Ocalić Ofelię. Jak chronić osobowość dorastających dziewcząt

Tłumaczenie: Beata Horosiewicz
Wydawnictwo: Media Rodzina
Reviving Ophelia : saving the selves of adolescent girls

W książce po raz pierwszy rozbrzmiewa osobisty i boleśnie szczery głos dorastających dziewcząt. Obnażając realia ich codziennej egzystencji, książka ta woła na ratunek i pokazuje sposoby które mogą wskrzesić utracone poczucie tożsamości wszystkich Ofelii. Lektura tej książki może uchronić Twoją rodzinę od wielu dramatycznych przeżyć, a córce pozwoli pewniej wkroczyć w dojrzałe życie.

źródło opisu: Wydawnictwo Media Rodzina, 2007

źródło okładki: http://shop.mediarodzina.com.pl/catalogue/book/id/...»

Assapan | 2011-02-20
Na półkach: Lubię, Przeczytane
Przeczytana: 20 lutego 2011

Książka wywarła na mnie ogromne wrażenie. Jeszcze nikt nie opisał przeżyć dorastających dziewcząt w tak dramatyczny i bardzo emocjonalny sposób. Polecam rodzicom dorastających panien, oraz przede wszystkim wszystkim "Ofeliom".

Autorka idealnie wszystko napisała. W prosty sposób wyjaśnia przyczyny konfliktów między rodzicami a dziećmi. Daje życiowe rady, które można zastosować w życiu a zwłaszcza w wychowaniu dziewcząt.

Dziewczęta górą! :)

Ola | 2014-12-11
Przeczytana: 10 grudnia 2014

Bardzo dobra książka zapoznająca z problemami nastolatek. Mimo, iż autorka skupia się głównie na latach 90-tych i miejscami porównuje je do lat 50-tych to myślę, że pozycja nadal jest aktualna.

W książce można znaleźć szereg historii dziewcząt od 13 do 18 roku życia. Każda z nich ma różnorakie problemy wieku gimnazjalno-licealnego- trudności komunikacyjne z rodzicami, brak akceptacji rówieśników, zaburzenia odżywiania, stosowanie używek po bycie ofiara przemocy seksualnej.

Książka warta przeczytania zarówno dla nastolatek, ich mam. A także dla kobiet, które już dawno wyrosły z tego wieku, ale wciąż na różne sposoby poddają się presji otoczenia i nie są z tego faktu zadowolone. Kobiet, które zastanawiają się jak duży wpływ kultura, rodzina, rówieśnicy może mieć wpływ na rozwój człowieka i jak sobie w tym czasie burz i nasileń poradzić.

Przystępny język i podział rozdziałów pozwala na stopniowe zapoznanie się z tym wielowątkowym tematem.

Gosia | 2013-08-03
Przeczytana: 03 sierpnia 2013

Książka zawiera historie dziewczyn - mających różne problemy wieku dojrzewania - z którymi autorka zetknęła się podczas swojej pracy terapeutycznej. Przedstawione są mechanizmy wykluczania z danego środowiska ze względu na wygląd, strój i pochodzenie. Książka opisuje na przykładach, jak popkultura negatywnie wpływa na kondycję młodych dziewcząt wkraczających w dorosłość. Mimo licznych analogii występujących na polskim gruncie, książka przeznaczona jest dla czytelnika zza oceanu.
Ważny cytat: "Potrzebą kobiety nie jest kobiece działanie ani rządzenie, ale rozwijanie swej natury, dowartościowanie intelektu, wolność duszy i nieskrępowane realizowanie tych talentów, które są jej dane."

Kasia | 2012-08-26

Autorka pisze o problemach współczesnych nastolatek. W oparciu o rzeczywiste historie swoich pacjentek wskazuje na uniwersalne, psychologiczno-kulturowe schematy pojawianmia się i narasdtania poszczególnych kłopotów. Jak pokazuje życie, nic nie bierze się z nikąd, wszystko ma swoją przyczynę, a my mamy wielki wpływ na życie własne i otaczających nas ludzi.

W jednym z ostatnich rozdzialów pracy autorka dokonuje ciekawego porównania: problemy nastolatek lat 50-tych zestawia z tym, z czym przyszło borykać się współczesnej młodzieży. Obserwacja: teraz jest więcej problemów i są one dużo poważniejsze. Nastolatki obecnie doświadczają więcej przemocy i agresji. Stawiam pytanie, nieomal idiotyczne i zupełnie niebłyskotliwe: gdzie tkwi przyczyna?
Niech każdy czytelnik tej książki zada sobie to pytanie w sercu.

| 2012-02-16
Przeczytana: 15 lutego 2012

to jest książka, którą powinna przeczytać każda matka mająca córkę i oby z takimi problemami jak opisane w książce nie miała do czynienia.ja żałuję że przeczytałam ją dopiero teraz choć powinnam 4 lata wczęśniej.ale lepiej późno niż wcale.w 100% zgadzam się z autorką że dorastanie kobiet jest dziś bardziej skomplikowane niż 20-30 lat temu a kompletnie inne niż 40-50 lat temu.problemy i zjawiska kultorowe oddziaływują z taką mocą jak nigdy dotąd.nie ma już małych środowisk gdzie wszyscy się znają i jest bezpiecznie.dziś wszystko jest globalne, ma jakiś firmowy znak który dużo kosztuje i jest popularne.dziewczęta nie czują się bezpieczne.pojawia się zjawisko przemocy wśród dziewcząt.moim zdaniem zjawisko kulturowe.tak czy inaczej książka może pomóc"ocalić Ofelię" jeśli rodzice będą wyczuleni na to co dzieje się z ich dzieckiem.to pozwoli dziewczynie przejść z tego szalonego okresu do dojrzałości.pomoże pozbyć się egoizmu i snobizmu.polecam wszystkim którzy mają córki w wieku 12-18...

beatka | 2016-07-03
Przeczytana: 11 sierpnia 2016

Książka świetna, szkoda tylko, że sprzed ponad 20-stu lat i że o Amerykanach.
Dobrze się czyta, zawiera liczne stadia przypadków, opisane w sposób żywy i ciekawy. Doskonała dla kobiet w każdym wieku, nie tylko dla matek. Myślę, że każda kobieta się w niej odnajdzie.

"Z dzieci rodziców o niskim stopniu kontroli i niskiej akceptacji wyrastają najczęściej nastolatki borykające się z wieloma problemami, łącznie z przestępczością i uzależnieniami. Dzieci rodziców o wysokim stopniu kontroli i małej akceptacji (autorytatywni) okazują się nieprzystosowane do życia w społeczeństwie i pozbawione pewności siebie. Rodzice o niskim stopniu kontroli i znacznej akceptacji (pobłażliwi) mają dzieci bardzo impulsywne, niezbyt odpowiedzialne i w dużej mierze zależne od nich. Wytworem rodziców o wysokim stopniu kontroli i wysokim stopniu akceptacji (surowi, ale kochający) są nastolatki niezależne, odpowiedzialne i pewne siebie. Według tych badań w idealnej rodzinie dzieci odbierają od rodziców...

Peteyu | 2015-01-11
Na półkach: Przeczytane, Życie

Jako nastolatka mogę być jedynie pod wielkim wrażeniem.
Pierwszy raz 'poznaję' osobę, która by tyle wiedziała o młodym umyśle. To niesamowite.
Książka bardzo mnie dotknęła i pozwoliła dojrzeć w wielu kwestiach. Skłoniła do refleksji nad swoim teraźniejszym i przyszłym życiem.
Polecam nie tylko młodym ale każdemu :)

pati_18 | 2016-10-20
Przeczytana: 20 października 2016