Wiewiórka z lasu. Tuli Tuli opowiada, kto gdzie mieszka

Okładka książki Wiewiórka z lasu. Tuli Tuli opowiada, kto gdzie mieszka Zofia Stanecka
Okładka książki Wiewiórka z lasu. Tuli Tuli opowiada, kto gdzie mieszka
Zofia Stanecka Wydawnictwo: Nasza Księgarnia Seria: Tuli Tuli opowiada, kto gdzie mieszka literatura dziecięca
40 str. 40 min.
literatura dziecięca
Tuli Tuli opowiada, kto gdzie mieszka
Nasza Księgarnia
2022-10-12
2022-10-12
40 min.
literatura polska

Okładka książki Basia i tajemnice ogrodu Marianna Oklejak, Zofia Stanecka
Basia i tajemn... Marianna Oklejak, Z...
Okładka książki Basia i zagadki wszechświata. Liście Marianna Oklejak, Zofia Stanecka
Basia i zagadk... Marianna Oklejak, Z...
Okładka książki Basia. Wielka księga świąteczna Marianna Oklejak, Zofia Stanecka
Basia. Wielka ... Marianna Oklejak, Z...
Okładka książki Basia daje radę! Marianna Oklejak, Zofia Stanecka
Basia daje radę! Marianna Oklejak, Z...

Okładka książki Pola w lesie Magdalena Kozieł-Nowak, Gabriela Rzepecka-Weiss
Pola w lesie Magdalena Kozieł-No...
Okładka książki Pan Miś nie może zasnąć Jane Chapman, Karma Wilson
Pan Miś nie mo... Jane Chapman, Karma...
Okładka książki Odwagi, Pinku! Książka o odporności psychicznej dla dzieci i rodziców trochę też Urszula Młodnicka, Agnieszka Waligóra
Odwagi, Pinku!... Urszula Młodnicka,&...

Tuli Tuli i życie wiewiórek

Pięknie wydana i ciekawa opowieść o Kitce i jej braciszkach stała się jedną z naszych ulubionych książek przyrodniczych dla dzieci.
Autorka podaje dużo interesujących informacji i ciekawostek nie tylko o zwyczajach, trybie życia, odżywianiu, rozmnażaniu wiewiórek, ale wspomina też o innych leśnych zwierzętach i roślinach. Uczy rozpoznawać gatunki drzew po wyglądzie liści czy zwierząt po śladach. Zamieszcza mapę świata z zaznaczonymi rejonami występowania różnych gatunków wiewiórek.
Książka może być wspaniałym przewodnikiem w czasie leśnych wypraw. Będzie również doskonałym prezentem.
Dodatkowym atutem serii Tuli Tuli, do której fanów już dołączyliśmy ( a do tej pory ukazały się w sumie cztery książki: o wiewiórce, jeżyku, żółwiku i bocianie) jest piękna, kolorowa grafika. Ponadto, wydanie w twardej oprawie i grube kartonowe strony są bardziej praktyczne, gdy książka znajdzie się w małych rączkach naszych milusińskich. W mojej opinii najbardziej odpowiedni wiek czytelnika od 4 lat, bez górnej granicy, bo każdy, nawet dojrzały czytelnik, znajdzie w książce Zofii Staneckiej garść interesujących informacji w wybornej formie.

Kolejna ,piękna edukacyjna książeczka dla dzieci przedszkolnych z serii Tuli Tuli opowiada ,kto gdzie mieszka.

Tuli Tuli to postać baśniowa dobry duszek, ale to nie na tej postaci mamy się skupić.
Duszek jest narratorem.
W czwartej części serii opowiada o życiu w lesie ,śledząc losy mamy wiewiórki Łapki oraz jej czwórki dzieci Kitki, Noska, Brzuszka i Pazurka .
Książka jest nie tylko bogato ilustrowana , na grubych tekturowych kartach z zaokrąglonymi brzegami, ale zawiera ogrom wiadomości do przyswojenia.

Pokazane zostały poszczególne etapy rozwoju wiewiórek od narodzin do dorosłości w skali czasowych pór roku.

W ramach przykładu z naszymi wiewiórkami przedstawione są jeszcze inne zwierzątka, które mogą mieszkać w dziupli; które samotnie wychowują potomstwo; które zagrażają wiewiórkom; które mają piękne duże kity jako ogony; gatunki ptaków drapieżnych; gatunki ptaków leśnych.

Zapoznajemy się z tym , które drzewa posiadają szyszki; czym wiewiórki wyścielają gniazda; gdzie mieszkają wiewiórki; czym się żywią; które gatunki grzybów są jadalne; jakie zwierzęta gromadzą zapasy na zimę.

Uczymy się rozpoznawać tropy zwierząt leśnych; gatunki drzew po ich liściach.

Oddano do naszej dyspozycji szczegółową mapę świata, z zaznaczeniem występowania różnych gatunków wiewiórek , nie zapominając o tej latającej zwanej polatuchą syberyjską.

Tuli Tuli zdradza nam niejedną ciekawostkę o wiewiórkach, wiedzę można pochłaniać garściami.

Na koniec mamy podsumowanie dobrego duszka Tuli Tuli w postaci całego przekroju boru mieszanego począwszy od ściółki leśnej, przez runo leśne, podszyt i korony drzew z uwzględnieniem szczegółowo gatunków roślin i zwierząt.

Te znane nam wszystkim zwierzątka ,które często spotykamy w parku ,żyją przede wszystkim w lasach. Mimo, że są pospolite w całej Polsce ,podlegają ochronie.

Jeżeli ktoś chciałby wiewióreczkę tylko dla siebie , to istnieje gatunek domowej wiewiórki zwanej burundukiem, którą można nabyć w hodowli lub w sklepie zoologicznym.

Duszek jest narratorem.
Książka...

W najnowszej części serii ukazującej się nakładem Wydawnictwa Nasza Księgarnia "Wiewiórka z lasu” duszek opowiada dzieciom o lesie. Tym razem bohaterami są wiewiórki Kitka, jej mama i rodzeństwo. Na początku autorka Zofia Stanecka przedstawia historię rodziców, potem czytamy o dorastaniu młodych w scenerii wspaniałego lasu. To okazja do poznania zwyczajów leśnych mieszkańców w rytmie pór roku. Młode zwierzaki szybko rosną, są ciekawe świata, ale muszą uważać na niebezpieczeństwa. Mama uczy ich biegać po drzewach i szukać pożywienia, aby przetrwać. To opowieść, w którą wpleciono dawkę informacji o leśnych mieszkańcach. Młodzi czytelnicy dowiadują się, co zwierzęta jedzą, jak się rozwijają, na co muszą uważać. Książka jest wspaniale zilustrowana przez Magdalenę Kozieł-Nowak, a klimatyczne ilustracje przyciągają młodych przyrodników do lektury. ❤️ Wspaniałe, kartonowe wydanie zapewnia super zabawę z książką, a przy okazji naukę o zwierzęcych zwyczajach. Bardzo przydatne są pytania z wyrazami umieszczonymi na rozkładówkach, które mogą wspomóc rozwój mowy, wiedzy oraz słownictwa z zakresu fauny i flory. https://mamaizabawa.blogspot.com/2022/12/wiewiorka-z-lasu-tuli-tuli-opowiada-kto.html

Cykl o Tuli Tuli to jeden z moich ulubionych o zwierzakach.

Przyjemność dla oczu, uszu i dotyku.
Grube kartonowe strony, duży ale poręczny format, cudowne ilustracje i sporo wiedzy o wiewiórkach

Będzie odpowiednia nawet dla mniejszych dzieci (2/3+ na moje oko) bo teksty są dość krótkie i dostosowane do młodszego odbiorcy.

Sporo ciekawostek w środku: o tym, gdzie wiewiórki żyją, co jedzą i co jest z tymi ich schowkami na orzechy i nasiona.
Poza tym jest mapa występowania różnych gatunków tych ssaków na świecie i ... mnóstwo innych wiadomości

Cykl o Tuli Tuli to jeden z moich ulubionych o zwierzakach.

Przyjemność dla oczu, uszu i dotyku.

Sporo ciekawostek w środku: o tym, gdzie...

Tuli Tuli zabierze nas dzisiaj do lasu, tylko ci... cicho, by nie spłoszyć wiewiórek 😉

Znacie serię Tuli Tuli, gdzie Duszek opiekuńczy wędrując po Ziemi, odkrywa i przybliża małym czytelnikom piękno przyrody? Był już w oceanie, w parku i na łące (mieliśmy przyjemność poznać Bociana z łąki, wypożyczając z biblioteki).
Tym razem Tuli Tuli zabiera nas do lasu, gdzie poznajemy Kitkę i jej braci. Mówiłam, że trzeba być cicho? Cóż, młode wiewiórczęta tak hałasują, że chyba nas nie zauważą😉.

W lesie powoli nadchodzi wiosna, wiewiórka Łapka wygląda z dziupli i wyraźnie słyszy jej zew. Zwłaszcza, że wśród gałęzi czekał wiewiór o wesołym spojrzeniu. Po kilku tygodniach, gdy wiosna na dobre zagościła w lesie, przyszła na świat Kitka i jej bracia. Początkowo to mama dbała o maluchy, karmiąc je, ucząc skoków, zdobywania pożywienia i umykania przed niebezpieczeństwami, ale gdy nadeszło lato, młode wiewiórki rozpoczęły samodzielne życie. Kitka była bardzo ciekawa świata. Biegała wśród drzew i zachwycała się pięknem lasu, jesienią zaczęła gromadzić zapasy, a zimą głównie spała i jadła. Gdy wraz z nadejściem wiosny wyjrzała z dziupli zobaczyła nieznanego wiewióra. Przyroda zatoczyła krąg.

To pięknie zilustrowana, całokartonowa książka, która nie tylko odkryje wiewiórcze sekrety i zwyczaje, ale także mały czytelnik biegając po lesie za wiewiórką pozna innych mieszkańców tego środowiska. Będzie szukał śladów i tropów zwierząt, pozna kilka jadalnych grzybów, nauczy rozpoznawać liście drzew i dowie się kogo i co można spotkać w ściółce, runie, podszycie i w koronach drzew.

Ogromnie lubię takie książki, które tak mimochodem i przy okazji edukują i uczą wrażliwości na przyrodę, a jeśli przy tym są tak pięknie zilustrowane... to już kompletnie nie umiem się im oprzeć.

Tym razem Tuli Tuli zabiera nas do lasu, gdzie poznajemy...

Czy wiecie, że nazwa „wiewiórka” wywodzi się z jej szalonego i szybkiego stylu życia – od wiercipiętki. I trzeba przyznać, że ta nazwa jest niezwykle trafna i ma w sobie tyle samo uroku co jej właścicielka.

O życiu wiewiórek opowiada duszek Tuli Tuli wraz z Zofią Stanecką w nowej części serii „Tuli Tuli opowiada, kto gdzie mieszka”. "Wiewiórka z lasu" rozpoczyna się w przededniu wiosny od miłosnych harców, których efektem jest pojawienie się w wiewiórczym gnieździe trzech wiewiórcząt. Samodzielna wiewiórcza mama przez kilka tygodni sprawuje opiekę nad swoim potomstwem – karmi je, chroni i uczy je życia, aby w niedługim czasie mogły ruszyć własnymi ścieżkami i wieść swoje pełne skoków samotne życie. Po opuszczeniu rodzinnego gniazda opowieść skupia się na Kitce, która poznaje las i zaczyna przygotowywać się do zimy, a kończy ponownie na wiosennych amorach.

Opowieść zatacza krąg wpisując w niego etapy życia wiewiórki ujęte z żeńskiej perspektywy, bo wiewiórczy tatusiowe to wolne dusze, które nie włączają się w życie rodzinne. Historia jest przyjemna, ciekawa i prosta. Ubrana w soczyste kolory i inspirowane naturą ilustracje Magdaleny Kozieł-Nowak przykuwa uwagę i ubarwia całą opowieść dodając jej ogrom ciepła i swoistej miękkości.

Poza głównym nurtem opowieści znajdujemy na stronach książki również informacje dotyczące ich diety, miejsc zamieszkiwania oraz innych ciekawostek z życia lasu, np. o gatunkach grzybów, innych samotnych mamach ze świata zwierząt. Całość zakończona została zbiorem ciekawostek o wiewiórkach, mapą miejsc ich występowania na świecie i prezentacją ich gatunków.

To jedna z naszych ulubionych serii, i chociaż jest całokartonowa, to świetnie sprawdza się też u starszaków, bo przekazuje ogrom wiedzy w przyjaznej formie. Chętnie po nią sięgamy i Was również do tego zachęcam.

Jedyne co mnie w tej serii nie przekonuje (już od pierwszego tomu) to postać duszka obecnego tylko we wstępie i w warstwie ilustratorskiej i wprowadzanie przez ilustratorkę typowo ludzkich atrybutów do świata zwierząt (np. książki, naczynia, pościel).

Seria „Tuli Tuli opowiada, kto gdzie mieszka” wydawana przez Naszą Księgarnię powoli się rozrasta. Razem z duszkiem opiekuńczym Ziemi (którego imię patronuje książkom) poznajemy kolejne tajemnice świata przyrody. W pierwszej publikacji razem z żółwikiem udaliśmy się do oceanu, gdzie mogliśmy poznać zadziwiający cykl życiowy małego gada, jego dalekie wędrówki, pokarm i żyjące w jego otoczeniu zwierzęta oraz sposoby na ochronę gatunku. Z jeżem udaliśmy się do parku, dowiedzieliśmy się, w jaki sposób unikać stresowania tych niezwykle pożytecznych zwierząt, obserwowaliśmy ich narodziny i rozwój oraz poznaliśmy metodę pomocy kolczastym sąsiadom w przetrwaniu zimy. Przy okazji poznaliśmy inne kolczaste zwierzęta, naturalnych wrogów i niezwykłe umiejętności. Bocian zabrał nas do swojego gniazda i pokazał uroki życia w nim, radzenia sobie z różną pogodą. Przyjrzeliśmy się rozwojowi zwierząt, ich diecie oraz przygotowaniom do odlotu na zimę. Do tego pojawiły się cenne informacje na temat tego, ile lat muszą mieć bociany, aby były gotowe do założenia własnej rodziny. Dzięki tym ptakom przyjrzymy się polskiej przyrodzie i podejrzymy afrykańską sawannę, dowiemy się , jakie inne zwierzęta mają duże skrzydła, które udają się w odległe podróże, poznamy współlokatorów bocianich gniazd, gatunki, które także w dwójkę zajmują się młodymi, które wędrują do miejsca urodzenia, które są zagrożeniem, a które są pokarmem dla tych ptaków.

Do młodych czytelników trafia czwarta publikacja z tej serii. Tym razem Zofia Stanecka zabiera nas w świat „Wiewiórki z lasu”. Tradycyjnie na początku przywita się z nami Tuti Tuli zapraszający w świat kolejnego zwierzaka. Tym razem wiewiórka Kitka, jej mama i rodzeństwo pomogą nam na przyjrzenie się bliżej lasowi, jego mieszkańcom. Do opowieści wchodzimy, kiedy jeszcze jest zimno i dookoła leży śnieg. Na kolejnej stronie mama Kitki w cieplejszy dzień poznaje tatę, a później w jej brzucho rosną małe wiewiórki, które na świat przychodzą w dziupli. Maleństwa szybko rosną, są ciekawe świata, dużo jedzą i muszą uważać na różne niebezpieczeństwa. Czasami wiewiórka musi przenosić młode w inne miejsce, aby były bezpieczne. Kiedy Kitka z rodzeństwem jest większa rusza w świat. Tam jednak też czyha na nią wiele niebezpieczeństw.
„Wiewiórka z lasu” to opowieść, w którą wpleciono dużą dawkę informacji. Dowiemy się jak wyglądają gniazda tych małych ssaków, jak się rozwijają, co jedzą, na jakie zwierzęta muszą uważać. Do tego przyjrzymy się sporej gromadzie różnorodnych mieszkańców lasu, a także zobaczymy w jakich regionach Ziemi możemy je spotkać.
Książka pięknie ilustrowana, z dużą dawką wiedzy, solidnymi stronami (kartonowe) oraz minimalną ilością tekstu, który świetnie sprawdzi się też w przypadku nauki czytania. Opowieść Zofii Staneckiej wzbogacona pracami Magdaleny Kozieł-Nowak to lektura godna uwagi. Pod pozorem lekkiej historii o małym wiewiórce, który dorasta i zdobywa kolejne umiejętności dzieci otrzymują solidną dawkę wiedzy, którą z powodzeniem wykorzystają w szkole. Młodsi czytelnicy będą mogli zabłysnąć wiedzą na temat zmieniających się pór roku oraz znajomością zwierząt. Zdecydowanie polecam!

więcej Pokaż mimo tovideo - opinia

Dziś przychodzę do Was z recenzją naprawdę uroczej książki, którą polecałam Wam już przy okazji zestawienia książek dla dzieci o wiewiórkach.

"Wiewiórka z lasu" to czwarty tom serii edukacyjnej "Tuli Tuli opowiada, kto gdzie mieszka".

Poznajemy w niej wiewiórczą rodzinkę i śledzimy jej losy od momentu przygotowywania przytulnej dziupli dla wiewiórcząt, których spodziewa się Łapka. Kiedy maluchy przychodzą na świat są łyse i zależne od mamy. Powoli nabierają ciałka, ich futerka rosną a mama uczy ich radzenia sobie w lesie.

Nadchodzi dzień rozstania. Kitka i jej bracia są już na tyle duzi, by rozpocząć samodzielne życie. Poznają las, uczą się w nim funkcjonować, zdobywać pożywienie i tego jak przetrwać w obliczu zagrażających im niebezpieczeństw. Z początku trzymają się razem, w końcu jednak szukają sobie swoich własnych domków.

Któregoś dnia Kitka spotyka wiewióra o puszystym ogonie i historia zatacza krąg ❤️

"Wiewiórka z lasu" to świetna pozycja, która nie tylko przybliża jak wygląda życie wiewiórki, gdzie mieszka, jaki jest jej cykl życia, co je.

Na każdej stronie znajdziemy także ciekawostki z życia lasu i jego mieszkańców. Dowiemy się kto oprócz wiewiórek mieszka w dziuplach, jakie zwierzęta zagrażają wiewiórkom czy poznamy właścicieli słynnych ogonów.

Warto ją mieć w swojej biblioteczce!

Bardzo lubię takie książki mnóstwo informacji przekazanych w fajny sposób , piękne ilustracje . Napewno sięgniemy po inne z tej serii

• Dziecięce
  • Biblioteka Meksykańska