Ocalić Ofelię. Jak chronić osobowość dorastających dziewcząt

Tłumaczenie: Beata Horosiewicz
Wydawnictwo: Media Rodzina
Reviving Ophelia : saving the selves of adolescent girls

W książce po raz pierwszy rozbrzmiewa osobisty i boleśnie szczery głos dorastających dziewcząt. Obnażając realia ich codziennej egzystencji, książka ta woła na ratunek i pokazuje sposoby które mogą wskrzesić utracone poczucie tożsamości wszystkich Ofelii. Lektura tej książki może uchronić Twoją rodzinę od wielu dramatycznych przeżyć, a córce pozwoli pewniej wkroczyć w dojrzałe życie.

źródło opisu: Wydawnictwo Media Rodzina, 2007

źródło okładki: http://shop.mediarodzina.com.pl/catalogue/book/id/...»

Assapan | 2011-02-20
Na półkach: Lubię, Przeczytane
Przeczytana: 20 lutego 2011

Książka wywarła na mnie ogromne wrażenie. Jeszcze nikt nie opisał przeżyć dorastających dziewcząt w tak dramatyczny i bardzo emocjonalny sposób. Polecam rodzicom dorastających panien, oraz przede wszystkim wszystkim "Ofeliom".

Autorka idealnie wszystko napisała. W prosty sposób wyjaśnia przyczyny konfliktów między rodzicami a dziećmi. Daje życiowe rady, które można zastosować w życiu a zwłaszcza w wychowaniu dziewcząt.

Dziewczęta górą! :)

Ola | 2014-12-11
Przeczytana: 10 grudnia 2014

Bardzo dobra książka zapoznająca z problemami nastolatek. Mimo, iż autorka skupia się głównie na latach 90-tych i miejscami porównuje je do lat 50-tych to myślę, że pozycja nadal jest aktualna.

W książce można znaleźć szereg historii dziewcząt od 13 do 18 roku życia. Każda z nich ma różnorakie problemy wieku gimnazjalno-licealnego- trudności komunikacyjne z rodzicami, brak akceptacji rówieśników, zaburzenia odżywiania, stosowanie używek po bycie ofiara przemocy seksualnej.

Książka warta przeczytania zarówno dla nastolatek, ich mam. A także dla kobiet, które już dawno wyrosły z tego wieku, ale wciąż na różne sposoby poddają się presji otoczenia i nie są z tego faktu zadowolone. Kobiet, które zastanawiają się jak duży wpływ kultura, rodzina, rówieśnicy może mieć wpływ na rozwój człowieka i jak sobie w tym czasie burz i nasileń poradzić.

Przystępny język i podział rozdziałów pozwala na stopniowe zapoznanie się z tym wielowątkowym tematem.

Gosia | 2013-08-03
Przeczytana: 03 sierpnia 2013

Książka zawiera historie dziewczyn - mających różne problemy wieku dojrzewania - z którymi autorka zetknęła się podczas swojej pracy terapeutycznej. Przedstawione są mechanizmy wykluczania z danego środowiska ze względu na wygląd, strój i pochodzenie. Książka opisuje na przykładach, jak popkultura negatywnie wpływa na kondycję młodych dziewcząt wkraczających w dorosłość. Mimo licznych analogii występujących na polskim gruncie, książka przeznaczona jest dla czytelnika zza oceanu.
Ważny cytat: "Potrzebą kobiety nie jest kobiece działanie ani rządzenie, ale rozwijanie swej natury, dowartościowanie intelektu, wolność duszy i nieskrępowane realizowanie tych talentów, które są jej dane."

Karina | 2012-08-26

Autorka pisze o problemach współczesnych nastolatek. W oparciu o rzeczywiste historie swoich pacjentek wskazuje na uniwersalne, psychologiczno-kulturowe schematy pojawianmia się i narasdtania poszczególnych kłopotów. Jak pokazuje życie, nic nie bierze się z nikąd, wszystko ma swoją przyczynę, a my mamy wielki wpływ na życie własne i otaczających nas ludzi.

W jednym z ostatnich rozdzialów pracy autorka dokonuje ciekawego porównania: problemy nastolatek lat 50-tych zestawia z tym, z czym przyszło borykać się współczesnej młodzieży. Obserwacja: teraz jest więcej problemów i są one dużo poważniejsze. Nastolatki obecnie doświadczają więcej przemocy i agresji. Stawiam pytanie, nieomal idiotyczne i zupełnie niebłyskotliwe: gdzie tkwi przyczyna?
Niech każdy czytelnik tej książki zada sobie to pytanie w sercu.

| 2012-02-16
Przeczytana: 15 lutego 2012

to jest książka, którą powinna przeczytać każda matka mająca córkę i oby z takimi problemami jak opisane w książce nie miała do czynienia.ja żałuję że przeczytałam ją dopiero teraz choć powinnam 4 lata wczęśniej.ale lepiej późno niż wcale.w 100% zgadzam się z autorką że dorastanie kobiet jest dziś bardziej skomplikowane niż 20-30 lat temu a kompletnie inne niż 40-50 lat temu.problemy i zjawiska kultorowe oddziaływują z taką mocą jak nigdy dotąd.nie ma już małych środowisk gdzie wszyscy się znają i jest bezpiecznie.dziś wszystko jest globalne, ma jakiś firmowy znak który dużo kosztuje i jest popularne.dziewczęta nie czują się bezpieczne.pojawia się zjawisko przemocy wśród dziewcząt.moim zdaniem zjawisko kulturowe.tak czy inaczej książka może pomóc"ocalić Ofelię" jeśli rodzice będą wyczuleni na to co dzieje się z ich dzieckiem.to pozwoli dziewczynie przejść z tego szalonego okresu do dojrzałości.pomoże pozbyć się egoizmu i snobizmu.polecam wszystkim którzy mają córki w wieku 12-18...

Beti | 2016-07-03
Przeczytana: 11 sierpnia 2016

Książka świetna, szkoda tylko, że sprzed ponad 20-stu lat i że o Amerykanach.
Dobrze się czyta, zawiera liczne stadia przypadków, opisane w sposób żywy i ciekawy. Doskonała dla kobiet w każdym wieku, nie tylko dla matek. Myślę, że każda kobieta się w niej odnajdzie.

"Z dzieci rodziców o niskim stopniu kontroli i niskiej akceptacji wyrastają najczęściej nastolatki borykające się z wieloma problemami, łącznie z przestępczością i uzależnieniami. Dzieci rodziców o wysokim stopniu kontroli i małej akceptacji (autorytatywni) okazują się nieprzystosowane do życia w społeczeństwie i pozbawione pewności siebie. Rodzice o niskim stopniu kontroli i znacznej akceptacji (pobłażliwi) mają dzieci bardzo impulsywne, niezbyt odpowiedzialne i w dużej mierze zależne od nich. Wytworem rodziców o wysokim stopniu kontroli i wysokim stopniu akceptacji (surowi, ale kochający) są nastolatki niezależne, odpowiedzialne i pewne siebie. Według tych badań w idealnej rodzinie dzieci odbierają od rodziców...

Cathhhy | 2017-02-08
Na półkach: Przeczytane, Własne

Okres dorastania już dawno za mną. Córek, które mogłabym chronić póki co nie posiadam. Na co w takim razie może przydać się ta książka zarówno mnie, jak i kobietom w wieku do mojego zbliżonym? Teoretycznie jesteśmy dorosłe i mamy inne problemy - ale czy rzeczywiście? Czy obce są nam depresja, zaburzenia odżywiania, autoagresja, nadużywanie alkoholu? Czy nasze relacje z rodzicami zawsze są idealne? Czy nie dotyczy nas problem molestowania seksualnego? Czy czasem nie czujemy się niepewne siebie, głupie, brzydkie, niewiele warte? Czy nasza kultura, faworyzująca mężczyzn, już nam nie zagraża? No właśnie. Mary Pipher twierdzi, że wiele dorosłych kobiet boryka się dokładnie z tymi samymi problemami, które miały w okresie dojrzewania - i ja się z nią absolutnie zgadzam. "Ocalić Ofelię" prawdopodobnie jest bardziej pomocna młodym dziewczynom, ich rodzicom i terapeutom, ale myślę że kobieta w kazdym wieku może z tej lektury wiele wynieść.

Peteyu | 2015-01-11
Na półkach: Przeczytane, Życie

Jako nastolatka mogę być jedynie pod wielkim wrażeniem.
Pierwszy raz 'poznaję' osobę, która by tyle wiedziała o młodym umyśle. To niesamowite.
Książka bardzo mnie dotknęła i pozwoliła dojrzeć w wielu kwestiach. Skłoniła do refleksji nad swoim teraźniejszym i przyszłym życiem.
Polecam nie tylko młodym ale każdemu :)

oriankka | 2017-07-06
Przeczytana: 06 lipca 2017