rozwińzwiń

Cedryk. Ciepło, cieplej… zimno! Tom 1

Okładka książki Cedryk. Ciepło, cieplej… zimno! Tom 1 Raoul Cauvin, Laudec
Okładka książki Cedryk. Ciepło, cieplej… zimno! Tom 1
Raoul CauvinLaudec Wydawnictwo: Egmont Polska Cykl: Cedryk (tom 1) Seria: KOMIKSY SĄ SUPER! komiksy
144 str. 2 godz. 24 min.
Kategoria:
komiksy
Cykl:
Cedryk (tom 1)
Seria:
KOMIKSY SĄ SUPER!
Wydawnictwo:
Egmont Polska
Data wydania:
2022-04-27
Data 1. wyd. pol.:
2022-04-27
Liczba stron:
144
Czas czytania
2 godz. 24 min.
Język:
polski
ISBN:
9788328160972
Średnia ocen

7,3 7,3 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Cedryk. Do nogi, mówiłem. Tom 4 Raoul Cauvin, Laudec
Ocena 7,5
Cedryk. Do nog... Raoul Cauvin, Laude...
Okładka książki Cedryk. Dziadek skater. Tom 2 Raoul Cauvin, Laudec
Ocena 8,0
Cedryk. Dziade... Raoul Cauvin, Laude...
Okładka książki Kockás 70. Achdé, Raoul Cauvin, René Goscinny, Pascal Jousselin, Laudec, José-Louis Munuera, Redakcja magazynu Kockás, Grzegorz Rosiński, Jean Tabary, Jean Van Hamme
Ocena 0,0
Kockás 70. Achdé, Raoul Cauvin...

Mogą Cię zainteresować

Okładka książki Toska z lasu - 1 - Panny, złodzieje, rycerze i minstrele Teresa Radice, Stefano Turconi
Ocena 7,8
Toska z lasu -... Teresa Radice, Stef...
Okładka książki Enola i niezwykłe zwierzęta - 1 Joris Chamblain, Lucile Thibaudier
Ocena 7,0
Enola i niezwy... Joris Chamblain, Lu...
Okładka książki Frnck - 3 - Poświęcenie Olivier Bocquet, Brice Cossu
Ocena 8,2
Frnck - 3 - Po... Olivier Bocquet, Br...
Okładka książki Delisie - 1 - Życie ma smak Magdalena Kania, Maciej Kur
Ocena 7,8
Delisie - 1 - ... Magdalena Kania, Ma...
Okładka książki Edyp. Świat Mitów Clotilde Bruneau, Luc Ferry, Diego Oddi
Ocena 7,0
Edyp. Świat Mitów Clotilde Bruneau, L...
Okładka książki Emma i Wioletta - 1 - Marzenia Jérôme Hamon, Lena Sayaphoum
Ocena 7,5
Emma i Wiolett... Jérôme Hamon, Lena ...

Oceny

Średnia ocen
7,3 / 10
12 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
480
12

Na półkach:

Ujdzie, ale mało zabawne.

Ujdzie, ale mało zabawne.

Pokaż mimo to

avatar
1764
1753

Na półkach:

Fajny komiks. Ładne ilustracje. Szybko się czyta. Polecam

Fajny komiks. Ładne ilustracje. Szybko się czyta. Polecam

Pokaż mimo to

avatar
1168
1137

Na półkach:

Pamiętam z czasów późno nastoletnich sympatyczną animację o chłopcu imieniem Cedryk, którą puszczano w TVP. Seria zadebiutowała w Polsce dopiero w 2002 roku, choć swój debiut otrzymała w 1986 roku we francuskim magazynie Spirou, gdzie była wydawana w odcinkach. Za serię odpowiada belgijski duet Laudec (rysunki) Cauvin (scenariusz) i do 2022 roku stworzyli oni aż 35 tomów tej serii. Pierwsze trzy swego czasu wydało u nas, nie istniejące już, wydawnictwo Twój Komiks, a obecnie trafiło pod skrzydła wydawnictwa Egmont. I trzeba przyznać, że to naprawdę dobra, choć oczywiście sentymentalna, podróż.

Pierwszy album zbiorczy zawiera z oryginalnej serii tomy 4-6, co jest trochę dziwnym ruchem. Obstawiam jednak, że może się to wiązać z licencją, bowiem nieraz już tak bywało, że nie istniejące już wydawnictwa nadal mają prawa do wydanych pierwszych tomów, co blokuje wydanie kompletnej serii w Polsce. Głupie, ale prawdziwe. W tym wypadku o tyle to wybija z rytmu, że fabuła zakłada jakoby czytelnik śledził serie od początku. Na szczęście jest na tyle prosto skonstruowana, że szybko połapiemy się kto jest kim i o co właściwie chodzi.

Konstrukcja serii jest dość typowa dla tego typu literatury belgijskiej czy francuskiej i bardzo przypomina mi książki z serii "Mikołajek". Zatem mamy naszego głównego bohatera Cedryka, jego grupę kolegów z osiedla i szkoły oraz uroczą dziewczynę, w której nasz protagonista jest zakochany. Mikołajek bujał się w Jadwini, natomiast Cedryk wzdycha do uroczej Chinki imieniem Chen. Oczywiście za konkurenta ma bogatego kolegę imieniem, o ironio, Mikołaj oraz kompana do zabaw i wszelkiej maści psot, czyli Krystiana. I tak prezentuje się oto ta seria. Mamy zatem klasyczne gagi z przełomu lat 80 i 90 XX wieku, świetnie skonstruowaną kreskę, tonę nawiązań do ówczesnych klasyków oraz wydarzeń dziejących się we Francji i jazdę po stereotypach.

Zatem ojciec Cedryka jest sprzedawcą dywanów, jego matka pracuje w domu, choć w 17 tomie zdobędzie zatrudnienie w piekarni, a na dokładkę mieszkają z dziadkiem (ze strony mamy),który pomaga wnukowi w niektórych żartach. Czytając ten album z automatu przeniosłem się w czasie. Najpierw do okresu końcówki liceum, kiedy to w moje ręce wpadły pierwsze polskie wydania tej serii, a potem nostalgicznie do dzieciństwa i wczesnych lat 90 ubiegłego stulecia, bowiem to w nich osadzona jest fabuła tego albumu. Oczywiście mowa o Francji, ale w Polsce wiele zachowań było podobnych. Zatem szczerze polecam sięgnąć po tą serię. Dorośli ludzie koło czterdziestki pewnie poczują nostalgię, a młodsze pokolenie możne poznać kawałek historii komiksu francuskiego. Poza tym to nadal solidna opowieść humorystyczna i choćby z tego powodu warto się z nią zapoznać.

Pamiętam z czasów późno nastoletnich sympatyczną animację o chłopcu imieniem Cedryk, którą puszczano w TVP. Seria zadebiutowała w Polsce dopiero w 2002 roku, choć swój debiut otrzymała w 1986 roku we francuskim magazynie Spirou, gdzie była wydawana w odcinkach. Za serię odpowiada belgijski duet Laudec (rysunki) Cauvin (scenariusz) i do 2022 roku stworzyli oni aż 35 tomów...

więcej Pokaż mimo to

avatar
2192
2016

Na półkach:

Głównym bohaterem komiksu jest tytułowy Cedryk. Dzieciak, który uwielbia trzy rzeczy: psocić, psocić i swoją koleżankę, do której potajemnie wzdycha. Każdy dzień to dla chłopaka nowa okazja płatania figli, które część ludzi w jego otoczeniu rozbawią, innych zaś doprowadzą do narastającej nerwicy (szczególnie rodziców). Swoje skłonności do szalonych pomysłów zdecydowanie odziedziczył on po dziadku. Seniorze, który pojawia się również na łamach komiksu i pokazuje, że starość nie zawsze musi być smutna i poważna.

Powyższy krótki zarys scenariusza, dość dobitnie wskazuje, z jakiego rodzaju dziełem mamy tutaj do czynienia. Scenariusz autorstwa Raoula Cauvina to prostota i niezwykła „lekkość”, która nigdy się nie nudzi, niezależnie od tego ile razy się z nią obcuje. Jest to jeden z tych tytułów, które kupuje się głównie z myślą o dzieciach. Tak naprawdę jednak samemu często się po taki album sięga. Pragnąc chwili niezobowiązującej rozrywki, która szybko potrafi poprawić humor.

Patrząc więc na recenzowany tytuł, tylko przez taki pryzmat, nie można mu niczego zarzucić. Krótkie historyjki pełne są szalonych gagów, które mimowolnie wywołują uśmiech na twarzy czytelnika. Ponadto pod wierzchnią warstwą lekkiego humoru, autor stara się również ukazać relacje panujące w „ciekawej” rodzince Cedryka. Część z nich będzie dla dorosłego czytelnika więcej niż dobrze znana.

Prostota formy przejawia się również w warstwie graficznej komiksu. Laudec nie sili się tutaj na zbytni artyzm. Jego kolorowe rysunki stają się doskonałym uzupełnieniem lekkiej treści. Wpasowują się on w typowy styl frankońskiego komediowego komiksu gazetowego.

Cała recenzja na:

https://popkulturowykociolek.pl/recenzja-komiksu-cedryk-tom-1/

Głównym bohaterem komiksu jest tytułowy Cedryk. Dzieciak, który uwielbia trzy rzeczy: psocić, psocić i swoją koleżankę, do której potajemnie wzdycha. Każdy dzień to dla chłopaka nowa okazja płatania figli, które część ludzi w jego otoczeniu rozbawią, innych zaś doprowadzą do narastającej nerwicy (szczególnie rodziców). Swoje skłonności do szalonych pomysłów zdecydowanie...

więcej Pokaż mimo to

avatar
6131
3433

Na półkach:

„Cedryk” to francusko-belgijska seria komiksów stworzonych przez Raoula Cauvina i zilustrowana przez Laudeca. Scenarzysta znany był z serii „Les Tuniques Bleues” (Niebieskie mundury) opowiadającej o wojnie secesyjnej i z niej jest on znany także w Polsce. Ma też na swoim koncie takie serie jak „Les Femmes en blanc”, „Pierre Tombal”, „Les Voraces”, Cédric” i „Taxi Girl” (z Laudecem) oraz znany także na polskim rynku Cupidon. Raoul Cauvin należy do płodnych twórców piszących błyskotliwe dialogi, potrafiącego uchwycić humor sytuacyjny. Współpraca z Laudecem przyniosła ciekawe rezultaty i sprawiła, że wykreowana przez nich postać podbiła serca młodych czytelników.
„Cedryk” to seria komiksów, która trafiła na ekrany i zyskała jeszcze większe powodzenie wśród młodych czytelników i ich rodziców. Opowieść o uczniu szkoły podstawowej i jego rodzinie, kolegach oraz doświadczeniach szkolnych jest bliska odbiorcom. Cedryk to przeciętny chłopak z całym mnóstwem wad i zalet oraz sporo dziecięcej naiwności, co prowadzi do wielu zabawnych sytuacji. Widzimy tu trudy dzieciństwa, wyzwania i obowiązki. Chłopak musi zmierzyć się z emocjami, ale też stopniowo poznaje świat przez pryzmat własnej rodziny, uczy się na nieporozumieniach z kolegami i dziadkiem lubiącym wspomnienia z przeszłości. Do tego jego słabym punktem jest uczucie do dziewczyny. Chłopak ma talent do wpadania w tarapaty, ale też znajduje sposoby na ich ominięcie. Do tego nie pała miłością do nauki. Wszystko, co ważne i trudne zamierza zrobić, kiedy będzie dorosły.
Komis odniósł fenomenalny sukces. Mamy w jego przygodach wszystko to, co możemy zobaczyć u innych mistrzów, ale z nowoczesnym spojrzeniem, większą łagodnością i wyrozumiałością dla dzieci oraz ich błędów i przebiegłości. Do tego każdy album to zbiór scenek, dzięki czemu mogą być czytane wybiórczo oraz małymi partiami, co świetnie sprawdza się u młodszych czytelników. Mamy tu też poruszane ważne tematy: pojawienie się nowej osoby w szkole, inny kolor skóry, odmienna narodowość, problemy z wymawianiem słów, dyskryminacja i miłość, która nie zna granic, ani nie poddaje się uprzedzeniom. W pierwszym tomie Cedryk szybko zakochuje się w nowej koleżance.
Można pokusić się o stwierdzenie, że jest to zabawna komiksowa komedia domowa. Z jednej strony mamy nakreślone tło sytuacyjne, a z drugiej minimalizm sprawiający, że scenki przypominają dowcipy, pełne są gagów i prostych chwytów, ale bliskich dziecięcemu światu i jego zderzeniu z innym spojrzeniem ze strony dorosłych. Nie zabraknie tu też odwiecznej rywalizacji między teściem i zięciem, ale są też dziecięce zabawy, unikanie odpowiedzialności za złe oceny oraz szantaż w wykonaniu dziadka, który czasami okazuje się naiwny i daje się wyciągnąć wnukowi jako opiekun na imprezę. Oczywiście szybko uczy się na błędach i potrafi być przebiegły. Jego zabiegi zaskakują wszystkich, a umiejętność przekonywania chłopaka do nauki jest mistrzostwem świata.
W drugim albumie znajdziemy trzy tomy, w których każdy ma nieco inny temat przewodni. Czasami jesteśmy bliżej szkoły, czasami więcej w domu i bardziej przyglądamy się zwariowanej rodzinie, która przypomina tę, którą znacie z „Ptysia i Billa”, ale Cedryk jest na etapie przekonywania rodziców do kupna psa.
Z każdym tomem widzimy też jak wzrasta znaczenie dziadka. Jego pomoc w wychowaniu wnuka okazuje się niezawodna. Mamy tu piękną, międzypokoleniową współpracę, objaśnianie dziwnego świata dorosłych dziecku. Dziadek podsyca ciekawość chłopca, zachęca nie tylko do zdobywania wiedzy, ale też jest pocieszycielem.
Cauvin i Laudec w ciekawy sposób obnażają tu dziwne zachowania przeciętnej rodziny, w której nie ma tematów tabu, a nawet jeśli takie się pojawiają to wysyła się dzieci do ogrodu, gdzie od rodzinnego zgiełku wypoczywa dziadek, którego zwykle możemy spotkać siedzącego w fotelu i czasami zbierającego się, aby dokonać wielkiego wysiłku wspięcia się po schodach na piętro lub wbicia gwoździa w ścianę. Jest on też zwykle źródłem pomysłów na tworzenie wizerunku bardziej dorosłego lub zadbanie o to, aby mieć wolne od szkoły, a z drugiej strony pomaga w budowaniu tożsamości wnuka, utrwalaniu pamięci o zmarłej babci.
Ilustracje Laudeca świetnie oddają ekspresję scen. To wyjątkowo dobrze widać w scenach nieporozumień, kiedy nad postaciami unoszą się kłęby dymu, wrzeszczący mają nienaturalnie wielkie usta, a szczątkowość ilustracji pozwala na podkreślenie zagubienia. Do tego mamy pojawiające i znikające tło, kiedy skupiamy się na relacjach między bohaterami.
Z każdą kolejną opowieścią ilość bohaterów się zwiększa. Czasami postacie pojawiają się i znikają, czasami dwie nielubiane przez Cedryka osoby mają okazję przekonać się na własnej skórze jak to jest być traktowanym w taki sposób jaki oni serwują innym.

„Cedryk” to francusko-belgijska seria komiksów stworzonych przez Raoula Cauvina i zilustrowana przez Laudeca. Scenarzysta znany był z serii „Les Tuniques Bleues” (Niebieskie mundury) opowiadającej o wojnie secesyjnej i z niej jest on znany także w Polsce. Ma też na swoim koncie takie serie jak „Les Femmes en blanc”, „Pierre Tombal”, „Les Voraces”, Cédric” i „Taxi Girl” (z...

więcej Pokaż mimo to

avatar
608
606

Na półkach:

Możecie sobie wyobrazić komiks dla najmłodszych czytelników, który ma ponad 150 stron, a do tego przemyca sporo wartościowych treści nie tylko dla dzieci ale i dla dorosłych ? Jeśli nie to zapraszam Was do poznania Cedryka - chłopca, który zawsze znajdzie sposób, żeby coś zbroić. Czasem nawet niechcący. Cedryk ma marzenie - pragnie szybko dorosnąć, aby imponować dziewczynom i kolegom. Ten rezolutny chłopiec ciągle wpada w kłopoty, skłonność do wygłupów odziedziczył po dziadku. Tak więc poznajcie historie o staruszku, który lubi się śmiać ze wszystkiego, i o jego wnuku, który potrafi każdego rozbawić (albo zdenerwować).

Ciekawostką jest fakt, że na podstawie przygód Cedryka nakręcono serial animowany. Ale nie ma się czemu dziwić bo Autorami są dwaj belgijscy twórcy wielokrotnie nagradzani. Do tego ilustracje są zabawne, a ilość tekstu nie przesadzona. Komiks czyta się z zainteresowaniem i jest on ciekawą propozycją na relaks dla całej rodziny.

Możecie sobie wyobrazić komiks dla najmłodszych czytelników, który ma ponad 150 stron, a do tego przemyca sporo wartościowych treści nie tylko dla dzieci ale i dla dorosłych ? Jeśli nie to zapraszam Was do poznania Cedryka - chłopca, który zawsze znajdzie sposób, żeby coś zbroić. Czasem nawet niechcący. Cedryk ma marzenie - pragnie szybko dorosnąć, aby imponować dziewczynom...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1852
374

Na półkach:

Ci, którzy niegdyś poznali tę świetną serię za sprawą wydawnictwa Twój Komiks i musieli zadowolić się trzema częściami, mogą wreszcie odetchnąć z ulgą, bo po latach za jej wydawanie wziął się Egmont. W pierwszym tomie zbiorczym mamy blisko sto pięćdziesiąt stron opowieści o tytułowym bohaterze - niesfornym chłopcu i jego nieco zwariowanej rodzinie. "Cedryk" to taki rodzaj komiksu, który pod przykrywką dziecięcej formuły przemyca dużo dorosłych treści - znajdziemy tutaj na przykład, całkiem poważne mimo humorystycznej formuły, refleksje na temat przemijania czy małżeńskich relacji. Oczywiście większość "Cedryka" zajmują jednak figle, psoty i żarciki (czasami dość niewybredne jak na standardy takiej opowieści - co dla starszego czytelnika jest oczywiście odkryciem na plus). Słowem - dużo czytelniczej frajdy dla kilku pokoleń.

Ci, którzy niegdyś poznali tę świetną serię za sprawą wydawnictwa Twój Komiks i musieli zadowolić się trzema częściami, mogą wreszcie odetchnąć z ulgą, bo po latach za jej wydawanie wziął się Egmont. W pierwszym tomie zbiorczym mamy blisko sto pięćdziesiąt stron opowieści o tytułowym bohaterze - niesfornym chłopcu i jego nieco zwariowanej rodzinie. "Cedryk" to taki rodzaj...

więcej Pokaż mimo to

avatar
7934
6789

Na półkach: , , ,

CEDRYK I KŁOPOTY

„Cedryk”, najnowsza komiksowa propozycja od Egmontu dla dzieci to lektura dla tych, którzy pokochali cykl „Komiksy są super”, a zwłaszcza takie jego odsłony, jak „Ptyś i Bill”. Psotny, niegrzeczny bohater, dużo żartów, przygód i uroku i dobre wykonanie to w tym wypadku gwarant dobrej rozrywki. I to zarówno dla małych, jak i dużych.

Cedryk to chłopiec, który chciałby szybko dorosnąć. Zdarza się. Może wtedy zaimponował by pewnej dziewczynie? Być może, ale póki co przede wszystkim wykazuje wielki talent nie do imponowania, a pakowania się w kłopoty. Ale w tych swoich psotach nie jest sam. Talent do nich odziedziczył bowiem po swoim dziadku!

https://ksiazkarniablog.blogspot.com/2022/04/cedryk-1-ciepo-cieplej-zimno-raoul.html

CEDRYK I KŁOPOTY

„Cedryk”, najnowsza komiksowa propozycja od Egmontu dla dzieci to lektura dla tych, którzy pokochali cykl „Komiksy są super”, a zwłaszcza takie jego odsłony, jak „Ptyś i Bill”. Psotny, niegrzeczny bohater, dużo żartów, przygód i uroku i dobre wykonanie to w tym wypadku gwarant dobrej rozrywki. I to zarówno dla małych, jak i dużych.

Cedryk to chłopiec,...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    16
  • Chcę przeczytać
    6
  • Posiadam
    4
  • Komiksy
    4
  • Kupione w 2022
    1
  • Serie
    1
  • Komiks
    1
  • Z&H
    1
  • Przedpremierowo
    1
  • W mieszkaniu
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Cedryk. Ciepło, cieplej… zimno! Tom 1


Podobne książki

Okładka książki Siostry Niezapominajki: 4. Kozica i kometa Alessandro Barbucci, Giovanni Di Gregorio
Ocena 8,0
Siostry Niezap... Alessandro Barbucci...
Okładka książki Pan Borsuk i pani Lisica. Talizman Brigitte Luciani, Eve Tharlet
Ocena 10,0
Pan Borsuk i p... Brigitte Luciani, E...
Okładka książki Świat Akwilonu: Magowie: Eragan. Tom 02 Stephane Crety, Nicolas Jarry
Ocena 6,7
Świat Akwilonu... Stephane Crety, Nic...
Okładka książki Quo Vadis Patrice Buendia, Cafu, Henryk Sienkiewicz
Ocena 6,0
Quo Vadis Patrice Buendia, Ca...

Przeczytaj także