Posłańcy. Sekrety Greystone'ów

Okładka książki Posłańcy. Sekrety Greystone'ów Margaret Peterson Haddix
Okładka książki Posłańcy. Sekrety Greystone'ów
Margaret Peterson Haddix Wydawnictwo: Dwukropek Cykl: Sekrety Greystone'ów (tom 3) literatura dziecięca
literatura dziecięca
Sekrety Greystone'ów (tom 3)
The Messengers. Greystone Secrets
Dwukropek
2023-11-09
2023-11-09

Wyróżniona opinia i

Posłańcy. Sekrety Greystone'ów

przeczytanych książek 523 napisanych opinii 523

Gdy wszystko wydaje się skończone, bo niebezpieczeństwo oddaliło się, a zaginieni zostali odnalezieni i powrócili do domu już nic nie powinno zakłócić spokoju Greystone’ów, a jednak… Dopóki zło nie zostało całkowicie pokonane nikt nie może czuć się bezpieczny.

Alternatywny świat pochłonięty przez ostrą woń zła, ogłuszony perfidną propagandą ponownie bestialsko wdziera się do życia Greystone’ów i ich przyjaciół. Osadza ich i wciąga, coraz mocniej wyciągając swoje szpony ku grupie niewinnych dzieciaków. Tym razem w tym przeniknionym złem świecie muszą poradzić sobie same. Stawić czoła nienawiści, propagandzie i swoim własnym emocjom. Dzięki temu odkryją, że największą siłą jest wspólnota i współpraca. Osiągną cel, bo będą się wspierać i ufać sobie.

„Posłańcy” to finałowa, trzecia część serii Sekrety Greystone’ów, w której trójka rodzeństwa nie tylko odkrywa istnienie innego, alternatywnego świata i skrzętnie skrywane przez mamę tajemnice, ale również wyrusza do niego, aby ją ocalić. To fascynująca podróż pomiędzy światami, pełna niebezpieczeństwa, trzymających w napięciu zwrotów akcji i charakternych bohaterów. To również poruszająca opowieść o sile więzów rodzinnych, braterstwie, przyjaźni i odwadze. Warstwa emocjonalna stanowi w niej niejako równoległy nurt do toczącej się historii, jest równie ważna i zaskakująca. Podsyca koloryt snutej przez Margaret Peterson Haddix powieści.

W ostatniej części mniej jest bezpośredniego, fizycznego zagrożenia bohaterów, jednak wciąż jest go wiele, a dzieciaki nie mogą ani na chwilę złapać oddechu. Autorka wykorzystuje siłę propagandy telewizyjnej jako element zniewolenia społeczeństwa, co stanowi doskonały zalążek ważnych dyskusji.

Jeżeli lubicie pozytywne zakończenia, to tu takie znajdziecie. Chociaż podróż do niego zajmuje aż trzy tomy. Wartkie, ciekawe, fascynujące.

Podsuwajcie tę serię swoim nastolatkom, bo naprawdę warto ją znać.

Sekrety Greystone'ów Margaret Peterson Haddix to seria science fiction dla młodszej młodzieży, która zrobiła na nas spore wrażenie. Jest jednym z tych cykli, który wymaga śledzenia akcji tom po tomie, zatem jeśli jesteście jeszcze przed tą przygodą, nie czytajcie tej recenzji, przejdźcie do opinii o Obcych. Jeśli jednak chcecie wiedzieć, czy Posłańcy utrzymali poziom do końca, to powiem już na wstępie: no jasne!

Haddix kontynuuje serię z pomysłowością i doskonałym wyczuciem. Dzieciaki nie mają specjalnie szans na ochłonięcie po niedawnych wydarzeniach. Tym bardziej że stawka, o jaką toczy się gra, jest ogromna. Ale zdeterminowane dzieciaki nie zasypiają gruszek w popiele i niemal bez wahania ruszają do akcji. Zaskakująco - przyjdzie im połączyć siłę ze swoimi prawie-sobowtórami ze świata, w którym się ukrywali. Zmienia to nieco dynamikę w grupie i daje autorce nowe możliwości fabularne. Pozwala też podjąć temat współpracy w grupie złożonej z rodzeństwa i innych osób.

Książka spełnia wszystkie kryteria doskonałej rozrywki dla dzieciaków - ma świetnych bohaterów, nietuzinkową tajemnicę, wciągającą fabułę pełną zwrotów akcji. Angażuje czytelnika intelektualnie i emocjonalnie. Oferuje świetnie spędzony czas przy powieści, która opiera się na fantastycznym wątku science fiction dotyczącym równoległych światów. Haddix świetnie wykorzystuje ten motyw, a jednocześnie wplata kilka interesujących tematów - jak rozbieżne drogi życiowe sobowtórów, siłę, jaką można czerpać ze współpracy z rodzeństwem i ogólnie w grupie. Bardzo ciekawie autorka dodała motyw manipulowania ludźmi za pośrednictwem telewizji.

Akcja pędzi tu w zawrotnym tempie, a jednocześnie pozwala czytelnikowi objąć jej całokształt i poczuć frustrację dzieci, które muszą zmierzyć się z dorosłymi. Młodzi bohaterowie uczą się wykorzystywać swoje mocne strony, wspierać się nawzajem, ale odkrywają też, że lekceważenie dzieci przez dorosłych może stanowić ich przewagę. Na uwagę zasługuje też kapitalny finał trylogii, który domyka najważniejsze wątki, jednocześnie pozostawiając furtkę do wymyślania zupełnie nowej historii. Nawet jeśli nie zrobi tego autorka, mogą zrobić to sami czytelnicy. Wystarczy uwolnić wyobraźnię.
Pod piękną okładką (jej też przyjrzyjcie się dokładnie) kryje się emocjonująca, niesamowita opowieść, która spodoba się młodszym i starszym odbiorcom i pozostawi ich jednocześnie w spełnieniu, ale i z szansą na wymyślanie dalszego ciągu. Świetnie łączy napięcie, przygodę, tajemnice i realne zagrożenie, pozwalająca eksplorować równoległą rzeczywistość, którą tak wiele z naszą łączy. Doskonały dowód na to, że literatura to świetna alternatywa dla telefonu czy telewizji. Atrakcyjna, tajemnicza, wciągająca. Z dumą objęliśmy książkę patronatem i będziemy polecać ją każdemu, kto zechce nas wysłuchać.

Hej, Kochani 😊 Też już macie zimę za oknem ? Chyba jednak wolałam jesień 😅 co prawda ta biel potrafi wyglądać przepięknie ale kocham ciepełko 🫣
Jednak mróz za oknem ma swoje zalety. To przecież kolejny pretekst by zaszyć się pod kocem z książką. I nie tylko ja znów zaczynam więcej czytać. Dzieciaki też wracają do książek. Oczywiście trzeba wyjść się dotlenić, wrzucić bratu śniegu za kołnierz i ulepić bałwana. Ale gdy wrócą do domu to nie tylko telefony na szczęście im w głowach 😊
Przykro mi ale jednak muszę Was poinformować, że seria o Greystonach się kończy. "Posłańcy" to ostatni tom tej porywającej historii o - że tak powiem - zdublowanym rodzeństwie. Chess, Emma i Finn już w pierwszym tomie poznali komplet swoich sobowtórów i ramię w ramię dzielnie walczyli o odzyskanie swoich mam.
Teraz chcieliby móc uwierzyć, że zagrożenie minęło, że mogą odetchnąć w spokoju i cieszyć się ciepłem domowego ogniska. Ale pojawiające się wszędzie tajemnicze monety, z kodami, niepokojącymi wiadomościami, są sygnałem, że jeszcze nie koniec problemów.
Ta seria wciąga, ma w sobie wiele zalet i akcja mknie bezustannie porywając bez reszty. To takie pełne zagadek, czających się z każdej strony niebezpieczeństw, połączenie fantastyki ze sci-fi. Syn z entuzjazmem podchodzi do każdego tomu ciekaw co czeka go tym razem. Bo dzieci przeżywają takie książki jakby same brały udział w opisywanych w nich przygodach.
Pięknie wydana seria ma w sobie nie tylko opis wręcz wyzwań jakie stoją przed bohaterami ale też swego rodzaju morały, uczą na swój sposób. Tu np autorka pokazuje jak mącą w głowie i manipulują społeczeństwem, środki masowego przekazu. Pamiętajmy by mieć swoje zdanie, własny tok myślenia. Nie bądźmy marionetkami.
Polecam serdecznie zarówno ten tom jak i całą serię. Mam nadzieję, że wciągnie tak samo Wasze dzieci jak moje ❤️
Dziękujemy za egzemplarz do recenzji 💛

Dziś opowiem Wam o trzecim, finałowym już tomie wspaniałej serii dla młodszych czytelników. 😍📚 A tą serią są "Sekrety Greystone'ów". Ostatnią część, czyli "Posłańców", tak jak i poprzednie książki tego cyklu, objęłam swoim patronatem. Zapraszam na recenzję❗️😊

Rodzina Greystone'ów przeżyła wiele niebezpiecznych chwil, ale nic nie wskazuje na to, aby w końcu miała zaznać spokoju. 😯 Trójka rodzeństwa oraz ich mama Kate muszą stawić czoła kolejnym przeciwnościom losu. 🫣 Gdy zaczynają otrzymywać wiadomości, że ich przyjaciele z alternatywnego świata mają poważne kłopoty, nie wahają się ani chwili i ruszają na ratunek. Niebezpieczeństwo jest jednak o wiele większe, niż mogłoby się wydawać. 😲 Siły kontrolujące umysły zagrażają nie tylko alternatywnej rzeczywistości, ale również naszemu światu. 😱 Greystone'owie oraz ich sobowtóry łączą siły, aby ocalić oba miejsca. Czy ich misja ma szansę na powodzenie❓️

Nie chcę zdradzać zbyt wiele, aby nie spoilerować tym, którzy jeszcze nie czytali serii, a chcieliby się za nią zabrać. Będzie trudno, ale postaram się nie ujawniać konkretów. 🤫 W finałowym tomie akcja nie zwalnia tempa ani na chwilę, a przygody dzieciaków są naprawdę niezwykłe i porywające. 🤩 Chess, Emma i Finn muszą zmierzyć się z bezwzględną partią rządzącą w alternatywnym świecie, której członkowie nie mają zamiaru cofnąć się przed niczym, aby osiągnąć swój cel. 😲 Nadal mamy tu wiele dobrego sci-fi, dużo rozrywki, ale też sporo wartościowych przekazów. 👍 Margaret Peterson Haddix idealnie przemyciła w swojej książce problemy z jakimi borykamy się we współczesnym świecie. Świetnie ukazane jest na przykład manipulowanie społeczeństwem przy wykorzystaniu stronniczych i upolitycznionych mediów. 📺

"Sekrety Greystone'ów. Posłańcy" to porywająca, pełna przygód, wartościowa i skłaniająca do refleksji historia, przy której nie da się nudzić. Uważam ją za znakomite zwieńczenie serii. 👌 Gorąco polecam❗️😊

„Posłańcy”, ostatnia część trylogii „Sekrety Greystone`ów”, to zachwycające domknięcie intrygującej fantastycznej historii. Spektakularny finisz rzuca wyzwanie obrazowi świata, jaki każdego dnia odmalowują nam z niezdrowym podekscytowaniem upolitycznione środki masowego przekazu. Może ludzie tak naprawdę wolą dzielić się prawdą i miłością, a nie kłamstwami i nienawiścią? Może podziały między nami to jedynie wymysł ogarniętych manią władzy polityków? Warto wyłączyć telewizor i wyjrzeć przez okno.

Więcej o książce:

• Szukam