom 2


Podobne książki

Okładka książki Siostry Niezapominajki: 4. Kozica i kometa Alessandro Barbucci, Giovanni Di Gregorio
Ocena 8,0
Siostry Niezap... Alessandro Barbucci...
Okładka książki Pan Borsuk i pani Lisica. Talizman Brigitte Luciani, Eve Tharlet
Ocena 10,0
Pan Borsuk i p... Brigitte Luciani, E...
Okładka książki Thorgal Saga: Wendigo. Tom 02 Fred Duval, Corentin Rouge
Ocena 7,0
Thorgal Saga: ... Fred Duval, Corenti...

Przeczytaj także