Obcy. Sekrety Greystone'ów

Okładka książki Obcy. Sekrety Greystone'ów Margaret Peterson Haddix
Logo Lubimyczytac Patronat
Logo Lubimyczytac Patronat
Okładka książki Obcy. Sekrety Greystone'ów
Margaret Peterson Haddix Wydawnictwo: Dwukropek Cykl: Sekrety Greystone'ów (tom 1) literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
Sekrety Greystone'ów (tom 1)
The Strangers
Dwukropek
2022-11-09
2022-11-09

Wyróżniona opinia i

Obcy. Sekrety Greystone'ów

przeczytanych książek 1612 napisanych opinii 980

Nawet nie macie pojęcia, jakiego mam bzika na punkcie książek z wydawnictwa Dwukropek! Mówię całkiem poważnie. Moja miłość zaczęła się od książki „Ostatnia Tchnąca Magią” i tutaj szkoda, że nie ma kolejnych części. Z każdą kolejną książką wiedziałam, że to będzie przyjaźń na wieki. Dzisiejsza recenzja należy do Dwukropka, a tytuł książki to „Obcy. Sekrety Greystone'ów” tom 1. W Listopadzie była premiera trzeciego tomu tej serii, więc dla tych, którzy nie znają jeszcze tego cyklu to macie sporo do nadrobienia. Przed wami rodzina jak każda inna. Mama, tato zmarł i trójka dzieciaków, którzy mają normalne życie, lecz coś się zmienia, kiedy ich mama postanawia wyjechać tak nagle, że każde z pociech było i jest w szoku. Czy coś jest nie tak? No tego wam nie zdradzę, ale w sumie przypomniało mi się, że w życiu nie można być niczego pewnym. Myślisz, że znasz daną osobę i nagle okazuje się, że jest np. tajnym agentem, wróżką zębuszką albo pogromczynią zła z innej przestrzeni czasowej.
Kto z was spotkał się z osobą, która ma takie samo imię, a co jeszcze lepsze to nazwisko macie wspólne? Nie jesteście rodziną, bliższą czy dalszą, ale macie wspólne dane w postaci imienia i nazwiska. Ja spotkałam kilka razy w życiu i nie ukrywam, że dziwnie się z tym czułam. Jeżeli do tego dodasz identyczne daty urodzenia? Jak sami widzicie niezły rollercoaster nam się szykuje. Już na tyle mnie znacie, że wiecie o tym, że nie zdradzam opisów, więc zapraszam m.in. na stronę wydawnictwa w celu zapoznania się z nim. Na początku będzie jak na spacerze z babcią, ale niech was to nie zmyli, bo potem zacznie się akcja, a jak pomyśleć, że to pierwszy z trzech tomów to robi się ciekawie. Autorka fantastycznie buduje napięcia i idealnie łączy te wszystkie nitki, żeby suma summarum dawało rozwiązanie zagadki, więc dla tych najmłodszych i starszych przyszłych detektywów będziecie mieli niezły orzech do zgryzienia.
Polecam zaopatrzyć się od razu w całą serię, bo jestem pewna, że od razu sięgniecie po następną.

W tej książce pierwsze skrzypce grają: więź między rodzeństwem, poczucie odpowiedzialności i wiara w drugą osobą. To książka na wskroś przesiąknięta tęsknotą, lecz silnie tętniąca miłością do bliskich, bliskością i poczuciem wspólnoty. Niezachwiana postawa trójki rodzeństwa: Finna, Emmy i Chessa oraz niespodziewanie rodząca się przyjaźń pomiędzy nimi a Natalie, dają im siłę by rozwiązać najtrudniejszą zagadkę w życiu i uratować swoją mamę.

Gdy ochłonęłam po lekturze zorientowałam się, że historia stworzona przez Margaret Peterson Haddix nie jest dynamiczna, a jednak autorka wykreowała tak niesamowitą atmosferę, iż odniosłam wrażenie, że akcja pędzi jak szalona, a mimo to nie gubi się żadnego wątku i nie umykają istotne niuanse. To prawdziwa sztuka napisać powieść, w której główną rolę grają zagadki i szyfry, by utrzymać napięcie. Autorka świetnie zagrała w niej emocjami bohaterów, a zastosowana trójosobowa narracja sprawiła, że czytelnik mógł wejść w skórę nie jednej osoby, ale całej trójki rodzeństwa.

Seria „Sekrety Greystone’ów”, którą rozpoczyna tytuł „Obcy” z pewnością Was zaskoczy! Fabuła została poprowadzona w takim kierunku, którego trudno się spodziewać po pierwszych rozdziałach. Lubię być tak pozytywnie zaskakiwana. Chociaż za science fiction nie przepadam, to w tej powieści przepadłam absolutnie! Autorka doskonale wyważyła ilość realności i nierealności, czyniąc tym samy książkę atrakcyjną dla fanów dobrej powieści kryminalnej, poruszającej obyczajówki czy też światów alternatywnych.

Podoba mi się w tej książce wszystko: ciekawi bohaterowie i wiążące ich więzi, emocjonalność, zaskakująca fabuła, tempo, sposób narracji i zakończenie. Nie ma tu klasycznego happy andu, aczkolwiek jest sukces, ale czy o taki chodziło młodym Greystone’om? Musicie sprawdzić sami!

Z nieskrywanym entuzjazmem kontynuuję przygodę zagłębiając się w kolejną część, a wszystkim, którzy jeszcze nie odkryli „Obcych” polecam nadrobić! Lato, wakacje, urlopy to idealny czas na świetną książkę. Znajdziecie ją w ofercie mistrzów trzymających w napięciu fabuł – u @wydawnictwo_dwukropek.

Co ciekawego czytają obecnie Wasi młodzi czytelnicy ? Może zastanawiacie się właśnie jaką książkę im podsunąć ?

Jeśli macie wątpliwości na co warto zwrócić uwagę, Wydawnictwo Dwukropek ma duuuużo wspaniałych książek. My od ubiegłego roku z zaciekawieniem odkrywamy kolejne. Już wspominałam kilka postów wcześniej jak zachwycony był mój syn książką “Wyspa, której nie było”. Szukałam czegoś co porwie go równie mocno. I oto jest : pierwszy tom serii “Sekrety Greystone’ów” pt. “Obcy”.

I tu kolejne moje pytanie : czy znacie osobę, która nazywa się tak samo jak Wy ?

Ja nawet dwie. I nie wiem czy to prawda ale kiedyś usłyszałam, że spoglądając na swój dowód, na numer seryjny, po numerze PESEL mamy w nim cyferkę, która oznacza właśnie liczbę osób o takim samym imieniu i nazwisku co nasze. Ale to jeszcze nic. Bo w tej książce mamy nie tylko zbieżność tego typu.

Otóż Kochani, rodzeństwo : Chess, Emma i Finn, dowiadują się, że trójka dzieci została porwana. Niestety się zdarza aż nader często coś takiego i może by to zignorowali, gdyby nie fakt, że porwane dzieci, nie dość , że nazywają się tak samo jak one to jeszcze są w tym samym wieku i nawet ich mama wygląda tak samo. O co tu chodzi ? Jakim cudem?

Chcieliby zapytać swojej mamy, chcą wyjaśnień co oczywiste. Jednak mama nagle wyjeżdża w sprawach podobno służbowych, nie biorąc ze sobą telefonu, laptopa…nie mają z nią żadnego kontaktu. Ale to wcale nie oznacza, że dzieci zostawią tę sprawę nierozwiązaną.

Super książka ! Po prostu wciąga niesamowicie!

Ta historia ma w sobie wiele elementów, które zachwycą młodych czytelników. Mój 10 latek nie mógł się od niej oderwać.

Intrygująca tajemnica, zagadka do rozwiązania i tym samym niezapomniana przygoda czeka zarówno na bohaterów jak i czytelnika. Książka też na swój sposób uczy. Pokazuje jak silna i ważna jest więź między rodzeństwem, współpraca. Młodzi bohaterowie nie mają ojca, który zmarł dość niedawno. Ta historia pokazuje, że mimo takiej tragedii, można tworzyć wciąż cudowną rodzinę, zachowując w pamięci utraconego jej członka.

Chess, Emma i Finn starają się dojść do tego o co w tym wszystkim chodzi. Targają nimi przy tym liczne emocje. W tym strach, lęk przed stratą kolejnego członka rodziny. Jednak jest to takim impulsem, motywuje ich do działania. I tak krok po kroczku, zbierając drobne wskazówki jakie pozostawia im ich mama, dążą do rozwiązania zagadki. Muszą przy tym zdecydować co jest realne, co mylące i złudne ?

Gwarantuje Wam, że ta historia nie raz Was zaskoczy. Możliwe , że także Was bo z pewnością odnajdą się w niej młodsi w wieku 9-13 lat ale też nie wątpię, że zaciekawić może ona starszego czytelnika. Może być książką dla relaksu po tych naszych poważnych lekturach ;) Nie trudno tu zaangażować się w przeżycia bohaterów. Ciekawość do czego to zmierza rośnie z rozdziału na rozdział.

Atutem jest też staranne i śliczne wydanie. Tu za każdym razem z mojej strony ukłon w stronę Wydawnictwa Dwukropek. I co istotne - zbliża się drugi tom wielkimi krokami, więc to idealny moment na przeczytanie tej historii.

Tak więc - dacie się porwać tej historii ?

Bardzo dziękujemy za egzemplarz i już niebawem przedstawię Wam kolejną rewelacyjną książkę, jaką mamy dzięki uprzejmości Wydawnictwa Dwukropek.

Czy literatura dla młodszych może być zaskakująca, trzymająca w napięciu i ekscytująca również dla starszego czytelnika? 🤔 Uważam, że zdecydowanie TAK❗️ A jednym z doskonałych tego przykładów jest książka "Sekrety Greystone’ów. Obcy" autorstwa Margaret Peterson Haddix. 📚 Jeśli chcecie wiedzieć dlaczego, czytajcie dalej. ☺️

Greystone'owie to szczęśliwa i kochająca się rodzina. 😊 Tworzą ją Chess, Emma, Finn oraz mama. Ich poukładane życie ulega zmianie, gdy dowiadują się o niezwykle dziwnej sytuacji - porwaniu trójki dzieci. 😯 Cóż w tym wyjątkowego? Otóż z zaginionymi Chessa, Emmę i Finna łączy bardzo wiele rzeczy. Mają identyczne imiona, są w tym samym wieku i mają takie same daty urodzenia❗️😵 Gdy młodzi Greystone'owie chcą zapytać o to swoją mamę okazuje się, że ta wyjechała, zostawiając ich pod opieką niejakiej pani Morales i jej córki, Natalie. 🤨 Dzieciaki nie mają jednak zamiaru odpuszczać. Na własną rękę zamierzają dowiedzieć się, kim są porwani i czemu łączy ich z nimi tak wiele. 🧐

Książka jest napisana w sposób niezwykle ciekawy. Zawarte w niej intrygi, tajemnice i nieoczekiwane zwroty akcji nie pozwalają na nudę. 😃 Fabuła jest wciągająca, bohaterowie interesujący i dający się lubić, a zagadki i niebezpieczeństwa, wyrastające co chwila na drodze dzieciaków, dostarczają wielu emocji. 🤩 Uważam, że to naprawdę świetna rozrywka nie tylko dla młodszego czytelnika. Swoją nieobliczalnością zaskoczy również i starszego odbiorcę. 👍 Mnie kupiła w 100 procentach❗️☺️ Już nie mogę doczekać się drugiego tomu. Polecam❗️🙂

Greystone'owie to szczęśliwa i kochająca się...

Finn, Emma i Chess Greystone'owie, to zupełnie zwyczaje rodzeństwo. Mieszkają na przedmieściach amerykańskiego miasta wraz z mamą (tatę stracili pare lat temu) i żyją swoim spokojnym, poukładanym i przewidywanym życiem. Nie wiedzą jednak, że to tylko pozory. Gdzieś, na wyciągnięcie ręki, żyje taka sama rodzina. Dzieci mają takie same imiona, daty urodzeń, a ich mama do złudzenia przypomina im ich własną. Właśnie dowiedzieli się, że ktoś porwał dzieci z tej drugiej rodziny i mama Finna, Emmy i Chessa wpada w panikę. Organizuje niespodziewany wyjazd służbowy (który wcale służbowym nie jest),zostawia dzieci pod opieką obcej kobiety, zapomina zabrać komputer oraz telefon i po prostu znika. 😳🤨

Coś tu jest bardzo nie tak. Dzieci to czują i próbują supełek, po supełku rozwikłać tą zagadkę. Nie jest to łatwe, bo młodzieńczymi sercami targają silne emocje: strach, niepewność, obawa przed kolejną stratą ukochanej osoby. Determinacja bierze jednak górę i poddając się biegowi zdarzeń, szukają w nich maleńkich wskazówek, które pozostawiła im mama. Dokąd ich ta przygoda zaprowadzi? Czy mogą istnieć alternatywne rzeczywistości? Co tu jest prawdą, a co jedynie złudzeniem?

---

Porwała mnie ta książka w wir zaskakujących zdarzeń, których zupełnie się po jej tytule nie spodziewałam. Jest coś w sposobie pisania autorki, w pomyśle na przedstawianie fabuły jednoczesnie z trzech różnych perspektyw, w jej dynamice, że czyta się lekko i przyjemnie. Im dalej w las kolejnych stron, tym wcale nie bliżej rozwikłania zagadki, w której rozwiązanie nie powiem angażujemy się równie mocno, co jej bohaterowie. Aż żałowałam, że nie mogłam wraz z nimi namacalnie przemierzać tajemniczych korytarzy, na końcu których czekało na nich... A to musicie koniecznie sami sprawdzić. 😉

Każde z nich inne, a jednak w chwili kryzysu jednoczą swoje siły. To piękna opowieść o siostrzano-braterskiej więzi i łączących ich relacjach.

Fajna książka. Krótkie rozdziały. Szybko się czyta. Polecam

Fajna książka. Krótkie rozdziały. Szybko się czyta. Polecam

Obiecujący początek serii. Polecam

Obiecujący początek serii. Polecam

Zdarzyło wam się kiedyś usłyszeć o osobie, która ma tak samo na imię i na nazwisko jak wy? Nie jest to znów takie nieprawdopodobne, prawda? A gdyby tak przy okazji łączyłaby was z tą osobą data urodzenia? I imiona rodzeństwa? A ich daty urodzin byłyby takie same jak daty urodzin waszego rodzeństwa? Robi się już bardziej nieprawdopodobne, prawda? A jednak... może to być pomysł na całkiem niesamowitą opowieść. I taką, dla młodszych nastolatków, napisała Margaret Peterson Haddix.

Nie umiem nie zachwycać się tą powieścią, a jednocześnie nie mogę w szczegółach opowiedzieć o tym, co wzbudziło mój największy entuzjazm, bo wtedy popsułabym czytelnikom radość odkrywania tajemnicy, jaką przed dziećmi skrywa ich mama. Dość powiedzieć, że intryga opiera się na bliskiej mi koncepcji, którą cenię sobie w literaturze i filmie, a która została fantastycznie dostosowana do powieści skierowanej do czytelników u progu nastoletności. Motyw, który dla wielu młodych będzie nowością i zaskoczeniem, został wprowadzony z rozmysłem, a jednocześnie dobrze wyjaśniony. Pozwala to cieszyć się opowieścią zarówno odbiorcom, dla których wspomniana idea nie jest nowością, jak i tym, którzy mają z nią styczność po raz pierwszy.

Autorka świetnie wprowadza do powieści element niepokoju łączącego się z ekscytującym szukaniem odpowiedzi na pytania dotyczące zniknięcia mamy i podobieństwa do obcych dzieci, które porwano. Uczestniczymy w tej przygodzie wraz z czwórką różnorodnych, ciekawych bohaterów, z których każde wnosi coś do historii - zarówno mały, kochający Finn, Emma ze swym analitycznym umysłem, najstarszy z rodzeństwa Chess i niespodziewany sojusznik w postaci Natalie, nastolatki pozornie tylko przyspawanej do telefonu, a w gruncie rzeczy sympatycznej i pomocnej dziewczyny.

Książka spełnia wszystkie kryteria doskonałej rozrywki dla dzieciaków - ma świetnych bohaterów, nietuzinkową tajemnicę, wciągającą fabułę pełną zwrotów akcji. Pod piękną okładką (przyjrzyjcie się jej dokładnie, gdy już skończycie czytać!) kryje się emocjonująca, niesamowita opowieść, która spodoba się młodszym i starszym odbiorcom i pozostawi ich w nerwowym oczekiwaniu na kolejną część serii. Kolejna ze wspaniałych dwukropkowych propozycji dla tej szczególnej grupy odbiorców, która sprawnie czyta samodzielnie i wyrosła już z bajek, ale wciąż ekscytuje się przygodami swoich książkowych rówieśników i odkrywa, że literatura to świetna alternatywa dla telefonu czy telewizji.

Ależ to się czytało! Z wypiekami na twarzy! Fabuła świetna, trochę miałam skojarzenie momentami z "Igrzyskami śmierci", świetna przygodowa fantastyka z rewelacyjnie wykreowanym światem. Polecam bardzo, niezależnie od wieku!

Wydawnictwo Dwukropek ma nosa do oryginalnych, zachwycających historii: seria Hotel Winterhouse Bena Gutersona, „Nocny Ekspres” Karin Erlandsson, „Wonderscape” Jennifer Bell, „Na straży sekretu” Trentona Lee Stewarta, seria Kate Milford o Greenglass House, „Nocny ogrodnik” oraz „Nan Sparrow i potwór z sadzy” Jonathana Auxiera – to tylko kilka z wielu pozycji, które mnie urzekły. Nie inaczej jest i w tym przypadku. Tak jak „Nocny Ekspres” był piękny i wzruszający, „Hotel Winterhouse” magiczny, „Wonderscape” pełne epickiego rozmachu, a „Nocny ogrodnik” straszny i poruszający sumienie, tak „Sekrety Greystone`ów” są zaskakujące i naszpikowane nagłymi zwrotami akcji, czasem tak niekonwencjonalnymi, że czytelnikowi opada szczęka. Trudno przewidzieć, co przyniesie kolejna strona: sekrety owinięte w tajemnice, szyfry, zagadki, panic roomy i światy równoległe to tylko część niespodzianek, przygotowanych przez autorkę. Jeśli tak wygląda pierwsza część, nie mogę doczekać się kontynuacji.

• Dla dzieci
  • Patronaty LC