Ocalić Ofelię. Jak troszczyć się o dorastające dziewczęta

Okładka książki Ocalić Ofelię. Jak troszczyć się o dorastające dziewczęta Mary Pipher, Sara Pipher-Gilliam
Okładka książki Ocalić Ofelię. Jak troszczyć się o dorastające dziewczęta
Mary PipherSara Pipher-Gilliam Wydawnictwo: Mamania nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Mamania
2022-10-19
2022-10-19
Anna Czechowska

Książka, która pomoże rodzicom nastolatek oraz dorosłym kobietom, przyjrzeć się swojemu dojrzewaniu w różnych aspektach – seksualnym, poznawczym i duchowym.
W nowym wydaniu autorka napisała ją wraz z córką, więc refleksje sprzed 30 lat uzupełniły tymi nt. współczesności (słuchałam po angielsku na Amazon audible, chyba nie ma jej jeszcze po polsku) Świetny przegląd jak zmieniało się społeczeństwo i jak to wpływa na nas wszystkich.
Oczywiście realia są amerykańskie. Nieco mniej jest w niej konkretnych porad dla rodziców np. nt. postępowania z nastolatkami, a więcej perspektywy terapeutki i przykładów, historii różnych kobiet.
Ciekawe rozważania o depresji jako odłączeniu od siebie prawdziwej, o głodzie fizycznym i takim, którym tylko zajadamy stresy (a propos bulimii) oraz przykładów rozmów z nastolatkami (np. kwestia określenia własnych kryteriów do podjęcia współżycia seksulanego)

Okres dorastania już dawno za mną. Córek, które mogłabym chronić póki co nie posiadam. Na co w takim razie może przydać się ta książka zarówno mnie, jak i kobietom w wieku do mojego zbliżonym? Teoretycznie jesteśmy dorosłe i mamy inne problemy - ale czy rzeczywiście? Czy obce są nam depresja, zaburzenia odżywiania, autoagresja, nadużywanie alkoholu? Czy nasze relacje z rodzicami zawsze są idealne? Czy nie dotyczy nas problem molestowania seksualnego? Czy czasem nie czujemy się niepewne siebie, głupie, brzydkie, niewiele warte? Czy nasza kultura, faworyzująca mężczyzn, już nam nie zagraża? No właśnie. Mary Pipher twierdzi, że wiele dorosłych kobiet boryka się dokładnie z tymi samymi problemami, które miały w okresie dojrzewania - i ja się z nią absolutnie zgadzam. "Ocalić Ofelię" prawdopodobnie jest bardziej pomocna młodym dziewczynom, ich rodzicom i terapeutom, ale myślę że kobieta w kazdym wieku może z tej lektury wiele wynieść.

Książka świetna, szkoda tylko, że sprzed ponad 20-stu lat i że o Amerykanach.
Dobrze się czyta, zawiera liczne stadia przypadków, opisane w sposób żywy i ciekawy. Doskonała dla kobiet w każdym wieku, nie tylko dla matek. Myślę, że każda kobieta się w niej odnajdzie.

"Z dzieci rodziców o niskim stopniu kontroli i niskiej akceptacji wyrastają najczęściej nastolatki borykające się z wieloma problemami, łącznie z przestępczością i uzależnieniami. Dzieci rodziców o wysokim stopniu kontroli i małej akceptacji (autorytatywni) okazują się nieprzystosowane do życia w społeczeństwie i pozbawione pewności siebie. Rodzice o niskim stopniu kontroli i znacznej akceptacji (pobłażliwi) mają dzieci bardzo impulsywne, niezbyt odpowiedzialne i w dużej mierze zależne od nich. Wytworem rodziców o wysokim stopniu kontroli i wysokim stopniu akceptacji (surowi, ale kochający) są nastolatki niezależne, odpowiedzialne i pewne siebie. Według tych badań w idealnej rodzinie dzieci odbierają od rodziców przekaz: „Kochamy cię, ale musisz robić to, co mówimy”." (fragm. książki)

Książka świetna, szkoda tylko, że sprzed ponad 20-stu lat i że o Amerykanach.

Jako nastolatka mogę być jedynie pod wielkim wrażeniem.
Pierwszy raz 'poznaję' osobę, która by tyle wiedziała o młodym umyśle. To niesamowite.
Książka bardzo mnie dotknęła i pozwoliła dojrzeć w wielu kwestiach. Skłoniła do refleksji nad swoim teraźniejszym i przyszłym życiem.
Polecam nie tylko młodym ale każdemu :)

Jako nastolatka mogę być jedynie pod wielkim wrażeniem.
Polecam nie tylko młodym ale każdemu :)

Bardzo dobra książka zapoznająca z problemami nastolatek. Mimo, iż autorka skupia się głównie na latach 90-tych i miejscami porównuje je do lat 50-tych to myślę, że pozycja nadal jest aktualna.

W książce można znaleźć szereg historii dziewcząt od 13 do 18 roku życia. Każda z nich ma różnorakie problemy wieku gimnazjalno-licealnego- trudności komunikacyjne z rodzicami, brak akceptacji rówieśników, zaburzenia odżywiania, stosowanie używek po bycie ofiara przemocy seksualnej.

Książka warta przeczytania zarówno dla nastolatek, ich mam. A także dla kobiet, które już dawno wyrosły z tego wieku, ale wciąż na różne sposoby poddają się presji otoczenia i nie są z tego faktu zadowolone. Kobiet, które zastanawiają się jak duży wpływ kultura, rodzina, rówieśnicy może mieć wpływ na rozwój człowieka i jak sobie w tym czasie burz i nasileń poradzić.

Przystępny język i podział rozdziałów pozwala na stopniowe zapoznanie się z tym wielowątkowym tematem.

Książka zawiera historie dziewczyn - mających różne problemy wieku dojrzewania - z którymi autorka zetknęła się podczas swojej pracy terapeutycznej. Przedstawione są mechanizmy wykluczania z danego środowiska ze względu na wygląd, strój i pochodzenie. Książka opisuje na przykładach, jak popkultura negatywnie wpływa na kondycję młodych dziewcząt wkraczających w dorosłość. Mimo licznych analogii występujących na polskim gruncie, książka przeznaczona jest dla czytelnika zza oceanu.
Ważny cytat: "Potrzebą kobiety nie jest kobiece działanie ani rządzenie, ale rozwijanie swej natury, dowartościowanie intelektu, wolność duszy i nieskrępowane realizowanie tych talentów, które są jej dane."

Autorka pisze o problemach współczesnych nastolatek. W oparciu o rzeczywiste historie swoich pacjentek wskazuje na uniwersalne, psychologiczno-kulturowe schematy pojawianmia się i narasdtania poszczególnych kłopotów. Jak pokazuje życie, nic nie bierze się z nikąd, wszystko ma swoją przyczynę, a my mamy wielki wpływ na życie własne i otaczających nas ludzi.

W jednym z ostatnich rozdzialów pracy autorka dokonuje ciekawego porównania: problemy nastolatek lat 50-tych zestawia z tym, z czym przyszło borykać się współczesnej młodzieży. Obserwacja: teraz jest więcej problemów i są one dużo poważniejsze. Nastolatki obecnie doświadczają więcej przemocy i agresji. Stawiam pytanie, nieomal idiotyczne i zupełnie niebłyskotliwe: gdzie tkwi przyczyna?
Niech każdy czytelnik tej książki zada sobie to pytanie w sercu.

W jednym z...

Książka wywarła na mnie ogromne wrażenie. Jeszcze nikt nie opisał przeżyć dorastających dziewcząt w tak dramatyczny i bardzo emocjonalny sposób. Polecam rodzicom dorastających panien, oraz przede wszystkim wszystkim "Ofeliom".

Autorka idealnie wszystko napisała. W prosty sposób wyjaśnia przyczyny konfliktów między rodzicami a dziećmi. Daje życiowe rady, które można zastosować w życiu a zwłaszcza w wychowaniu dziewcząt.

Dziewczęta górą! :)

• Psychologia
  • Więcej niż raz
  • ˚ ༘ ೀ⋆。˚ ²⁰²² .ೃ࿔

Mary Pipher Ocalić Ofelię. Jak chronić osobowość dorastających dziewcząt Zobacz więcej